Αποστολέας Θέμα: Circle cutter DIY  (Αναγνώστηκε 1751 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Circle cutter DIY
« στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:49:19 μμ »
Κάπου είχα δει και είχα κρατήσει αυτό το κοφτάκι - χαράκτη κύκλων , γιατί μου φάνηκε εύκολο και προσιτό (σε μένα) σαν κατασκευούλα



κι εδώ η δική μου έκδοση circle cutter σε καραγιαπί αισθητική   ;)  ...  με τις πρώτες δοκιμές επάνω σε ένα κομμάτι μελαμίνη.

Ψιλοκαλούτσικα πήγε η δοκιμή .  Κρατάει σταθερή την ακτίνα και ο κύκλος ολοκληρώνεται εκεί ακριβώς που ξεκίνησε.

 [ Invalid Attachment ]

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 08:04:01 μμ »
Αφού δουλεύει άψογα αυτό μετράει!συγχαρητήρια κ. Ιωσήφ..

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 10:22:38 πμ »
Φίλε Ἰωσήφ , καλημέρα ,
Πολύ ὡραία ἰδιοκατασκευή , συγχαρητήρια!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 03:06:13 μμ »
Ναί , ἀλλά ἔχω καί ἐρωτήσεις :
1. Τό μαῦρο σημάδι στό ξύλο τῆς ίδιοκατασκευῆς ( πάνω ἀπό τό κέντρο τοῦ κύκλου ) εἶναι τό ἐπάνω μέρος τοῦ ἄξονα πού μπήγεις στό κέντρο τοῦ κύκλου ; Ἄν ναί , πρῶτα τόν μπήγεις καί ὕστερα " φορεῖς " ἀπό ἐπάνω τό ξύλο ; Ὑποθέτω ὅτι ὁ ἄξονας χωρεῖ ἴσα - ἴσα , γιά νά μήν ὑπάρχει τζόγος κατά τήν περιστροφή .
2. Τόν κόκκινο σφηκτῆρα χρησιμοποιεῖς σάν χερούλι ;
3. Πῶς αὐξομειώνεις τό μῆκος τῆς ἀκτίνας τοῦ κύκλου ;
4. Δεδομένης τῆς μικρῆς ταχύτητας περιστροφῆς τῆς ἰδιοκατασκευῆς σχετικά μ' αὐτήν τῶν ἠλεκτρικῶν ροῦτερ πού κάνουν "καθαρές " τομές , πῶς ἐξασφαλίζεις τήν ἐξ ἴσου καθαρή τομή σ' ἕνα μαλακό ξύλο ( καπάκι ) , πού εὔκολα κατά τό χάραγμα μποροῦν ν' ἀποκολληθοῦν μικρά κομμάτια στήν περιοχή ἔξω ἀπό τόν κύκλο πού θ' ἀφαιρεθῆ ( καί πού θά χρειασθῆ μετά στοκάρισμα ) ;
Ἔτσι ὅπως τό σκέφτομαι , θά πρέπει τό σάν ξυράφι ἀκονισμένο κοπτικό , νά περιστρέφεται μέ πολύ μικρή πίεση , ὥστε νά κόβη μικρό βάθος ξύλου σέ κάθε περιστροφή .
Μπορεῖ νά κάνω καί λάθος . Ἔχεις δοκιμάσει νά κόψης κάτι τέτοιο ;

Συγνώμη γιά τήν πολυλογία καί εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 03:21:31 μμ »
Ναί , ἀλλά ἔχω καί ἐρωτήσεις :
1. Τό μαῦρο σημάδι στό ξύλο τῆς ίδιοκατασκευῆς ( πάνω ἀπό τό κέντρο τοῦ κύκλου ) εἶναι τό ἐπάνω μέρος τοῦ ἄξονα πού μπήγεις στό κέντρο τοῦ κύκλου ; Ἄν ναί , πρῶτα τόν μπήγεις καί ὕστερα " φορεῖς " ἀπό ἐπάνω τό ξύλο ; Ὑποθέτω ὅτι ὁ ἄξονας χωρεῖ ἴσα - ἴσα , γιά νά μήν ὑπάρχει τζόγος κατά τήν περιστροφή .
2. Τόν κόκκινο σφηκτῆρα χρησιμοποιεῖς σάν χερούλι ;
3. Πῶς αὐξομειώνεις τό μῆκος τῆς ἀκτίνας τοῦ κύκλου ;
4. Δεδομένης τῆς μικρῆς ταχύτητας περιστροφῆς τῆς ἰδιοκατασκευῆς σχετικά μ' αὐτήν τῶν ἠλεκτρικῶν ροῦτερ πού κάνουν "καθαρές " τομές , πῶς ἐξασφαλίζεις τήν ἐξ ἴσου καθαρή τομή σ' ἕνα μαλακό ξύλο ( καπάκι ) , πού εὔκολα κατά τό χάραγμα μποροῦν ν' ἀποκολληθοῦν μικρά κομμάτια στήν περιοχή ἔξω ἀπό τόν κύκλο πού θ' ἀφαιρεθῆ ( καί πού θά χρειασθῆ μετά στοκάρισμα ) ;
Ἔτσι ὅπως τό σκέφτομαι , θά πρέπει τό σάν ξυράφι ἀκονισμένο κοπτικό , νά περιστρέφεται μέ πολύ μικρή πίεση , ὥστε νά κόβη μικρό βάθος ξύλου σέ κάθε περιστροφή .
Μπορεῖ νά κάνω καί λάθος . Ἔχεις δοκιμάσει νά κόψης κάτι τέτοιο ;

Συγνώμη γιά τήν πολυλογία καί εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .
Θα τολμησω να απαντησω εγω οπως καταλαβαινω την κατασκευη.

1 Φαινεται να ειναι ο αξονας. Εγω προσωπικα θα τον εβαζα ενιαιο χωρις να βγαινει για να μην υπαρχει τζογος.
2 Ο κοκκινος σφηκτηρας λογικα μαγκωνει τα τρια ξυλα . Το μεσαιο ξυλο με τον αξονα λογικα ειναι "ελευθερο" να πηγαινει μπρος πισω ωστε να αλλαζει την ακτινα του κυκλου.
3 Το απαντησα στο 2
4 Πηγα να το κανω και το προβλημα που αντιμετώπισα ηταν οταν η λεπιδα πηγαινε παραλληλα με τα νερα του ξυλου να προσπαθουσε να ακολουθησει αυτα και οχι την ακτινα του κυκλου. Εκανα πατεντα με το router τελικα...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 03:49:30 μμ »
4 Πηγα να το κανω και το προβλημα που αντιμετώπισα ηταν οταν η λεπιδα πηγαινε παραλληλα με τα νερα του ξυλου να προσπαθουσε να ακολουθησει αυτα και οχι την ακτινα του κυκλου.

πάντα αυτό είναι το πρόβλημα, το κοπίδι (σε οποιοδήποτε κόψιμο, όχι μόνο κύκλο) τείνει να ακολουθήσει τα νερά, αφού εύκολα "χώνεται" σε αυλάκι.. είναι πολύ πιο εύκολο να ακολουθήσεις το σχέδιο κόντρα στα νερά, όταν είσαι παράλληλα θέλει προσοχή...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 06:57:08 μμ »
Ναί , ἀλλά ἔχω καί ἐρωτήσεις :
1. Τό μαῦρο σημάδι στό ξύλο τῆς ίδιοκατασκευῆς ( πάνω ἀπό τό κέντρο τοῦ κύκλου ) εἶναι τό ἐπάνω μέρος τοῦ ἄξονα πού μπήγεις στό κέντρο τοῦ κύκλου ; Ἄν ναί , πρῶτα τόν μπήγεις καί ὕστερα " φορεῖς " ἀπό ἐπάνω τό ξύλο ; Ὑποθέτω ὅτι ὁ ἄξονας χωρεῖ ἴσα - ἴσα , γιά νά μήν ὑπάρχει τζόγος κατά τήν περιστροφή .
2. Τόν κόκκινο σφηκτῆρα χρησιμοποιεῖς σάν χερούλι ;
3. Πῶς αὐξομειώνεις τό μῆκος τῆς ἀκτίνας τοῦ κύκλου ;
4. Δεδομένης τῆς μικρῆς ταχύτητας περιστροφῆς τῆς ἰδιοκατασκευῆς σχετικά μ' αὐτήν τῶν ἠλεκτρικῶν ροῦτερ πού κάνουν "καθαρές " τομές , πῶς ἐξασφαλίζεις τήν ἐξ ἴσου καθαρή τομή σ' ἕνα μαλακό ξύλο ( καπάκι ) , πού εὔκολα κατά τό χάραγμα μποροῦν ν' ἀποκολληθοῦν μικρά κομμάτια στήν περιοχή ἔξω ἀπό τόν κύκλο πού θ' ἀφαιρεθῆ ( καί πού θά χρειασθῆ μετά στοκάρισμα ) ;
Ἔτσι ὅπως τό σκέφτομαι , θά πρέπει τό σάν ξυράφι ἀκονισμένο κοπτικό , νά περιστρέφεται μέ πολύ μικρή πίεση , ὥστε νά κόβη μικρό βάθος ξύλου σέ κάθε περιστροφή .
Μπορεῖ νά κάνω καί λάθος . Ἔχεις δοκιμάσει νά κόψης κάτι τέτοιο ;

Συγνώμη γιά τήν πολυλογία καί εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

Θα τολμησω να απαντησω εγω οπως καταλαβαινω την κατασκευη.

1 Φαινεται να ειναι ο αξονας. Εγω προσωπικα θα τον εβαζα ενιαιο χωρις να βγαινει για να μην υπαρχει τζογος.
2 Ο κοκκινος σφηκτηρας λογικα μαγκωνει τα τρια ξυλα . Το μεσαιο ξυλο με τον αξονα λογικα ειναι "ελευθερο" να πηγαινει μπρος πισω ωστε να αλλαζει την ακτινα του κυκλου.
3 Το απαντησα στο 2
4 Πηγα να το κανω και το προβλημα που αντιμετώπισα ηταν οταν η λεπιδα πηγαινε παραλληλα με τα νερα του ξυλου να προσπαθουσε να ακολουθησει αυτα και οχι την ακτινα του κυκλου. Εκανα πατεντα με το router τελικα...


Καλησπέρα παιδιά !

Ο Songlees bird με πρόλαβε σε όλα .  Κάποιες μικρές παρατηρήσεις στη χάραξη από την πρώτη αυτή δοκιμή ίσως να φανούν χρήσιμες

    Το μαχαιράκι του circle cutter , τουλάχιστον στα δικά μου χέρια , παραδόξως , συμπεριφέρθηκε  ικανοποιητικά  όταν η λεπίδα πήγαινε παράλληλα με τα νερά του ξύλου.
    Αντίθετα εκεί που τα χαλάσαμε ελαφρώς ήταν όταν έκοβε κάθετα στα νερά του καπακιού. Οπως παρατήρησε ο φίλος μου ο Λάμπρος .  Δεν είναι καλά εστιασμένη η
    φωτογραφία , δεν ξέρω αν φαίνεται αυτό που λέω.

    Ισως να φταίει ότι το μαχαιράκι ( πριονόλαμα απο ηλεκτρ. σέγα ) το ακόνισα διαμορφώνοντας ελαφρώς μυτερή την αιχμή του από τη μία όψη και επίπεδη από την άλλη.
    Το μαχαιράκι μπήκε στη σφήνα έτσι ώστε η πλάγια (bevel) κόψη του να στρέφεται προς τη μεριά του ξύλου που θα κοπεί, που θα είναι άχρηστο .

    Σίγουρα κάπου φταίω κι εγώ , αλλά θέλει δοκιμές και χρόνο για να το βρώ

 [ Invalid Attachment ]

    Ισως αυτό εδώ το βιντεάκι έχει κάτι να μας πει, να μας φωτίσει, πάνω στο θέμα

www.youtube.com/watch?v=Xqjo7U9cSKY&t=0s&list=LLrYTtmWk_Pe1It592uMwXQA&index=4


Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 10:12:56 μμ »
οταν θελεις να κανεις τετοια κοπη με εργαλειο χειρος, πρεπει να ακολουθησεις κ καποιους κανονες (α) για να μην ακολουθει το μαχαιρακι τις βενες στο παραλληλο β) για να μην πεταγονται πολλα-πολλα στο καθετο

στο α αυτο που ειπε κ ο λαμπρος, κανεις ενα χαραγμα πολυ ελαφρυ χωρις καθολου πιεση και μετα το πας με λιγο παραπανω. αν το κανεις κατ ευθειαν πολυ, την πατησες... και κυριως στο καθετο οπου η χαραματια της λεπιδας αφηνει πολυ αυλακι δεξια-αριστερα.
επισης παντα ακολουθεις την φορα των γραμμων, και δεν κανεις μονο μια κινηση μεχρι να ολοκληρωθει.
το αυτο ισχυει και για τα αυλακια των φιλετων πανω στο καπακι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 11:49:31 μμ »
Ωραίο , κατανοητό και λογικό . Σ ευχαριστώ πολύ Στέλιο !

Κι εδώ άλλο βιντεάκι που δείχνει έναν τεχνικά πιο σωστό ξύλινο διαβήτη - κόφτη κύκλων
όπου κάνοντας μια μικρή - αναγκαία όμως - παραλλαγή "παντρεύει" τον χειροκίνητο ... με τον ηλεκτρικό τρόπο.

Πρόσεξα ότι στη χειροκίνητη λεπίδα λέει και δείχνει ότι είναι καλύτερα
(για αυτή την εργασία) να είναι διπλής κόψης ( double bevel blade )   

www.youtube.com/watch?v=13gAvfw4w1U
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 04:37:36 μμ »
Σας χαιρετώ όλους ,και το δικό μου μπράβο
Εγώ δεν θυμάμαι που βρήκα ένα
NT CIRCLE CUTTER   G 1500   ( JAPAN  PAT.)  που είναι εξαιρετικό ( για μένα)
Η λεπίδα του είναι μόνο 0,1 χιλ πάχος και πολύ ευκολοχρηστο για τρύπα και ροζέτα κιθάρας Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το wood grain
Το έψαξα στο διαδίκτυο και είναι μόνο 16 Ευρώ με δωρεάν μεταφορά
Συμφωνώ απόλυτα Στέλιο ότι δεν χρειάζονται Power tools και περιττά έξοδα


ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 19, 2019, 09:48:40 μμ »
εγω εχω αυτα εδω...................το κοκκινο αγορασμενο απο τον Φραγκο ακριβουτσικο αλλα ακριβεστατο σε κοψιμο.Θελει προσοχη οταν κοβεις ...ποτε μια κι εξω γιατι το κοπιδι ακολουθει τη φορα των βενων του ξυλου.Το κιτρινο ειναι φτηνο πολυ το πηρα απο το μαγαζι του Διλμα στην Αθηνας, αλλα δεν το εχω δουλεψει ποτε
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 05:54:50 πμ »
Το κίτρινο δεν κάνει τίποτα σε ξύλο . Έχω το ίδιο της wolfcraft . Κόβει άνετα και ωραία χοντρό χαρτόνι αλλά σε ξύλο μόνο για σημάδεμα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Circle cutter DIY
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 07:32:00 πμ »
αυτο το κιτρινο το ειχα παρει και εγω (ολφα νομιζω λεγοτανε...)
και το πεταξα κατ ευθειαν. κρατησα ομως τις λεπιδες που ηταν πολλες και καλες, για να φτιαξω κανενα diy
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: