Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Οκτώβριος 2018  (Αναγνώστηκε 5329 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Οκτώβριος 2018
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 11:45:15 πμ »
Καλημέρα Μάνο !

Τρόμαξα λιγάκι στην αρχή γιατί οι φωτό μου θύμισαν αξονική τομογραφία εγκεφάλου  :o  . Μετά κατάλαβα ότι έγιναν έτσι για να δούμε όσο πιο καλά γίνεται την αντιπαραβολή σχεδίου και εφαρμογής , οπότε χαίρομαι για αυτή την οπτική ειλικρινή σου διάθεση.

Για τις κοκκινισμένες περιοχές που δείχνουν να "φουσκώνουν" οι ντούγιες.

Στο σκάφος σου, αν κρίνεις ότι χρειάζεται , είμαι βέβαιος ότι με λίγο με τη ξύστρα , λίγο με το γυαλόχαρτο θα τις στρώσεις και θα φαίνονται μια χαρά.  Στο καλούπι σου υποθέτω θέλει λιγο - λίγο να φαγωθεί και να δοκιμάζεις την "σωστή" καμπυλότητα με λεπτές - λεπτές πρόχειρες ντούγιες από ξυλο ή από χαρτονι.  Μπορείς να το ελέγχεις και με τη όραση και με την αφή ( εγώ ας πούμε αρκετές φορές  "βλέπω" καλύτερα με τα ακροδάχτυλα παρά με τα μάτια )

Για την εκτροπή της ντουγομάνας

Εντάξει ξέφυγε .  " Προσοχή στη ντουγομάνα "  Θέλει καλή σταθεροποίηση σε όλο το μήκος της από τη μία πλευρά , πριν προσαρμόσουμε και κολλήσουμε το πρώτο της "παιδί " από την άλλη .  ( Ισως γι αυτό το λόγο ο Ζαρκ καμακώνει τη μάνα με μια ή και δυο πινέζες επάνω στον άξονα συμμετρίας της ) .  Παρατηρώντας όμως από μπροστά το σκάφος σου , αν βλέπω καλά νομίζω ότι κάτω στη βάση στα πλαϊνά φαίνεται σωστό - συμμετρικό, οπότε είσαι άρχοντας !    :) 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 12:20:02 μμ »
Α , αυτό εννοείς Μάνο όταν λες " φούσκωμα " ;  Νομίζω ότι μόνο εσύ το βλέπεις .  Ολα ΟΚ τότε !

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 01:14:58 μμ »
Τρόμαξα λιγάκι στην αρχή γιατί οι φωτό μου θύμισαν αξονική τομογραφία εγκεφάλου  :o  .   

ελπίζω να μην χρειαστεί να δω ποτέ, ούτε δικιά μου ούτε κανενός άλλου

Παρατηρώντας όμως από μπροστά το σκάφος σου , αν βλέπω καλά νομίζω ότι κάτω στη βάση στα πλαϊνά φαίνεται σωστό - συμμετρικό, οπότε είσαι άρχοντας !    :)

η λέξη - κλειδί είναι "φαίνεται", πολύ σωστά το γράφεις. Όλα "κλεμμένα" είναι, από τη μια [φαρδύτερες φέτες + στενότερα πλαϊνά + στενότερη κολάντζα] και από την άλλη αντίστροφα - έπεσε απίστευτη μαϊμουδιά.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 01:28:51 μμ »
μετά από τηλεφωνική άμεση επέμβαση (john 2004) γράφω το λάθος και την θεραπεία:
καταρχάς να πω ότι αυτό το είχα διαβάσει ξανά εδώ στο forum, αλλά το ξέχασα (είπαμε, "αν το αφήσεις...")

λοιπόν η σωστή αντιμετώπιση είναι η εξής, έκανα κι ένα σχεδιάκι με χρώματα για να είναι πιο σαφές:

[ Invalid Attachment ]

1) με πράσινο στα σχέδια: φέρνουμε μια γραμμή στα πλάγια του καλουπιού (στην πραγματικότητα βέβαια είναι καμπύλη) από τα πίσω σημεία σύγκλισης στην προέκταση του τάκου μπροστά (εκεί που θα τελείωνε ο τάκος αν δεν κοβόταν για το μανίκι)

2) με κόκκινο στα σχέδια: το μεγαλύτερο φάρδος του καλουπιού - ανάπτυγμα το οποίο θα καθορίσει το φάρδος των ντουγών - είναι σε μια γραμμή της οποίας η προβολή στα πλάγια του καλουπιου ΔΕΝ συμπίπτει με το "μεγαλύτερο βάθος" συνολικά του καλουπιού αλλά είναι λίγο πιο μπροστά και λοξή σε σχέση με την όψη (ή αν προτιμάτε τον "πάτο" του καλουπιού).

Το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο, αλλά καταρχάς επιβεβαιώνεται το διαφορετικό μήκος (ανάπτυγμα) της γραμμής που καθορίζει το φάρδος των ντουγών (κόκκινο). Δείτε στο σχέδιο της κατά μήκος τομής (αριστερά το "όρθιο") τις διαφορές στις διαστάσεις μεταξύ της προβολής της μπλε γραμμής (ορθή εγκάρσια τομή εκεί που θεωρούσα ότι έχω το μεγαλύτερο φάρδος - που όμως δεν είναι εκεί που υπάρχει το μεγαλύτερο βάθος) και της προβολής της κόκκινης γραμμής (λοξή τομή)

Οπότε λογικά μου "φούσκωσαν" οι ντούγες, καθώς μετρούσα στην μπλε γραμμή ενώ έπρεπε να μετράω στην κόκκινη. Στο επόμενο.

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 01:41:57 μμ »
Αν τώρα φέρουμε την ββ πιο πίσω, μειώνουμε και το φούσκωμα, κάτι που εμένα αρέσει περισσότερο. Η σωστή θέση κατά τη γνώμη μου αλλά και το γούστο μου, μιας και αλλάζει η μορφή του σκάφους, για το ββ είναι να πάει πιο πίσω και να τέμνει την αα σε κάποιο σημείο της από την αρχη της αα κοντα στη βάση μέχρι εκεί που τέμνεται με την πράσινη γραμμή.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 01:50:59 μμ »
Αν τώρα φέρουμε την ββ πιο πίσω, μειώνουμε και το φούσκωμα, κάτι που εμένα αρέσει περισσότερο. Η σωστή θέση κατά τη γνώμη μου αλλά και το γούστο μου, μιας και αλλάζει η μορφή του σκάφους, για το ββ είναι να πάει πιο πίσω και να τέμνει την αα σε κάποιο σημείο της από την αρχη της αα κοντα στη βάση μέχρι εκεί που τέμνεται με την πράσινη γραμμή.

αυτό το έχουμε συζητήσει κατ' ιδίαν, να το γράψω κιόλας: και μένα αισθητικά δεν μ' αρέσει η "καμπούρα" του σκάφους - μου αρέσει πολύ περισσότερο να σβήνει σχεδόν ευθεία. Αλλά νομίζω ότι δίνει καλύτερο ήχο - χωρίς βέβαια να είμαι σε θέση να απομονώσω με επιστημονικό τρόπο την επίδραση της συγκεκριμένης παραμέτρου.
Απλώς φτιάχνοντας μπαγλαμάδες για πειραματισμό (με αυτήν ακριβώς τη διαφορά - τη μόνη σε κατα τα άλλα ίδια σκάφη, υλικό , διαστάσεις, καπάκια κτλ.) και παίζοντας με μπουζούκια με σκάφη διαφόρων σχημάτων, έχω την αίσθηση ότι δίνει πιο γεμάτο και βαθύ ήχο. Και μάλιστα δεν νομίζω ότι είναι θέμα όγκου αλλά ανάκλασης του ήχου εσωτερικά (από τους μπαγλαμάδες αυτό το "συμπέρασμα").

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 02:47:59 μμ »
Ισως δε φαίνεται καλά , αλλά νομίζω ότι αυτό που περιγράψατε , συνέβη και στο σκαφάκι που φτιάχνω αυτό τον καιρό

[ Invalid Attachment ]

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 04:26:22 μμ »
Προχωράει και η 2η ηλεκτρική.
Σώμα και μπράτσο μασίφ ελληνική καρυδιά.
Έφτιαξα το μόρσο για την ένωση. Το ρούτερ με πρόδωσε (έσπασε το κοπτικό), τελικά δούλεψε σκαρπέλο κάργα και με παίδεψε.
Έφτιαξα την ένωση με χελιδονοουρά (και ας μην είναι εμφανές στην φωτογραφία) όπως και στα μπουζούκια.
Για να δούμε τι θα βγεί.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 09:45:48 μμ »
Έχουνε πάρει φωτιά καλούπια σκαρπέλα πριόνια....μπράβο ρε μάγκες...!!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 09:56:51 μμ »
Καλημέρα Μάνο !

Τρόμαξα λιγάκι στην αρχή γιατί οι φωτό μου θύμισαν αξονική τομογραφία εγκεφάλου  :o  . Μετά κατάλαβα ότι έγιναν έτσι για να δούμε όσο πιο καλά γίνεται την αντιπαραβολή σχεδίου και εφαρμογής , οπότε χαίρομαι για αυτή την οπτική ειλικρινή σου διάθεση.

Για τις κοκκινισμένες περιοχές που δείχνουν να "φουσκώνουν" οι ντούγιες.

Στο σκάφος σου, αν κρίνεις ότι χρειάζεται , είμαι βέβαιος ότι με λίγο με τη ξύστρα , λίγο με το γυαλόχαρτο θα τις στρώσεις και θα φαίνονται μια χαρά.  Στο καλούπι σου υποθέτω θέλει λιγο - λίγο να φαγωθεί και να δοκιμάζεις την "σωστή" καμπυλότητα με λεπτές - λεπτές πρόχειρες ντούγιες από ξυλο ή από χαρτονι.  Μπορείς να το ελέγχεις και με τη όραση και με την αφή ( εγώ ας πούμε αρκετές φορές  "βλέπω" καλύτερα με τα ακροδάχτυλα παρά με τα μάτια )

Για την εκτροπή της ντουγομάνας

Εντάξει ξέφυγε .  " Προσοχή στη ντουγομάνα "  Θέλει καλή σταθεροποίηση σε όλο το μήκος της από τη μία πλευρά , πριν προσαρμόσουμε και κολλήσουμε το πρώτο της "παιδί " από την άλλη .  ( Ισως γι αυτό το λόγο ο Ζαρκ καμακώνει τη μάνα με μια ή και δυο πινέζες επάνω στον άξονα συμμετρίας της ) .  Παρατηρώντας όμως από μπροστά το σκάφος σου , αν βλέπω καλά νομίζω ότι κάτω στη βάση στα πλαϊνά φαίνεται σωστό - συμμετρικό, οπότε είσαι άρχοντας !    :)

καμακωνει τη δουγαμανα ο Ζαρκ αλλα εδω και 7 μηνες εχει βαλει 5 δουγιες ολες κι ολες.Γιατι? γιατι πηγε λιγο στραβα η δουγαμανα και ξενερωσε..Ετσι λοιπον βαζει τον ανθρωπο του και του φτιαχνει τα σκαφη
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................