Αποστολέας Θέμα: 7ο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας του www.luthier.gr, 2-3 Ιουνίου 2018  (Αναγνώστηκε 36094 φορές)

STRIKER

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 153
Καλη επιτυχία (σιγουράκι το κόβω)...και να περάσετε όλοι σας όμορφα...μακάρι να μπορούσα να παραβρεθώ ...και να σας θαυμάσω από κοντά...ειλικρινά ,να σας θαυμάσω...το ότι ζηλεύω και αυτό σιγουράκι....!!!!!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Να δωσω τα συγχαρητηρια μου σε ολα τα παιδια που συμμετειχαν και φετος, και σε οσους βοηθησαν να γινει η εκθεση.   Καμια φωτογραφιουλα απο τα οργανα τις εκθεσης θα δουμε οσοι δεν μπορεσαμε να βρεθουμε εκει?

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Πολλά , πάρα πολλά συγχαρητήρια σ' ὅσους κουράστηκαν γιά νά πραγματοποιηθῆ καί ἡ ἐφετινή ἔκθεση!!!!!!!! Ἦταν κάτι τό φανταστικό!!!!!!!! Πολύ ὡραία ἀτμόσφαιρα , πολύ χαρούμενα καί γελαστά τά πρόσωπα ὅλων τῶν ἐκθετῶν , πολύ ζωντάνια , πολλή ἀνταλλαγή ἀπόψεων καί ἰδεῶν , μάθαμε ὅλοι τόσα πράγματα !!!!! Καί βέβαια , ἡ μεταξύ μας συνάντηση στόν ἴδιο χῶρο , τό σπουδαιότερο ὅλων!!!!!!!! Καί ἀκούσαμε τόση μουσική ἀπό τά μέλη τῆς ἰστοσελίδας!!!!!!!! Πραγματικά , ὑπάρχουν πολύ καλοί μουσκοί ἀνάμεσά μας !!!
Μά καί οἱ ἐπισκέπτες πολύ εὐχαριστήθηκαν πού ἔβλεπαν τόσο ποιοτικά μουσικά ὄργανα , ὄχι ἀπό ἐπαγγελματίες , ἀλλά ἀπό ἐρασιτέχνες πού τούς ἐξηγοῦσαν τό κάθε τι , τούς ἔπαιζαν τό ὄργανο γιά τ' ἀκούσουν , παρ' ὅλη τήν ( ἀναπόφευκτη ) φασαρία , ἔπαιχαν καί οἱ ἴδιοι οἱ ἐπισκέπτες ὅσοι γνώριζαν , εἶναι πολύ σημαντικά αὐτό!!!!
Εὔχομαι καί τοῦ χρόνου!!!!!!

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Μπραβο στα παιδια, μπραβο για το κουραγιο τους, μπραβο για τη διαθεση, μπραβο και για το αποτελεσμα.
Χαρηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που σας γνωρισα ολους, εισαστε μια παρα πολυ ζεστη παρεα...πραγματικα ουτε μια στιγμη δε μετανοιωσα που εκανα τοσο δρομο να ερθω. Θα το επαναλαβω... :-* :-* :-*
Για το επιπεδο των οργανων ...τι να πεις,  νομιζω πολλοι επαγγελματιες θα ετριβαν τα ματια τους.





Αν πρεπει να κανω και μια παρατηρηση...νομιζω μια ταβερνουλα το Σαββατο το βραδυ θα ειχε απογειωσει την εκδηλωση
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

mixalhs_m

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Συγχαρητήρια σε όλους σας.  θα είχε ενδιαφέρον, για μας που είμαστε μακριά και δεν μπορέσαμε να έρθουμε, να ανεβάζατε υλικό απο την έκθεση. Ελπίζω στην επόμενη να μπορέσω να έρθω τουλάχιστον σαν επισκέπτης.
Με εκτίμηση
Μιχάλης

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Συγχαρητήρια και πολλά ευχαριστώ κι από μένα στους διοργανωτές και στους συμμετέχοντες !

Επιτρέψτε μου να σταθώ στο μέλος με το ψευδώνυμο Musicman .  Εντυπωσιάστηκα πολύ απο τη δουλειά που κάνει τούτο το κοπέλι !

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=582938768739154&set=a.116772285355807.1073741828.100010691078357&type=3&theater

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Ευχαριστούμε Γιάννη, Στέλιο, Δημήτρη και όλους τους υπόλοιπους φίλους που έτρεξαν για να γίνει και η φετεινή εκδήλωση.  {celebrate007}

Το διήμερο είχε απ'όλα (όργανα, μουσικές, την ομιλία του Χρήστου, μέχρι και το ρομποτικό του Μύρωνα) αλλά κυρίως είδαμε φίλους, αποκτήσαμε καινούργιους, και πολύ μπούρου-μπούρου. Είχαμε επίσης άξιους φωτογράφους (Γιάννης, Νάσος) και φαντάζομαι γρήγορα θα ανέβει και το σχετικό υλικό. Ήδη στο φατσοβιβλίο ανέβηκαν κάποιες φωτογραφίες.

Και του χρόνου με υγεία. Πάντα τέτοια! 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Αυτοί που δεν ήρθαμε, δεν σας πιστεύουμε ότι περάσατε υπέροχα, ότι γίνατε όλη μια παρέα, ότι ακούστηκαν γνώμες και μουσικές υπέροχες, μοιράστηκαν εμπειρίες και εκτέθηκαν οργανάρες και θέλουμε πειστήρια και οπτικοακουστικά ντοκουμέντα για να πούμε από την καρδιά μας "και του χρόνου", μπας και είμαστε κι εμείς εκεί.

Πάντα τέτοια!!!
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Άλλη μια έκθεση πέρασε στην ιστορία!
'Οπως κάθε χρόνο εξαίρετοι άνθρωποι,εξαίρετη ατμόσφαιρα,εξαίρετα όργανα!!!
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Στέλιο και τον Δημήτρη που τράβηξαν και φέτος το κουπί για να γίνει πραγματικότητα η έκθεση!
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Μάνο για την δημιουργία της αφίσας για άλλη μία χρονιά!
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κο Σπουρδαλάκη για την ομιλία του και τους Γιώργο Αλεβίζο και την Γεωργία Καλλή που μας χάρισαν ένα υπέροχο μισάωρο με τα παιξίματά τους!
Ενα τεράστιο ευχαριστώ στους χορηγούς μας που και φέτος μας στήριξαν έμπρακτα!
Ενα τεράστιο ευχαριστώ στον Μιχάλη για την παραχώρηση του χώρου the BOΧ!
Και τέλος ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στους συμμετέχοντες για την ατμόσφαιρα και τον πολιτισμό που επιδείξαμε !!!
Για τις φωτογραφίες θα μου δώσετε 1-2 ημέρες περιθώριο να τις ξεδιαλύνω γιατί το υλικό είναι παραπάνω από άφθονο...

Και του χρόνου!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2018, 01:08:23 μμ από yiannis »

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Καλημέρα,
Και η 7η μας έκθεση τελείωσε και φέτος. Ήταν όμορφα που αναταμώσαμε παλιοί και νέοι φίλοι. Μίλήσαμε, παίξαμε, γελάσαμε, περάσαμε καλά.
Από εμένα ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους φίλους που βοήθησαν για την όμορφη αυτή εκδήλωση και σε αυτούς που μπόρεσαν να εκθέσουν.
Να ξεκινήσω τις ευχαριστίες για τα μέλη του φόρουμ, από τον Γιάννη και τον Στέλιο που παρέα οργανώσαμε την εκδήλωση. Τον Μάνο που φιλοτέχνησε την όμορφη αφίσα. Τον Βασίλη που μας έδωσε την δυνατότητα να διαφημίσουμε την εκδήλωση στο μετρό και τον ηλεκτρικό. Τον Νάσο τον Κοσμά, τον Γιώργο τον Κατσίγιαννη και το Γιώργο τον Ρόκα, τον Άγγελο Μακρή, Λάμπρο Σταυρίδη και τον Νίκο Ροδόπουλο που παίξανε για εμάς. Τον Γιώργο Γεωργάλα, τον Θάνο Ζήνα, τον Κώστα Ευφραιμίδη, τον Κώστα Πλιακώνη, τον Λάμπρο Σταυρίδη, τον Παναγιώτη Καγιάφα, τον Νάσο Κοσμά ξανά,  που βοηθήσανε στο στήσιμο (ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιον).
Είναι πραγματικά πολύ σπουδαίο που συνεχίζουμε να μαζευόμαστε μετά από τόσα χρόνια, με χαμόγελο στα χείλη, πραγματικό μεράκι και τρέλα.
Για την επίτευξη της εκδήλωσης οφείλουμε οπωσδήποτε να ευχαριστήσουμε  και φίλους εκτός φόρουμ που με την πολύτιμη βοήθεια τους ολοκληρώθηκε η εκδήλωση μας:
Πρώτα από όλα τον Μιχάλη Κατσόγιαννο που μας παραχώρησε τον χώρο για την εκδήλωση.
Τον Χρήστο Σπουρδαλάκη  που με περισσή χαρά απόδεχθηκε την πρόσκληση μας για να μιλήσει.
Τον Γιώργο Αλεβίζο και την Γεωργία Καλλή που παίξανε τα παραδοσιακά για μας.
Τους χορηγούς μας, Σοφιανό, Παντελάκο και Καλιγά. Τα μέλη του φόρουμ που προσέφεραν και αυτοί δώρα, Πλιακώνη, Παπαβλαχόπουλο, SDimis και Θεοδωρούδη(steliosguitar) .
Κλείνοντας να αναφέρουμε και τους τυχερούς της κλήρωσης:
Από 1 δωροεπιταγή των 30 ευρώ από τον Σοφιανό: Κώστας Ευφραιμίδης και Μύρωνας Μπουρλάκης.
1 ταβλάκι παλαιωμένη Καρυδιά από τον Καλιγά: Σύγγελος Χρήστος
1 σετ καπλαμά κελεμπέκι μουαρέ από τον Παντελάκο: Σταυρίδης Λάμπρος
Από 1 κομμάτι αμερικάνικη καρυδιά από τον μέλος Πλιακώνη: Θεοδωρούδης Στέλιος και
 Γρηγοριάδης Γιώργος
1 ψηφιακό αρχείο με σχέδια και μια μπλούζα από το μέλος SDimis: Δουκάκης Ιγνάτιος
Από 1 ψηφιακό αρχείο με σχέδια από το μέλος SDimis: Ζαρκάδας Κώστας, Νιαούρης Παύλος
Από 1 σετ φιγούρες μπουζουκιού από το μέλος Παπαβλαχόπουλο Γιάννη: Κοσμάς Νάσος, Κατσίγιαννης Γιώργος, Μαργώνης Χρήστος
1 κομμάτι ξύλο από το μέλος Θεοδωρούδη (steliosguitar): Ροδόπουλος Νίκος
Λεπτομέρειες για την παραλαβή των δώρων θα ανακοινωθούν σύντομα από το φόρουμ
Σχετικά με το υλικό από την έκθεση όπως ανέφερε και ο Γιάννης υπάρχει άφθονο και θα ανέβει σύντομα. Λίγο υπομονή μόνο.
 
Να είμαστε όλοι καλά να φτιάχνουμε τα οργανάκια μας και να ανταμώνουμε.
 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116


Αν πρεπει να κανω και μια παρατηρηση...νομιζω μια ταβερνουλα το Σαββατο το βραδυ θα ειχε απογειωσει την εκδηλωση
[/quote]

τα γραψατε ολα κι εχω καλυφθει.Να πω ομως οτι ατομα απο Αθηνα ...ατομα ενεργα, που γραφουν . που σχολιαζουν κλπ ελαμψαν δια της απουσιας τους.Και δεν εννοω το Γιαννη που δουλευε .......................Οταν ο Κουρος περασε ολοκληρο Αιγαιο για να ερθει να πει μια καλημερα και να φυγει πισω, δεν δινω ελαφρυντικα σε καποιον εκτος κι αν ηταν στο μεροκαματο.Τελος των παντων ναι η ταβερνα θα απογειωνε τη συναντηση μας...............
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
360 κ σημερα...

βουρ για το επομενο φεστιβαλ  ;D



να ενημερωσω οτι οι βραβευθεντες μπορουν να επικοινωνησουν απο αυριο με τους αθλοθετες οι οποιοι και ενημερωθηκαν, δια την παραλαβη των βραβειων τους.

επισης ενα συγγνωμη για την ματαιωση του κλασικου ρεπερτοριου, (προεκυψε εκτακτη προβα στον υπευθυνο).

μετα απο παραπονα  ;D δεσμευομαι να σας παιξω εγω του χρονου.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
με τους αθλοθετες
ωχ βαγγελισταρ μου τι εγραψα...  ;D
"χορηγους"
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Παιδιά χρειάζομαι επειγόντως μέχρι το βράδυ, τις φωτογραφίες που μου τράβηξε ο Γιάννης απ' την έκθεση για ένα άρθρο που θα γραψουν στην εφημερίδα για το ρομπότ.
Όποιος έχει το κινητό του παρακαλώ να μου το στείλει με pm γιατί δεν πρεπει να χει δεί ακόμα τα μηνύματά μου στο facebook.

Ευχαριστώ!

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Παιδιά χρειάζομαι επειγόντως μέχρι το βράδυ, τις φωτογραφίες που μου τράβηξε ο Γιάννης απ' την έκθεση για ένα άρθρο που θα γραψουν στην εφημερίδα για το ρομπότ.
Όποιος έχει το κινητό του παρακαλώ να μου το στείλει με pm γιατί δεν πρεπει να χει δεί ακόμα τα μηνύματά μου στο facebook.

Ευχαριστώ!

Παιδιά όλα οκ, πήρα τις φωτό. Διαγράψτε τα παραπάνω μηνύματα. Ευχαριστώ!

Tags: