Αποστολέας Θέμα: Σκαφτές δούγες  (Αναγνώστηκε 2095 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Σκαφτές δούγες
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:02:38 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει κατασκευάσει όργανο με σκαφτές δούγες και τι πάχος πρέπει να έχουν περίπου πριν τις επεξεργαστούμε, αφού τελειώσουμε το σκάφος.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 185
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 01:44:11 πμ »
Καλό είναι να καταλήξεις σε περίπου 2χιλ στο λεπτότερο σημείο. Το αρχικό πάχος παίζει  ανάλογα με το βάθος της καμπύλης που θέλεις αλλά και του τι ξύλο χρησιμοποιείς. ΄Κάποια λυγάνε πολύ δύσκολα με πάχος 4-5χιλ.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 07:50:57 πμ »
Καλημέρα ,
Ἡ μουριά εἶναι πολύ κατάλληλη γι' αὐτό τό πάχος ( 4 -5 χιλ. ) .
Θά τά πῆ ὅμως καλύτερα ὅποιος ἔχει κατασκευάσει τέτοιο σκάφος .

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 12:16:21 μμ »
Καλημέρα,
Έχω φτιάξει έναν μπαγλαμά με σκαφτές ντούγιες. Δεν είχα σκοπό από την αρχή να τον κάνω με σκαφτές αλλά η ιδέα μου η ήρθε αφού είχα τελειώσει το σκάφος. (σχετικές φώτο/πληροφορίες στα λινκ):
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3204.msg55969#msg55969
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3226.msg56154#msg56154
 
Στην περίπτωση μου το πάχος ήταν αν θυμάμαι καλά στα 2,5 χιλιοστά και κατέβηκε στο 1-1.5 χιλ. Ήτανε κελεμπέκι. Μεγάλο ρόλο παίζει βέβαια το πλάτος της ντούγας αλλά και οι αντοχές του υλικού (ξύλο). Στον μπαγλαμά μου αυτόν ήταν γύρω στο 1,5 εκατοστό. Για μεγαλύτερο πλάτος (π.χ. μπουζούκι) το πάχος αυτό θα ήταν απαγορευτικό πιστεύω.
Χθες παρουσίασε ο Γιάννης Παπαβλαχόπουλος έναν με σκαφτές ντούγιες που τον ξεκίνησε από τα 4χιλ για να κατέβει στα 2 χιλ. (http://www.luthier.gr/index.php?topic=3380.0)
Στην δική του περίπτωση όμως οι ντούγιες είναι πιο φαρδιές, σχεδιάστηκε από την αρχή οπότε έγινε και πιο σωστά από την δική μου.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 06:45:08 μμ »
Καλημέρα ,
Ἡ μουριά εἶναι πολύ κατάλληλη γι' αὐτό τό πάχος ( 4 -5 χιλ. ) .
Θά τά πῆ ὅμως καλύτερα ὅποιος ἔχει κατασκευάσει τέτοιο σκάφος .

ρε κυριοι 4-5 χιλιοστα μουρια για δουγιες? Ας σοβαρευτουμε  ρε παιδια............................βγαλτε ενα μετρο και κοιταξτε μονο να δειτε ποσο ειναι οχι τα 5 αλλα τα 4 χιλιοστα.Κι οποιος το κανει δουγα ας με παρει ενα τηλεφωνο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 09:28:02 μμ »
Καλημέρα ,
Ἡ μουριά εἶναι πολύ κατάλληλη γι' αὐτό τό πάχος ( 4 -5 χιλ. ) .
Θά τά πῆ ὅμως καλύτερα ὅποιος ἔχει κατασκευάσει τέτοιο σκάφος .

ρε κυριοι 4-5 χιλιοστα μουρια για δουγιες? Ας σοβαρευτουμε  ρε παιδια............................βγαλτε ενα μετρο και κοιταξτε μονο να δειτε ποσο ειναι οχι τα 5 αλλα τα 4 χιλιοστα.Κι οποιος το κανει δουγα ας με παρει ενα τηλεφωνο

Μουριά δεν έχω δοκιμάσει, καρυδιά 4 μμ σχετικά εύκολα με καλό μούλιασμα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 09:35:53 μμ »
θα το δοκιμασω........................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 10:41:20 μμ »
αυτο το σκαφακι απο μουρια εχει γινει με δουγιες στα 4,5 χιλ αρχικο παχος, με αρκετα ευκολο λυγισμα.
και η καρυδια λυγιζει το ιδιο ευκολα.


 [ Invalid Attachment ]

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:04:16 πμ »
........με 4,5χιλ πάχος , λύγισα σχετικά εύκολα κερασιά  και σφεντάμι , (Αμερικής και τα δυο).

αυτο το σκαφακι απο μουρια εχει γινει με δουγιες στα 4,5 χιλ αρχικο παχος, με αρκετα ευκολο λυγισμα.
και η καρυδια λυγιζει το ιδιο ευκολα.


 [ Invalid Attachment ]

....το μοναδικό σκάφος που είχα δει με σκαφτές δούγες, ήταν του Κώστα του Πλακιώνη, το δικό σου δεν το είχα προσέξει (προφανώς θα υπάρχουν κι άλλα).
Μπράβο Γιάννη εξαιρετικό!!...... επίσης το κλείσιμο του σκάφους και η κολάτζα, ήταν ακριβώς αυτο που ήθελα να περιγράψω στον Ιωσήφ για σκάφος στενό και βαθύ.
.......μια εικόνα χίλιες λέξεις!!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 06:06:59 μμ »
........με 4,5χιλ πάχος , λύγισα σχετικά εύκολα κερασιά  και σφεντάμι , (Αμερικής και τα δυο).

αυτο το σκαφακι απο μουρια εχει γινει με δουγιες στα 4,5 χιλ αρχικο παχος, με αρκετα ευκολο λυγισμα.
και η καρυδια λυγιζει το ιδιο ευκολα.


 [ Invalid Attachment ]

....το μοναδικό σκάφος που είχα δει με σκαφτές δούγες, ήταν του Κώστα του Πλακιώνη, το δικό σου δεν το είχα προσέξει (προφανώς θα υπάρχουν κι άλλα).
Μπράβο Γιάννη εξαιρετικό!!...... επίσης το κλείσιμο του σκάφους και η κολάτζα, ήταν ακριβώς αυτο που ήθελα να περιγράψω στον Ιωσήφ για σκάφος στενό και βαθύ.
.......μια εικόνα χίλιες λέξεις!!!

Για μένα κύριοι οι σκαφτές δούγες είναι άπιαστο όνειρο ... ας μάθω να φτιάχνω τις "κανονικές" ... 

το σκαφάκι που παλεύω αυτό το καιρό δεν τόσο βαθύ , ούτε τόσο στενό σαν του Γιάννη ...  πάντως  Γιώργο Χ.  σε ευχαριστώ πολύ .
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Σκαφτές δούγες
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 06:48:26 πμ »
4 με 5 χιλιοστά;;;!!!...... 2,8 της εκανα απο παλίσανδρο και έφτυσα αίμα συν οτι βγήκε βαρύ λογο παλίσανδρου, ουτε για αστείο οχι οτι δεν γίνεται απλα οι ντουγιες δεν θα πατήσουν οσο το δυνατόν καλά επανω στο καλούπι, οταν οι ντουγα ειναι λεπτή λογο ελαστικότητας οταν την πιάνεις με της σπράγκες  έρχετε και πατάει τελια στο καλούπι, 2,5 χιλιοστά ειναι μια χαρά  συν οτι εχουμε ενα ποιο ενεργό σκαφος στην δόνηση.
Οταν οποιοδήποτε ξυλο λυγίςη εχει την τάση να ερθει στη αρχική του μορφή αρα οσο πιο χοντρό τοσο πιο μεγαλο το φενόμενο αυτο, επισεις διαβάζω την συζήτηση και βλέπω οτι το ενδιαφέρων εχει επικεντρωθεί στο πάχος της ντούγας, τελικά δεν ειναι μονο το πάχος, ειναι πως θα μπουν τα νερά ποσο σκληρό ειναι το ξυλο τι μορφή έχουν τα νερά, και αυτα τα λεω μετα απο δυο σκάφη που εκανα και έβγαλα στο περίπου τα συμπερασματά μου, ξαναλέω για πολλοστή φορα το ξυλο δεν ειναι σίδερο όπου οι ιδιότητες του ειναι πιο σταθερές.
Επισεις μεγάλο ρόλο παιζει (οσο αφορά το πάτημα της ντούγας στο καλούπι) τι σχεδιασμό εχει ο κάθετος αξωνας του καλούπιου, οταν έχουμε κύκλο τοτε η ντουγα πατάει πιο εύκολα, αν δούμε την ντουγα σε ανάπτυξη η μια της πλευρά ειναι ίσια και η αλλη κυρτη.
Όταν ο σχεδιασμός του άξονα ειναι σε ελυψη τοτε η ντουγα αρχίζει και εχει πιο ελικοειδής σχήμα σε μήκος, οταν την τοποθετούμε θελει προς την σύγκλιση μια μικρη περιστροφή .

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2018, 07:26:02 πμ από Πλιακώνης Κωνσταντίνος »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Tags: