Αποστολέας Θέμα: Κλειδια μπουζουκιου-διαστασεις  (Αναγνώστηκε 1907 φορές)

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Κλειδια μπουζουκιου-διαστασεις
« στις: Νοέμβριος 12, 2017, 09:16:49 πμ »
Παιδια καλημερα.Σκεφτομαι κατι πατεντες να κανω,και θελω καππια στοιχεια για τα κλειδια μπουζουκιου.
Τι αποσταση εχουν κεντρο-κεντρο,τι παχος(με τι αριδα τρυπατε το καραολο)τι μηκος το τσουνι που πιανει η χορδη,μπορω να ανοιξω την τρυπουλα 3mm?
Αυτα τα λιγα  ;D

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κλειδια μπουζουκιου-διαστασεις
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 08:50:54 πμ »
κλειδιά μπουζουκιού, αλλά για τετράχορδο ή τρίχορδο ?

γενικά οι τυπικές διαστάσεις είναι κάπως έτσι:

Αποστάσεις αξόνων:

1) 23,5 χιλ. για τρίχορδο (με τρία κλειδιά στην κάθε πλάκα), αλλά και τετράχορδο και μαντολίνο (με τέσσερα κλειδιά στην πλάκα)
2) κλειδιά τρίχορδου (3 στην πλάκα) με αποστάσεις 25 χιλ. σε "παραδοσιακό" καράολα (δες παρακάτω) έχει μόνο ο Μάτσικας νομίζω.
3) 35 χιλ. για τρίχοδο (και ακουστική κιθάρα) με τρία κλειδιά στην πλάκα.

Το μήκος του άξονα είναι περίπου 28-29-30 χιλ., εξαρτάται από τον κατασκευαστή και τον τύπο του Headstock (δες παρακάτω)
Οι άξονες έχουν διάμετρο 6 χιλ, εγώ ανοίγω την τελική διάσταση (στην αρχή με μικρότερο) με 6,5 τρυπάνι.
Για το άνοιγμα στα 3χιλ.: το έκανα μια φορά, δεν είχα πρόβλημα αλλά ήταν σε κιθάρα. Για μπάσο ( ? ) δεν ξέρω.
...................
Προσοχή, υπάρχουν δύο βασικοί τύποι αξόνων, ανάλογα με τον καράολα (κεφαλάρι / headstock).

Σε κεφαλάρι τύπου κλασικής κιθάρας με σχισμές, οι άξονες είναι χωρίς διαμόρφωση (απλοί κύλινδροι) με την τρύπα περίπου στην μέση του μήκους τους, στο σημείο δηλαδή που θα έχεις πρόσβαση για να βάλεις χορδές αφού τοποθετηθούν τα κλειδιά.
Σε καράολα τύπου ακουστικής κιθάρας ή "παραδοσιακό" μπουζουκομπαγλαμάδων (με το άχαρο διευκρινιστικό "παντόφλα"), οι άξονες είναι διαμορφωμένοι στο ελεύθερο άκρο τους με πιο μικρή διάμετρο ("εσοχή" για να τυλίγεται η ελεύθερη χορδή), με την τρύπα ακριβώς στην "εσοχή" αυτή (προς το ελεύθερο άκρο δηλαδή και όχι στην μέση).

Αυτό το σημείο θέλει προσοχή γιατί υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να περάσεις χορδές σε κλειδιά "του ενός τύπου" αν ο καράολας είναι "του άλλου" τύπου.
Υπάρχουν και κλειδιά με δύο τρύπες στον άξονα, "πασπαρτού" δηλαδή που σου δίνουν και τις δύο επιλογές, αλλά εγώ έχω δει μόνο κινέζικα όχι καλής ποιότητας (γιατί υπάρχουν και καλά κινέζικα) και δεν έχουν την διαμόρφωση στο άκρο (εσοχή) που είναι σημαντική λεπτομέρεια όταν το άκρο είναι ελεύθερο (τύπου ακουστικής)

Δες το σχεδιάκι παρακάτω (τύπου ακουστικής κιθάρας, ας λέει classical)




« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2017, 09:08:49 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κλειδια μπουζουκιου-διαστασεις
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:32:32 πμ »
Ξέχασα να γράψω ότι σε περίπτωση ανοίγματος νέας τρύπας πρέπει να φρεζάρεις τα χείλη, αλλιώς θα σου κόβει τις χορδές.
Και κάτι ακόμα: εγώ αγοράζω συνήθως κλειδιά Grover (Μαυρομουστάκης) αριβώς επειδή είναι δυνατόν να αλλάξεις τα αξονάκια (από τον έναν τύπο στον άλλον). Είναι καλής ποιότητας κλειδιά, αλλά μια λεπτομέρεια αν πάρεις τέτοια: καλού κακού λιμάρισε λίγο τα χείλη των οπών των αξόνων ακόμα κι αν ειναι καινούργια. Αν και είναι βέβαια φρεζαρισμένες από το εργοστάσιο, υπάρχει περίπτωση να κόβουν χορδές στο σετάρισμα - που μπορεί να κουρδίζεις /  ξεκουρδίζεις πολλές φορές απανωτά - αλλιώς (σε αλλαγή και κούρδισμα μια κι έξω) είναι ΟΚ.

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Κλειδια μπουζουκιου-διαστασεις
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 03:37:14 μμ »
Θελω να αντιγραψω αυτο εδω,και θελω να δω τι μπορω να βρω ετοιμο απο αξονες κτλ πρωτα


Tags: