Αποστολέας Θέμα: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar  (Αναγνώστηκε 5685 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 11:49:18 πμ »
Η κατασκευή προχωράει σιγά σιγά.
Αφού κολλήθηκαν καπάκι και πλάτη ρουταρίστηκε περιμετρικά και σε δυο δόσεις μπήκε κορδόνι από παλίσανδρο (5 χιλιοστά). Χτες το βράδυ έφτιαξα και ένα template για να ρουτάρω για τους μαγνήτες. Το όλο εγχείρημα είναι τώρα φασκιωμένο με λάστιχα για να κολλήσουν τα περιμετρικά κορδόνια. Μόλις το βγάλω και δω τις ‘’πομπές’’ μου θα βγάλω φωτογραφία και θα συνεχίσω. Προς το παρόν ανεβάζω φωτο από την διαδικασία κολλήματος καπακιού πλάτης και περάσματος κορδονιών.
Τώρα το επόμενο βήμα είναι η ταστιέρα και η διαμόρφωση του μάνικου. Είμαι σκεπτικός για την βέργα. Μου έχουν έρθει και οι 2 που είχα παραγείλει (μια double και μία single action) και δεν ξέρω ποιά να προτιμήσω.
 
Υ.Γ.
Τα κορδόνια τα φοβόμουνα στο γύρισμα γιατί είναι χοντρά (5 χιλ.) αλλά τελικά με τον σωλήνα γυρίσανε μια χαρά. Η πρώτη ιδιοκατασκευή που είχα για γύρισμα δεν με εξυπηρέτησε και έφτιαξα τελικά δυο διαφορετικές πατέντες που δουλέψανε όμορφα αλλά παίρνουν επιπλέον βελτίωση. Θα τα ανεβάσω και αυτά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 23, 2018, 02:49:21 μμ »
Μαζί με τα όλα τρεξίματα προχωράει και η ηλεκτρική αργά- αργά. Με μάλωσε και ο φίλος μου ο Στέλιος ότι δεν πιάνω σκαρπέλα και είπα χτες το βράδυ να δουλέψω την κιθάρα. Γίνανε κλειδιέρα και τρύπες για τα κλειδιά. (Το μάνικο είναι μονοκόμματο αλλά μπήκε σάντουιτς πάνω κάτω με το ίδιο ξύλο του σκάφους. Με ράσπες λίμες μορφοποποίησα το μάνικο και την κλειδιέρα. Τάστα και τσαμπουκάδες είχα βάλει πιο πριν. Καθώς και βέργα. Στο κανάλι έκανα μια πατάτα και μου έφυγε το ρούτερ λίγο σε έν α σημείο (στη φωτογραφία φαίνεται κάπως καθώς και το ξυλαράκι που έβαλα για να κλείσω το κενό). Π΄νω από την βέργα μπήκε κομμάτι παλίσνδρος. Για την επίτευξη κλίσης μπήκε σφήνα από έλατο ανάμεσα την ταστιέρα και το καπάκι (το αναφέρω γιατί πρόσφατα υπήρχαν ερωτήσεις για την κλίση και μπορεί να γίνει).
Χτες βράδυ, γίνανε τα πρωτα χοντρά τριψίματα με την ξύστρα να φύγουν οι κόλλες και στοκάρισα. Πέρασα ένα χέρι γομαλάκα προσωρινά να δω λίγο πως θα βγούν τα χρώματα. Τώρα έμεινε η πιο βαρετή δουλειά τριψίματα, τριψίματα, τριψίματα για να πάμε για λούστρα. Σκέφτομαι να περάσω ένα χέρι γομαλάκα, ένα χέρι σήλερ νίτρου και μετά βερνίκια. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Ή θα πάω με λούστρο μπάλας (το γνωστό) ή κάποιο ματ βερνίκι (το ψάχνω). Το σχήμα το 1ο το δουλεύω στα μπουζούκια και λογικά είναι έξω από τα συνηθισμένα για ηλεκτρικές. Θα δούμε.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 25, 2018, 09:37:09 πμ »
Με μάλωσε
καλα σε κανω...  ;D μεχρι να μπουν χορδες θα σου κανω μπουλινκ.... {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 25, 2018, 11:02:50 πμ »
Ασε Στελιο το bullying και κερνα καμια μπυρα απο κεινες τις ωραιες τις καπνιστες. ;D ;D
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 02, 2018, 12:15:52 πμ »
Κάτι τα τρεχάματα, κάτι ότι βαριέμαι σαν το διάολο τα τριψίματα δεν ξανασχολήθηκα για κανά μήνα με την κιθάρα.
Χτες βράδυ ανασκουμπώθηκα όμως και δούλεψα μέχρι τις 6 το πρωί.
Λοιπόν:
Τριψίματα στο χέρι 60-80-120-240-320-400.
Πέρασμα γομαλάκα δύο χέρια να ποτίσει το ξύλο, να σκουρήνει και να τονίσει τα νερά (μόνο την πλάτη καπάκι και καράολο - το μουαρέ ξύλο δηλάδή)
Αποχαρτάρισμα 320-400
Κρέμασμα στο τσιγκέλι του χασάπη, συγνώμη του μπογιατζή, δύο περάσματα σήλερ νίτρου με πινέλο να κλείσουν οι πόροι.
Τώρα μένει να τρίψω το σήλερ και να δώ αν πρέπει να περάσω και άλλο ή να πάω για βερνίκια.

Συμπεράσματα:
Όμορφο ξύλο μα άτιμο. Δύστροπο στο τρίψιμο να αφήνει κενά.
Δυστυχώς στα πλαϊνά από κελεμπέκι έσφιξα πολύ το καπάκι και δυστυχώς το κελεμπέκι δεν άντεξε, παραμορφώθηκε και πετσικάρησε. Δεν βγήκε ίσιο, έχει κοιλότητες Η πλάκα είναι πω όταν κόλλαγα και έσφιξα σκέτη την πλάτη με τα πλαϊνά δεν πάθανε τίποτα. Έτσι πήρα θάρρος και παραέσφιξα το καπάκι και πάθαμε την ζημιά. Δεν έρχονται με το τριβείο γιατί θα ξετρυπήσει λόγω πάχους (2 χιλ.) . Εξού και το τρίψιμο όλο στο χέρι, μου βγήκανε τα χέρια!
Η καστανιά στο μάνικο με δυσκόλεψε επίσης και αυτή. Τα νερά της αλλού σκληρά αλλά μαλακά να κάνει κοιλότηετες και αυτή. Τρίψε και ξανατρίψε επομένως αλλά μαζεύτηκε καλύτερα.

Ανεβάζω φωτογραφίες δύο από το τσιγκέλι και μία στο τραπέζι. Όμορφο ξύλο η ρουφιάνα   
Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τα βερνίκια. ή λούστρο μπάλας ή λούστρο ματ από σπρεϋ (του Lidl). Το ματ μου αρέσει καλύτερα αλλά λογικά το το γυαλιστερό αναδεικνύει καλύτερα τα όμορφα νερά.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 02, 2018, 07:57:38 πμ »
στο τσιγκέλι του χασάπη


λεκουμι το εκανες το σφαχταρι,  ;D εεεεεεεεε την κιθαρα θελω να πω   {celebrate006}
ψηφιζω γυαλιστο βερνικι! (τρουλαχιστον για το καπακι!)
καλη συνεχεια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 02, 2018, 09:08:16 πμ »
Δημήτρη καταρχάς καλά τελειώματα!
δεν ξέρω τι βλέπουν οι ειδικοί, πάντως στα δκά μου μάτια κούκλα φαίνεται...
έχω και δυο ερωτήσεις:

....
 Καθώς και βέργα.
....
 Για την επίτευξη κλίσης μπήκε σφήνα από έλατο ανάμεσα την ταστιέρα και το καπάκι (το αναφέρω γιατί πρόσφατα υπήρχαν ερωτήσεις για την κλίση και μπορεί να γίνει).
....

τελικά τι βέργα έβαλες ? μονής ή διπλής ενέργειας ?

και για την κλίση: η σφήνα που λές είναι αυτή η φαρδειά που φαίνεται (κολλημένη ? ) κάτω από την ένωση ? επειδή μου φαίνεται να υπάρχει απόσταση μεταξύ της ένωσης και της αρχής της σφήνας ρωτάω, βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω την κλίση από τις φωτογραφίες

επίσης κάπου αναφέρεις ότι το καλούπι είναι από παλιά Martin, είναι η parlor L00 ?

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 02, 2018, 10:59:47 πμ »
Μπράβο Δημήτριε! Μάλλον την βλέπω να παίζεις εσύ παρά ο γυιός!!!! ;D
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 988
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 02, 2018, 12:00:54 μμ »
κούκλα Δημήτρη, εννοείται γυαλιστερό

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 02, 2018, 02:13:33 μμ »
 {celebrate014}
γυαλιστο - ματ = 2-0
χαχαχαα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 02, 2018, 04:57:16 μμ »
Γιαλυστερό 3-0,ωραία φένετε η κιθάρα Δημήτρη
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 02, 2018, 05:01:07 μμ »
Δημήτρη καταρχάς καλά τελειώματα!
δεν ξέρω τι βλέπουν οι ειδικοί, πάντως στα δκά μου μάτια κούκλα φαίνεται...
έχω και δυο ερωτήσεις:

....
 Καθώς και βέργα.
....
 Για την επίτευξη κλίσης μπήκε σφήνα από έλατο ανάμεσα την ταστιέρα και το καπάκι (το αναφέρω γιατί πρόσφατα υπήρχαν ερωτήσεις για την κλίση και μπορεί να γίνει).
....

τελικά τι βέργα έβαλες ? μονής ή διπλής ενέργειας ?

και για την κλίση: η σφήνα που λές είναι αυτή η φαρδειά που φαίνεται (κολλημένη ? ) κάτω από την ένωση ? επειδή μου φαίνεται να υπάρχει απόσταση μεταξύ της ένωσης και της αρχής της σφήνας ρωτάω, βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω την κλίση από τις φωτογραφίες

επίσης κάπου αναφέρεις ότι το καλούπι είναι από παλιά Martin, είναι η parlor L00 ?


Μάνο το καλούπι βασίστηκε στα σχέδια της 1918 MARTIN 1-18, όπως αναγράφεται πάνω στα σχέδια. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Εγώ τα προμηθεύτηκα για jazz/blues κιθάρα.
Ναι, η σφήνα είναι αυτή που φαίνεται κολλημένη σε προηγούμενη φωτογραφία. Στην φωτογραφία όμως δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα εντελώς. Ακολούθησε τρίψιμο με τάκο για την ευθυγράμμιση/επιπεδοποίηση μάνικου και σφήνας και μίκρυνε και άλλο. Στην ουσία για να επιτευχθεί η κλίση φαγώθηκε και λίγο από το καπάκι με το τρίψιμο.
Η βέργα είναι διπλής.


Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Έχει πολλές ατέλειες (ουσιαστικά η πρώτη μου κιθάρα) αλλά παρόλα αυτά έχω ενθουσιαστεί.


Παναγιώτη δεν νομίζω να μου τη αφήσει ο πιτσιρικάς. Θα με φάει ζωντανό. Αλλά δεν πειράζει. Σχεδιάζω την επόμενη ;D
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 02, 2018, 05:06:11 μμ »
Γιαλυστερό 3-0,ωραία φένετε η κιθάρα Δημήτρη


Και βέβαια φαίνεται όμορφη. Ας είναι καλά το παλικάρι που μου έδωσε αυτό το όμορφο ξύλο (Γεια σου ρε Νικόλα. Σε ευχαριστώ.).
Τώρα για το βερνίκι, το γιαλιστερο, σίγουρα θα δείξει καλύτερα αλλά μου την σπάει στις συναυλίες που κάθομαι από κάτω από την σκηνή και στις πολύ γιαλιστερες κιθάρες φαίνονται μέχρι και οι δαχτυλιές με τον φωτισμό.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:55:23 πμ »
Καλημέρα.


Με καθυστέρηση μεγάλη ανεβάζω φωτογραφίες από την κιθάρα τελειωμένη μιας και συνηδειτοποίησα πως δεν ανέβασα καθόλου. Η κιθάρα τελέιωσε οριακά πριν την έκθεση και έτσι δεν έιχα βγάλει καθόλου φωτογραφίες. Ο πιτσιρικά έπαιξε με αυτήν στην συναυλία του ωδείου τον Ιούλιο κανονικά αλλά δεν έχω κάποιο βίντεο με καθαρό ήχο, έτσι τώρα μένει να ανεβάσω και ένα καθαρό ηχητικό δείγμα. Παρακαλάω τον πιστσιρικά να παίξει για να τον γραψω αλλά τον πιάσαν οι ντροπές. Που θα μου πάει θα τον καταφέρω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 09:57:05 πμ »
Και μερικές ακόμα
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: