Αποστολέας Θέμα: Καπάκια από tonewood.ch  (Αναγνώστηκε 7633 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 24, 2018, 08:22:04 πμ »
Ευχαριστούμε Στέργιο!Πολύ σημαντικό τα σάιτ που όλοι μας χαζεύουμε τα βράδια να είναι δοκιμασμένα..

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2018, 01:56:30 μμ »
Παναγιώτη σύμφωνα με τους υπολογισμους ισοτημίας το καπακι μαστερ βγαινει γύρω στα 125 ευρω και  το ΑΑΑ λίγο κάτω από 100ευρώ κάνω λάθος;μήπως δεν τα υπολόγησα καλά ; πολλά λεφτα...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 24, 2018, 02:39:03 μμ »
Σωστά τα υπολογίζεις. Για καπάκια κιθάρας είναι ακριβά. Τα ΑΑΑ ο Madinter και ο Μaderas Barber τα έχουν 83 ευρώ.

Όμως τα καπάκια για μπουζούκι νομίζω ότι έχουν λογική τιμή για την ποιότητά τους. Βέβαια είναι το ΦΠΑ κτλ που πρέπει επίσης να δει κανείς.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 24, 2018, 10:40:51 μμ »
να με συμπαθατε παιδια αλλα εχω φτιαξει στο παρελθον οργαναρα με καπακι των .......................7 ευρω!!!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 24, 2018, 11:06:13 μμ »
να με συμπαθατε παιδια αλλα εχω φτιαξει στο παρελθον οργαναρα με καπακι των .......................7 ευρω!!!!!!!!

Μάστορά μου εσύ! Δεν μπορούμε να σε φτάσουμε! ;D
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 24, 2018, 11:34:59 μμ »
Που τα υπολόγισα με τα όλα τους οι Ελβετοί είναι 10 ευρώ πιο ακριβοί από το ματιντερ..βέβαια καπάκι από ματιντερ δεν έχω δει...εντύπωση μου κάνει αυτό που λέει ο κ. Σαμαράς χωρίς να τον αμφισβητώ..είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ ότι με καλά ξυλα φτιάχνεις μέτρια κιθάρα.. με μέτρια ξύλα δεν φτιάχνεις Καλή κιθάρα..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 24, 2018, 11:47:18 μμ »
Φίλε πατση θυμάμαι ότι σε ενδιέφερε το ΑΑΑ του Σοφιανού.. σε αυτή την φωτο είναι το καπάκι που θα παραλάβεις αν το παραγγείλεις..




Και ο ινδικός παλισανδρος ΑΑ που έχει ο Σοφιανός είναι
αυτός..




steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2018, 07:19:39 πμ »
δεν παραλαμβανεις αυτα.
αυτα ειναι φωτο δειγματα, και μπορει να ειναι τελειως διαφορετικα.

οτι και να παρεις γρηγορη θα ειναι φρεσκο, ειτε δωσεις 10 ευρω που κανει το πιο φτηνο καπακι ειτε δωσεις 180...
που σημαινει 2 πραγματα (σε ΟΤΙ κι αν αγορασεις):
1) το βαζεις φρεσκο, και οτι προκυψει
2) το αφηνεις στην ακρη και το βαζεις μετα 5-6 χρονια.

προσωπικα θεωρω "αμαρτια" να "χαραμισεις" ενα καλο καπακι, (και απο θεμα χρηματων αλλα και απο θεμα υλικου, ειναι ενα καπακι που βγαινει μεσα απο 200 αλλα...) ειτε βαζοντας το φρεσκο ειτε βαζοντας το χωρις να εχεις πειρα στην κατασκευη. (ειναι σαν να παει να οδηγησει ενας 18χρονος που μολις πηρε διπλωμα, μια φεραρι).

στο θεμα των καλων και κακων κιθαρων, υπαρχουν ολοι οι συνδυασμοι (καλα ξυλα καλες κιθαρες, καλα ξυλα κακες κιθαρες, κακα ξυλα καλες κιθαρες, κακα ξυλα κακες κιθαρες, και μην ξεχνωντας τις μετριες καταστασεις  ;D)
με αυτον που εχει το μικροτερο ποσοστο %, να ειναι ο συνδυασμος κακα ξυλα καλες κιθαρες.
 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2018, 09:00:37 πμ »

...

προσωπικα θεωρω "αμαρτια" να "χαραμισεις" ενα καλο καπακι, (και απο θεμα χρηματων αλλα και απο θεμα υλικου, ειναι ενα καπακι που βγαινει μεσα απο 200 αλλα...) ειτε βαζοντας το φρεσκο ειτε βαζοντας το χωρις να εχεις πειρα στην κατασκευη. (ειναι σαν να παει να οδηγησει ενας 18χρονος που μολις πηρε διπλωμα, μια φεραρι).

στο θεμα των καλων και κακων κιθαρων, υπαρχουν ολοι οι συνδυασμοι (καλα ξυλα καλες κιθαρες, καλα ξυλα κακες κιθαρες, κακα ξυλα καλες κιθαρες, κακα ξυλα κακες κιθαρες, και μην ξεχνωντας τις μετριες καταστασεις  ;D)
με αυτον που εχει το μικροτερο ποσοστο %, να ειναι ο συνδυασμος κακα ξυλα καλες κιθαρες.

 {celebrate007}

Φιλοσοφημένη η κατακλείδα της απάντησης αυτής ... Οτι έγραψες για τα καπάκια , συμβαίνει με τη ζωή και τους ανθρώπους ...   

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2018, 06:52:10 μμ »
Κ. Στέλιο όσο αφορά τα ξύλα του Σοφιανού είναι φωτο από τα προϊόντα που έχει στην αποθήκη του..του τηλ προσωπικά και του ζήτησα να τα βγάλει φωτο και μου τα έστειλε ο άνθρωπος.. και τα ανέβασα να τς δει ο πατσης που ενδιαφέρεται.. Αν παραγγείλει αυτά τα κομμάτια θα πάρει.. Αν κάνω την υπέρβαση και πάρω καπάκι από την Ελβετία εννοείται ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί στην δεύτερη κιθάρα μου..θα μείνει στην άκρη για 5-6 χρόνια και μέχρι τότε θα φτιάχνω κιθάρες με ξύλα φτηνά και ψημενα..Μην ειναι με τα κλωναρακια τους φρεσκα έτοιμα για μπόλιασμα!χαχαχαχαχα..για να βάλω τέτοιο καπάκι πρέπει να έχω άλλη εμπειρία..

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2018, 09:21:45 μμ »
Ευχαριστώ Γρηγόρη για τις φώτο ...σε δυό βδομάδες θα επισκεφτώ το κατάστημα του Σοφιανού οπότε θα δω από κοντά τα ξύλα ...θα τα ακούσω θα δω και αν έχει και κάτι παλιό...έχει φέρει και κέδρο με διχρωμίες βέβαια, αλλά το χαρακτηρίζει πολύ καλό ακουστικά....στα 24 euro ...την προηγούμενη φορά από την παραγγελία των πλαινών της καρυδιας εντόπησα και ένα ελλάτωμα σε κάποιο σημείο σαν να είχε κολημένο σφήνα ένα μικρό κομμάτι .....αλλά ντράπηκα να τον τηλ και να το στείλοω πίσω ...το αντιμετώπησα και τελικά φαίνεται ελαφρώς κοντά στο τακούνι....Στέλιο συμφωνώ απολύτως σε ολα αυτά που λες... όμως το θέμα είναι ψυχολογικό ένα καλό ξύλο ή ένα καλύτερο από αυτό που χρησιμοποίησες πριν σε δημιουργεί το κλικ για να τα δώσεις όλα, να προσέξεις περαιτέρω, είναι η αυταπάτη της παρόρμησης ότι θα φτιάξεις κάτι πολύ καλό..παρά την έλλειψη εμπειρίας αλλά και εργαλείων και χώρου να δημιουργείς

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 25, 2018, 10:40:26 μμ »
να με συμπαθατε παιδια αλλα εχω φτιαξει στο παρελθον οργαναρα με καπακι των .......................7 ευρω!!!!!!!!

Μάστορά μου εσύ! Δεν μπορούμε να σε φτάσουμε! ;D

κι εγω σ αγαπαω.Αλλα σοβαρα τωρα.................τοχω κανει
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2018, 08:38:14 μμ »
Πλάτες πλάνα ινδικού παλισανδρος AAA από espen.de.






 [ Invalid Attachment ]

Δεν ξέρω Πάλι αλλά σας φαίνονται αυτές ποιότητες ΑΑΑ?

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Καπάκια από tonewood.ch
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 26, 2018, 10:20:36 μμ »

Tags: