Παρουσίαση Οργάνων > Παρουσίαση κατασκευών

Τζουρομπαγλαμας με δερματινο καπακι

(1/10) > >>

Νικηφορος:
Καλησπερα στην παρεα!!!
Εχω καιρο τωρα που το στριφογυρναω στο μυαλο μου, μετα απο κατι εικονες που ειδα του Καφετζοπουλου (ναι ναι παλι αυτος).
Ενα τζουρομπαγλαμα απο δυο ενωμενες καρυδες και δερμα για καπακι. Οι προβληματισμοι πολλοι και τα τεχνικα θεματα επισης.
Με κυριοτερο ενα...τι κανουμε με τις μεταβολες της τασης του δερματος με τον καιρο και την υγρασια;
Η λυσεις ειναι νομιζω δυο: Η πρωτη, η χρηση συνθετικου δερματος και η δευτερη η εφαρμογη ενος συστηματος που θα μεταβαλλει τη γωνια του μανικου, αναλογα με την ταση του δερματος.
Παρακατω παραθετω δυο φωτογραφιες με τα οργανα που με ενεπνευσαν αρχικα, καθως και ενα προχειρο σχημα που εφτιαξα που δειχνει τον τροπο που σκεφτομαι να χειριστω το θεμα της μεταβλητης κλισης του μανικου.
Καθε εμπειρια σας και συμβουλη ευπροσδεκτη.
(Φιλε Λαμπρο...νομιζω οτι η εμπειρια σου με τους ταμπουραδες με δοξαρι θα μπορεσει να βοηθησει)

Λάμπρος Σταυρίδης:
Ἀγαπητέ φίλε Νικηφόρε καλημέρα ,
Εἶναι πράγματι γοητευτική αὐτή ἡ κατασκευή , ἀλλά καί εὔκολη - ἕτοιμο σκάφος καί καπάκι , ἀλλά ὑπάρχει τό πρόβλημα τῆς ὑγρασίας γιά τό δεύτερο . Ἐδῶ ἐφαρμόζεται τό " δέν μποροῦμε νά τάχουμε ὅλα " . Έννοῶ ὅτι , ἄν ἔχουμε καπάκι ἀπό φυσικό δέρμα , θά μποροῦμε νά παίζουμε μόνο σέ ξηρό καί θερμό περιβάλλον , δηλαδή σέ κλειστό χῶρο . Μέ τό τεχνητό δέρμα μποροῦμε σ' ὅλα τά περιβάλλοντα ( π.χ. θερινή νύχτα ) , ἀλλά εἶναι ἴσως δυσκολώτερη ἡ ἐφαρμογή του ( δέν ἔχω καταπιαστῆ μέ κάτι τέτοιο ) .
Στό μέν μέ μονή καρύδα σκάφος καί γιά καπάκι φυσικό δέρμα , τά πράγματα εἶναι ἁπλᾶ : Κολλᾶς βρεγμένο καί ἐλαφρά τεντώνοντας καί στερεώνοντας τό δέρμα μέ ψαρόκολλα στά χείλη τοῦ σκάφους . Ὅταν τό δέρμα στεγνώσει καί ξεραθῆ ( καί φυσικά κολλήσει ) , τεντώνει μόνο του , ἀλλά ἔχει κάποια τυχαία συχνότητα , στήν ὁποία δέν μποροῦμε νά ἐπέμβουμε , δηλαδή νά τό κουρδίσουμε .
Στό ἴδιο σκάφος δέν μποροῦμε νά ἐφαρμόσουμε τεχνητό δέρμα , διότι δέν μποροῦμε νά τό τεντώσουμε ὅπως τό φυσικό , δεδομένου ὅτι αὐτό δέν μουσκεύει ὥστε νά τεντώση ὅταν στεγνώσει , οὔτε ὑπάρχει καί μηχανικός γιά τήν περίπτωσή μας τρόπος . Ἀκόμη καί ἄν τό στερώσουμε μέ συρραπτικό , καί πάλι δέν θά τεντωθῆ ἀρκούντως , διότι σέν ἔχει μεγάλη ἐλαστικότητα . 
Στό πρῶτο ὄργανο σχήματος 8 ( διπλῆ καρύδα ) , τά πράγματα εἶναι σχεδόν ἴδια . Μάλιστα , τό σχῆμα τοῦ καπακιοῦ , άπαιτεῖ φυσικό δέρμα , τό ὁποῖο εἶναι διαχειρίσιμο σέ δύσκολα σχήματα , ὅταν βραχεῖ καί μαλακώσει . Τό τεχνητό δέρμα , δέν βλέπω πῶς μπορεῖ νά ἐφαρμοσθῆ .
Τώρα , αὐτό μέ τήν ἐφαρμογή τοῦ συστήματος πού θά μεταβάλλη τήν γωνία τοῦ μάνικου ἀνάλογα μέ τήν τάση τοῦ δέρματος  , ὁμολογῶ πώς δέν τό κατάλαβα . Νομίζω πώς τό ζητούμενο δέν εἶναι νά μεταβάλλεται ἡ γωνία , πού πρέπει νά εἶναι σταθερή ὥστε καί οἱ χορδές νά ἀπέχουν σταθερή ἀπόσταση ἀπ' τήν ταστιέρα , ἀλλά νά ὑπάρχη ἕνας εὔκολος τρόπος νά τεντώνη τό τεχνητοῦ δέρματος καπάκι κατά τήν κατασκευή , ἤ τό φυσικοῦ δέρματος καπάκι , ὅταν μέ τήν ὑγρασία χαλαρώσει . Καί αὐτός εἶναι ὁ γνωστός τρόπος ἐφαρμογῆς τῶν δερμάτων γενικά στά κρουστά , στό yaylı tanbur καί στό çubuş . Μπορεῖς , ἄν θέλεις , νά ἀνατρέξης στήν κατασκευή τοῦ yaylı tanbur ( κατασκευές ἐγχόρδων , ἑνότητα 25 νομίζω ) , καί νά δῆς πῶς ἐφαρμόζεται.
Δέν ξέρω πῶς ἀλλιῶς μπορῶ νέ σέ βοηθήσω .   

Μάνος Τουρπάλης:
Νικηφόρε κατ αρχάς καλή επιτυχία! όπως ξέρεις, πολύ μ' αρέσουν οι καινοτομίες - ή απλά τα νέα όργανα.
Όπως τα λέει ο Λάμπρος, τουλάχιστον για φυσικό δέρμα που ξέρω (από τουμπελέκια).
Φαντάζομαι ότι αν δεν υπάρχει κάποιο "μυστικό", πρέπει να προβλέψεις κάποιο τρόπο τανύσματος του δέρματος (σε φυσικό γίνεται εύκολα με αναπτήρα) όταν χαλαρώνει - εσείς έχετε και πολύ υγρασία  αν θυμάμαι καλά. Χώρια από το αρχικό κούρδισμα.

Κι εγώ επίσης δεν βλέπω τρόπο αλλαγής κλίσης μάνικου, τι εννοεις ?

Δεν ξέρω αν έχεις δει αυτό
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2603.msg45715#msg45715

όπου το μάνικο "ξετρυπάει" με παρόμοιο τρόπο την καρύδα, ίσως χρειαστεί να ξαναδείς λίγο την γεωμετρία, αν το μάνικο είναι 2 εκ. στην ένωση (χωρίς  ταστιέρα) πόσο κενό θα αφήσεις μεταξύ δέρματος και κόντρας για τον χορδοκράτη ?  και τι ύψος θα έχει η κόντρα για να είναι επαρκής ? δηλαδή αν αφήσεις 1 εκ. αέρα (και επιπλέον μη υπολογίζοντας "καθίζηση" του δέρματος από την πίσεση του καβαλάρη), θα σου αφήσει 1 εκ. ύψος, αρκεί ? δεν βλέπω και μόρσο, δεν θα είναι το "κλασικό" μόρσο αλλά κάποια ενίσχυση πρέπει να έχει νομίζω.
Αν ήταν ξύλο (όπως στο "καρυδόνι") τότε νομίζω ότι θα χρειαζόταν κλίση στην ένωση για να έχει αρκετό ύψος ο καβαλάρης, σ'αυτήν την κατασκευή που το δέρμα θα υποχωρήσει (υποθέτω περισσότερο από το ξύλο) ενδεχομένως να πλησιάσει επικίνδυνα την κόντρα.
Στο "καρυδόνι" για να έχω αρκετό αέρα στο κάτω μέρος του καπακιού αλλά και ύψος κόντρας > 10 χιλ., η κόντρα δεν είναι ευθεία με το μάνικο - είναι σαν πολύ ανοιχτό "Ζ", μέσα στο μόρσο απομακρύνεται από το καπάκι και αφού βγει παρακάτω πάει ξανά παράλληλα αλλά πιο βαθιά μες στο σκάφος, δες τις φωτο, στην πρώτη φαίνεται καθαρά (για να γίνει αυτό όταν καλλήθηκαν τα μέρη του μάνικου, το κεντρικό κομμάτι ήταν σχεδόν 3 εκ.. γι αυτό λέω σκέψου τα όλα πριν αρχίσεις). Επίσης σ' αυτήν την κατασκευή δεν έκανα κλίσεις πουθενά στο μόρσο γιατί είναι πιο εύκολο να μπεί από πάνω και όχι από την μεριά της ένωσης όπως η χελιδονοουρά.





εγώ θα έκανα κάποια "πειράματα' ξεκινώντας από την αρχική επιλογή δέρματος και το αρχικό "κούρδισμα", βλέποντας παράλληλα αν και πόσο υποχωρεί στις ίδιες διαστάσεις (διάμετρο) με την συγκεκριμένη πίεση στον καβαλάρη

Νικηφορος:
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
Εχω αρχισει να διαμορφωνω την αποψη οτι θα χρειαστω δυο ειδων ρυθμισεις.
Η πρωτη ειναι αυτη που ειπα και θα γινεται με τη βοηθεια μιας βιδας στην περιοχη του χορδοκρατη, που βιδωνοντας την θα σηκωνει λιγο το σκαφος σε σχεση με το μανικο, και ετσι θα σηκωνει και τις χορδες. Η βιδα ειναι σημειωμενη με κοκκινο βελος στο σχημα.
Το μανικο θα διατρεχει το σκαφος και θα βγαινει απο την αλλη πλευρα, χωρις να ειναι κολλημενο, το σκαφος δηλαδη θα μπορει να κινειται ελευθερα και θα καθεται στη θεση του μονο με τη δυναμη των χορδων.
Εχω σκεφτει και ενα συστηματακι κουρδισματος του καπακιου με ενα αποσπωμενο τσερκι και βιδουλες. Αυτη θα ειναι η δευτερη ρυθμιση.
Το πολυ πολυ να βγει πατατα και να χασω λιγο χρονο και δυο καρυδες. Δε βαριεσαι...
Εχω αρχισει ηδη με τις καρυδες.

Πασχάλης:
Νικηφόρε,

Δες λίγο τα framdrums που έφτιαξα εδώ. Νομίζω ότι το σύστημα κουρδίσματος είναι αυτό που θέλεις να κατασκευάσεις και έχει γίνει και με φυσικό δέρμα αλλά και με mylar.
Αυτό που παιδεύω αυτόν τον καιρό είναι χωρίς μηχανισμό, δηλαδή κούρδισμα εξαρχής από κατασκευής. Νομίζω θα έχω νεότερα το Σ/Κ, αν σε ενδιαφέρει.

Καλή επιτυχία.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση