Ψηφοφορία

Εκδήλωση ενδιαφέροντος

Θέλω να γίνει η ετήσια έκθεση του φόρουμ
19 (90.5%)
Θέλω να γίνει επίσημη μάζωξη
2 (9.5%)
Θέλω να κάτσω σπιτάκι μου
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 24, 2019, 09:46:28 μμ

Αποστολέας Θέμα: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις  (Αναγνώστηκε 8571 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« στις: Νοέμβριος 17, 2018, 09:28:21 μμ »
Καλησπέρα.
Πέρασε γρήγορα ο καιρός και πρέπει σιγά σιγά να ετοιμαζόμαστε για τη νέα έκθεση νωρίς νωρίς.
Μιας και τίποτα δεν έχει κλείσει ακόμα, θα ήταν χρήσιμο να ανοίξουμε σε αυτό το θέμα μια συζήτηση με ιδέες και προτάσεις πριν προχωρήσουμε.
Λοιπόν είμαστε ανοιχτοί σε ιδέες και προτάσεις.
Εν τω μεταξύ ανοίχτηκε καινούργια θεματική ενότητα για να εντάξουμε τις παρουσιάσεις των κατασκευών για την 8η έκθεση.
Άϊντε. Ας πάρουν τα σκαρπέλα φωτιά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 10:13:15 πμ »
βρε ακομα δε φαγαμε μελομακαρονα..........................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 05:57:08 μμ »
φετο δεν εχει μελομακαρονα*
μονο σκαρπελα εχει.... ;D

*στα ωπα ωπα σας εχουμε, μεχρι και την διατροφη σας προσεχουμε μην παχυνεται  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 04:39:02 μμ »
φετο δεν εχει μελομακαρονα*
μονο σκαρπελα εχει.... ;D

*στα ωπα ωπα σας εχουμε, μεχρι και την διατροφη σας προσεχουμε μην παχυνεται  {celebrate015}

εγω εχω αδυνατισει 7 κιλα απο την εκθεση και μετα.Ενταξει εκοψα τσιπουρα κλπ αλλα δεν συγκρινεται......................φοραω τζην 34
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 09:41:42 μμ »
Πέρασε ήδη πολύ μεγάλο διάστημα (από μέσα Νοέμβρη...) από τότε που ανοίξαμε την ενότητα για να εντάξουμε τις παρουσιάσεις των κατασκευών για την επόμενη έκθεση, και δυστυχώς παρατηρήσαμε πως δεν υπάρχει καμία συμμετοχή, ούτε στις παρουσιάσεις αλλά ούτε και στις ιδέες.

Το παραπάνω, σε συνδυασμό με την περιορισμένη κινητικότητα του φόρουμ στην εν γένει παρουσίαση κατασκευών, μας έβαλε σε σκέψεις και αμφιβολίες για το κατά πόσον υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον για μια ακόμα έκθεση.
Ο συντονισμός μιας τέτοιας εκδήλωσης απαιτεί σημαντικό χρόνο και προσπάθεια από τους διοργανωτές και αν αυτό δεν έχει ενδιαφέρον για τα μέλη καλύτερα να μην αναλωνόμαστε άδικα.

Ίσως τελικά να μας ταιριάζει περισσότερο ενός άλλου τύπου εκδήλωση όπως μια επίσημη μάζωξη των μελών του φόρουμ μία φορά το χρόνο (π.χ. κοπή βασιλόπιτας-ή ταβερνοσυνάθροιση) στην οποία όποιος θέλει μπορεί να φέρει τις κατασκευές του, ή απλά να περάσει για να παίξουμε να ανταλλάξουμε ιδέες να πιούμε και κανένα κρασί.

Σκεπτόμενοι τα παραπάνω καταλήξαμε στη διεξαγωγή μιας ψηφοφορίας, στην οποία τα μέλη καλούνται να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για την συμμετοχή σε έκθεση ή απλά προτιμούν μία μάζωξη. Αν βρεθεί σημαντικός αριθμός συμμετοχών σε κάποια από τις δύο ιδέες θα προχωρήσουμε σε αυτή.

Χωρίς παρεξήγηση, αν τελικά δεν υπάρξει συμμετοχή ούτε στη ψηφοφορία τελικά σημαίνει πως μάλλον προτιμάμε να κάτσουμε στα σπίτια μας και θέλουμε να τα λέμε απλά μέσω πληκτρολογίων και οθονών.

Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα ή σκέψη ας πέσει στο τραπέζι. Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή.

Ευχαριστούμε.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 08:47:44 πμ »
Αισθάνομαι ότι είναι ρεαλιστικές οι εκτιμήσεις του Στέλιου .

Στην περίπτωση που δεν καταφέρουμε φέτος την 8η έκθεση οργανοποιίας στην Αθήνα , θα πρότεινα στο μέλλον να έχουμε κοπή βασιλόπιτας , πιο συχνές

ταβερνοσυναθροίσεις και καμιά εκδρομή κατά Θεσσαλονίκη μεριά .  Είναι ωραίοι , ποιοτικοί και παραγωγικοί οι φίλοι μας εκεί πάνω .

Εχει κάτι διαμάντια και η Κρήτη , η Σκύρος , η Θράκη ...

Τα πληκτρολόγια και οι οθόνες είναι ο εύκολος τρόπος , αλλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από την ανθρώπινη επικοινωνία.

Δε σώζεται η κατάσταση με δυο μικρά , αλλά πέρυσι δεν πρόλαβα να τα εκθέσω

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 10:06:06 πμ »
Ψήφισα να γίνει η έκθεση.
Αποφάσισα να πάρω ένα μπουζούκι και να κατεβώ από Βρυξέλλες..

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 03:29:16 μμ »
Σιγουρα καλες και οι μαζωξεις...αλλα σαν την εκθεση τιποτα. Εχεις χρονο να τα πεις και να γνωριστεις πολυ καλυτερα.
Προσωπικα τουλαχιστον δεν ανεβασα τιποτα ακομα για εκθεση γιατι θεωρουσα πως ειναι νωρις. Φανταζομαι και αλλοι θα σκεφτηκαν το ιδιο. Δηλωνω παρων με 2 οργανα ηδη και οτι αλλο προλαβω μεχρι το καλοκαιρι.
Μη χαθουμε τωρα που βρεθηκαμε...
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 08:46:34 μμ »
ρε παιδια απο τωρα?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2019, 08:09:45 πμ »
απο ποτε θα ηθελες;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2019, 09:48:00 πμ »
απο ποτε θα ηθελες;

τελος παντων το βλεπω οτι ειναι πολυ νωρις για να δηλωσω οργανο....................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2019, 09:57:42 πμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2019, 03:59:09 μμ »
Αυτό που εννοούν οι συντονιστές είναι ότι πρέπει να γνωρίζουν ένα ελάχιστο αριθμό συμμετοχών για να κινήσουν διαδικασίες να βρεθεί χωρος  κλπ..Δεν γίνεται να κάνουν τέτοιες ενέργειες με την ελπίδα ότι μετά το Πάσχα θα εμφανιστούν συμμετοχές.. υποθέτω άλλες χρονιές οι συμμετέχοντες ήταν αρκετοί οπότε και οι τελευταιας στιγμής ήταν καλοδεχούμενοι.. Αυτό κατάλαβα εγώ..  υποθέτω για κάποιους πρακτικούς λόγους ζητάνε να δείξουμε τις προθέσεις μας. Αλλιώς θα μας το ζητούσαν αργότερα..  λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τι σκοπό έχουμε με την έκθεση.. Δεν τρέχει κάτι να το δηλώσουμε από Τώρα.. το ίδιο είναι.. οποτε κ. Ζαρκάδα  δηλωστε απο τώρα μπουζουκια και κιθάρες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2019, 04:37:29 μμ από Γρηγόρης Μαυρακης »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:02:03 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Ἔχει ἀπόλυτο δίκιο ὁ Στέλιος σ' ὅλα αὐτά πού γράφει . Δυστυχῶς ἐμεῖς , τά ἁπλᾶ μέλη , δέν μποροῦμε νά ἔρθουμε στή θέση τους καί νά καταλάβουμε πόσο χρόνο ἀπαιτεῖ ἡ διοργάνωση μιᾶς ἐκθέσεως . Γι' αὐτό λέμε : " ἀπό τώρα ; "
Ἄσε πού εἴμαστε , σάν λαός , τῆς τελευταίας στιγμῆς......
Γι' αὐτό λοιπόν , ἀφοῦ καταλάβαμε τί θέλουν νά ποῦν καί τί ζητοῦν οἱ συντονισταί αὐτῆς τῆς ἰστοσελίδας , ἄς πράξουμε ἀναλόγως .

Προσωπικά ἔχω σκοπό νά προσπαθήσω τήν κατασκευή ἑνός ἀντιγράφου τοῦ ταμπουρᾶ τοῦ Μακρυγιάννη
Μέ πλάκωσαν ὅμως κάτι δουλειές στό σπίτι , καί μέ πῆγαν πίσω . Θά προσπαθήσω ὅμως , τό ὑπόσχομαι , τό πολύ - πολύ νά τόν ἐκθέσω ἡμιτελῆ . 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: 8η έκθεση οργανοποίας - Ιδέες και προτάσεις
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 10:24:45 πμ »
Νομίζω ἐπίσης , ὅτι ἡ ἔκθεση σάν ἐκδήλωση , εἶναι πολύ πιό ἐπίσημο γεγονός , ὑπό τήν ἔννοια ὅτι ὑπάρχει προβολή τῆς δουλειᾶς μας πρός τούς ἀνθρώπους , ὄχι σάν αὐτοπροβολή καί φιγούρα , ἀλλά σάν κοινωνική προσφορά μά καί ὑπηρεσία σ' αὐτό πού ὅλοι ἀγαποῦμε : τήν μουσική .
Οἱ ἐπισκέπται τῆς ἐκθέσεως , τό εἴδαμε σέ προηγούμενες ἐκθέσεις , χαίρονται καί εὐχαριστιοῦνται μέ τά τόσα ὡραῖα πού βλέπουν καί ἀκοῦνε . Ἔτσι προάγεται ὁ πολιτισμός πού τόσο ἔχουμε ἀνάγκη στήν σκληρή ἐποχή μας .
Ἐνῶ , σέ μιά μεταξύ μας σύναξη ( καλές εἶναι κι  αὐτές ) , τί ἔχει νά κερδίση ἡ κοινωνία ; Τίποτε , οὔτε κἆν αὐτό τό μικρό πετραδάκι πού ἐμεῖς βάζουμε γιά τήν οἰκοδόμησή της , ἔστω κι  ἄν τόσοι λίγοι ἄνθρωποι ἔρχονται καί μᾶς ἐπισκέπτονται .

Tags: