Αποστολέας Θέμα: Titebond Hide Glue  (Αναγνώστηκε 5852 φορές)

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 11:54:46 πμ »
Φίλε Μάνο, επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα να φτιάξω την ιδανική κόλλα ας κρατήσουμε επαφή να ανταλλάξουμε απόψεις για τις δοκιμές. Θα σου στείλω pm.
Δεν ήξερα ότι την ουρία την πουλάνε στα φαρμακεία. Πίστευα ότι θα έπρεπε να την προμηθευτώ από κατάστημα χημικων πουθενά στην Αθήνα. Ευχαριστώ κι εγώ για την πληροφορία.

Στο ξεκολλημα χρησιμοποιώ κι εγώ σπατουλα και μάλιστα την βρεχω περιστασιακά ώστε το νερό να μαλακώνει την κόλλα. Επειδή η σπάτουλα ειναι τόσο λεπτή όμως αμφιβάλλω αν μπορεί να μεταφέρει θερμότητα στο άλλο της άκρο θερμαίνοντας την... Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να παρω ειδικό πιστόλι θερμού αέρα, απλά για τις πρώτες μου δοκιμές δεν είχα κάτι αλλο και χρησιμοποίησα πιστολάκι μαλλιών.

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 12:39:11 μμ »
Λοιπόν τηλεφώνησα σε φαρμακείο και μου παν ότι η ουρία ειναι κάτι σύνηθες και φτηνό σχετικά και το παίρνεις χύμα...

Θα πάρω σήμερα και θα κάνω κάποιες δοκιμές.
Απ' αυτά που έχω διαβάζει νομίζω και η Titebond Liquid Hide Glue έχει ουρία μέσα οπότε μαλλον είμαστε στον σωστό δρόμο.
Το πρόβλημα ειναι πως θα έχω μέτρο σύγκρισης για τους χρόνους πήξεως? Έχετε καμια ιδέα?
Σκέφτομαι να έχω 2 βαζάκια κόλλας, ένα με ουρία και ένα χωρίς και να δοκιμάζω κολλήσεις. Δεν θέλω υπερβολική αύξηση του χρόνου πήξεως. Κάπου διάβασα ότι μπορεις να την κανεις να πήζει σε 24 ώρες. Το θεωρώ υπερβολή. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πήζει μερικά λεπτά αργότερα...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 03:09:37 μμ »
η θερμοτητα, μεταφερεται στη σπατουλα (η ατσαλινα μπογιατζη)  {celebrate001}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: