Αποστολέας Θέμα: Οι κατασκευές μου  (Αναγνώστηκε 1617 φορές)

Δημήτρης RST

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: Iroko
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Οι κατασκευές μου
« στις: Μάρτιος 02, 2018, 09:38:05 μμ »
Mιας και μου δόθηκε η ευκαιρία και το βήμα να παρουσιάσω και γω μερικές από τις κατασκευές μου.

Αυτό είναι το δεύτερο μπουζούκι το οποίο έχω κατασκευάσει. Το σκάφος είναι ιρόκο βαμενο μαύρο.






το τρίτο, το σκάφος είναι αμπούρα (μπάχια), τα ξύλα για όλα μου τα σκάφη τα έβγαλα από κάτι παλιές πόρτες που κατάφερα να βρω.





'Ενα σκαφάκι ιρόκο που έφτιαξα για τετράχορδο (το δεύτερο σκάφος που κατασκεύασα), αλλά ποτέ δεν έγινε μπουζούκι




3 από τα 4 μπαγλαμαδάκια που έφτιαξα








και αυτό που έρχεται μου έμεινε μόνο το λουστράρισμα. Τη κλιση στην ταστιέρα τελικα τη διόρθωσα με την μέθοδο του Μάνου





Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Οι κατασκευές μου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 02, 2018, 10:38:15 μμ »
Μπράβο Δημήτρη RST !

Πολύ όμορφα όργανα , φτιαγμένα με ιδιαίτερη προσοχή, αγάπη , μεράκι !!!

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Οι κατασκευές μου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2018, 08:31:53 πμ »
Μπραβο φιλε!!πολυ ομορφα ολα!

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Οι κατασκευές μου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2018, 03:35:08 μμ »
Φιλε δημητρη εχω μια απορια.το σκαφος το εβαψες μαυρο πριν λυγισεις δουγιες και φτιαξεις το σκαφος η το εβαψες μετα ετοιμο?αν εβαψες μετα πως καταφερες να μην βαφτουν τα φιλετα??αν σου ειναι ευκολο πες μα λιγο τον τροπο και τα υλικα που χρησιμοποιησες!

Δημήτρης RST

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: Iroko
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Οι κατασκευές μου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2018, 04:53:03 μμ »
Το έβαψα μετά με μαρκαδορο ανεξίτιλης μελάνης ;D
Θέλει δυο τρία περάσματα για να μην φαίνοντε οι γραμμές του μαρκαδόρου και πολλή προσοχή να μην βαφτούν τα φιλέτα. Όπου έβαφα το φιλέτο κατά λάθος έξυνα με τη λεπίδα. Ακολούθως έβαλα στο σκαφος μια καλή στρωση εποξική διάφανη και με μεγάλο χρόνο πήξης. Την άφησα δυο με τρεις μέρες και το έτριψα με 320 γυαλόχαρτο και μετά δεύτερη στρωση εποξική στα σημεία που έμειναν λακάκια. Μετα απο δυο με τρεις μέρες ξανά τρίψημο με 800ρι μετα με 1500 και μετα με 3000 γυαλόχαρτο. Στο 3000 βαζεις καθε τόσο και λίγο νερο για να γλυστρά. Όταν σβήσουν τα γδαρσιματα το τρίβω με rubbing compound της 3m τότε το finish βγαίνει  ματ. Για να βγει high gloss μετά το 3000 ρίχνω clear lacquer (σπρέι) της motip. Aν είχα κομπρέσορα θα έριχνα λακα του αυτοκινήτου clear.  Το έκανα μόνο σε αυτά τα δύο όργανα και δεν έχω σκοπό να το ξανακάνω. Πολύ φασαρία ρε παδί μου

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Οι κατασκευές μου
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2018, 05:12:39 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες.σιγουρα θα ειχε πολυ φασαρια αλλα σε δικαιωσε το αποτελεσμα!παντως εγινε τελειο και τα φιλετα φενονται ολοκοθαρα.σε ευχαριστω και παλι και καλες κατασκευες!!

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Οι κατασκευές μου
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2018, 10:23:37 πμ »
Φιλε....ωραια σκαφη...ωραιες φιγουρες...ωραιες ροζετες...καταπληκτικος!!!
Ασχολεισαι χρονια;
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Δημήτρης RST

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Αγαπημένο ξύλο: Iroko
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Οι κατασκευές μου
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 06, 2018, 08:40:38 μμ »
Ευχαριστώ! Ασχολούμαι από το 2015 έμαθα πολλά από αυτό εδώ το Forum και τις συζητήσεις των μελών του, ελπίζω κάποτε να φτάσω το επιπεδο και την εμπειρία τους

Tags: