Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..  (Αναγνώστηκε 2330 φορές)

chrisz

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 12:45:00 μμ »
Γεια σας,

Έχω μια κιθάρα που όπως φαίνεται κάποιος προηγούμενος κάτοχος έκοψε τα τάστα (με πολύ καλά αποτελέσματα θα έλεγα) επίπεδα εντελώς με την ταστιέρα (φώτο) και αυτή την στιγμή η κιθάρα παίζει ως άταστη. 
Εντελώς ερασιτέχνης όντας, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου δώσει μια συμβουλή πως θα μπορούσα (αν θα μπορούσα) να βγάλω τα παλιά κομένα τάστα για να τοποθετήσω καινούργια.
Μικροδουλειές είμαι σε θέση να κάνω, μπορώ 'κουτσά στραβά' να βάλω καινουργια τάστα στην κιθάρα αν και εφόσον καταφέρω να βγάλω τα παλιά.

Ευχαριστω
Χρήστος

[ Invalid Attachment ]

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 03:31:39 μμ »
Φίλε Χρῆστο καλησπέρα καί καλῶς ὅρισες!!!! ( νομίζω γράφεις γιά πρώτη φορά )
Ὅσον ἀφορᾶ τήν ταστιέρα τῆς κιθάρας , μέ μιά πρώτη ματιά κατάλαβα , ὅτι ὁ πρώην κάτοχός της , δέν ἔκοψε τά τάστα ἐνῶ πρίν εἶχαν αὐτά τοποθετηθεῖ ὅπως συνήθως ( δηλαδή μέ καμπύλη , νά ἐξέχουν ἀπ' τήν ταστιέρα ) , ἀλλά τά τοποθέτησε ἀπ' τήν ἀρχή ἐπίπεδα , ὥστε , κατά κάποιον τρόπο , νά διευκολύνεται καί ὁπτικά στό παίξιμο .
Ἐν πάσει περιπτώσει , ἄν θέλεις νά ἀφαιρέσης τά " τάστα " , καί ἐπειδή " ὑπάρχουν αὐτές οἱ πλαστικές βέργες ( δέν ξέρω πῶς λέγονται ) κατά μῆκος τῆς ταστιέρας καί στίς δύο πλευρές της , θά πρέπει μ' ἕνα λεπτό , μυτερό ἐργαλεῖο , ἄς ποῦμε ἕνα σουβλί , νά μπήξεις τήν μύτη του στήν ἄκρη τοῦ τάστου , καί βάζοντας πάνω στό ἄσπρο πλαστικό ἕνα λεπτό ξυλάκι σάν ὑπομόχλιο , ν' ἀνασηκώσης τό σουβλί  παρασύρωντας τό σιδεράκι τοῦ τάστου , δημιουργῶντας ἕνα μοχλό δηλαδή . Τό ἴδιο θά ἐπαναλάβης σ' ὅλα τά τάστα .
Ἐπειδή ὅμως τό ξύλο τῆς ταστιέρας εἶναι μᾶλλον ἔβενος , πού εἶναι σκληρό ἀλλά λίγο σαθρό ξύλο , θά παρασυρθοῦν καί μικρά κομματάκια ξύλου , πού βέβαια δέν θά μπαίνουν ἕνα - ἕνα στή θέση τους . Θά πρέπει νά ἔχης ἕτοιμα τά νέα τάστα , ἀριθμημένα καί στή σειρά τους ἀνάλογα μέ τό μέγεθος τοῦ καθενός , νά φτιάξης ἕνα στόκο ἀπό σκόνη ἐβένου ( θά τρίψης ξύλου ἐβένου μέ λίμα καί θά τό ἀναμείξης μέ ξυλόκολλα ) , θά στοκάρης τίς ἐγκοπές τῶν τάστων , ἀφοῦ στεγνώση ( τήν ἄλλη μέρα ) θά τρίψης καί θά δημιουργήσης νέες ἐγκοπές μέ λεπτό τροχό πού ἐφαρμόζεται σέ ταχυτροχό ( dremel ) .
Γιά νά μήν παρασυρθοῦν τά μικρά κομματάκια πού σοῦ ἔγραψα προηγουμένως , θά μποροῦσες ἴσως ( ἰδέα!!! ) νά κρατάη κάποιος ( βοηθός σου ) δύο κομματάκια σκληροῦ ξύλου σφιχτά καί σταθερά ἀπ' τίς δύο μεριές τοῦ τάστου πού θά βγάζης , τσίμα τσίμα μέ τό σιδεράκι , ὥστε νά μήν ἐπιτραπῆ στά σημεῖα τοῦ ξύλου πού εἶναι στίς δύο μεριές τοῦ σιδερακίου νά παρασυρθοῦν ἀπ' αὐτό , καί νά μήν ἔχης στοκαρίσματα, ἀλλά νά τοποθετήσης τά νέα τάστα ἀπ' εὐθείας .
Εἶναι λεπτοδουλέιά καί θέλει ὑπομονή . Ἀλλά ἄς ποῦν καί οἱ πιό ἔμπειροι τή γνώμη τους .
Καλή ἐπιτυχία!!!

chrisz

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2018, 03:19:08 πμ »
Λάμπρο, ευχαριστώ για την απάντηση και το καλοσόρισμα.
Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου.
Είχα κάνει ήδη μια ισχνύ προσπάθεια αλλά δεν τα κατάφερα να ισχωρίσω κάτω από τα τάστα με το πολύ μυτερό εργαλείο έχω. Φοβήθηκα μήπως κάνω ζημιά, κυρίως στις πλαστικές βέργες στο πλάι τις ταστιέρας (bidding αγγλιστεί) που μάλον θα κάνω. Νομίζω πολλοί μάστορες βγάζουν τελίως τις βέργες για να αλλάξουν τάστα και μετά τις ξανατοποθετούν.
Θα ξαναπροσπαθήσω με προσοχή και έχοντας υπόψην αυτά που ανέφερες. Μέχρι να γίνει η αρχή είναι.
Φιλικους χαιρετισμούς

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2018, 03:07:06 μμ »
Φιλε χρηστο μπορεις να ζεστανεις τα ταστα με κολητηρη ωστε να βγουνε ποιο ευκολα!!!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 12:26:37 πμ »
Φίλε chrisz καλώς ήρθες...και καλά ξεμπερδέματα. Η ταστιέρα αυτή που βλέπω μάλλον είναι από ξύλο Βέγγε κρίνοντας από τους πόρους του ξύλου που βλέπω στη φωτογραφία. Τα τάστα που έχει μέσα αν είναι με δόντι θα γίνει σίγουρα ζημιά στην ταστιέρα αν με κάποιο τρόπο τα ανασηκώσεις και τα τραβήξεις προς τα έξω....ειδικά αν δεν έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία. Η ζέστη με ένα κολλητήρι ίσως να σε βοηθούσε σε συνδυασμό  και με χτύπημα απ το πλάι με ένα άλλο κομμάτι από τάστο να τα  σπρώξεις να βγουν συρταρωτά . Το πλαστικό στο πλάι της ταστιέρας θα πρέπει να το βγάλεις πιστεύω κι αν το καταφέρεις χωρίς φθορά μεγάλη το ξανακολάς μετά. Αν είναι τάστα με δόντι πάντως θα δυσκολευτείς αρκετά. Αν είναι τα απλά ίσως να είναι καλύτερα τα πράγματα. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι....αλλά εδώ μέσα έχει πολλούς γκουρού της κιθάρας...και ίσως αν είσαι κοντά με κάποιον να μπορούσε να σε βοηθήσει από κοντά.  Καλή σου επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 07:39:39 πμ »
φιλε χρηστο
θα σου ειναι δυσκολο και να τα βγαλεις, αλλα και να βαλεις τα καινουρια (αφου οπως λες κουτσα-στραβα θα βαλω τα καινουρια... ) και βαλε και την δυσκολια του μπιντινγκ...
εισαι μουσικος-παιζεις με αυτη την κιθαρα; η την πηρες-βρηκες και θελεις να την "επισκευασεις";
θα βοηθουσε να ελεγες καμια πληροφορια παραπανω, κυριως για την πρακτικοτητα του θεματος.
προφανως η κιθαρα κατασκευαστηκε αταστη, και τα "σημαδια" μπηκαν για να βλεπει ο κιθαριστας που πρεπει να παταει, οποτε δες σαν λυση (αν ειναι οκ το οργανο...) να παραμεινει ως εχει.
γιατι αν οντως ειναι σε ολα του τζαμι, και πας να βγαλεις-βαλεις ταστα-μπιντινγκ κλπ χωρις να εχεις πειρα, σιγουρα θα αποκτησει αρκετα "κουσουρια"...
αυτα ολα δεν στα λεω για να σε αποτρεψω, αλλα να μας πεις λιγα παραπανω απο τι την θες την κιθαρα-και πια η σχεση σου με την συγκεκριμενη.
το ρεζουμε ειναι οτι ειναι μια δυσκολη τεχνικα εργασια, και για καποιον που εχει φτιαξει αρκετα οργανακια.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 08:42:56 πμ »
καλημέρα. Και μένα μου φαίνεται δύσκολη δουλειά, και εξαρτάται από το τι είδους τάστο έχει.
Αν ήταν δική μου, θα ήμουν προετοιμασμένος για αλλαγή ταστιέρας, ίσως τελικά είναι πιο εύκολο.
Δεν είμαι σίγουρος ότι τα τάστα έχουν μπει έτσι "λειψά" χωρίς κορώνα, μπορεί κάλλιστα να είναι τάστα που έχουν τριφτεί. Θα ήταν πολύ πιο εύκολο και ασφαλές στην τοποθέτηση.
Συνήθως οι "Αμερικάνικου τύπου" ακουστικές (αν κρίνω από το σχέδιο των "τσαμπουκάδων", το binding που καλύπτει το πλαϊνό του τάστου, το καμπυλωμένο κόκκαλο του καβαλάρη κτλ.) έχουν τάστα με "δόντι".
Υπόθεση 1) : αν τα συγκεκριμένα τάστα είχαν δόντι και έχουν τριφτεί, τότε θα έπρεπε να βλέπουμε κάποια ίχνη από τα δόντια.
Υπόθεση 2) : αν είναι σκέτες λάμες τότε μάλλον είναι ίσιες, χωρίς "δόντι" - δε νομίζω να κάθισε κανείς να τρίψει την κορώνα σε τάστο (και μάλιστα με δόντι) πριν την εφαρμογή.

Οπότε  κατά τη γνώμη μου είναι μάλλον πιο πιθανό οι λάμες που βλέπουμε (είτε είναι σκέτες λάμες εξαρχής είτε τάστα τριμμένα) να είναι  "καθαρές", χωρίς "δόντια".

Συνήθως αυτές οι κιθάρες έχουν και βέργα στο μανίκι. Αυτή έχει ? αν ναι, χαλάρωσε τις χορδές εντελώς, βγάλτες από τη μέση και σφίξε τη βέργα όσο σε παίρνει (δεξιά). Αυτό θα "γυρίσει" το μπράτσο προς τα πίσω και θα χαλαρώσει κάπως τα τάστα - δεν θα πιέζονται τόσο πολύ από το ξύλο της ταστιέρας στα πλαϊνά τους.
Ίσως ετσι μπορέσεις να χώσεις κανένα σουβλί για να κάνεις την αρχή.
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις το binding από τη μία πλευρά για να "σου δώσει χέρι". Αφού δεν έχει εγκοπές από τα τάστα, θα ξαναμπεί πιο εύκολα (αν είχε εγκοπές δεν ξαναμπαίνει).

Πάντως θα είναι δύσκολο να σώσεις και το ίδιο το ξύλο χωρίς αμυχές - και το binding. Αν αλλάξεις τάστα, σκεφτόσουν να κρατήσεις το ίδιο binding - ή να κάνεις ίδιου τύπου (όπου τα τάστα ξυρίζονται στις άκρες για να μην ξετρυπάνε τα πλαϊνά τους το binding )?

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 12:42:51 μμ »
Νομίζω πολλοί μάστορες βγάζουν τελίως τις βέργες για να αλλάξουν τάστα και μετά τις ξανατοποθετούν.



Αυτος ειναι και ο σωστος τροπος, και ευκολοτερος.  Θα σου ειναι πιο ευκολο να βαλεις καινουργια ταστα χωρις το binding να τους κοψεις τις ακρες, να τις λιμαρεις ισα με το ξυλο και μετα να ξανατοποθετησεις το binding, παρα να παιδευτεις να τα βγαλεις ετσι, με κινδυνο να κανεις ζημια και μετα να προσπαθεις να τα κοψεις ισα ισα για να σου ξαναταιριαξουν στο κενο, με αμφιβολα αποτελεσματα.


Αν μετρησεις το παχος της λαμας θα σου δωθει και η απαντηση αν ειναι ταστα φαγωμενα η κατι αλλο.  Γιατι οπωσ τα βλεπω στη φωτογραφια μου φαινοντε αρκετα παχια, να αγγιζουν το χιλιοστο, που αν συμβαινει αυτο δεν ειναι ταστα και δεν ξαναμπαινουν ταστα σε αυτες τις εγκοπες.  Σε αυτην την περιπτωση πας για αλλη ταστιερα οπως γραφει και ο Μανος.


Και οπως εχουμε πει τα ταστα δεν ειναι διακοσμητικο στοιχειο του οργανου, κανουν καποια συγκεκριμενη δουλεια.


Σε καθε περιπτωση με αυτη η με αλλη ταστιερα υπολογισε και ενα καινουργιο κοκκαλο για να φτιαξεις το υψος των χορδων.

chrisz

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 0.5
Απ: Κιθάρα άταστη αλλά... με τάστα..
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 03:25:37 μμ »
Γεια σας, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Θα πω 2 λογια για να μην αφήνω την υπόθεση σε μυστήριο.
Προσωπικά είμαι ερασιτεχνης μουσικός, χομπίστας και πριν 2-3 χρόνια μ'επιασε μια μανία να αγοράζω κιθάρες μεταχειρισμένες παλιές ηλεκτρικές Ιαπωνέζικες. Δεν είμαι ακριβώς συλέκτης γιατί οι κιθάρες δε μένουν σε μένα για πολύ. Καθεμιά έχει ένα χρονο ζωής με μένα και μετά την πουλάω, αγοράζω άλλη.
Η συγκεκριμένη ήρθε σε μένα άταστη και αψεγάδιαστη κατά τα άλλα. Είναι μάρκας Greco αντίγραφο SG αν και φτιαγμένη στην Κορέα μάλλον γυρο στο 90.
Αφου πειραματίστηκα μ'αυτήν και δεν παει άλλο την έβαλα για πουλημα. Πολλοί την λιγουρευτηκαν κανείς όμως δεν θέλει να την αγορασει έτσι άταστη που είναι. Έτσι αποφάσισα να της βάλω τάστα για να την πουλήσω ή να την κρατήσω.
Να σημειώσω εδώ ότι είμαι εκτός Ελλάδας σε χώρα μακρινή και δεν ξέρω εκεί τι κάνετε, αλλά εδώ κάποιος τεχνίτης της περιοχής για να βάλει τάστα σε κιθάρα ζητάει €250+. Στη συγκεκριμένη μάλλον θα ζητούσε €300+. Αυτή η κιθάρα αξίζει €500-600 με τάστα και όλα καλά.
Έτσι λοιπόν ξεκίνησα, έβγαλα το μπαινντινγ (πλαστική βεργα) από την μια πλευρά με κάποιες ζημιές στην αρχή.. (το κανα 3 κομάτια και  το φινιρισμα έσπασε σε ένα σημείο). Έβγαλα και τα τάστα αρκετά ευκολα θα έλεγα. Πάλι με κάποιες μικροζημιές στην αρχή μέχρι να πάρω το κολάι, βγηκαν μερικά πολύ μικρά κοματάκια ξύλου. Μετά όμως που κατάλαβα τι γίνεται πήγε πολύ καλά.
Τα τάστα αυτά που έβγαλα είναι κανονικότατα που κάποιος τα έκοψε ως δια μαγείας ένα με το μανίκι, έχουν δοντια και είναι κατηγορία ψείρας σε σύγκριση με άλλα που έχω. Η βάση τους είναι πολύ λεπτή (0,4mm μετράω) και τα δόντια πολύ μικρά. Αυτά που έχω είναι κάπου 0,6mm πάχος η βάση. Θα μπούνε στις σχησμές λέτε ή να κάνω διαπλάτυνση?
Τώρα παίρνω μιαν ανάσα και την μεγάλη απόφαση να βάλω και τα τάστα. Έβαλα και προηγουμένως τάστα σε μια κιθάρα με αρκετά καλά αποτελεσματα. Ε, κουτσα στραβά μπορεί να καταφέρω να ξαναβάλω και το μπαιντινκγ στη θέση του. Έχει κάτι δοντάκια στην ταστιέρα στο πλάει και κάτι τρυπίτσες το μπίντινγκ που θα διευκολήνουν νομίζω.
Εκείνο που προέχει τώρα είναι να βάλω την κιθάρα να παίξει... κουτσά στραβά και αν έχει και κάποιο πρόβλημα πάω σε έναν επαγγελματία για ψιλή διόρθωση.
Καλά ξεμπερδέματα δηλαδή...
Φιλικούς χαιρετισμούς

Tags: