Αποστολέας Θέμα: Titebond Hide Glue  (Αναγνώστηκε 5873 φορές)

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Titebond Hide Glue
« στις: Ιανουάριος 12, 2018, 01:45:50 μμ »
Παιδιά ξέρεις κανείς ποιος άλλος φέρνει titebond liquid hide glue στην Αθήνα εκτός απ τον Φράγκο, γιατί δεν την έχει διαθεσιμη και θα αργήσει να έρθει...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 08:55:19 μμ »
Ο Κωσταντελος στο Γαλατσι θα εχει σιγουρα.Κανε κι ενα τηλεφωνο   2102921235
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 05:34:45 μμ »
Παιδιά πήρα στον Κωνσταντέλλο και μου είπε ότι δεν φέρνει πλέον για τον λογο ότι η διάρκεια ζωής αυτής της κόλλας ειναι 1 χρονος και μέχρι να έρθει απο αμερική μέσω ευρώπης χάνόνται ήδη οι 3 μήνες ζωής της και ο κόσμος δυσανασχετεί...
Μου πρότεινε όμως μια μπεζ Titebond original wood glue, την οποία χρησιμοποιεί λέει όλος ο κόσμος ακόμα και σε ακριβά όργανα και ανοίγει με θερμανση ...
Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας? Όντως μπορεί να ξεκολληθεί με την θερμοκρασία?

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 10:22:27 μμ »
εχει το https://maderasbarber.com/tonewood/3375-tm_large_default/titebond-liquid-hg-16oz.jpg .σε δεκα μερες ειναι στην πορτα σου!!!!!!!!

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 10:28:32 μμ »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 09:19:29 μμ »
ρε συ τετοια θες? Εχει ο Μαυρομουστακης στη Σαλλονικη αλλα ισως εχει και ο dimisparts  παλι στην Θεσσαλονικη
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 10:50:27 μμ »
Ναι αυτή που λέει ο φίλος Geo ψάχνω... πάντως η τιμή δεν δικαιολογεί να την φέρω απ την Ισπανία... Την παίρνω κι απ τον Φράγκο 16€ όπως μου πε...

Το φοβερό ειναι ότι θα παω Μόναχο σε 3 βδομάδες και θα μπορουσα να φέρω κανα μπουκάλι αλλά ξεπερνάει τα 100ml όριο των κανονισμών και λογικά θα την κρατήσουν στο αεροδρόμιο...

Την κόλλα που προτείνει ο Κωνσταντέλλος όμως την έχει δουλέψει κανείς? Απ' όσο αντιλαμβάνομαι δεν ειναι Hide glue και άρα δεν έχει φτιαχτεί για να ανοίγει με την θερμοκρασία. Γιατί όμως επέμενε ο Κωνσταντέλλος ότι αυτή χρησιμοποιούν όλοι και ότι και αυτή ανοιγει με την θερμοκρασία?
Αυτήν εννοώ http://www.titebond.com/product.aspx?id=d4d28015-603f-4dfc-a7d9-f684acc71207

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 11:25:58 μμ »
Αυτή είναι η κλασική.. ανοίγει ενώσεις ξεκολλάει;;;;;  Εγώ αυτήν δουλεύω και είναι πολύ καλή. Άμα κολλήσεις και θέλεις να ξεκολλήσεις μετά ζεστενεις το ξύλο ή αν μπορείς την ίδια την κόλλα  και ξεκολλάει σιγά σιγά....

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2018, 11:28:08 μμ »
Ανοίγει εννοεις ξεκολλάει;;;;;    (Σορυ....   ) Έχω τ9..

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 02:33:55 μμ »
Ναι εννοω ξεκολλάει...
Μου πε ο Κωνσταντέλλος ότι δεν είναι η κλασική άσπρη ξυλόκολλα που χρησιμοποιούμε συνήθως (τύπου ατλακόλ), είναι λέει ανώτερη. Ισχύει ή ειναι ακριβώς το ίδιο με τις φθηνές ασπρες ξυλόκολλες που όλοι ξέρουμε?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 03:25:24 μμ »
όλες οι κόλλες δεν είναι ίδιες (και οι "άσπρες" έχουν διαφορές μεταξύ τους). Οι Titebond είναι γενικά καλύτερες (σύμφωνα με την δική μου εμπειρία), αλλά υπάρχουν πολλοί φίλοι εδώ που έχουν δοκιμάσει ή χρησιμοποιούν "άσπρες" με πολύ καλά αποτελέσματα. Φαντάζομαι κάποιος θα γράψει περισσότερα.

Σχετικά με τις Titebond (*), αυτές είναι που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι:
 αρχίζοντας από το τελευταίο link, η "κόκκινη"
http://www.titebond.com/product.aspx?id=d4d28015-603f-4dfc-a7d9-f684acc71207

κι έχει ακόμα δύο που φέρνουν τα μαγαζιά με είδη οργανοποιϊας
η "μπλε"
http://www.titebond.com/product.aspx?id=2ef3e95d-48d2-43bc-8e1b-217a38930fa2
και η "πράσινη"
http://www.titebond.com/product.aspx?id=e8d40b45-0ab3-49f7-8a9c-b53970f736af

ΠΡΟΣΟΧΗ, καμμιά από αυτές τις κόλλες δεν κάνει για θέρμανση / επανακόλληση όπως η ψαρόκολλα. Για να ξεκολλήσουν θέλουν θερμοκρασία ~ 90-95°C (δες στα χαρακτηριστικά τους) και άπαξ και φτάσουν εκεί η κόλλα θεωρητικά καταστρέφεται, παρόλο που το κομμάτι μπορεί να δείχνει σταθερό σε δοκιμή. Επομένως πρέπει να καθαριστούν τα κομμάτια και να μπει νέα κόλλα, σφίξιμο κτλ.
Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα της ψαρόκολλας (αποκόλληση / επανακόλληση με θέρμανση), η οποία όμως έχει το μειονέκτημα του πολύ μικρού χρόνου εφαρμογής.
Αυτό το πρόβλημα υποτίθεται ότι λύνει αυτή η κόλλα, την οποία παρουσιάζουν ως "liquid hide glue" (υγρή ζωϊκή κόλλα ? )
http://www.titebond.com/product.aspx?id=9e9995b4-08eb-4fc6-8254-c47daa20f8ed
στης οποίας όμως την περιγραφή γράφει "εύκολη αποσυναρμολόγηση" και όχι κάτι σαν "δυνατότητα επανακόλλησης" - δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού και δεν το βρήκα.
Πήρα μια αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα (ακριβώς για επανακόλληση). Το μέλος "Λευτέρης Κυρ." την δοκίμασε και έχει καλά πράγματα να πει, δες εδώ, απαντήσεις #44-46
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3345.msg58379#msg58379


(*) Ρωτώντας κάποτε για τις διαφορές τους, ο Γιώργος (Τσιριγώτης) στον Σοφιανό μου είχε πει ότι η πρώτη (κόκκινη) διαλύεται με νερό και καλύτερα με ατμό (κατά την διαδικασία του ξεκολλήματος), η "μπλε" είναι πιο ανθεκτική στο νερό και η "πράσινη" τελείως αδιάβροχη. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά, εγώ χρησιμοποιώ την κόκκινη και την μπλε (σπανιότερα, σε κολλήσεις που δεν προβλέπεται να γίνει επισκευή). Νομίζω ότι η μπλέ είναι λίγο ισχυρότερη.

Προσοχή στις θερμοκρασίες κατά την εφαρμογή (γράφει για κάθε μία, γενικά όχι <12°C).

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 04:43:24 μμ »
Ωραία και πλήρης η ενημέρωση περί Titebond .  Μάνο σ ευχαριστούμε  !

 {celebrate001}   {celebrate001}   {celebrate001}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 08:16:36 πμ »
Το φοβερό ειναι ότι θα παω Μόναχο σε 3 βδομάδες και θα μπορουσα να φέρω κανα μπουκάλι αλλά ξεπερνάει τα 100ml όριο των κανονισμών και λογικά θα την κρατήσουν στο αεροδρόμιο...

πάρε μαζί σου μπουκαλάκια 100 ml από φαρμακείο και μοίρασέ την... λέω εγώ τώρα  {celebrate014}

από τον Μαυρομουστάκη πήρα το τελευταίο μπουκάλι εγώ (τα Χριστούγεννα).. δεν ξέρω αν έχει φέρει νέα παρτίδα

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 10:19:58 πμ »
Φίλε Μάνο, αυτό με τα μπουκαλάκια το σκέφτηκα χίλιες φορές. Το θέμα είναι ότι μαλλον η διάρκεια ζωής αυτής της κόλλας είναι 1 χρόνος οπότε δεν ξέρω αν αξίζει τόσο κόπο...

Προσωπικά έχω κάνει πείραμα να ξεκολλήσω την κλασική ατλακόλ με νερό και πιστολάκι για τα μαλλιά. Ζορίστηκα να την ανοίξω και η κόλλα μαύρισε που σημαίνει ότι άρχισε να καίγεται. Σε ένα ευαίσθητο καπάκι οργάνου θα είχε ανεπανόρθωτες συνέπειες δεδομένου ότι έβαλα δυνάμεις για να ξεκολλήσω τα κομμάτια.
Αντιθέτως έχοντας κάνει πείραμα με την κλασική ψαρόκολλα μόνο με λίγο ζέσταμα άρχισε να ρευστοποιείται και μου άνοιξε την κόλληση χωρίς ρίσκο.

Ο λόγος που ψάχνω κάτι διαφορετικό απ την κλασική ψαρόκολλα ειναι ότι ο χρόνος εφαρμογής είναι τόσο μικρός που δεν μου αφήνει κανένα περιθώριο για διορθώσεις. Όπως κάτσει το καπάκι του οργάνου έτσι και μένει, ενώ εγώ θελω να έχω καποια δευτερόλεπτα ακόμα να το γλιστρήσω πάνω στο σκάφος μέχρι να το φέρω στην τέλεια θέση. Κάνοντας την κόλλα λίγο πιο αραιή με περισσότερο νερό αύξησα ελάχιστα το γλίστρημα. Επίσης δοκίμασα να ζεστάνω το ξύλο προκαταβολικά κατι που έδωσε κι αυτό μερικά δευτερόλεπτα ακόμα, αλλά αναρωτιέμαι αξίζει τέτοια πολυπλοκότητα και άγχος κατα την εφαρμογή?

Διάβασα άρθρα για προσθήκη αλατιού ή ουρίας στην κλασική ψαρόκολλα. Θα ήθελα να το δοκιμάσω στο μέλλον μιας και ειναι μια φθηνή και πιθανόν πολύ καλή λύση. Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Παραθέτω 2 λίνκς προς σκέψη:

Με ουρία: http://www.workbenchdiary.com/2013/06/its-easy-to-make-your-own-liquid-hide.html
Με αλάτι: https://www.mortiseandtenonmag.com/blogs/blog/how-to-make-your-own-liquid-hide-glue




Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Titebond Hide Glue
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 10:43:20 πμ »
με την ψαρόκολλα έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα χρόνου εφαρμογής, γι αυτό και πήρα αυτήν την κόλλα (την υγρή). Έχω πάρει και ουρία (από φαρμακείο) με σκοπό να κάνω διάφορες μίξεις για να βρω την αναλογία, αλλά δεν είχα ασχοληθεί. Το πρώτο λινκ δίνει αναλογίες, επομένως είναι πολύ πιο εύκολο να ξεκινήσω τώρα, ευχαριστώ για την πληροφορία!

Για το ξεκόλλημα (σε κόλλες "άσπρες" και titebond) αν κατάλαβα καλά ζεσταίνεις την κόλληση με αέρα. Το πιστολάκι μαλλιών δεν κάνει, έχω ήδη καταστρέψει ένα. Καλύτερα να αγοράσεις ένα πιστόλι θερμού αέρα "κανονικό", (εγώ πήρα ένα einhell από το Praktiker, ~ 24 E αν θυμάμαι καλά).

Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου, για να ξεκολλήσεις χωρίς να εφαρμόζεις δύναμη, παίρνεις μια σπάτουλα ή λεπίδα και την χώνεις ανάμεσα στα κομμάτια που θες να ξεκολλήσεις ώστε να ζεσταίνεται η κόλλα κατευθείαν από τη σπάτουλα. Ζεσταίνεις την σπάτουλα και όχι το όργανο γιατί μπορεί να ξεκολλήσει και τίποτα άλλο, π.χ. καμάρια κάτω από την επιφάνεια που ζεσταίνεις. Άμα γίνει η αρχή προχωράς την σπάτουλα κατά μήκος της κόλλησης σιγά - σιγά.  Όσο προχωράς τόσο πιο εύκολο γίνεται, μέχρι που τα ξύλα χωρίζουν εντελώς χωρίς δύναμη.

Κι αυτός ο τρόπος πάντως θέλει πολύ προσοχή αν έχεις διαφορετικής σκληρότητας ξύλα (π.χ. να ξεκολλήσεις καβαλάρη από καπάκι ή ταστιέρα από μπράτσο). Είναι πολύ εύκολο να μπει η σπάτουλα στα νερά του μαλακού ξύλου και να προχωράς ξηλώνοντας επιφάνεια από το ξύλο αντί για την κόλλα, αφού δεν βλέπεις τι ακριβώς κάνεις. Το έχω πάθει κι αυτό, ευτυχώς σε σημείο που μπορούσε να επισκευαστεί.

Tags: