Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.  (Αναγνώστηκε 3199 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 05, 2019, 12:29:39 πμ »
Κ. Σακαλη καταρχήν συγχαρητήρια για την sg η ταυρακι..Όπως θέλετε πείτε το..κιθάρα που αγάπησα στα χέρια του Angus.
 ( κιθαρίστας του καλύτερου rock band AC/DC..).. Επίσης για πρώτη φορά έπεσε το μάτι μου στην λεζάντα σας, υποσελιδο δεν ξέρω πώς το λένε και με κάνατε ενώ κοιμάται γυναίκα και παιδί να ακούω στο σαλόνι τρύπες (καινούργια ζάλη και αλλά πολλα) να πίνω ένα ουισκακι και να νοσταλγώ Ρόδον live και αλλά πολλά.
Εν ολίγοις καραγουσταρω μόνος μου στο σαλόνι..!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2019, 10:11:21 πμ »
Καλημέρα.


Μετά από ένα ακόμα ξενύχτι..
Αποχαρταρισμα το πρώτο χέρι με 240, 320, 400.
Καθάρισμα με πανί την σκόνη, πέρασμα πανί με διαλυτικό και πέρασμα το 2ο χέρι λούστρο.
Το αποτέλεσμα ικανοποιητικό. Μόλις στεγνώσει καλά θα δω αν θα περάσω ένα ακόμα χέρι λούστρο ή θα το αφήσω έτσι.
Στην ουσία τοπρώτο χέρι ήτανε πολύ αραιωμένο ως σήλερ και για αυτό μπορεί να χρειαστεί άλλο ένα χέρι για τελικό.
Με το τελείωμα των λούστρων θα γυαλιστεί με αλοιφή.
Το κοντινό είναι για να φανούν καλύτερα το σημάδια μουαρέ που κάνει στα δεξιά κάτω από τους μαγνήτες.


ΥΓ.
Να είσαι καλά ρε Γρηγόρη. Οι Τρύπες είναι αγαπημένο συγκρότημα, νεανική αμαρτία που κρατάει και στα γεροντόματα.
Το ενδιαφέρον είναι ότι ενώ εγώ παίζω μπουζούκι τα παιδιά μου ακούσαν από εμένα στο σπίτι και στο αμάξι, πιο πολύ Τρύπες παρά Βαμβακάρη.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2019, 10:39:34 πμ »
Είναι μικρά ακόμα για Βαμβακάρη.. χαχαχα..πολυ ωραιο το ταυρακι!Για τα δικά μου γούστα θα το πέρναγα ένα χέρι ακόμα να πιάσει λίγο πάχος.. στις ηλεκτρικές φαίνεται ωραίο..

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 01, 2019, 09:21:19 πμ »
Καλημέρα.


Μετά από ένα ακόμα ξενύχτι μέχρι τις 4 και μισή σήμερα το πρωί η κιθάρα προχώρησε. Γυαλίστηκε, περάστηκε χαλκός στους μαγνήτες, περάστήκαν μαγνητες και κλειδιά και κάλυμε thruss rod (αυτό μπήκε λίγο στραβά - το κατάλαβα όταν ξυπνησα αλλά της νύχτας τα καμώματα!!). Με την πρώτη ευκαιρία θα ενωθούν τα ηλεκτρικά και θα αρματωθεί η κιθάρα, θα σεταριστεί για να δούμε τι θα ακούστεί. Από τα λούστρα δεν έιμαι ευχαριστημένος. Είχαν πολλές ατέλειες. Τις μάζεψα όσο μπορούσα αλλά μετά  το γυάλισμα το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που ήθελα. Δεν ξαναπερνάω βερνίκι όμως βαρέθηκα άσε που την Μεγάλη Δευτέρα τη θέλει ο μικρός για τη συναυλία.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 01, 2019, 09:25:15 πμ »
Φοβερή είναι και τα χρυσά μέρη της πάνε πολύ.. συγχαρητήρια!την επόμενη ηλεκτρική τώρα!!

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 01, 2019, 11:47:39 πμ »
Μπράβο παικταρά μου !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 01, 2019, 01:26:46 μμ »
Πολύ ὡραία Δημήτρη , συγχαρητήρια !!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 17, 2019, 03:58:10 μμ »
Η κιθάρα τελείωσε επιτέλους. Απομένει μόνο η αντικατάσταση μιας βίδας στο πλαίσιο του μαγνήτη που έσπασε στο σφίξιμο. Ο μικρός την παρέλαβε και δεν την αφήνει από τα χέρια του πλέον. Είναι κατενθουσιασμένος, παράτησε τις άλλες δύο κιθάρες (ούτε να τις φτύσει μιλάμε) και την γρατσουνάει συνεχώς. Ανεβάζω τελικές φωτογραφίες, γενική εικόνα, κοντινά, όλες τις κιθάρες του πιτσιρικά (2 που του έφτιαξα και μία epiphone). Στο μπράτσο μια λεπτομέρεια στο σημείο που αρχίζει το καράολο φαίνεται διογκωμένο. Το επέλεξα να είναι έτσι γιατί εκεί είναι και η κεφαλή της βέργας και δεν ήθελα να το αδυνατίσω, αλλά και αισθητικά δίνει έναν χαρακτήρα. Φαίνονται και τα binding της ταστιέρας με λευκό πλαστικό αλλά και μια λεπτομέρεια από μαύρο φιλέτο (καπλαμάς) που μου άρεσε. Τα dots (τσαμπουκάδες για τους μπουζουκομαθείς) είναι όστρακο σαν σταυρός που αγόρασα έτοιμα. Η ταστιέρα wenge. Μαγνήτες διπλοί humbucker, γέφυρα, truss rod cover και κλειδιά όλα χρυσά. Μου άρεσε τελικά πολύ ο συνδυασμός του χρυσού με την καρυδιά. Το βερνίκι αλκυδικό περσαμένο με πινέλο 3 χέρια, και γυαλισμένο με πάστα δεν είχε και το  καλύτερο αποτέλεσμα. Χρυσίζει αλλά δεν πολυφαίνεται στην φωτογραφία. Ατέλειες εκτός από το βερνίκι αρκετές αλλά δεν πολυφαίνονται στις φωτογραφίες. Το τρίψιμο τελικά έπερεπε να γίνει καλύτερο. Ο αρχικός σχεδιασμός της κιθάρας ήτανε για 23 τάστα. Αφού όμως κολλήθηκε και χαράχτηκε, φοβήθηκα πως το μικρό κομμάτι ταστιέρας που έμενε μετά το 23 τάστο θα ήταν επισφαλές. Έτσι τελικά κόντυνε η ταστιέρα ακριβώς στη θέση το 23ου τάστου με συνέπεια να μείνει ένα μεγαλύτερο κενό ανάμεσα στο μαγνήτη και την ταστιέρα σε σχέση με τον αρχικό σχεδιασμό και δυστυχώς με κακό φινίρισμα μιας και ήταν κομμάτι από το κομμένο μάνικο και όχι από το σώμα.Ευτυχώς δεν πολυφαίνεται.
Γενικές παρατηρήσεις σε σχέση με τη semi acoustic που έφτιαξα. Η άλλη λόγω ηχείου βγάζει πιο πολλή ένταση στον ενισχυτή αλλά δεν σηκώνει μεγάλες παραμορφώσεις και μικροφωνίζει. Η καινούργια είναι καθαρά ηλεκτρική (ροκ και μέταλ εντέλει) ενώ η άλλη πιο κοντά στον φυσικό ήχο. Η ταστιέρα αυτήν την φορά πολύ καλύτερη και μαλακή. Το βρήκα μάλλον το κόλπο. Σε σχέση με την epiphone (που είναι και αυτή solid body) έχει μεγαλύτερο sustain. Εν γένει είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα μα πάνω από όλα με την ανταπόκριση του μικρού. Όταν με το καλό ξεμπερδέψει με τις συναυλίες θα πιάσω και την πρώτη μου να διορθώσω τα λάθη και να την βελτιώσω και αυτή καθώς και να κάνω μια αλλαγή γέφυρας και στην epiphone. Ο πιτσιρικάς δυστυχώς δεν κάθεται να τον γράψω για να ανεβάσω δείγμα ηχητικό. Έγραψα κάτι να παίζω εγώ αλλά δεν μου αρέσει μιας και δεν αποδίδει το πραγματικό ήχο από το κινητό και εγώ είμαι άσχετος. Με κείνα και με τ'άλλα κόλλησα και γω με την ηλεκτρική και παίζω και εγώ όσο μπορώ (στα παραδοσιακά μου αρέσει το σολάρισμα - παρομοιάζει βιολί ή κλαρίνο) αλλά ο μικρός στραβώνει όταν παίρνω την κιθάρα. Έτσι θα φτιάξω άλλη μία (άλλο στυλ) αλλά αυτήν δεν θα του τη δωσω του μπαγάσα να σκάσει, αν και την διεκδικεί και την επόμενη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 17, 2019, 04:03:20 μμ »
Και μερικές ακόμα με λεπτομέρειες από την ταστιέρα και το λογότυπο με το αστεράκι από όστρακο που το έβαλα στο σκάφος αντί στα κελιδιά. Για το λογότυπο η αλήθεια είναι ότι αποκαλύφθηκε μια τρύπα από σκώληκα και έπρεπε με ένα εύσχημο τρόπο να την καλύψω, αλλά τελικά μου άρεσε η ιδέα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 17, 2019, 04:31:26 μμ »
εγω θα την βαλω την χλαμυδα, εσυ να βαλεις δερματινο μπουφανακι με καρφακια, και να αφησεις 2 στρεμματα μαλλι...  ;D
μπραβο μητσαρα!  {celebrate005}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 17, 2019, 04:56:45 μμ »
Αστα ρε Στέλιο. Μη ανεβάσω φωτογραφία προ 25 ετίας, φοιτητής, με μαλλί κάτω από τον ώμο (οργισμένο νιάτο) γιατί θα κλάψουνε μανούλες.
Χρόνε άστατε μπαμπέση που στο δίχτυ σου όποιος πέσει χάνεται για τα καλά..
https://www.youtube.com/watch?v=vrUXPPuqwzM
Καλά τα 'λεγε ο Παπάζογλου (σαν σήμερα πέθανε νομίζω) με το τραγούδι του Ζήκα
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 17, 2019, 07:41:07 μμ »
Μπράβο Δημήτρη !

Αισθάνομαι τη χαρά σου ,   :)

αλλά πιο πολύ χαίρομαι που το βλαστάρι σου παίζει την κιθάρα συνέχεια και δεν αφήνει τον κόπο σου από τα χέρια του.

Μη νομίζεις, πολύ γρήγορα το παιδί θα μεγαλώσει , θα νοιώσει , θα καταλάβει πολύ περισσότερα και θα σε ευγνωμονεί ...

Ρώτα και το φίλο μας με τη χλαμύδα και τα σανδάλια ... σίγουρα ξέρει πολλά να σου πεί για αυτή την ιδιαίτερη χαρά !

Οσο για το χρόνο τον άστατο το μπαμπέση

μιας και έφτιαξες ηλεκτρική , πάρε να΄χεις  https://www.youtube.com/watch?v=sEj8lUx0gwY   



 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 18, 2019, 08:22:58 πμ »
συγχαρητήρια Δημήτρη!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 19, 2019, 08:00:11 πμ »
Μπράβο Δημήτρη , χαλάλι ὁ κόπος σου !!!

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (τύπου SG) από μασίφ καρυδιά ελληνική.
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 19, 2019, 12:21:32 μμ »
Μπραβο φίλε , πολύ καλή δουλειά όπως και η προηγούμενη !

Tags: