Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας  (Αναγνώστηκε 11718 φορές)

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:18:05 μμ »
Καλησπερα σε ολους. Ανοιγω αυτο το ποστ μαζι με την κατασκευη του πρωτου μου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας. Με την αμεριστη βοηθεια του φιλου Λαμπρου Σταυριδη (με εχει χρεωθει με 108 που λεγαμε παλια). Θα βαζω τα διαφορα σταδια ωστε να μπορω να εχω διορθωσεις και γνωμες των εμπειρων μελων του φορουμ.  Λοιπον κατεβασα τα σχεδια του Βαγγελη (vaggelis2010) τα οποια ειναι φοβερα μετρησα διαστασεις και τα λοιπα με αποτελεσμα τις παρακατω διαστασεις.

 Μηκος σκαφους  31
 Πλατος σκαφους 19,5
 Βαθος σκαφους  13
 Τακος 9 αν και μπορει να βγει και 8,5 και ανοιγμα 3,1
Με βαση αυτα τα σχεδια τα εκτυπωσα και ξεκινησα να φτιαξω το καλουπι το οποιο αποτελειται απο 13 νομεις και βλεπουμε.


 Βημα πρωτο : Κοψιμο τα πατρον και αποτυπωση πανω στο ξυλο.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2018, 06:43:23 μμ από geo1963 »

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 04:14:38 μμ »
Εδω βαζω φωτο απο το καλουλι που βγηκε ΜΟΝΟ ΑΚΟΥΜΠΙΣΜΕΝΑ πανω στην κατοψη αλλα κατι δεν μου παει καλλα προπανντων στην πισω πλευρα. Σταματαω και περιμενω τις παρατηρισεις σας. Σας παρακαλω να τα δειτε και να μου πειτε τι γινετε. Καπου διαβασα οτι ο Βαγγελης τα παρατησε αυτος θα ηξερε καλυτερα διοτι τα σχεδια ειναι δικα του. Περιμενω με ανυπομονησια νεα.

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 06:04:24 μμ »
Εφοσον στοχος σου ειναι ενα συμπαγες καλουπι, τα προφιλ που εκοψες, ειναι τοποθετημενα λαθος. Θα πρεπει η φατσα του καθε τμηματος στην οποια εχεις κολλησει το χαρτι με το πατρον να κοιταει προς το βαθυτερο σημειο του σκαφους ετσι ωστε η αλλη φατσα να περισσευει λιγο και να τη φας με τη ρασπα, για να μην καθεσαι και γεμιζεις τα παντα με στοκο.
Φανταζομαι εχεις σκοπο να αφαιρεσεις και απο το εσωτερικο κομματια ξυλο, ετσι ωστε το καλουπι σου να ειναι κουφιο απο μεσα, να μπορεις να βαλεις σφιγκτηρες.
Ελπιζω να βοηθησα με τη μηδενικη εμπειρια μου... {celebrate009} {celebrate009} {celebrate009}
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 06:15:04 μμ »
Εφοσον στοχος σου ειναι ενα συμπαγες καλουπι, τα προφιλ που εκοψες, ειναι τοποθετημενα λαθος. Θα πρεπει η φατσα του καθε τμηματος στην οποια εχεις κολλησει το χαρτι με το πατρον να κοιταει προς το βαθυτερο σημειο του σκαφους ετσι ωστε η αλλη φατσα να περισσευει λιγο και να τη φας με τη ρασπα, για να μην καθεσαι και γεμιζεις τα παντα με στοκο.
Φανταζομαι εχεις σκοπο να αφαιρεσεις και απο το εσωτερικο κομματια ξυλο, ετσι ωστε το καλουπι σου να ειναι κουφιο απο μεσα, να μπορεις να βαλεις σφιγκτηρες.
Ελπιζω να βοηθησα με τη μηδενικη εμπειρια μου... {celebrate009} {celebrate009} {celebrate009}

Αραθελουν τοποθετηση το  ενα πανω στο αλο ?  προς το βαθυτερο σημειο δεν το καταλαβαινω

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 07:56:04 μμ »
Θα σου απαντήσω όπως το καταλαβαίνω εγώ.
Στο κάθε κομμάτι ξύλο από το οποίο θα βγει το κάθε προφίλ, έπρεπε να κολλήσεις 2 πατρόν. Για παράδειγμα στο ένα από τη μία πλευρά το 1 και από την άλλη το 2 προσέχοντας τα κέντρα τους να είναι σε αντιστοιχία, και μετά κόβεις το ξύλο βάση των πατρόν, οπότε το σόκορο του προφίλ θα βγει φάλτσο. Στο επόμενο ξύλο κολλάς από τη μία το 2 και από την άλλη το 3  κ.ο.κ.
Με αυτό τον τρόπο όταν βάλεις όλα τα προφίλ πάνω στην κάτοψη, θα σου βγει σωστό το καλούπι.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 08:04:09 μμ »
θα πω εδω κατι και ειλικρινα το λεω χωρις καμια προθεση να μειωσω η να παρεξηγηθει καποιος.Η τεχνη της οργανοποιιας δεν ειναι ουτε τα ακριβα εργαλεια ουτε τα εξωτικα υλικα.Ειναι καθαρα θεμα αντιληψης και τιποτε αλλο.
Ο Λεωνιδας Γαιλας, ο Μουρτζινος, ο Γομπακης και τοσοι αλλοι εβαζαν το μυαλο τους να δουλεψει.Κι αυτο το λεω γιατι ολοι εδω μεσα δεν κουνιουνται χωρις να βοηθησει ο γκουρου ταδε η δεν ξεκινανε αν δεν βρουνε το λινκ που θα τους ...ανοιξει τα ματια κατα τη γνωμη τους.
Στην προκειμενη περιπτωση τωρα για τον αχλαδοσχημο τζουρα του φιλου εδω.  Κατα την ταπεινη μου αποψη να ξεκινησεις κατι πιο ευκολο.Δεν ανεβηκε κανεις με τη μια στο Εβερεστ και δεν γινεται να αποτελεσεις εξερεση.Φτιαξε κατι πιο ευκολο αφου δεν εχεις ασχοληθει, και εδω ειμαστε οταν λυθει το χερι σου.Γιατι ...ουτε ολα εξηγουνται απο δω ουτε ολα μπορουν να διευκρινηστουν παρα τον πλουτο της γλωσσας μας.Το σχεδιο που διαλεξες για πρωτο σκαφος ειναι ικανο να σου ασπρισει τα μαλια , να σε στειλει στο γιατρο, να σε τρελανει.Με πολυ αγαπη στο λεω.....................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 08:11:29 μμ »
ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ  αυτα που λες τα καταλαβαοινω και ξερω οτι τα λες με ενδειαφερον να μαθω αλωστε αυτο θελω και εγω πραγματικα δεν περιμενω τα ετοιμα αλλα ειδες οτι τα κατεβασα τα εκτιπωσα τα εκοψα και μετα απευθυνθηκα για βοηθεια. Και παλι εχω σπασει το κεφαλι μου να φτιαξω το καλουπι και  κατι εχω στο μυαλο μου. Οσο για το αχλαδοσχημο δεν νομιζω να εχει καμια διαφορα το καλουπι ως προς τον τροπο που φτιαχνετε απο τα αλλα καλουπια. Περιμενω την απαντηση σου φιλε για να δω τι θα γινει παρακατω

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 08:19:16 μμ »
Ε ασε ρε φιλε να παει και κανενας στο γιατρο...πως θα ζησουμε κι εμεις;;;!!!

And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 12:41:54 πμ »
Ε ασε ρε φιλε να παει και κανενας στο γιατρο...πως θα ζησουμε κι εμεις;;;!!!



Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 12:49:26 πμ »
θα πω εδω κατι και ειλικρινα το λεω χωρις καμια προθεση να μειωσω η να παρεξηγηθει καποιος.Η τεχνη της οργανοποιιας δεν ειναι ουτε τα ακριβα εργαλεια ουτε τα εξωτικα υλικα.Ειναι καθαρα θεμα αντιληψης και τιποτε αλλο.
Ο Λεωνιδας Γαιλας, ο Μουρτζινος, ο Γομπακης και τοσοι αλλοι εβαζαν το μυαλο τους να δουλεψει.Κι αυτο το λεω γιατι ολοι εδω μεσα δεν κουνιουνται χωρις να βοηθησει ο γκουρου ταδε η δεν ξεκινανε αν δεν βρουνε το λινκ που θα τους ...ανοιξει τα ματια κατα τη γνωμη τους.
Στην προκειμενη περιπτωση τωρα για τον αχλαδοσχημο τζουρα του φιλου εδω.  Κατα την ταπεινη μου αποψη να ξεκινησεις κατι πιο ευκολο.Δεν ανεβηκε κανεις με τη μια στο Εβερεστ και δεν γινεται να αποτελεσεις εξερεση.Φτιαξε κατι πιο ευκολο αφου δεν εχεις ασχοληθει, και εδω ειμαστε οταν λυθει το χερι σου.Γιατι ...ουτε ολα εξηγουνται απο δω ουτε ολα μπορουν να διευκρινηστουν παρα τον πλουτο της γλωσσας μας.Το σχεδιο που διαλεξες για πρωτο σκαφος ειναι ικανο να σου ασπρισει τα μαλια , να σε στειλει στο γιατρο, να σε τρελανει.Με πολυ αγαπη στο λεω.....................


(Μετα απο αυτο παρακαλω πολυ τον συντονιστη του φορουμ να διαγραψει αυτο το θεμα δεν χρειαζετε να βαλω κατι αλλο εδω σε αυτο το ποστ ευχαριστω.)

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 02:46:06 πμ »
http://www.luthier.gr/index.php?topic=100.0
Φιλε γεο διαβασε σε αυτο το λινκ που περιγραφει ο vagges2010 την κατασκευη καλουπιου μπουζουκιου να καταλαβεις αυτο που σου λεει πιο πανω ο φιλος ρεμπετης.
Δεν ειναι ιδιο με το καλουπι σου αλλα λογικα θα εχει περιπου την ιδια φιλοσοφια στην κατασκευη.
Και επισης συμφωνω με τον φιλο ζαρκαδα οτι το καλουπι που επελεξες θα ειναι αρκετα δυσκολο για αρχη.
Στο μποκ του vagges θα βρεις και σχεδια για διαφορα καλουπια και εχει και για τζουρα το οποιο ειναι πιο βατο για αρχη απο αυτο που επελεξες.
Αν παλι σου χει μπει στο ματι ο τζουρας σταγονα προσπαθησε το θα ζοριστης λιγο παραπανω αλλα αμα εχεις υπομονη θα χαλασεις αρκετα ξυλα θα φας αρκετο χρονο παραπανω αλλα που θα παει θα το καταφερεις!!καλη τυχη φιλε!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 06:41:14 πμ »
(Μετα απο αυτο παρακαλω πολυ τον συντονιστη του φορουμ να διαγραψει αυτο το θεμα δεν χρειαζετε να βαλω κατι αλλο εδω σε αυτο το ποστ ευχαριστω.)

δεν βλεπω να χρηζει λογους σβησιματος το θρεντ, εκτος αν μου τους αναφερεις με π.μ.
ολοι βοηθιουνται διαβαζοντας, ειτε με τα λαθη του ενος ειτε με τα σωστα του αλλου.

εγω δεν ξερω να σε βοηθησω, αλλα τοση δουλεια εχεις ριξει με τα τυπωσε-κοψε-ραψε, κριμα να το αφησεις το πολυ πολυ ξανατυπωνεις τα μισα, παντρεψου και με μια καλλονη ρασπα  ;D και βαλε τα δυνατα σου!

και προσεξε πλεονεκτηματα: ουτε κρεβατομουρμουρες ουτε γκρινιες...  {celebrate015}
μονο το χερι θα κουραζεται λιγο...

καλη συνεχεια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 06:57:11 πμ »
Εγω λεω και παλι οτι ξεκινα φτιαχνοντας ενα πιο ευκολο οργανο.Κι ετοιμο να το βρεις το καλουπι αυτο εχει πολυ μικρες πιθανοτητες να φτιαξεις σκαφος αν δεν εχεις ασχοληθει ξανα.Δηλαδη τι νομιζεις? Οτι αν φτιαξουμε το καλουπι σωστα θα μπορεσουμε να φτιαξουμε σκαφος?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Γεωργίου

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 02, 2018, 04:07:52 μμ »
Μετα απο πολυ υπομονη επιμονη και πιο πολυ τριψιμο με την αγαπημενη μου ρασπα το καλουπακι μου ειναι ετοιμο. Τωρα αν γινει και οργανο θα το δειξει η πορεια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευη πρωτου οργανου Αχλαδοσχημος τζουρας
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 02, 2018, 09:15:50 μμ »
 {music015} ω ρε πιασανε φωτια οι ρασπες....
μπραβο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: τζουρας