Αποστολέας Θέμα: 7ο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας του www.luthier.gr, 2-3 Ιουνίου 2018  (Αναγνώστηκε 35553 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
To www.luthier.gr διοργανώνει το 7ο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικής Οργανοποίας που θα διεξαχθεί στον εκθεσιακό χώρο The Box Athens (Δορυλαίου 12, Πλ. Μαβίλη, Αθήνα, +30 210 646378, http://www.thebox-athens.org/) το διήμερο 2 -3 Ιουνίου 2018.

Στην προσπάθεια μας να αναβαθμίσουμε την καθιερωμένη μας εκδήλωση, αποφασίστηκε να γίνει 2-ήμερη με την μορφή φεστιβάλ πλέον, διαχωρίζοντας τις δραστηριότητες. Έτσι το Σάββατο 2 Ιουνίου θα διεξαχθεί ομιλία παρουσίαση θεμάτων  οργανοκατάσκευής καθώς και οι μουσικές εκδηλώσεις με κατασκευές μελών. Την δεύτερη ημέρα, Κυριακή 3 Ιουνίου, θα γίνει η καθιερωμένη πια έκθεση των κατασκευών μελών του φόρουμ.
Προσκαλούμε όλα τα μέλη του φόρουμ να συμμετάσχουν στην έκθεση με τις κατασκευές τους και να στηρίξουν για μία ακόμη φορά την όλη προσπάθεια.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Επισσυναπτόμενα μπορείτε να βρείτε τους όρους συμμετοχής καθώς και περισσότερες πληροφορίες για τη διήμερη γιορτή της διαδικτυακής μας κοινότητας.

Ο καιρός μέχρι την έκθεση δεν είναι πολύς. Θα επανέλθουμε σύντομα με περισσότερες πληροφορίες αλλά και εκπλήξεις.

Θα χαρούμε πολύ να δούμε από κοντά εσάς και τις κατασκευές σας, μέλη και φίλους της οργανοπιοίας και της μουσικής γενικότερα, που τόσα χρόνια στηρίζετε την προσπάθεια του φόρουμ μας.
Καλή αντάμωση και καλή επιτυχία και φέτος.

Υ.Γ.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο Μάνο Τουρπάλη για την υπέροχη αφίσα που φιλοτέχνησε για μια ακόμα φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2018, 11:36:05 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Όμορφα!Να δούμε καμμία κλασική να γουστάρουμε!να δούμε και τα υπόλοιπα όργανα φυσικά...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
καλη επιτυχια να εχει και φετος η εκθεση μας, που ολοι μας την αγαπαμε και κοπιαζουμε για αυτην.

με μια θερμη παρακληση:
οσοι εχουν την δυνατοτητα, να τυπωσουν την αφισα και να την πανε σε ωδεια η σε αλλους πολιτιστικους χωρους, η να την κυκλοφορησουν σε ιντερνετικα μεσα (φατσοβιβλια κλπ).
μονον ολοι μαζι εχουμε την δυναμη να πετυχαινουμε παντα ψηλους στοχους.

ομως το να μην κανουμε την παραμικρη κινηση και να εχουμε την απαιτηση να ελθει λαοθαλασσα να δει το εκθεμα μας, αυτο ειναι παραλογο και θα μου επιτραπει η εκφραση "ανεκδοτο"...

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Καλή επιτυχία μαστόρια!θα εκτυπώσω 15 μέρες πριν την έκθεση την αφίσα και θα τοιχοκωλήσω
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Καλή επιτυχία στην έκθεση......μόνο που ειμαστε πολύ μακριά για να θαυμάσουμε τις όμορφες κατασκευές...μήπως υπάρχει δυνατότητα να δούμε την έκθεση μέσα από φωτο ή video;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
παντα υπαρχει μπολικο υλικο, στο τελος ανεβαινουν φωτο - παρουσιασεις κλπ!  {celebrate006}
οφθαλμολουτρο για τους... μακρυνους.  :)
εκτος αν τα εχει τσουξει ο φωτογραφος  {celebrate015}

παρακαλουνται οσοι εχουν δηλωσει μεχρι στιγμης εθελοντες (Πλιακωνης-Σταυριδης-Γεωργαλας)
ΑΝ συνεχιζουν να θελουν και ΑΝ μπορουν τις συγκεκριμενες μερες, να ειναι:
Σαββατο κ Κυριακη στις 9:30  για να τακτοποιησουμε τον χωρο, οπως και να παραμεινουν λιγο μετα το περας των εκδηλωσεων (περι της μισης ωριτσας) ωστε να ξαναμαναταχτοποιηθει - σκουπισθει ο χωρος.


φυσικα οποιος αλλος θελει να ειναι εθελοντης, ειναι ευπροσδεκτος!  :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643


παρακαλουνται οσοι εχουν δηλωσει μεχρι στιγμης εθελοντες (Πλιακωνης-Σταυριδης-Γεωργαλας)
ΑΝ συνεχιζουν να θελουν και ΑΝ μπορουν τις συγκεκριμενες μερες, να ειναι:
Σαββατο κ Κυριακη στις 9:30  για να τακτοποιησουμε τον χωρο, οπως και να παραμεινουν λιγο μετα το περας των εκδηλωσεων (περι της μισης ωριτσας) ωστε να ξαναμαναταχτοποιηθει - σκουπισθει ο χωρος.


φυσικα οποιος αλλος θελει να ειναι εθελοντης, ειναι ευπροσδεκτος!  :)



Στέλιο κι εγώ μπορώ να έρθω νωρίτερα, και να μείνω πιο μετά για να βοηθήσω, αν χρειάζεται.

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Καλημερα. Μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο θεμα επομενως εννοειται οτι θα ειμαι εκει νωριτερα
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
ΠΟΛΥ θα το ηθελα να ερθω ρε παιδια...να σας γνωρισω κι απο κοντα. Μαλλον τελευταια στιγμη θα το ξερω. Καλα για να φερω οργανο δεν το συζητω, ειμαι μικρος ακομα...του χρονου αν ειμαστε καλα.
Για οσους δεν μπορουν ισως μια καλη ιδεα θα ηταν η ζωντανη δαιαδικτυακη μεταδοση της ομιλιας ή εστω η βιντεοσκοπηση της, εφοσον ειναι εφικτο.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

HMG

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Χειροποίητα όνειρα που μας κρατάνε ζωντανούς!
    • Handmadeguitars Music Position 69
  • Αγαπημένο ξύλο: Wenge
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Super! Ελπίζουμε να είναι κι εφέτος τόσο υπέροχα, όσο και όλες τις προηγούμενες φορές!

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Νταξ το 'πάμε και δεν ξελεμε ΑΛΛΑ θέλω μια χαρη ο Γεωργαλάς ο Παυλάρας και η αφεντιά μου να στήσουμε πατάρι να παίξουμε κανα δύο τραγουδάκια τώρα αν οι άλλοι δύο δεν θέλουν δε με νοιάζει εγώ είμαι ψώνιο και θέλω να παίξω και φυσικά με όργανα τον εκθετών, και όταν λέτε μουσικές εκδηλώσεις τι εννοείτε, επίσης ένα ξύλο Αμερικάνικης καρυδιάς κομμένο στα δύο για την κλήρωση, και μια Κυριακή πριν το νταλαβέρη να βρεθούμε να τα πούμε
παντα υπαρχει μπολικο υλικο, στο τελος ανεβαινουν φωτο - παρουσιασεις κλπ!  {celebrate006}
οφθαλμολουτρο για τους... μακρυνους.  :)
εκτος αν τα εχει τσουξει ο φωτογραφος  {celebrate015}

παρακαλουνται οσοι εχουν δηλωσει μεχρι στιγμης εθελοντες (Πλιακωνης-Σταυριδης-Γεωργαλας)
ΑΝ συνεχιζουν να θελουν και ΑΝ μπορουν τις συγκεκριμενες μερες, να ειναι:
Σαββατο κ Κυριακη στις 9:30  για να τακτοποιησουμε τον χωρο, οπως και να παραμεινουν λιγο μετα το περας των εκδηλωσεων (περι της μισης ωριτσας) ωστε να ξαναμαναταχτοποιηθει - σκουπισθει ο χωρος.


φυσικα οποιος αλλος θελει να ειναι εθελοντης, ειναι ευπροσδεκτος!  :)

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2018, 11:11:06 μμ από Πλιακώνης Κωνσταντίνος »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Καλημέρα σ' ὅλους!!!
Θά ἤθελα νά κάνω μιά δυό ἐρωτήσεις στούς διοργανωτές τῆς ἐκθέσεώς μας γιά κάποια σημεῖα πού δέν κατάλαβα , καί σάν ἀνακεφαλαίωση :
1. Ὅλα τά ὄργανα πού παρουσιάζονται μέ τίτλο " ( τάδε ὄργανο ) γιά τήν 7η ἔκθεση ὀργανοποιϊας ", λαμβάνουν μέρος στόν διαγωνισμό τῆς 1ης ἡμέρας καί " ὑπόκεινται " σέ ἐξέταση τόσο ἀπό ἀπόψεως ἤχου , ὅσο καί ἐμφανίσεως , σωστά ;
2. Τά ὄργανα αὐτά θά τά παίξουν ὑποχρεωτικά αὐτοί πού τά κατασκεύασαν , μποροῦν νά τό ἀναθέσουν σέ κάποιον ἄλλο , ἤ θά ὁρίση ἡ ὀργανωτική ἐπιτροπή κάποιους ὀργανοπαῖχτες ; 
3. Τά πιό πάνω ὄργανα τοῦ διαγωνισμοῦ , μποροῦν νά λάβουν μέρος καί στήν ἔκθεση τῆς 2ης ἡμέρας ;

Πολύ εὐχαρίστως Στέλιο θά ἔρθω καί θά βοηθήσω , ἐκτός ἀπό τό " πρίν " τῆς 2ης ἡμέρας ( Κυριακῆς ) , πού θά ἔρθω ἀκριβῶς 10.30 . Γιά τό " πρίν " τοῦ Σαββάτου καί γιά τό " μετά ", καί τίς δύο ἡμέρες , ὅσες ὧρες θέλεις  ( ἔχω εἰδικότητα στήν τακτοποίηση τῶν καθισμάτων!!! ) .

Εὔχομαι καλή ἐπιτυχία στήν ἔκθεσή μας!!!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Καλημέρα σ' ὅλους!!!
Θά ἤθελα νά κάνω μιά δυό ἐρωτήσεις στούς διοργανωτές τῆς ἐκθέσεώς μας γιά κάποια σημεῖα πού δέν κατάλαβα , καί σάν ἀνακεφαλαίωση :
1. Ὅλα τά ὄργανα πού παρουσιάζονται μέ τίτλο " ( τάδε ὄργανο ) γιά τήν 7η ἔκθεση ὀργανοποιϊας ", λαμβάνουν μέρος στόν διαγωνισμό τῆς 1ης ἡμέρας καί " ὑπόκεινται " σέ ἐξέταση τόσο ἀπό ἀπόψεως ἤχου , ὅσο καί ἐμφανίσεως , σωστά ;
2. Τά ὄργανα αὐτά θά τά παίξουν ὑποχρεωτικά αὐτοί πού τά κατασκεύασαν , μποροῦν νά τό ἀναθέσουν σέ κάποιον ἄλλο , ἤ θά ὁρίση ἡ ὀργανωτική ἐπιτροπή κάποιους ὀργανοπαῖχτες ; 
3. Τά πιό πάνω ὄργανα τοῦ διαγωνισμοῦ , μποροῦν νά λάβουν μέρος καί στήν ἔκθεση τῆς 2ης ἡμέρας ;

Πολύ εὐχαρίστως Στέλιο θά ἔρθω καί θά βοηθήσω , ἐκτός ἀπό τό " πρίν " τῆς 2ης ἡμέρας ( Κυριακῆς ) , πού θά ἔρθω ἀκριβῶς 10.30 . Γιά τό " πρίν " τοῦ Σαββάτου καί γιά τό " μετά ", καί τίς δύο ἡμέρες , ὅσες ὧρες θέλεις  ( ἔχω εἰδικότητα στήν τακτοποίηση τῶν καθισμάτων!!! ) .

Εὔχομαι καλή ἐπιτυχία στήν ἔκθεσή μας!!!!


Καλησπέρα,


Να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα.
1) Δεν θα γίνει κάποιος διαγωνισμός οργάνων. Υπήρχε αυτή η ιδέα αρχικά αλλά εγκαταλείφθηκε μιας και σε κατ'ιδίαν συζητήσεις με διάφορα μέλη δεν φάνηκε να υπάρχει ενδιαφέρον. Για αυτό και στην επίσημη ανακοίνωση της εκδήλωσης δεν υπάρχει καμία αναφορά σε διαγωνισμό.
2) Έχουμε αναθέσει σε συγκεκριμένα σχήματα (θα ανακοινωθούν σύντομα τα ονόματα) να παίξουν. Πέρα από τα όργανα που θα φέρουν τα σχήματα, θα δοθεί η ευκαιρία σε όποιο μέλος θέλει να φέρει δικά του όργανα για να παίξουν και με αυτά τα σχήματα. Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο μπορεί να το δηλώσει γι να συννενοηθούμε με τους ανθρώπους που θα παίξουν. Παρακαλώ η όλη επικοινωνία με προσωπικά μηνύματα,
3) Όλα τα όργανα μπορούν να παρουσιαστούν στην έκθεση αρκεί να έχει γίνει μια στοιχειώδης παρουσίαση (όχι υποχρεωτικά λεπτομερής) στο φόρουμ.
Παρακαλώ όσοι δεν έχετε κάνει μέχρι τώρα παρουσίαση ας το κάνετε.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Ανεβασα και εγω ανακοινωση για το φεστιβαλ, για τους φιλους του Εξωτερικου που θα επισκευτουν την Ελλαδα αρχες επομενου μηνα

https://memoriesoftheinnocentage.blogspot.com/2018/05/the-7th-festival-of-amateur-lutherie.html

 georgalasg + steliosguitar ,  οταν ερθει η ωρα παρακαλω στειλτε μου και μενα φωτογραφικο υλικο να ποσταρω
Ευχαριστω



ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
εγω να ρωτησω κατι..............................ταβερνα δηλαδη δε θα μαζευτουμε?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: