Αποστολέας Θέμα: Φιλέτα σε κρητική λύρα  (Αναγνώστηκε 3524 φορές)

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Φιλέτα σε κρητική λύρα
« στις: Ιούνιος 25, 2018, 07:44:01 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα. Μελετάω αυτό τον καιρό την προσθήκη διακοσμητικών φιλέτων σε λύρα και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις, μιας και δεν είχα μέχρι σήμερα την τύχη να δω ζωντανά την διαδικασία.

1. Πρώτα κολλάμε αλουστράριστο το καπάκι στο σκάφος και μετά κόβουμε το περίγραμμα του καπακιού όπου θα μπεί το φιλέτο ή πρώτα κολλάμε το φιλέτο στο καπάκι και μετά κολλάμε το φιλεταρισμένο καπάκι στο σκάφος;
2. Το περίγραμμα του καπακιού που κόβουμε το κόβουμε βαθειά μέχρι να φτάσουμε στην πατούρα του σκάφους ή υπάρχει κάποια άλλη λύση (πχ κεκλιμμένη τομή και όχι κάθετη);
3. Με τι κόλλα κολλάω ξύλινο φιλέτο και με τι κόλλα συνθετικό (από ασετόπαστα να υποθέσω...). Είχα δοκιμάσει μια φορά να κολλήσω σε ξύλο ασετόπαστα λιωνοντας το με ασετόν αλλά δεν κόλλησε καθόλου. Αν υποτεθεί ότι κολλάω το φιλέτο απευθείας πανω στην πατούρα του σκάφους πως θα μπορέσω να κάνω μελλοντική αφαίρεση του καπακιού; Τώρα κολλάω το καπάκι με ψαρόκολλα για να είναι επισκευάσιμο.
4. Αν το φιλέτο είναι άσπρο πως θα λουστράρω το καπάκι αλλά θα αφήσω αλουστράριστο το φιλέτο για να βγεί έντόνο το άσπρο του? Έχω μία λύρα σπίτι άλλου κατασκευαστή και βλέπω ότι ενώ το καπάκι ειναι λουστραρισμένο το ασπρο συνθετικό φιλέτο στην περιφέρεια είναι αλουστράριστο. Ή μήπως πρώτα λουστράρω το καπάκι και μετά κόβω το περίγραμμα και κολλάω το φιλέτο? Αν είναι έτσι τότε δεν καταλαβαίνω αφενώς πως γίνεται να μην πέσει κόλλα στο καπάκι και αφετέρου πως θα τρίψω το φιλέτο ώστε να γίνει ένα με το καπάκι χωρίς να καταστρέψω το λούστρο του καπακιού?


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2018, 08:11:48 πμ »
καλημέρα. Θα σου πω τι κάνω εγώ, άλλοι μπορεί να έχουν άλλες τεχνικές.

1. φιλέτο σε ήδη κολλημένο καπάκι

2. κάνεις ότι θες - ή ότι πρέπει να κάνεις ανάλογα με το φιλέτο. Στις κιθάρες που μπαίνουν δύο διαφορετικά φιλέτα, ένα για το καπάκι (purfling) και ένα για το ακάφος (binding) κάνουν δυο κατάλληλα κοψίματα ώστε να προκύψει ένα "Γ"



αν θες λεπτό φιλέτο ή δεν υπάρχει πατούρα στο σκάφος, κόβεις κατάλληλα το καπάκι και προσαρμόζεις το φιλέτο

 [ Invalid Attachment ]

Γενικά κάνεις ό,τι κανάλι χρειάζεται ανάλογα με το / τα φιλέτα που θες να βάλεις.

3. κόλλες:

φιλέτο ασετόπαστας κολλάει με ασετόν, αλλά θέλει χρόνο. Βάζεις το φιλέτο "στεγνό", τυλίγεις όλο το σκάφος (μαζί με το φιλέτο) με λάστιχο (σαμπρέλα, πολλά μέτρα) και μετά ρίχνεις λίγο - λίγο ασετόν με σύριγγα ανάμεσα στο φιλέτο και το ξύλο. Το λάστιχο επιτρέπει τέτοιες μικροκινήσεις, άλλωστε δεν μπορείς να βάλεις χαρτοταινία ή άλλη ταινία γιατί θα ξεκολλήσει μόλις βάλεις το ασετόν. Αφήνεις όλο το πακέτο τυλιγμένο για το βράδυ και την άλλη μέρα είναι έτοιμο.

φιλέτο ξύλινο με ξυλόκολα.

Φιλέτα ABS εγώ τα κολλάω μέχρι στιγμής με κυανακρυλική. Θέλω να δοκιμάσω και με ξυλόκολλα - κάποιοι μου έχουν πει ότι κολλάνε κι έτσι, παρόμοια τεχνική με το λάστιχο αλλά με ξυλόκολα - όμως δεν έχω δοκιμάσει ακόμα και δεν ξέρω περισσότερα.

4. εγώ λουστράρω μετά το φιλέτο. Δεν θα μπορούσα να κόψω κανάλι και να κολληθεί φιλέτο χωρίς να αφήσει κάποιο εμφανές "σημείο" (βλάβες ή κόλλες) σε λουστραρισμένη επιφάνεια, όπως παρατηρείς κι εσύ.

Υπάρχει η παρακάτω τεχνική, αλλά νομίζω ότι προηγείται του τελικού (διαφανούς) λούστρου - και σίγουρα θέλει κάποια εκπαίδευση και δοκιμές.

https://www.youtube.com/watch?v=TNbsZsSabPs

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2018, 09:49:27 πμ »
Φίλε Μύρων καλημέρα!!!
Ἡ δική μου γνώμη γιά τήν ἔνθεση καί κόλλημα τῶν ξύλίνων φιλέτων εἶναι νά κολλήσουμε πρῶτα μέ ψαρόκολλα τό ( ἐπισκευάσιμο ) καπάκι καί :
1. Ἤ νά σκάψουμε ( σέ μικρό βάθος , χωρίς νά φθάσουμε στήν πατούρα τοῦ σκάφους , καί φάρδος ὅσο τό πάχος τοῦ φιλέτου μας ) μέ εἰδικό ἐργαλεῖο καί ὁδηγό - ἀποστάτη ( πού μπορεῖ νά εἶναι καί ὁ ἀντίχειρας τοῦ χεριοῦ μας ) περιμετρικά τό καπάκι , καί νά ἐνθέσουμε μέ ξυλόκολλα τό φιλέτο μας ,
2. Ἤ νά κολλήσουμε καπάκι μικρότερο σέ ἐπιφάνεια ἀπό τό κανονικό μέγεθος τόσο , ὅσο νά κολλήσουμε μετά περιμετρικά καί τό φιλέτο μας καί μιά λωρίδα σάν τό φιλέτο ἀπό τό ξύλο τοῦ καπακιοῦ μας ἤ πού νά μοιάζει μέ τό καπάκι μας . Αὐτό ὅμως προϋποθέτει λίγο φαρδύτερο χεῖλος στό σκάφος .

Θά προεκταθῶ λίγο :
Ἄν θέλεις νά κατασκευάσης μόνος καί εὔκολα φιλέτα πού νά ταιριάζουν κατά τήν αἰσθητική σου στή λύρα σου , δές στήν ἑνότητα " σχέδια - PDF - ὁδηγοί κατασκευῶν " καί στήν ὑποενότητα " κατασκευή διακοσμητικοῦ κορδονιοῦ " ( 1η σελίδα - 22η σειρά ) .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2018, 10:04:01 πμ »
Γιά τό λευκό φιλέτο πού θέλεις καί νά τό ἀφήσης ἀλουστράριστο , μόνο μιά δυνατότης ὑπάρχει : νά τό καλύψης πρίν λουστράρεις τό καπάκι μέ λεπτή λωρίδα χαρτοταινίας ( πού θά κόψης προσεκτικά μόνος σου : κολλᾶς ἕνα μῆκος , πχ. 5 ἑκ. , χαρτοταινίας σέ καθαρή χωρίς σκόνες μελαμίνη , καί μέ χάρακα κόβεις λεπτές λωρίδες ὅσο τό πάχος τοῦ λευκοῦ σου φιλέτου . Ξεκολλᾶς τήν λωρίδα ἀπό τήν μελαμίνη καί τήν κολλᾶς στό φιλέτο . Λίγο - λίγο καλύπτεις ὅλο τό φιλέτο ) . Θά μπορεῖς ὅμως τόσο λεπτή νά τήν διαχειριστῆς ;
Αὐτά γιά τό ξύλινο φιλέτο .
Γιά τό συνθετικό τώρα , νομίζω ὅτι αὐτό μπορεῖ νά μήν βάφεται . Ἴσως ἄν πρίν νά λουστραριστῆ ἀλειφθεῖ μά κάποια οὐσία πού νά διώχνει τό λοῦστρο ( π.χ. λάδι ) , νά παραμένει λευκό . Καί ἄν λερωθεῖ λίγο , ἀμέσως , μέ τό διαλυτικό τοῦ λούστρου σέ μπατονέτα , μπορεῖ προσεκτικά νά καθαριστῆ .
Ἄς ποῦν ὅμως καί οἱ πιό ἔμπειροι .

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2018, 01:50:41 μμ »
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες και τις ιδέες σας.

Μίλησα και με φίλο επαγγελματία οργανοποιό και μου είπε τα εξής:
1. Αλλοι κολλάνε πρώτα το φιλέτο στο καπακι και αλλοι πρώτα το καπάκι στο σκάφος και μετά το φιλέτο.
2. Προτιμάει κεκλιμμένες τομές που δεν φτάνουν μέχρι την πατούρα του σκάφους
3. Προτείνει ψαροκολλα, αν και μου είπε ότι πολλοί κολλάνε με κυανοακρυλική.
4. λουστράρει όλο το καπάκι και μετά με ένα ξυραφάκι ξύνει σιγά σιγά το άσπρο φιλέτο μέχρι να φύγει το λούστρο.

Θα πειραματιστώ κι εγώ και θα σας πω συμπεράσματα


Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2018, 08:54:58 μμ »
Φίλοι μου, δυσκολεύομαι στο εξής θεμα και θα ήθελα τα φώτα σας. Αν βαλω τα φιλέτα στο καπακι πριν τοποθετήσω το καπακι στο σκαφος, θα πρέπει να τρίψω στο τελος το περίσσεμα (περίγραμμα) του καπακιού για να στρώσει με το σκάφος και αυτό μπορεί να έχει ως συνέπεια να φαίνεται το περίγραμμα-φιλέτο ασύμμετρο. Απ' την αλλη αν τοποθετήσω πρώτα το καπάκι στο σκάφος και μετά το σκάψω/κόψω για να μπεί το φιλέτο γύρω-γύρω δεν ξέρω πως θα μπορέσω να κάνω διαγώνια τομή ή έστω μία τομή παραλληλη με το χείλος του σκάφους και σε ελεγχόμενο βαθος.
Πραγματικά εδώ έχω κολλήσει λόγω έλλειψης εμπειρίας. Τι μου προτείνετε? Προσωπικά θα προτιμούσα να έχω φτιάξει το καπακι με τα φιλέτα του και μετα να το βαλω στο σκάφος, αλλά βλέπω ότι έτσι το αποτέλεσμα δεν θα είναι πολύ καλο...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2018, 09:03:41 μμ »
αν τοποθετήσω πρώτα το καπάκι στο σκάφος και μετά το σκάψω/κόψω για να μπεί το φιλέτο γύρω-γύρω δεν ξέρω πως θα μπορέσω να κάνω διαγώνια τομή ή έστω μία τομή παραλληλη με το χείλος του σκάφους και σε ελεγχόμενο βαθος.



Μα είναι απλό.   Με διάβασμα θα μπορέσεις να το κάνεις αυτό!   Είναι όλα γραμμένα!

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2018, 10:10:41 μμ »
Φίλε john 2004, επειδή έχω διαπιστώσει ότι συνηθίζεις να απαντάς με αυτόν τον ανούσιο και αλαζονικό τρόπο του τύπου "τα παμε αυτά", "με διάβασμα θα το κάνεις αυτο" κλπ. θα σε παρακαλούσα αν δεν είσαι διατεθειμένος να προσθέσεις κάποια χρήσιμη πληροφορία να μην μπαίνεις καν στον κόπο να απαντάς. Έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι αν ήξερα που μπορώ να βρω και να διαβασω αυτές τις πληροφορίες θα το είχα κάνει και δεν θα έχανα χρόνο να ρωτήσω εδώ, ούτε θα σπαταλούσα τον χρονο των υπολοίπων. Οπότε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα προτιμούσα να μην απαντήσεις ξανά σε δικές μου ερωτήσεις ή σε θέματα που έχω ανοίξει εγώ.

Ελπίζω να το σεβαστείς,

Ευχαριστώ...

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2018, 11:04:51 μμ »
Υπάρχει κάποιο εργαλείο για την χάραξη σε συγκεκριμένο πλατος απ'το χείλος του καπακιού γραμμής/καναλιού? Επίσης αν θελω να χαράξω απ' τα πλάγια το χείλος του καπακιού κάνει το ίδιο εργαλείο? Πως το ζητάω και που το βρίσκω?

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2018, 06:48:58 πμ »
Υπάρχει κάποιο εργαλείο για την χάραξη σε συγκεκριμένο πλατος απ'το χείλος του καπακιού γραμμής/καναλιού? Επίσης αν θελω να χαράξω απ' τα πλάγια το χείλος του καπακιού κάνει το ίδιο εργαλείο? Πως το ζητάω και που το βρίσκω?

Ισως αυτό εδώ το εργαλειάκι μπορεί να κάνει τη δουλειά .  Δεν έχω όμως να καταθέσω προσωπική εμπειρία από τη χρήση του ...

Υποθέτω ότι σε κάθε περίπτωση, μας ενδιαφέρει να μας δίνει το επιθυμητό πλάτος χάραξης , να είναι καλά ακονισμένες οι ακίδες-

μαχαιράκια , να έχουμε καλή - σταθερή επαφή του στελέχους με τα πλάγια του οργάνου την ώρα που χαράζουμε ... και σίγουρα κι άλλα

που δε γνωρίζω αφού δεν το έχω δουλέψει ...

https://www.ebay.com/itm/Violin-making-tools-brass-purfling-groove-knife-Luthier-tools-viola-tool-/161600781873







 

 

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2018, 10:21:26 πμ »
Υπαρχει και η κλασσικη λυση της βιδας  πανω σε ενα ξυλακι. Λιμαρουμε  το κεφαλι ωστε να κοβει ...και βιδωνοντας ρυθμιζουμε στο παχος που θελουμε. Φτηνο και απλο.
Εγω ετσι το κανω μεχρι στιγμης χωρις ιδιαιτερα προβληματα.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2018, 01:24:13 μμ »
@Τορρένς: Ευχαριστώ κ. Τορρένς, ναι κάτι τέτοιο έψαχνα. Το είχα δει σε καποιο βιντεάκι. Πως το ζητάμε και που μπορώ να το βρω στην Ελλάδα; Ο Δηλμάς το χει;
@Νικηφόρος: Ωραία η ιδέα και με τη βίδα για την χαραξη από πάνω. Απ'τα πλάγια όμως πως θα κάνω χάραξη, αν δεν θέλω να σκάψω το καπάκι σε όλο του το βάθος; Υπάρχει καποιο εργαλείο ή το κάνουν όλοι με απλή λεπίδα. Ξέρω ότι υπάρχει και η λύση του dremel σαν ρουτεράκι αλλά θα προτιμούσα κάτι σε μορφή εργαλείου-λεπιδας.

Σκέφτομαι μήπως σχεδιάσω και κανένα δικό μου εργαλείο και το φτιάξω στον 3D printer. Έχετε κάποια άλλα εργαλεία υπόψη σας να παρω ιδέες?

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2018, 01:32:15 μμ »
Λοιπόν η μαγική λέξη είναι "purfing" οπότε ψαχνοντας στο γκουγλ "purfing tools" βρήκα αρκετά πράματα.
Για τα πλάγια φαίνεται ότι αυτό ειναι που ψάχνω:

http://www.beareandson.co.uk/purfling-groove-cutting-tool-51-p.asp

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2018, 05:39:12 μμ »
Και ο φραγκος στο Μοναστηράκι έχει purfing cutter..

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φιλέτα σε κρητική λύρα
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2018, 11:43:51 μμ »
Φίλε john 2004, επειδή έχω διαπιστώσει ότι συνηθίζεις να απαντάς με αυτόν τον ανούσιο και αλαζονικό τρόπο του τύπου "τα παμε αυτά", "με διάβασμα θα το κάνεις αυτο" κλπ. θα σε παρακαλούσα αν δεν είσαι διατεθειμένος να προσθέσεις κάποια χρήσιμη πληροφορία να μην μπαίνεις καν στον κόπο να απαντάς. Έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι αν ήξερα που μπορώ να βρω και να διαβασω αυτές τις πληροφορίες θα το είχα κάνει και δεν θα έχανα χρόνο να ρωτήσω εδώ, ούτε θα σπαταλούσα τον χρονο των υπολοίπων. Οπότε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα προτιμούσα να μην απαντήσεις ξανά σε δικές μου ερωτήσεις ή σε θέματα που έχω ανοίξει εγώ.

Ελπίζω να το σεβαστείς,

Ευχαριστώ...


Μύρωνα το σε ποια θέματα θα γράφω, και πότε θα γράφω, το αποφασίζω εγώ!
Να θεωρείς αλαζονικό το κάτσε διάβασε που γράφω συχνά, είναι λάθος. Ίσα ίσα που με αυτό τον τρόπο θα βρεις ψάχνοντας και άλλες χρήσιμες πληροφορίες, που μπορεί να μην σου είναι απαραίτητες αυτή τη στιγμη, αλλά μπορεί να σου είναι χρήσιμες και να σε γλυτώσουν από κακοτοπιες αργότερα. Πώς νομίζεις δηλαδή ότι κάποιοι μάθαμε πέντε πράγματα; Έτσι απλά με δέκα ερωτήσεις;


Βέβαια εσύ θεωρείς (όπως γράφεις) ότι χάνεις το χρόνο σου εδώ! Αυτός θα ναι και ο λόγος που αυτό που ρωτάς, και περνεις κάποιες απαντησεις, όταν έρθει η ώρα να το υλοποιήσεις, δεν κάνεις τον κόπο να το δείξεις εδώ, να το δούνε έστω αυτοί που σε βοήθησαν η σου βρήκαν κάποια λύση. Δεν είσαι ο μόνος που το κάνει, όπως δεν είναι και το μόνο φόρουμ που το κάνεις!
Α ξέχασα εκεί έσβησες μέχρι και τις φωτογραφίες που χρειάστηκε να βάλεις για να δείξεις τι πρόβλημα αντιμετωπιζες και τα μηνύματα.  Μέχρι και προφίλ άλλαξες, και εκεί και εδώ! Σε αυτό το φόρουμ ευτυχώς δεν σβήνονται!


Χρήσιμες πληροφορίες λοιπόν εγώ σου έδωσα όταν ήρθες και με βρήκες. Όσα πρόλαβα σε μια ώρα μέσα. Θα μπορούσα να είχα δώσει και άλλες για άλλα θέματα αν εισουν ειλικρινής μαζί μου, ξέρεις εσύ!


Να σου δώσω λοιπόν άλλη μια.  Εφτιαξες μια ιστιοσελίδα και πουλάς τις λύρες που έφτιαξες, και πολύ καλά κάνεις.
Αν επικοινωνισει μαζί σου κάποιος και σου πει θέλω την τάδε λύρα που έχεις στη σελίδα σου, απλά θέλω να μου προσθέσεις ενα άσπρο σηριτακι στο σκάφος,  το πιο απλό πράγμα δηλαδή πάνω σε ένα όργανο,  τι θα του πεις, κάτσε να ρωτήσω τα παιδιά στο luthier και θα σου πω αν μπορώ;


Κάνε το, αλλά κάνε το σωστά όταν θα είναι η ώρα του.


Και μια απορία, αφού χρησιμοποίησες το cnc που έχεις για να φτιάξεις τη λύρα (δεν είναι κακό, όλοι χρησιμοποιούμε εργαλεία, στο 2018 είμαστε) γιατί δεν έκανες με αυτό το περίγραμμα του σκάφους, στην συνεχεια να τσιμπήσεις το καπάκι πάνω του με 4-5 σταγόνες ψαροκολλα, να κάνεις και σε αυτό το περίγραμμα, και μετά με τα ίδια κέντρα να φτιάξεις ότι προφίλ ήθελες για τα φιλέτα σου, είτε με σκαλοπάτι είτε αυλάκι, είτε πλάγια τομή;


Πάντος το εργαλείο για φιλέτα σε κοίλο καπάκι υπάρχει στο φόρουμ, και πίστεψέ με πως ψάχνοντας το θα βρεις πολλά άλλα χρήσιμα πράγματα!


Τώρα αν βιάζεσαι πολύ........

Tags: