Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για την 1η ημέρα - προγραμματισμός ομιλίας Χρήστου Σπουρδαλάκη  (Αναγνώστηκε 1505 φορές)

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Καλησπέρα. Όταν μιλήσαμε με τον Χρήστο για την έκθεση αφού δέχτηκε την πρόσκληση μας πρότεινε να καταρτίσουμε ένα ερωτηματολόγιο με θέματα που θέλουμε να καλύψει στην ομιλία του για οργανωθεί καλύτερα και βασικά σε θεματικές ενότητες. Με το σκεπτικό αυτό άνοιξα ένα καινούργιο ξεχωριστό θέμα στο οποίο καλούμε τα μέλη του φόρουμ να καταθέσουν τις ερωτήσεις τους για να καταρτίσουμε τη ζητούμενη λίστα. Παρακαλείσθε οι ερωτήσεις σας να μην είναι πολύ γενικές (π.χ. πως μπορείς να φτιάξεις το καλύτερο όργανο;) αλλά πιο στοχευμένες. Το σύνολο των ερωτήσεων σας θα σταχυολογηθεί θα χωριστεί σε θεματικές ενότητες και θα σταλεί στον Χρήστο πριν την ομιλία. Πάντως μετά το κλείσιμο της ομιλίας θα υπάρχει και επιπλέον χρόνος για ανοιχτή συζήτηση.
Ευχαριστούμε όλους σας για την συμμετοχή σας.   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Νικηφορος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Νομιζω ενα θεμα που καιει ολους μας και θα ηταν πολυ σημαντικο να ακουστει απο καποιον τοσο εμπειρο, ειναι το κουρδισμα του καπακιου. Ισως θα ηταν εφικτο να εχει και καποια καπακια μαζι του, να δειξει πως τα ακουει και πως χρησιμοποιει την εμπειρια του για το αρματωμα.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
Καλημέρα σ' ὅλους!!!
Ρέ σύ Νικηφόρε , ἀπ' τό στόμα μοῦ τὀ πῆρες , μεσα στό μυαλό μου ἤσουνα!!!
Πραγματικά , καί μένα αὐτό μ' ἀπασχολεῖ πολύ , καί θά πρότεινα , δέν ξέρω ἄν μᾶς παίρνει σέ κάποιο "κενό" αὐτοῦ τοῦ διημέρου τῆς ἐκθέσεως , πού θά εἴμαστε πολλοί μαζί ( καί ὄχι νά ἔρθουμε ἐπί τούτω , σάν σεμινάριο ) , νά μᾶς ἔδειχνε κάποιος ( ὁ Στέλιος , ποιός ἄλλος ; ) στήν πράξη τό tap tuning , μέ τόν ὑπολογιστή του , μέ τό audacity του , μέ τά καπάκια του , μέ ὅλα τά σέα!!!
Γιατί , γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , δέν ἔχω καταλάβει πῶς δουλεύει τό πρόγραμμα , καί ὑποθέτω πώς καί ἄλλοι τό ἴδιο , ἀλλά διστάζουν νά τό ποῦν .
Βέβαια ὁ Στέλιος τό παραουσίασε τό μάθημα πολύ ἀναλυτικά , ἀλλά ἀλλιῶς εἶναι τό "ἀπό κοντά" . Ἄλλωστε ποσο θά θέλη , καμμιά ὡρίτσα!!!
...........................................................
Ἄντε , καί ἄν μᾶς τό κάνης τό μάθημα ἀπό κοντά Στέλιο , σοῦ ὑπόσχομαι ὅλη τήν χαμαλοδουλειά , ἐσύ θά κάθεσαι καί θά ἐπιβλέπεις μόνο , σάν ἀφεντικό......

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Που ακριβώς παρουσίασε ο κ Στέλιος το tap tuning?σε ποιο θέμα είναι η παρουσίαση?

Νικηφορος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
Δες στην ενοτητα ακουστικη μουσικων οργανων...ειναι πρωτο πρωτο
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
κατ αρχην το θεμα δεν εχει τελειωσει ακομη, και θελει αρκετα κεφαλαια ακομη τα οποια και γραφονται σιγα-σιγα και θα ανεβουν μολις κλεισουν τα ωδεια. επισης θα υπαρξουν παρα πολλα παραδειγματα, και τελος τα (επιτελους...) χρησιμα συμπερασματα.

ΑΛΛΑ:
το θρεντ ανοιχτηκε, για να δουμε τι ερωτησεις θα κανουμε εμεις στον καλεσμενο μας, οποτε ας επικεντρωθουμε σε αυτο ωστε να τις ομαδοποιησουμε

νά μᾶς ἔδειχνε κάποιος ( ὁ Στέλιος , ποιός ἄλλος ; ) στήν πράξη τό tap tuning , μέ τόν ὑπολογιστή του , μέ τό audacity του , μέ τά καπάκια του , μέ ὅλα τά σέα!!!
εχουμε καποιες σκεψεις μηπως κανουμε κατι (στον χειμωνα-μεταξυ των εκθεσεων) σαν "σεμιναριο" αλλα με μελη του φορουμ που κατεχουν μερικα πραγματα, οποτε θα ειναι και ερασιτεχνικοσυναδελφικο το ολο εγχειρημα... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια

εχουμε καποιες σκεψεις μηπως κανουμε κατι (στον χειμωνα-μεταξυ των εκθεσεων) σαν "σεμιναριο" αλλα με μελη του φορουμ που κατεχουν μερικα πραγματα, οποτε θα ειναι και ερασιτεχνικοσυναδελφικο το ολο εγχειρημα... ;D
[/quote]

Δεν παίζω...Δεν είναι δίκαιο.. κι εμείς οι παντελως άσχετοι θέλουμε να ακούσουμε και να δούμε από κοντά το σεμινάριο μέσα στο χειμώνα περί tap tuning...

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
Δημητρη εγω θα ρωταγα αν πιστευει οτι οι πολλες ντουγιες αλλα φιλιος ειναι καλο για τον ηχο, η κακο για τον ηχο επειδη εχει πολυ κολλα. η ερχεται ισοπαλια ;D
επισης θα ρωταγα, αν ξερει, πως στο καλο θα ξερανουμε ενα κορμο ξυλου, ποσο καιρο κλπ. (εφημεριδες; κολλα; βαψιμο; αλευρια για ολες τις χρησεις;  {celebrate015} κομμενα σε ταβλες; πως....)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tseros

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Ερωτήσεις: 1) ''Κουρδίζεται'' το σκάφος τρίχορδου; Αν ναι πως  και σε ποια συχνότητα;
                   2) κουρδίζεται το καπάκι ; Αν ναι ,πως και σε ποια συχνότητα;
                   3) Ποιο είναι συνήθως το πάχος του καπακιού μπουζουκιού (έλατο) και οι διαστάσεις των καμαριών καθώς και η θέση τους (είναι γνωστό ότι είναι θέμα που έχει να κάνει και  με το ξύλο μαλάκο - σκληρό , νερά κλπ) αλλά τουλάχιστον να μας δώσει έναν  μπούσουλα.
                  4) Είχα ακούσει ότι στην ταστιέρα του τετράχορδου (στα όχι και πολύ ακριβά- καλά μπουζούκια) υπάρχει πρόβλημα απόδοσης των νοτών στην χονδρή νότα Ντο από κάποιο τάστο και κάτω . Στην ουσία (δεν γνωρίζω τον όρο μουσικά) αν μια νότα μιας χορδής είναι ίδια με την αντίστοιχη νότα της άλλης χορδής ( για παράδειγμα στο τρίχορδο η νότα ΡΕ της δεύτερης χορδής (της ΛΑ) στο πέμπτο τάστο είναι η ίδια νότα με την νότα ΡΕ της ψιλής χορδής ΡΕ όταν είναι ανοικτή). Ισχύει αυτό ή όχι και πως αντιμετωπίζεται;
                    5) Διαστάσεις ηχητικής οπής στο καπάκι  και σχήμα αυτής
                    6) Ρόλος πεναριάς διαστάσεις και φυτευτή ή επικολλημένη; (ένα ψιλό καπλαμαδάκι π.χ.)
Ξέρω ότι όλα σχεδόν έχουν απαντηθεί στο φόρουμ αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές του απόψεις. Τουλάχιστον ένα μπουσουλα γιατί ως γνωστό κάθε όργανο είναι διαφορετικό και άρα χρήζει άλλης ''αντιμετώπισης '' στα παραπάνω θέματα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
Ερωτήσεις: 1) ''Κουρδίζεται'' το σκάφος τρίχορδου; Αν ναι πως  και σε ποια συχνότητα;
                   2) κουρδίζεται το καπάκι ; Αν ναι ,πως και σε ποια συχνότητα;
                   3) Ποιο είναι συνήθως το πάχος του καπακιού μπουζουκιού (έλατο) και οι διαστάσεις των καμαριών καθώς και η θέση τους (είναι γνωστό ότι είναι θέμα που έχει να κάνει και  με το ξύλο μαλάκο - σκληρό , νερά κλπ) αλλά τουλάχιστον να μας δώσει έναν  μπούσουλα.
                  4) Είχα ακούσει ότι στην ταστιέρα του τετράχορδου (στα όχι και πολύ ακριβά- καλά μπουζούκια) υπάρχει πρόβλημα απόδοσης των νοτών στην χονδρή νότα Ντο από κάποιο τάστο και κάτω . Στην ουσία (δεν γνωρίζω τον όρο μουσικά) αν μια νότα μιας χορδής είναι ίδια με την αντίστοιχη νότα της άλλης χορδής ( για παράδειγμα στο τρίχορδο η νότα ΡΕ της δεύτερης χορδής (της ΛΑ) στο πέμπτο τάστο είναι η ίδια νότα με την νότα ΡΕ της ψιλής χορδής ΡΕ όταν είναι ανοικτή). Ισχύει αυτό ή όχι και πως αντιμετωπίζεται;
                    5) Διαστάσεις ηχητικής οπής στο καπάκι  και σχήμα αυτής
                    6) Ρόλος πεναριάς διαστάσεις και φυτευτή ή επικολλημένη; (ένα ψιλό καπλαμαδάκι π.χ.)
Ξέρω ότι όλα σχεδόν έχουν απαντηθεί στο φόρουμ αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές του απόψεις. Τουλάχιστον ένα μπουσουλα γιατί ως γνωστό κάθε όργανο είναι διαφορετικό και άρα χρήζει άλλης ''αντιμετώπισης '' στα παραπάνω θέματα.

και μονο τις 3 πρωτες ερωτησεις να αναπτηξει ο Χρηστος εκει πρεπει να μας κρατησει αιχμαλωτους κανα τριμηνο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tseros

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Δεν έχεις άδικο Κώστα
Προσωπικά θα ήθελα  να απαντηθούν έστω και με μικρή αναφορά- αναπτυξη για να μπουν κάποια πράγματα στην σωστή τους βάση από κάποιο γνώστη και έμπειρο κατασκευαστή οργανοποιό. Δυστυχώς δεν μπορώ να κατέβω για να υποβάλλω προσωπικά έστω και κατ' ιδίαν τις ερωτήσεις.

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis

Φίλε Στυλιανέ Θα χαρώ εάν συζητηθεί η δική μου κατασκευή σκάφους από ένα κατασκευαστή του calibre του κυρίου Σπουρδαλακη
Θαυμάζω τις κατασκευές του, τις γνώσεις και εφευρέσεις του και τους κατά καιρούς πειραματισμούς του
Όμως σε παλαιότερο άρθρο του έγραψε ότι η συμβολή του αριθμού των δούγων στον ήχο έχει σημασία αλλά στα 30 τόσα χρόνια κατασκευών δεν είδε μπουζούκι με περισσότερες ( αν θυμάμαι καλά ) από 30 πραγματικές δούγες  Με την συγκεκριμένη κατασκευή όμως θα πρέπει να φτιάξει ένα σκάφος για να μπορέσει να κρίνει( ή και να συγκρίνει)
Διαφορετικά δεν θα μπορέσει να είναι δογματικός και η κρίση του θα βασίζεται
σε υποθέσεις
Τώρα όσο αφορά την ποσότητα της κόλλας έχω ξανά αναφέρει ότι δεν είναι περισσότερη από ένα παραδοσιακό σκάφος
Στα σχεδιαγράμματα που επισυνάπτω φαίνεται το πάχος του δικού μου σκάφους στα 1.5- 1,7 χιλ και τα φιλέτα που το διαπερνούν
Το δεύτερο σχήμα δείχνει ένα σκάφος διαφορετικής κατασκευής με πάχος 2.3- 2.5 χιλ
Με τα φιλέτα να διεισδύουν σε βάθος 1.5 χιλ Δηλαδή όσο και το πάχος του δικού μου σκάφους ( δουγων ) Που πάει λοιπόν η περισσότερη κόλλα ?
Άρα στην κόλληση φιλέτων χρησιμοποιείται  περίπου η ίδια ποσότητα κόλλας όσο δηλ το πλάτος των φιλέτων Τα δικά μου είναι μόνο 0,4 χιλ
Επιπρόσθετα σημαντικότατο είναι ότι η δική μου κόλλα δεν καίγεται και δεν αποφυστικοποέίται ( κατά Ν Φρονιμοπουλο ) Άρα είναι πιο γερή και σε λιγότερη ποσότητα και ίσως πιο ηχητική (η λιγότερο νεκρή )
Σας διαβεβαιώ λοιπόν πως δεν ερχεται ισοπαλία !
Πραγματικά λυπάμαι που βρίσκομαι πολύ μακριά για να παραβρεθώ σε αυτές τις ωραίες εκδηλώσεις όπου θα μπορούσαμε να διευκρινίσουμε ορισμένα σημεία ή κατασκευαστικές λεπτομέρειες Ούτε και μπορώ να στείλω το μπουζούκι του γιού μου αφού τα άλλα δύο τα χάρισα και δεν γνωρίζω αν βρω τον χρόνο ή την όρεξη να φτιάξω άλλο
Στυλιανέ είναι νομίζω καιρός να φτιάξεις κάνα μπουζούκι για την παρέα Το μπουζούκι είναι όπως την coca cola και πάει με όλα, εκτός από την κλασσική μουσική αλλά εσύ είμαι βέβαιος θα τα καταφέρεις

Tags: