Αποστολέας Θέμα: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)  (Αναγνώστηκε 3178 φορές)

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« στις: Ιούνιος 06, 2018, 09:35:48 πμ »
Τώρα που σας βρίσκω μπόσικους μετά την έκθεση και με τα χέρια σας με φουσκάλες από τα σκαρπέλα, είπα να παρουσιάσω το Framedrum που ολοκλήρωσα πρόσφατα.
Το σώμα και η στεφάνη είναι από σημύδα και γύρισαν σε μεταλλική φόρμα, όπως και στις προηγούμενες προσπάθειες.



Το "δέρμα" είναι συνθετικό Mylar. Το κούρδισμα γίνεται με κλειδί allen το οποίο μπαίνει στις τρύπες που διακρίνονται στην εσωτερική κόψη του σώματος και βιδώνοντας, σπρώχνει τη στεφάνη η οποία με τη σειρά της τεντώνει τη μεμβάνη.



Μερικά ενδιαφέροντα σημεία από την κατασκευή:

Έτοιμες, περασμένες οι σκωληκόβιδες



Στις αντίστοιχες θέσεις της στεφάνης περάστηκαν πινέζες για να μην σπρώχνουν οι βίδες ξύλο αλλά μέταλλο



Οι δε πινέζες είναι τροποποιημένες (με το τζιγκάκι που φαίνεται αριστερά) ώστε οι κεφαλές τους από κυρτές (δεξιά) να γίνουν κοίλες (δίπλα στις απείραχτες)



Τα ζίλια είναι από ένα κομμάτι μπρουτζοσωλήνα (από σιφόνι νιπτήρα) Φ30 Χ 10εκ. Σφυρηλάτηση στο χέρι, πολύ ευχαριστημένος με το ηχητικό αποτέλεσμα οπότε όπου βλέπω νιπτήρα, τον περιεργάζομαι καλά-καλά



Όπως είπαμε και προηγουμένως, η μεμβράνη («δέρμα») είναι συνθετική από Mylar. Όταν αγοράστηκε, ήταν ιδιαίτερα στιλπνό οπότε με ένα πέρασμα με γυαλόχαρτο έγινε αρκετά αδρύ για να μπορεί να παιχτεί σωστά.



Κατόπιν, σημάδεμα για το πρώτο κόψιμο (η κονσέρβα έχει μικρή τρύπα στο κέντρο του πάτου της. Από εκεί περνά ο μαρκαδόρος και γράφει σε σταθερή απόσταση από την άκρη της κονσέρβας.

 [ Invalid Attachment ]

Στερέωση με δίχαλα (χρειάστηκε και η πειθώ του σφυριού για να περάσουν τη σημύδα) και κατόπιν ξάκρισμα σε σταθερή απόσταση από την μπροστά όψη.



Τέλος, ο εξαίρετος «κρουστός» και φίλος Ανδρέας Σίκκης το έκανε «test drive» και έγραψα με το κινητό δύο στιγμιότυπα

https://www.youtube.com/watch?v=pUuMR8auQho

… και δοκιμή με τα ζίλια

https://www.youtube.com/watch?v=uXDIKwMyJ8Q


Κάθε κριτική ευπρόσδεκτη!

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2019, 11:02:39 πμ από steliosguitar »
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2018, 11:12:23 πμ »
Υποδειγματική η κατασκευή , η παρουσίαση και το ηχητικό αποτέλεσμα ( για μένα τουλάχιστον ) πάρα πολύ ωραίο !

Μπράβο Πασχάλη !!!
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2018, 11:24:44 πμ »
Υποδειγματική η κατασκευή , η παρουσίαση και το ηχητικό αποτέλεσμα ( για μένα τουλάχιστον ) πάρα πολύ ωραίο !

Μπράβο Πασχάλη !!!

συμφωνώ και επαυξάνω...
αν και δεν είμαι "κρουστός" (πάντως από τουμπελέκι ξεκίνησα) το έπαιξα αυτό προχτές και είναι τέλειο.
Ιδιαίτερα μ' άρεσε και ο τρόπος κουρδίσματος, παρά το μεγάλο μήκος της οπής - όπου για ένα δευτερόλεπτο αναρωτιέσαι που πάει το κλειδί - το άλλεν βρίσκει τη βίδα με πολύ σιγουριά, ακριβώς εκεί που πρέπει, με εντυπωσίασε.

Και ο ήχος ανταποκρίνεται στο μέγεθος (που ως γνωστόν, "μετράει").

Μπράβο κι από μένα !!! (και αλίμονο στους νιπτήρες)

......

ρε παιδιά στα βίντεο δεν βλέπω εικόνα "προεπισκόπησης", το μόνο που βλέπω και καταλαβαίνω πως έχει αναρτηθεί βίντεο είναι κάτι μικρά πορτοκαλιά γραμματάκια που γράφουν
 "! No longer available"... έχω καμμιά ρύθμιση λάθος ?

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2018, 12:21:49 μμ »
Ρέ παιδιά , ἔχω τό ἑξῆς πρόβλημα πολλές φορές μέ τίς φωτογραφίες πού κάποιοι ἀνεβάζουν : Αὐτές δέν μοῦ ἐμφανίζονται ( ὅπως τώρα στό frame drum τοῦ Πασχάλη ) , καί στή θέση τῆς κάθε μιᾶς ὑπάρχει ἕνα μεγάλο Γ , σάν μισό πλαίσιο ( ὅπου μέσα του θά ὑπῆρχε ἡ φωτογραφία ) , καί ἕνα κόκκινο Χ στήν μέσα γωνία τοῦ Γ . Τά λόγια ἀπό κάτω ἀπ' τήν ὑποτιθέμενη φωτογραφία , τά διαβάζω κανονικά .
Τί νά φταίει καί πῶς διορθώνεται ;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2018, 04:34:34 μμ »
με τα χέρια σας με φουσκάλες από τα σκαρπέλα


 {celebrate018}
σπεσιαλε... το κοσκινο!  ;D

λαμπρο αν ξαναφορτωσεις την σελιδα, ουτε παλι εμφανιζονται;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2018, 05:04:26 μμ »
Πασχαλη , μέτρα αλλο ενα μεγαλο μπαραβο + αλλο τοσο ευχαριστω για την παρουσιαση . Το καταχωρισα σε πυθανη προσπαθια κατασκευης δια το μελλον .  {celebrate006} 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2018, 09:01:40 πμ »




λαμπρο αν ξαναφορτωσεις την σελιδα, ουτε παλι εμφανιζονται;

Οὔτε , ἀλλά φταίει τό διαδίκτυο πού ἔχω στή δουλειά , γιατί στό σπίτι τά εἶδα , καί τίς φωτογραφίες τῆς ἐκθέσεως καί τοῦ Πασχάλη .

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2018, 09:20:40 πμ »
Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια.

Δεύτερον, αμέλησα να γράψω και καμιά διάσταση:
  • Διάμετρος : 45εκ. - 18"
  • Βάθος : 14.5εκ - 6"
  • Πάχος σώματος / στεφάνης : 1.2εκ. - 1/2"
  • Πάχος μεμβράνης : 125 μικρόμετρα

Τέλος, για κάποιο λόγο, μάλλον σφάλμα του Η/Υ μου θα είναι, οι φωτογραφίες δεν ανεβαίνουν από τον σκληρό οπότε τις ανεβάζω πρώτα σε ιστότοπο φιλοξενίας φωτογραφιών και μετά αναρτώ τον υπερσύνδεσμο. Ίσως γι’ αυτό να υπήρξε κάποιο πρόβλημα προβολής τους. Όσο για τα βίντεο, αν κάποιος πατήσει τον υπερσύνδεσμο που λέει ότι "! No longer available", θα δει το βίντεο κανονικά στο ΥΤ (το "μη διαθέσιμο" αναφέρεται στην προεπισκόπηση και όχι στο βίντεο).
Και πάλι ευχαριστώ.
Πάμε γι' άλλα!
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Αγγελος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 06:08:50 μμ »
φοβερή δουλεία πασχάλη μπράβο!! το κόντρα πλακέ το λύγισες με νερό και σφιγκτηρες το λύγιζες γιατι φαίνετε αρκετά παχύ

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Καινούργιο κοσκινάκι μου... (Frame drum)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2021, 09:17:06 μμ »
Άγγελε καλώς ήρθες στο φόρουμ και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Το τελικό σώμα είναι φτιαγμένο από 3 κόντρα πλακέ πάχους 4 χιλιοστά το καθένα, τα οποία κολλήθηκαν μεταξύ τους και έκαναν το τελικό πάχος 12 χιλιοστά. Η κόλληση έγινε στην τελική φόρμα για να διατηρεί το σχήμα.
Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι είναι η φορά των νερών στο κόντρα πλακέ επηρεάζει πάρα πολύ την ευκαμψία. Αν αποφασίσεις να κάνεις κάποια κατασκευή με αυτόν τον τρόπο, διάλεξε να έχει τα νερά κάθετα.  Έκανα και ένα σχέδιο για βοήθεια.


 
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Tags: