Αποστολέας Θέμα: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;  (Αναγνώστηκε 1306 φορές)

Apospol

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« στις: Ιανουάριος 09, 2018, 09:27:40 πμ »
Καλημέρα σας και καλή χρονιά να έχουμε.Εχω μια παλιά ηλεκτρική κιθάρα που είχα στην άκρη λόγω ατυχήματος,(αυτά συμβαίνουν όταν δανείζεις όργανο) έκανε ρωγμές στην έδραση του λαιμού.Το ξύλο ειναι basswood.Αξίζει τον κόπο για/να:

Α) επισκευάζεται;
Β) Αξίζει τον κόπο η επισκευή; Το όργανο μέσης τιμής (δραχμές) ήταν το 1996
Γ) Ψάχνω για άλλο σώμα; (Αν ναι,που απευθύνομαι,έστω και σε προσωπικό μήνυμα αν τίθεται θέμα διαφήμισης)
Δ) Αν επισκευάζεται,που επισκευάζεται μιας και δεν είμαι γνώστης του χώρου,και εκτιμώμενο κόστος χονδρικά. (Έστω και σε προσωπικό μήνυμα.)

Σας ευχαριστώ πολύ.Υγεία και ευημερία σε όλους σας.

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 929
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 09:38:35 πμ »
Καλημερα.....
Απο ρωγμες καλα παμε ε...χαχαχα
Το θεμα ειναι ''αξιζει το οργανο να φτιαχτει ή καλυτερα να παρεις αλλο...;; ''
Εμενα αυτη ειναι η ερωτηση μου πρωτον, και δευτερον εγω εχω κανει πολλες επισκευες σε οργανα κυριως για εμπειρια,δια να μαθω παραπανω πραγματα. Αν εσυ δεν ασχολεισαι
μονος σου,δεν ξερω αν σε συμφερει....
Πρεπει να την δει απο κοντα καποιος να σου πει,γιατι πολλες φορες ''τα φαινομενα απατουν''.
Καλη συνεχεια σου ευχομαι φιλε μου...

Apospol

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 09:54:44 πμ »
Απο ρωγμές ναι,μια χαρά όντως.Έχω άλλο όργανο να απασχολούμαι αλλά τη λυπάμαι να τη βλέπω παροπλισμένη.Πήγα σε ειδικό,μου είπε να ασχοληθώ μονος μου βάζοντας κόλλα με σκοπό να τραβηχτεί κάποια ποσότητα εντός των ρωγμών και ότι βγεί.Δεν ειμαι σίγουρος πως ειναι λύση αυτό.Μια απλή λύση που σκέφτηκα μόνος μου πχ,θα ήταν,βίδες των Φ 2mm στη μέση του pocket και κατά μήκος αυτού απο δεξιά προς τα αριστερά.Λιμάρισμα μετά τις κορυφές ωστε να γίνει λεία η επιφάνεια στα πλαινά του pocket.Με λίγα λόγια δηλαδη,σουβλάκι.Το πιθανότερο να λέω και χαζομάρες βέβαια.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 07:57:09 πμ »
Μη βάλεις βίδες κλπ.
Πάρε ξυλόκολλα καλή κρυσταλιζέ που γίνεται διάφανη οταν στεγνώσει, αραίωσε τη με νερό 30-50% να γίνει λεπτορευστη και βάλε τη στις χαραγές για να τη ρουφήξει σιγά σιγά πιέζοντας το νεκ ποκετ να ανοίξουν οι χαραγές παραπάνω (προσοχή μη σπάσει τελείως) χρησιμοποίησε και κάτι μυτερό να οδηγήσεις την κόλλα μέσα τις χαραγές
Σκούπισε καλά την κόλλα που περισσεύει και με ένα λάστιχο, σφίξε το νεκ πόκετ να κλείσουν οι χαραγές και να κολήσει
Η δοκιμή με το μπράτσο θα δειξει το αποτέλεσμα ;)

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 01:53:34 μμ »
χρησιμοποίησε και κάτι μυτερό(Συριγγα με βελονα)

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 01:57:02 μμ »
Σωστα ολ αυτα που λενε τα παιδια αλλα εγω μπορει να εμπαινα και στη διαδικασια να τριψω και το σημειο να φανει ξυλο, κι αυτο γιατι καποια απο τις ρωγμες μπορει να ειναι μονο στο βερνικι.Αλλα αυτο μονο αν το δει καποιος απο κοντα...Κατα τα αλλα θεωρω οτι φτιαχνεται παντως...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2018, 02:17:44 μμ από Stamart »

Apospol

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 02:53:08 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Θα πράξω δεόντος.Έιδα και μια τεχνική οπου,γίνεται μια μικρή τρύπα-συρίγγιο κατα μηκος και επί της ρωγμής,και μπαίνει ένας ξύλινος πύρος ποτισμένος με κόλλα.Αποτέλεσμα αυτού,να κάνει σώμα η κόλλα περιμετρικά της ρωγμής.Τωρα που το σκέφτομαι έτσι φτιάχνουν και τα ισχία οι ορθοπεδικοί.
Μια απορία ακόμη.Την κόλλα που θα αραιώσω με νερο,δεν θα επηρεάσει το νερό το ξύλο;
Και πάλι ευχαριστώ.

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: Neck pocket με ρωγμές.Αξίζει τον κόπο;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 02:47:00 μμ »
Οχι δεν επιρεαζει! Δως του χρονο ομως να στεγνωσει...το κολπο στις επισκευες-κατασκευες ειναι να μη βιαζεσαι...ασε ενα 24ωρο να τραβηξει η κολλα και να στεγνωσει και μετα βιδωσε μπρατσο.

Tags: