Αποστολέας Θέμα: Φεστιβάλ Λαϊκής Κιθάρας (και έκθεση οργάνων) 20-21-22 Μαϊου 2022  (Αναγνώστηκε 732 φορές)

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
να κανω μια ερωτηση...
ποιοι ειναι αυτοι οι δυο κουκλοι που κρατανε τα οφωνα, για να κλεισω τραπεζακι;

φραντζελικο για ρομεο κλαμπ;

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
ποιοι ειναι αυτοι οι δυο κουκλοι που κρατανε τα οφωνα

ο Αλεξανδρής κι ο Καγιάφας, ο άλλος είναι ένας τυχαίος ενοχλητικός που δεν έφευγε αν δεν του δίναμε μικρόφωνο να πει ένα ανέκδοτο

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
εντιτ , τρεις...
το Κ.Αλεξανδρη δεν τον γνωριζα, για τους αλλους δυο ελεγα

φτου γ@μωτο προδωθηκα  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
πάντως βλέπει κανείς καθαρά ότι το κοινό έχει μαγευτεί (ψάχνουν μαξιλάρι να κοιμηθούν  :-X )

ΚαΠα

• Hero Member
Όλα έγιναν στην Αποθήκη Δ στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης.

Στο ισόγειο ήταν η υποδοχή και η έκθεση παλαιών οργάνων (λαϊκές κιθάρες).

Στον άνω όροφο ήταν η έκθεση των σύγχρονων οργανοποιών (ακουστικές και λαϊκές κιθάρες)

Εγώ με τέσσερις κιθάρες (στη φωτογραφία οι μεσαίες)

Από τον κόσμο δεν ήταν εύκολο αλλά κάπου πήρα και το Μάνο από μακρυά (σε αυτή την κουνημένη φωτό)!

Μερικές στιγμές είχε πάρα πολύ κόσμο (π.χ.Σάββατο απόγευμα) μέχρι ασφυξίας. Επίσης δεν υπήρχαν αρκετές καρέκλες για την δοκιμή των οργάνων αλλά και για τους εκθέτες, με αποτέλεσμα .... πολλή ορθοστασία! ???
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

• Hero Member
Στο πάνω όροφο είχε δεξιά και αριστερά δύο πολύ όμορφα αμφιθέατρα όπου έγιναν οι εκδηλώσεις (που ήταν πολλές, δύσκολο να τις παρακολουθήσεις όλες)!

Στρογγυλό τραπέζι για τις προκλήσεις στην σύγχρονη οργανοποιία (Καραογλάνης, Θεοδωράκης, Λαζαρίδης)!

Παρουσίαση βιβλίου του Χ.Παπακωνσταντίνου "Η κιθάρα Απαρτιάν".

Αφιέρωμα στον Στέλιο Χρυσίνη από κομπανία φίλων από την Αλεξανδρούπολη!

Ευγένιος Βούλγαρης, Ιουλία Καραπατάκη και ο Δ. Μυστακίδης!

Ο Γιάννης Νιάρχος με τα σύγχρονα "Άσπρα πουλιά" (αφιέρωμα στον Κ. Μπέζο).

Ο Δ. Σφίγγος και το συγκρότημα της "Πριγκιπέσσας" με guest τον  Μανώλη Πάππο στο μπουζουκι! Και μια ωραία "μάγκισα" που ρίχνει τις ζεμπεκιές της! :13: :13:

ΚαΠα

• Hero Member
Μιά από τις εκδηλώσεις ήταν ένα "σεμινάριο" του Μ. Πάππου με τίτλο "Τι παίζω όταν δεν παίζω"!! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω!

Εκ των υστέρων έμαθα ότι τον συνόδευε ο δικός μας Στέργιος (Stergios_craftopia)!   {celebrate013} {celebrate013}
Τα λένε αυτά έγκαιρα ρε φίλε! Βάλε μας καμιά φωτό να ζηλεύουμε! 8) 8)

ΚαΠα

• Hero Member
Μερικά ακόμα στιγμιότυπα:

Ο Δημήτρης Μυστακίδης, εμπνευστής, οργανωτής και ψυχή του Φεστιβάλ δεν έχασε ούτε μία εκδήλωση ο αθεόφοβος! Αεικίνητος, πανταχού παρών και κυρίως ακούραστος, μας υποδέχτηκε, παραβρέθηκε στην παρουσίαση του βιβλίου (έκανε και ερωτήσεις) και βρήκε τον χρόνο να παίξει με τις κιθάρες μου (μας)!

Ανάμεσα στους οργανοποιούς Άδωνη Γουλιέλμο (αριστερά) και Τάσο Θεοδωράκη (που εκτός των άλλων είχε την ευθύνη της έκθεσης των παλαιών οργάνων αλλά των οργανοποιών.

Ο Δημήτρης Σφίγγος της "Πριγκηπέσσας"!

Ο Δημήτρης Μηταράκης!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
στιγμιότυπα κι από μένα (είπαμε όλες οι φωτό αλλονών είναι, εκτός από την πρώτη):

σε μια στιγμή έμπνευσης, συζητώντας με τον Στέργιο κι έναν ακόμα φίλο κιθαρίστα για το σχήμα των headstock της "δίμπρατσης" κιθάρας, κάποιος ανέφερε τη λέξη "telecaster". Τα αντανακλαστικά (του νονού) αντέδρασαν άμεσα και αμέσως αναφώνησα: "Λάϊκάστερ"! (έτσι με δύο τόνους) και της έμεινε...
...οπότε κι εγώ το κόλλησα με χαρτοταινία να μην με ρωτάνε "τι είναι αυτό"?

αμέσως μετά, ήρθε κι άλλη έμπνευση: αφού δεν είχα βερνικώσει (ούτε καν αποφασίσει αν θα την αφήσω έτσι) το σκάφος της, είπα να συλλέξω υπογραφές από τους παριστάμενους οργανοποιούς και σημαντικούς (όσους ήξερα κι είχα το θάρρος) επισκέπτες και συντελεστές. Έτσι έχει υπογραφές από Κοκκώνη, Ιφ. Ιωάννου, Πάππο, Ιουλ. Καραπατάκη κ.ά. Θα βερνικωθεί (για προστασία) και θα πάει ως δώρο και αναμνηστικό στην Πριγκηπέσσα, που είναι το "δεύτερο σπίτι" του φεστιβάλ (όπως και το 2014).

εδώ ο Μητρέντσης (ο Χρήστος, ο αδερφός του Θανάσης που είναι κι οργανοποιός επίσης υπέγραψε) προσπαθεί να αποσπάσει υπογραφή από τον Σταύρο Κρομμύδα (σούπερ κιθαρίστας, και λαϊκή και κλασική καιδενξερωτιάλλο) - ο άτιμος δεν υπέγραψε και θα με κάνει να τον ψάξω

εδώ με τον Μάριο Κώστογλου, μοναδική μορφή, αναζητήστε αν θέλετε βιογραφικό, συγκρατήστε ότι από το 1964 έχει παίξει στην μισή Ελληνική δισκογραφία. Απολαύσαμε πάαααααρα πολύ τόσο τις ομιλίες - του όσο και τις συζητήσεις μας. Από αριστερά (όλοι της Πριγκηπέσσας) Δημ. Σφίγγος, Μίλτος Τσαλιγόπουλος (ακουστικό μπάσο κτλ., ο αδερφός της Ελενίτσας), Κώστογλου, μουά, Ηρακλής Βαβάτσικας (ακκορντεόν-μπαντονεόν, λοιπές "φύσσες" κτλ.)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2022, 03:26:08 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
Γενικά για μένα, συναντήσεις και συζητήσεις στο περιθώριο -  με φίλους που είχα να δω χρόνια, όπως τον Παλαιοδημόπουλο που κατέφθασε μαζί με τον Χουλιάρα τις "μικρές ώρες" της πρώτης μέρας και βρήκαν τον Χαριτίδη και τον Τσακμάκα από το "Ρεμπέτικο Συγκρότημα Θεσσαλονίκης" (μιλάμε για δεκαετία 80) - ήταν κάτι που εκτίμησα και χάρηκα πάρα πολύ.

Πραγματικά μεγάλη και ουσιαστική συζήτηση (δυο μέρες κράτησε !) κάναμε με τον Δημ. Παππά, μόνιμο συνεργάτη του Μυστακίδη και σούπερ διαβασμένο λαϊκό κιθαρίστα, καταρτισμένο και με άποψη και στην οργανοποιία. Εδώ με ρωτάει γιατί έχει τέτοια χάλια η κιθάρα (μου)  :021:

και βέβαια, μετά τη λήξη του προγράμματος, συνέχεια στην Πριγκηπέσσα, εδώ η "γερουσία" Πάππος και Μητρέντσης (κρατάει μια κιθάρα σε σχήμα λαούτου, 1942, Σουηδική, την έφερε να τη δούμε) ανάμεσα στους εθελοντές - φοιτητές, που χωρίς αυτούς δεν θα γινόταν τίποτα:

Nikolas Fereos

• Hero Member
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
     Σπουδαία εμπειρία η συμμετοχή στο φεστιβάλ λαικής κιθάρας, το σίγουρο είναι οτι έφυγα σοφότερος. Είχα και την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά και φίλους που συμμετείχαν απο το φορουμ, τον Παναγιώτη Καγιάφα, τον Μάνο Τουρπάλη , τον Στέργιο, τον Λάμπρο Σταυρίδη και άλλους από την Αθήνα που τους γνώριζα μόνο διαδικτυακά.
     Για την ιστορία η παρουσία μου στην έκθεση του φεστιβάλ ήταν με αυτές τις κιθάρες που δεν τις έχω παρουσιάσει στο φόρουμ:

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Ολα υπέροχα ! Μπράβο παιδιά !

{celebrate011}  {celebrate011}  {celebrate011}  {celebrate011}  {celebrate011}  {celebrate011}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_craftopia

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 11
Μιά από τις εκδηλώσεις ήταν ένα "σεμινάριο" του Μ. Πάππου με τίτλο "Τι παίζω όταν δεν παίζω"!! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω!

Εκ των υστέρων έμαθα ότι τον συνόδευε ο δικός μας Στέργιος (Stergios_craftopia)!   {celebrate013} {celebrate013}
Τα λένε αυτά έγκαιρα ρε φίλε! Βάλε μας καμιά φωτό να ζηλεύουμε! 8) 8)

Παναγιώτη, αυτή η "συνοδεία" δεν ήταν στο πρόγραμμα. Απλώς, όταν ο Πάππος ζήτησε καμμιά κιθάρα διαθέσιμη να βοηθήσει λίγο, ξύπνησε ο αυτόματος κιθαρίστας μέσα μου  :D

Να εκφράσω και γω τον ενθουσιασμό μου για το Φεστιβάλ!
Πολύ καλή οργάνωση, συνεπέστατη εκτέλεση του προγράμματος, αθρόα προσέλευση. Μεγάλο μπράβο στο Δημήτρη Μυστακίδη!
Παρακολούθησα τις περισσότερες εκδηλώσεις, χαρούμενος σα μπόμπιρας σε ζαχαροπλαστείο. Καμάρωσα και λίγο στην παρουσίαση του βιβλίου σας με το Μάνο, σκεφτόμουνα μέσα μου: Μα αυτούς τους δύο τους ξέρω...

Ασυγχώρητο μπεμόλ: Δεν τράβηξα φωτογραφίες

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά, Σφένδαμος και πολλά άλλα.
  • Αριθμός κατασκευών: 2-3 πραματάκια, λόγια και αέρα. τρέλα και πριονοκορδέλα!
  • Περιοχή: Αθήνα.
Συγχαρητήρια.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Tags: