Αποστολέας Θέμα: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 1864 φορές)

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« στις: Ιούλιος 22, 2018, 09:27:54 μμ »
Η ιδέα της κατασκευής αυτής,γεννήθηκε κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού στην Κομμοτηνή τις μέρες των γιορτών "Ελευθέρια Θράκης" πρίν απο τρείς μήνες περίπου.
 Στη διάρκεια των εκδηλώσεων και ακούγοντας την γκάιντα στους χορούς,(δεν είχε λυράρη,είχε βιολί για συννοδεία) άρχισα να συλογίζομαι, πώς θα γινόταν να φιάξω μια λύρα..
Έτσι γυρνώντας Χαλκιδική ξεκίνησα να ψάχνω πληροφορίες και προς μεγάλη μου έκπληξη,διαπιστώνω οτι για τη Θρακική λύρα υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες, λίγοι λυράρηδες, λίγα όργανα και γενικά η αίσθηση που πήρα ήταν οτι το όργανο το συγκεκριμένο χάνεται..
 Σωστή ή λάθος η αίσθηση που αποκόμισα, δεν ξέρω. Πάντως με έπιασε το πείσμα,καθότι κι ένα μέρος του DNA κρατάει απο εκεί,και ξεκίνησα..

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2018, 09:33:43 μμ »
Το καλό με την Θρακική λύρα, είναι οτι έχει μείνει σχετικά πίσω σε εξέλιξη, είναι απλή στην κατασκευή,δεν υπάρχει τυποποίηση, οπότε ο σχεδιασμός έγινε με φαντασία και με βάση τα διαθέσιμα ξύλα.
Για το σκάφος χρησιμοποίησα ενα κομμάτι σαπέλι.

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2018, 09:42:15 μμ »
Σχεδιάστηκε σε λεπτό χαρτόνι, κόπηκε το περίγραμα, και ξεκίνησε το άδειασμα..
Για καπάκι χρησιμοποίησα ενα περίεργο σε ιδιότητες έλατο, τραγανιστό,χωρίς ελαστικότητα και βαρύ, το οποίο το είχα πάρει ρετάλι για κανα τζουρά..,και για ταστιέρα διάλεξα ένα κομμάτι παλίσανδρο.


**να συμπληρώσω οτι η συγκεκριμένες λύρες φιάχνονται με καπάκι απο πεύκο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2018, 10:56:15 μμ από moytro »

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2018, 09:53:44 μμ »
Τα πλαινά έχουν σαν πάχος περι τα 5mm,και στην πλάτη του σκάφους γύρω στα 3mm. Το καπάκι είναι στα 3mm παντού και στο σημείο ανάμεσα στις τρύπες,έχω φιλετάκι/καμάρι 2mm πάχος το οποίο όμως ίσα που ξεπερνάει τις τρύπες σε μήκος.δέν είναι απο πάνω μέχρι κάτω σαν κανονικό καμάρι λυρών.
Κόλλημα των τριών κομματιών ξύλου με ψαρόκολλα... κι έτοιμο!
 Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο όργανο εκτός απ΄τις λύρες Θράκης,με λιγότερα τεμάχια ξυλου..!!

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2018, 09:59:39 μμ »
Σχεδιασμός του χορδοκράτη, αποτυχία, μετατροπή.. σχεδιαμός γέφυρας και ψυχής.
Σφενδάμι η γέφυρα, έλατο η ψυχή

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2018, 10:03:58 μμ »
Ο παλιός χορδοκράτης πιό κοντός, προετοιμασία για βερνίκι, γομαλάκα, και αλοιφή γυαλίσματος βινυλίων στο τέλος

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2018, 10:24:56 μμ »
Ξέχασα να πώ για τα κλειδιά που είναι απο μουριά, και για μικρομετρικό κούρδισμα, ρυθμιστηράκια πάνω στον χορδοκράτη.
Αρμάτωμα με εντέρινες χορδές,όχι κάτι ιδιαίτερο. Με πάχη 1mm για ΣΟΛ κ ΡΕ , και 0,60mm για τη ΛΑ,για αρχή αυτά τα πάχη.
Μήκος χορδής ΛΑ κ ΣΟΛ 29.5cm , και 33cm η ΡΕ
Κούρδισμα ΛΑ4 , ΡΕ4 , ΣΟΛ4 όπως κουρδίζονται οι Θράκης

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2018, 10:47:36 μμ »
Κλείνωντας ήθελα να πώ οτι σάν κατασκευή οργάνου είναι εύκολη,εκτός το άδειασμα.. ;),και θα το πρότεινα σε όσους το σκέφτονται,να το ξεκινήσουν.
Επίσης,για να είναι ολοκληρωμένη η αφιέρωση-κατασκευή αυτή,σαν όργανο υπο "εξαφάνιση"? ας το πούμε,θα πρέπει να παιχτεί! οπότε η προσπάθεια συνεχίζεται.

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 22, 2018, 11:42:39 μμ »
Κατ'αρχας συγχαρητηρια για την προσπαθεια και μπραβο για το αποτελεσμα . Αν και ασχετος με λυρες ( εκτος κι αν υπολογιζεται και ο χορός - σ'αυτο εχομεν λιγη γνωση ) , απο καιρο σκεφτομαι οτι μετα απο τους μπαγλαμαδες η λογικη συνεχεια ειναι η λυρα . Οποτε εχω κι αρκετες αποριες ( π.χ. ο χορδοκρατης ειναι στον αερα ; μπαινουν καμαρια ; - στις κριτικες νομιζω οχι , τις οπες τις ανοιξες μετα το κολημα του καπακιου - γιατι ; δεν ειναι πιο δυσκολο ; κ.λ.π. ) . Θα ηταν ενδιαφερον να τοποθετηθουν και οι πιο ειδημονες επι του θεματος στο φορουμ . Καποια στιγμη μαλλον θα σε ενοχλησω με κανα π.μ. για περαιτερο διευκρινισεις .

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 23, 2018, 12:42:01 πμ »
Ευχαριστω letasos,να ξεκινησεις ειναι καλη ιδεα! Κι εγω ασχετος με λυρες ειμαι, εφαρμοζω ο,τι ξερω μεχρι στιγμης, Ο χορδοκρατης αυτος ειναι στον αερα, τεντωμενος με τις χορδες απο την μια πλευρα,και δεμενος με σχοινακι απο την αλλη.
Καμαρια στις λυρες Θρακης δεν μπαινουν.εγω που εβαλα μια ενισχυση κατω απο τη γεφυρα 1x6cm των 2mm,το εβαλα για ψυχολογικους λογους ,να ειμαι πιο ησυχος,αλλα κι επειδη τα καπακι μου ηταν ισοπαχο 3mm.

Κανονικα σε αυτες τις λυρες ξεκιναει 4-5mm στο κεντρο του καπακιου (συμφωνα με τα γραπτα) και λεπταινει σταδιακα μεχρι τις ακρες του,απο την εξω μερια του καπακιου.απο μεσα ειναι επιπεδο.
Στις Κρητικες αφηνουν ενισχυση στη μεση κατω απο τη γεφυρα,κατακορυφα,ενα ειδος καμαριου ας πουμε.
Τις τρυπες τις ανοιξα αφου αποφασισα που θα μπει η γεφυρα πρωτα, και τη γεφυρα αποφασισα να τη βαλω εκει που ακουγοταν καλλιτερα :) ετσι προεκυψε κ η κλιμακα 29.5cm
Οι παλιοι επισης,αρχιζαν κ μεγαλωναν υστερα τις τρυπες μεχρι να γινει ο ηχος της λυρας δυνατος. αντιστοιχα οπως και στα τριχορδα.
Αν βρω το αρθρο θα το ανεβασω,τι καναν τουλαχιστον παλια για το θεμα θεση γεφυρας,τρυπες,κ μεγεθος τρυπας.

hijodedios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 23, 2018, 01:22:38 πμ »
Συγχαρητήρια για την κατασκευή, η Κωστιλίδικη λύρα είναι δυστυχώς υπό εξαφάνιση. Από τα λίγα που γνωρίζω είναι ότι συνήθως είναι από μουριά και νομίζω το καπάκι από έλατο. Οι χορδές της είναι από έντερο ζώου και το δοξάρι από αλογίσιες τρίχες. Ο Γιάννης Ντομπρίδης φτιάχνει και παίζει θρακιώτικες λύρες όπως και γκάιντες (www.facebook.com/giandobr) και τελευταία κάποιοι νεότεροι όπως o Γιώργος Μαυρίδης (www.facebook.com/georgios.mavridis.79). Λυράρηδες ευτυχώς υπάρχουν στις τελευταίες γενιές αρκετοί και καλοί - Ο Αλέξης Παρτινούδης, ο Σπύρος Κούκος, ο Δημήτρης Αρβανίτης κ.α. είναι όμως δυσεύρετοι. Και πάλι συγχαρητήρια.

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 23, 2018, 03:27:47 μμ »
Μπραβο για την λυρα ωραια ξυλα προσεγμενη δουλια και πολυ καλο φινυρισμα!!!!!!φιλε moytro θα σου ηταν ευκολο να στηλεις ενα πατρον απο την λυρα?ευχαριστω και μπραβο περιμενουμε και ηχο!!!!!!

moytro

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 193
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 7
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 23, 2018, 11:48:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, χαίρομαι που σας άρεσε, οπτικά προς το παρόν..! για ήχο οσονούπω  {music015}
 Το πατρόν μπορώ να το σκανάρω, και το ανεβάζω geo.
Τον Σπύρο Κούκο,όπως και τον Γιώργο Μαυρίδη τους έχω δεί στο ytube ψάχνοντας για πληροφορίες,όπως και μια κοπέλα που παίζει Θρακιώτικη καί Πολίτικη λύρα,φανταστικοί όλοι τους!!

 Σήμερα ολοκληρώθηκε το..εγχείρημα τελειώνοντας το δοξάρι,
κ τώρα ξεκινάει το ..έγκλημα,το ακουστικό!    {music012} {music012} {music003} {music003}
Πάντως είχα και πρώτο τραπέζι πίστα,έξω απ'το παράθυρο, ένα γατί!! Άκουγε ανελλειπώς.....να σημαίνει κάτι??

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 24, 2018, 08:14:47 μμ »
ελειώνοντας το δοξάρι,
έξω απ'το παράθυρο, ένα γατί!! Άκουγε ανελλειπώς.....να σημαίνει κάτι??

ολα στα εχουμε... μεχρι και εμοτικονσ με δοξαρι...  {music012}
 {celebrate015} {celebrate015}

οσο για το αλλο θεμα, πρεπει να μπει οπωσδηποτε φωτορεπορταζ στο λουθιεργκατο... {music017}

μπραβο καταπληκτικη η δουλεια σου, αψογη...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: ΛΥΡΑ ΘΡΑΚΗΣ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 25, 2018, 10:04:51 πμ »
Μπράβο κι ἀπό μένα!!!!!!!!!

Tags: