Υλικά οργανοποίας > Βερνίκια,Κόλλες,Οστρακα κ.α.

Titebond glue iii ultimate

(1/2) > >>

saved:
Παιδια,εχει δουκεψει κανεις την πτασινη τιτεμπντ;
Ειναι ωντος πιο γερη;
Κανει για να κολησω ταστιερα;

nikolios:
Σε βιντεακια που εχω δει στο youtube και σε διάφορα site δε θυμαμαι καλα τελος πάντων λεει:
Η κοκκινη κλασική ολοι την ξερουμε δε χρειάζεται να πω κατι...
Η μπλε δίνεται απ το κατασκευαστη για να κολλαει ξυλο με καποιο αλλο συνθετικο υλικο
Και την πράσινη την δινει για να κολλαει σε ακραίες συνθήκες ζεστη κρυο υγρασια κλπ.
Αν εχεις ξυλινη ταστιερα με ξύλινο μπρατσο νομιζω η κλασική ειναι μια χαρα.

Γρηγόρης Μαυρακης:
Άλλο συνθετικό υλικό??εννοείς όστρακα και τέτοια η ξύλα τύπου richlite?Γτ έχω πάρει την μπλε αλλά την χρησιμοποιώ για κολλήση ξύλων.. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.. βασικά την προτίμησα από την κόκκινη για καλύτερα..

saved:
Εγω πηρα την κοκκινη γιατη οι αλλες δεν ηταν στοκ.
Μηλησα και.με τον στουμακ με ημεηλ και τον ρωτησα αν με αυτην μπορω να κολησω και βεργες καρμπον και μου ειπε οτι φυσικα και μπορω και τελικα ετσι εκανα.
Αν και προτιμω να δουλευω με εποξικες,εκεινη την περιοδο δεν μπορουσα να αγωρασω κουβαδακι εποξικη και ετσι πηρα την τιτεμποντ

nikolios:
Και οι τρείς ειναι ξυλοκολλες η κόκκινη ειναι η πιο ηπια κολλα για τα ξυλα θεωρητικά παντα γι αυτο τη χρησιμοποιούν οι περισσότεροι οργανοποιοι. Οσο για την μπλε ο κατασκευαστής λεει κολλαει στον ιδιο χρονο με την κόκκινη ΚΑΙ σε εξωτερικούς χώρους  σε αντιθεση με την κοκκινη (indoor use only)
Και στην πράσινη ισχύει οτι και για την μπλε μονο που ο κατασκευαστης σου λεει οτι εχεις περισοτερο χρονο να την δουλεψεις. δεν αρχιζει δρα τοσο γρήγορα οσο η δυο προηγούμενες και εχεις θεωρητικά παντα πιο δυνατή συγκόλληση.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση