Αποστολέας Θέμα: πρώτη μου επισκευή  (Αναγνώστηκε 238 φορές)

marioskiv

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: palisatros
  • Αριθμός κατασκευών: 1
πρώτη μου επισκευή
« στις: Αύγουστος 12, 2018, 03:46:23 μμ »
Γειά σας παίδες είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την πρώτη μου επισκευή του παλιού μου τετραχορδου και το έκανα τριχορδο χάρη σε εσάς. θα προσπαθήσω να αναρτήσω κάποιες φωτογραφίες

marioskiv

• Newbie
  • *
Απ: πρώτη μου επισκευή
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2018, 03:56:47 μμ »
εδω και οι φωτογραφίες

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2018, 07:26:33 μμ »
Μπράβο Μάριε !   :)

Για πρώτη φορά επισκευή - μετατροπή από τετράχορδο σε τρίχορδο , τόλμησες και το κατάφερες !

Μου αρέσει το απλό σχέδιο με το ενιαίο ύφος στη πεναριά , τη ροζέτα και στην ένωση.

Καλή επιλογή και το φιλέτο περιμετρικά στο καπάκι.

Από μένα , μια προτροπή μόνο.

" Φάε " λίγο τον καβαλάρη ( να κατεβαίνει ομαλά προς στις άκρες ) δεξιά - αριστερά από το κοκαλάκι   

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

marioskiv

• Newbie
  • *
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 12, 2018, 08:05:23 μμ »
ευχαριστώ πολύ φιλε Ιωσήφ για τα καλά σου λόγια. οι ώρες δουλειάς ανταμοιφθηκαν με το αποτέλεσμα. τον καβαλάρη τον αφισα ετσι διότι ανιπομονουσα να ακούσω το κελαηδημα   {music026} και για τιχον χαμηλομα στις επομενες μερες. κατι που με προβληματίζει είναι οτι η ρε μπουρκανα δονητε κατα την διάρκεια που παιζω. οταν παιζω σε κλιμακα ρε ακουγετε ωραίο αλλα σε αλλη κλημακα δεν ακουγετε τοσο καλα. ισως παιζει ρολο το τρίτο καμάρι που δεν μπηκε διαγονια?

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 12, 2018, 09:34:11 μμ »
Συγχαρητήρια.... Κ καλός ήρθες στο φόρουμ.. τόλμησες κ τα κατάφερες, είναι ένα μεγάλο κατόρθωμα... Άντε σιγά σιγά κ ένα από την αρχή.......

marioskiv

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2018, 11:27:11 πμ »
Ευχαριστώ Γιώργο μου. σκέφτομαι να ξεκινήσω μπαγλαμαδακι  απτην αρχή στο τελειομα θα αναρτησω πάλι.

Λάμπρος Σταυρίδης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2018, 02:50:30 μμ »
Φίλε Μάριε καλῶς ἦλθες !!!
Συγχαρητήρια καί ἀπό μένα γιά τήν ἐπισκευή !!!

Γιά τό μπαγλαμαδάκι ὅμως νά ἀνεβάζης φωτογραφίες καί κατά τήν διάρκεια τῆς κατασκευῆς , ὄχι μόνο στό τέλος , γιατί σέ ἐνδεχόμενο λάθος σου , πού πιθανότατα θά κάνης , κάποιος θά σέ διορθώση . Ἔτσι , καί θά ἔχης καλύτερο ἀποτέλεσμα , ἀλλά κυρίως θ' ἀποκτήσης μεγαλύτερη ἐμπειρία . Ὅλα τά παιδιά ἐδῶ εἶναι πάντα πρόθυμα νά βοηθήσουν , θά τό διαπιστώσης καί μόνος σου .
Καλή ἀρχή λοιπόν !!!

marioskiv

• Newbie
  • *
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2018, 05:04:36 μμ »
ευχαριστώ φίλε Λάμπρο.εχεις απόλυτο δικιο θα ειναι καλύτερα να δείχνω το κάθε βήμα.

marioskiv

• Newbie
  • *
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2018, 05:39:00 μμ »
Εχω την εξής απορία αν μπορει να βοηθήσει κάποιος. κατα την δειαρκεια που παιζω καπιο κοματι στο τριχορδο αυτό η ρε μπουρκανα δονιτε κε βγαζει τον ηχο της. ποιος παραγοντας ειναι για να συμβαίνει αυτο? οι χορδες? το παχος καπακιου? το τριτο καμαρι δεν μπηκε διαγωνια

Λάμπρος Σταυρίδης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2018, 09:43:35 πμ »
Φίλε Μάριε καλημέρα καί χρόνια πολλά γιά τή γιορτἠ σου!!!
Ὅσον ἀφορᾶ τήν δόνηση τῆς μπουργκάνας Re ἀπό μόνης της ὅταν παίζεις κάποιο κομμάτι , αὐτό ὀφείλεται στόν νόμο τοῦ συντονισμοῦ . Ὅταν δηλαδή ἔχουμε κοντά κοντά δύο χορδές , τονισμένες στήν ἴδια ἀκριβῶς συχνότητα ἤ σέ ὀκτάβα , τότε , θέτοντας τήν μία σέ παλμική κίνηση ( δηλαδή χτυπῶντας την μέ μία πένα ἤ μέ τό δάχτυλό μας ) , ἡ ἄλλη δονεῖται μόνη της , χωρίς νά τήν ἀκουμπήσουμε καί λέγεται συμπαθητική . Ὑπάρχουν ὄργανα μέ πολλές συμπαθητικές , τονισμένες εἴτε στίς κύριες 7 νότες εἴτε καί στά ἠμιτόνια ( 12 χορδές ) , οἱ ὁποῖες δέν παίζονται ποτέ καί δίνουν ἕνα ἐπιβλητικό " ἠχητικό φόντο " , σάν ἰσοκράτημα , σάν νά συνοδεύει καί ἄλλο ὄργανο . Κάθε συμπαθητική δονεῖται ἀπό τήν ἀντίστοιχη περαστική νότα τοῦ κομματιοῦ .
Τά δικά μας λαϊκά τρίχορδα , ἄν λογαριάσουμε ὅτι παίζουν μόνο στό καντίνι , ἔχουν δύο συμπαθητικές ( Re καί La )  πού λειτουργοῦν σάν τέτοιες ὅταν δέν παίζονται . 
Τό ὅτι δονεῖται λοιπόν ἡ μπουργκάνα , σημαίνει ὅτι εἶναι πολύ καλά κουρντισμένη .

marioskiv

• Newbie
  • *
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2018, 12:36:51 πμ »
Σε ευχαριστώ φίλε Λαμπρο. πολύ κατανοητικη η απάντηση σου, πρώτη φορα περνω στα χερια μου τριχορδο και ιδικα μετα απο επισκεβη. θα βαλω και βίντεο να ακουσετε και ηχο