Αποστολέας Θέμα: Ἐπισκευή σαζιοῦ  (Αναγνώστηκε 427 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Ἐπισκευή σαζιοῦ
« στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 01:37:16 μμ »
Ἀγαπητοί φίλοι καλημέρα ,
Αὐτές τίς μέρες , ἄρχισα τήν πρώτη μου ἐπισκευή . Ἔπεσε στά χέρια μου ἕνα σάζι σκαφτό ἀπό καστανιά ἑνός φίλου , μέ σπασμένο καί ξανακολλημένο τό σκάφος σέ 4 -5 μεριές , ἀλλά σέ καλή κατάσταση , ἐπισκευάσιμο . Γερό καί στή θέση του ἐπίσης καί τό μάνικο . Ἀφαίρεσα χορδές , μπερντέδες , κλειδιά , ( τό σπασμένο ) καπάκι , τό ἔτριψα ὁλόκληρο . Θά τοῦ βάλω ( λεπτή - 3 χιλ. ) ταστιέρα καί καινούργιο καπάκι . Ἐννοεῖται ὅτι θά κατασκευάσω καινούργια ξύλινα κλειδιά , χορδοκράτη , καβαλλάρη , ροζέττα . Ἀνακατασκευή δηλαδή , ἀλλά καί βελτίωση τοῦ παρουσιαστικοῦ του καί κυρίως τοῦ ἤχου του .
Γιά τό καπάκι θέλω νά ρωτήσω :
Εἶναι γνωστό πώς αὐτοῦ τοῦ εἴδους τά ὄργανα εἶναι χαμηλῆς ἐντάσεως ἤχου , λόγω τοῦ ὅτι τό μάνικο δέν ἔχει κλίση πρός τά πίσω σχετικά μέ τό σκάφος , μέ ἀποτέλεσμα ἡ γωνία πού σχηματίζουν τά δύο τμήματα τῆς χορδῆς ἔνθεν καί ἔνθεν τοῦ καβαλλάρη καί κορυφή τόν ἴδιο , νά πλησιάζη τίς 180 μοῖρες , ὁ δέ καβαλλάρης εἶναι πολύ χαμηλός καί μικρός σέ μῆκος .
Σκοπός μου εἶναι , τό ὄργανο αὐτό νά γίνη πιό δυνατῆς ἐντάσεως ἀπ' τά συνηθισμένα ( τουριστικά ) .
Σκέφτομαι , χωρίς νά δώσω κλίση στό ἤδη κολλημένο στό σκάφος μάνικο , νά πλανίσω τά χείλη τοῦ σκάφους 5 -10 χιλ. στήν ( φαρδιά ) περιοχή τοῦ καβαλλάρη , σβήνοντας ὅσο προχωρῶ πρός τό μάνικο . Ἔτσι , αὐτό τό ὕψος τῶν 5 -10 χιλ. + τό ὕψος τοῦ καβαλλάρη πού ὑπηρχε , θά δώση , νομίζω ἕνα ἀρκετά ὑψηλό καβαλλάρη , πού νά πιέζη - φορτίζη μέ ἀρκετή δύναμη τό καπάκι .
Ὁ καβαλλάρης σ' αὐτά τά ὄργανα εἶναι γεφυρωτός . Πιστεύετε ὅτι θά πρέπει νά γίνη μεγαλύτερος σέ μῆκος ἀπ' ὅτι οἱ συνηθισμένοι ( πού εἶναι 1 - 2 ἑκ. μεγαλύτεροι ἀπό τό φάρδος τῆς ταστιέρας ) ;
Τί λέτε γι' αὐτά ;
Ἐπίσης σκέφτομαι νά βάλω καί ἕνα τοὐλάχιστον καμάρι . Τό καπάκι ἔχει μῆκος ( περίπου , ἐπειδή δέν τό μέτρησα ) 25 - 30 ἑκ. Αὐτό τό καμάρι ( ἄν πρέπει νά τό βάλω ) , νά ἀπέχη ἀπό τόν καβαλλάρη 3 - 4 ἑκ. ;
Μήπως χρειάζεται καί 2ο καμάρι ;
Ἐπίσης , στό καπάκι ( πού θά ἔχη πάχος γύρω στά 2,5 χιλ. ) νά δώσω καί μιά μικρή κατά πλάτος κυρτότητα ;
Ὅποια ἄλλη ἰδέα ἤ γνώμη ἔχετε , σᾶς παρακαλῶ νά τήν γράψετε . Ἀκόμη καί ἡ παραμικρή λεπτομέρεια , μπορεῖ νά ἔχη σημασία .
Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων . 

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Απ: Ἐπισκευή σαζιοῦ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 11:08:51 μμ »
λαθος να προσπαθησεις να κανεις το σαζι να εχει ενταση.Ειναι αλλης φιλοσοφιας οργανο.Ειναι πολλα αυτα που συντελουν ωστε να μην εχει ενταση κι οχι μοναχα το μανικι οπως λες.Και πρωτα πρωτα το καπακι του......................ειναι σχεδον 4-5 χιλιοστα χωρις κανεναν οπλισμο.Τι να τον κανει ? Αφου δεν εχει ταστιερα κι ο καβαλαρης του ειναι 5 χιλιοστα δεν σπρωχνει με πιεση.Ασε που εχει χορδες 0,9 και τσουφιο κουρτισμα.
Γι αυτο σου λεω.........φτιαξε καλυτερα ενα μπουζουκακι.Γιατι ετσι οπως το πας.................μπουζουκι θα βγει κι οχι σαζι
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νικηφορος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 10:01:48 πμ »
Λαμπρο καλημερα!
Οπως λεει και ο Κωστας, με τις δραστικες αλλαγες που αναφερεις το αποτελεσμα δεν θα ειναι πια σαζι, αλλα μπουζουκι ή μισομπουζουκο, αναλογα την κλιμακα που εχεις. Αν αποφασισεις οτι θελεις κατι τετοιο, τοτε προχωρας με τη διαταξη των καμαριων κατα τα γνωστα, αλλα το ηχοχρωμα θα ειναι πιο κοντα σε μπουζουκι.
Αν θες να κρατησεις το ηχοχρωμα , οσο ειναι δυνατον, κανε λιγοτερο δραστικες αλλαγες, μηπως και παρεις λιγο μεγαλυτερη ενταση. Για παραδειγμα, μεγαλωσε τον καβαλαρη 1-2 χιλιοστα μονο με τον τροπο που αναφερεις κι εσυ, ισως αντικαθιστωντας το καπακι με ενα καλυτερης ποιοτητας, χωρις καμαρια ομως.
Το να βαλεις εστω και ενα καμαρι, θεωρω οτι θα αλλαξει δραματικα τον ηχο.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 12:06:56 μμ »
Ἀγαπητοί φίλοι Κώστα καί Νικηφόρε καλημέρα , καί σᾶς εὐχαριστῶ γιά τίς ἄμεσες ἀπαντήσεις σας !

Τό ὅτι ἔχετε δίκιο σ' αὐτά πού λέτε , εἶναι ἀδιαμφισβήτητο . Ὅπως γράφει καί ὁ Φοῖβος Ἀνωγειανάκης στό βιβλίο του " Ἑλληνικά Παραδοσιακά Ὄργανα " , ὁ ταμπουρᾶς ( τουρκ. σάζι ) εἶναι ἕνα ὄργανο μέ λεπτή καί ἀδύνατη φωνή , κατασκευασμένος γιά νά συνοδεύη μιά φωνή ἤ μικρό σύνολο φωνῶν σέ κλειστό χῶρο .
Πάντοτε ὅμως ἡ ἀπορία μου ἦταν γιατί νά εἶναι τόσο χαμηλόφωνο ὄργανο . Καί αὐτό ἐπειδή τόν πρωτοάκουσα σέ μουσική ζυγιά πού....δέν ἀκουγόταν καθόλου ἀνάμεσα στ' ἄλλα ὄργανα . Καί σκεφτόμουν : Τόσος κόπος καί νά μήν ἀκούγεται καθόλου!!!
Γι' αὐτό , πάντα ἐπιθυμία μου ἦταν , ἡ κατασκευή ἑνός ταμπουρᾶ πού....ν' ἀκούγεται ! Καί βρῆκα τήν εὐκαιρία μ' αὐτήν τήν ἐπισκευή ! Ἄσε πού , ὁ ἰδιοκτήτης του παίζει τετράχορδο μπουζούκι !

Γι' αὐτούς λοιπόν τούς λόγους ἀποφάσισα νά τό διαχειριστῶ ὅπως προεῖπα . Μ' ὅλα αὐτά πού γράψατε , ἐπιβεβαιώσατε τήν ἐπιθυμία μου .
Αὔριο θά γράψω ἀκριβεῖς διαστάσεις καί θ' ἀναρτήσω καί φωτογραφίες , ὥστε νά με συμβουλέψετε καλύτερα στίς ἀπορίες μου .

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 08:39:59 μμ »
 Τόσος κόπος καί νά μήν ἀκούγεται καθόλου!!!

το σαζι ειναι ενα οργανο που εμεινε με μικρες αλλαγες απο τοτε μεχρι και σημερα.Τα σαζια που παιζουν σε μαγαζια απεκτησαν μαγνητες ( αρκετους) και αλλαξαν και την τεχνικη παιξιματος ετσι ωστε να ανταποκριθουν οι παικτες στη σημερινη λαικο-ποπ Τουρκικη πραγματικοτητα.
Εγω αν επρεπε να το πειραξω θα κατεβαζα λιγακι το καπακι του, και αντε κι ενα σετ χορδες πιο χοντρες.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιάννης Καραβασίλης

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 12:40:18 πμ »
Ἀγαπητοί φίλοι Κώστα καί Νικηφόρε καλημέρα , καί σᾶς εὐχαριστῶ γιά τίς ἄμεσες ἀπαντήσεις σας !

Τό ὅτι ἔχετε δίκιο σ' αὐτά πού λέτε , εἶναι ἀδιαμφισβήτητο . Ὅπως γράφει καί ὁ Φοῖβος Ἀνωγειανάκης στό βιβλίο του " Ἑλληνικά Παραδοσιακά Ὄργανα " , ὁ ταμπουρᾶς ( τουρκ. σάζι ) εἶναι ἕνα ὄργανο μέ λεπτή καί ἀδύνατη φωνή , κατασκευασμένος γιά νά συνοδεύη μιά φωνή ἤ μικρό σύνολο φωνῶν σέ κλειστό χῶρο .
Πάντοτε ὅμως ἡ ἀπορία μου ἦταν γιατί νά εἶναι τόσο χαμηλόφωνο ὄργανο . Καί αὐτό ἐπειδή τόν πρωτοάκουσα σέ μουσική ζυγιά πού....δέν ἀκουγόταν καθόλου ἀνάμεσα στ' ἄλλα ὄργανα . Καί σκεφτόμουν : Τόσος κόπος καί νά μήν ἀκούγεται καθόλου!!!
Γι' αὐτό , πάντα ἐπιθυμία μου ἦταν , ἡ κατασκευή ἑνός ταμπουρᾶ πού....ν' ἀκούγεται ! Καί βρῆκα τήν εὐκαιρία μ' αὐτήν τήν ἐπισκευή ! Ἄσε πού , ὁ ἰδιοκτήτης του παίζει τετράχορδο μπουζούκι !

Γι' αὐτούς λοιπόν τούς λόγους ἀποφάσισα νά τό διαχειριστῶ ὅπως προεῖπα . Μ' ὅλα αὐτά πού γράψατε , ἐπιβεβαιώσατε τήν ἐπιθυμία μου .
Αὔριο θά γράψω ἀκριβεῖς διαστάσεις καί θ' ἀναρτήσω καί φωτογραφίες , ὥστε νά με συμβουλέψετε καλύτερα στίς ἀπορίες μου .
Φίλε Λάμπρο...κατ αρχήν καλή επιτυχία στο εγχείρημα που ξεκινάς και με χαρά θα περιμένω να ακούσω ότι φτιάξεις. Θα συμφωνήσω και με τον Κώστα και με τον Νικηφόρο. Με το που θα βάλεις ένα καμάρι αυτόματα το όργανο θα μετατραπεί σε τζουρά. Δεν θα είναι πια σάζι αλλά κάποια παραλλαγή, κάτι άλλο. Καμάρι δεν έχει κανονικά γιατί δεν το χρειάζεται το όργανο γι' αυτό που κατασκευάστηκε να υπηρετήσει . (μικρές τάσεις χορδών, στενό σκάφος , διαφορετικά κουρδίσματα από τζουρά και μπαγλαμά....) . Το όργανο αυτό μάλλον ήταν πάντα συνοδευτικό κι έβγαζε στο βάθος αυτό τον ιδιαίτερο ανατολίτικο ήχο. Πιστεύω δεν ήθελαν να του βάλουν καμάρια γιατί είχαν ήδη τέτοια όργανα και ήξεραν τι ήχο έβγαζαν οι διάφορες παραλλαγές με καμάρια. Γι αυτό κι όπως ανέφερε ο Κώστας οι πιο σύγχρονοι το γέμισαν μαγνήτες για να μπορέσει ν ακουστεί και σε πρώτο πλάνο σαν όργανο. (έχει διάφορα σόλο στο youtube...). Επειδή όμως είσαι αποφασισμένος να το κάνεις ...και καλά θα κάνεις ....το μόνο που θα μπορούσα να φανταστώ που θα σου αύξανε λίγο την ένταση του ήχου είναι αυτό που σου είπαν παραπάνω για ένα καλύτερο ποιοτικό καπάκι και λεπτότερο από αυτό που έχει τώρα. Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν έβαζες τρύπα στο καπάκι ο ήχος σου θα ήταν σίγουρα πιο δυνατός αλλά τότε δεν θα ήταν σάζι αλλά ταμπουράς...κλπ κλπ...Με κάτι τέτοια όμως μαθαίνουμε όλοι περισσότερα ή λύνονται και δικές μας απορίες... οπότε φίλε Λάμπρο καλή επιτυχία να έχεις...!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2018, 01:38:41 μμ »
Φίλοι Κώστα καί Γιάννη καλημέρα , καί εύχαριστῶ γιά τίς συμβουλές καί παροτρύνσεις σας , ὅλα μοῦ εἶναι πολύ χρήσιμα !!!
Χθές μίλησα μέ τόν ἰδιοκτήτη τοῦ σαζιοῦ γιά τό πῶς σκέπτομαι νά τό δουλέψω , καί συμφώνησε μέ ὄλα . Ἐξ ἄλλου ἦταν ἕνα σχεδόν κατεστραμένο ὄργανο χωρίς ἀξία γι' αὐτόν , καί τώρα , εὐελπιστῶ καί αὐτός τό ἴδιο , ἄν ἴσως ὄχι ὡς καθαρόαιμο σάζι , τοὐλάχιστον νά παίξη . Ἄσε πού δέν τοῦ παίρνω καί χρήματα . Ὁπότε , μπορῶ νά κάνω τόν πειραματισμό μου . Καί ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι δέν τό βλέπω τόσο σάν " ἐπισκευή σαζιοῦ " , ὅπως θά καταλάβατε , ἀλλά σάν μετατροπή του σέ....ὅ,τι βγεῖ .
Φωτογραφίες καί διαστάσεις δέν πρόλαβα σήμερα , ἴσως αὔριο . Ἐν τῶ μεταξύ τό προχωρῶ .

Γιώργος Γεωργίου

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 03, 2019, 08:34:37 μμ »
Λαμπρο  προχωρα κανε τα πειραματα και ενα ειναι σιγουρο οτι θα παιξει δυνατοτερα. Και με καποιες τροποποιησεις μετα θα το φερεις πιο κοντα στο σαζι αν και ειμαι απειρος ακομα αυτο πιστευω .