Αποστολέας Θέμα: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar  (Αναγνώστηκε 362 φορές)

sakkalis

• ste
  • Hero Member
Απ: Custom made - semi acoustic single cut electric guitar
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 11:49:18 πμ »
Η κατασκευή προχωράει σιγά σιγά.
Αφού κολλήθηκαν καπάκι και πλάτη ρουταρίστηκε περιμετρικά και σε δυο δόσεις μπήκε κορδόνι από παλίσανδρο (5 χιλιοστά). Χτες το βράδυ έφτιαξα και ένα template για να ρουτάρω για τους μαγνήτες. Το όλο εγχείρημα είναι τώρα φασκιωμένο με λάστιχα για να κολλήσουν τα περιμετρικά κορδόνια. Μόλις το βγάλω και δω τις ‘’πομπές’’ μου θα βγάλω φωτογραφία και θα συνεχίσω. Προς το παρόν ανεβάζω φωτο από την διαδικασία κολλήματος καπακιού πλάτης και περάσματος κορδονιών.
Τώρα το επόμενο βήμα είναι η ταστιέρα και η διαμόρφωση του μάνικου. Είμαι σκεπτικός για την βέργα. Μου έχουν έρθει και οι 2 που είχα παραγείλει (μια double και μία single action) και δεν ξέρω ποιά να προτιμήσω.

Υ.Γ.
Τα κορδόνια τα φοβόμουνα στο γύρισμα γιατί είναι χοντρά (5 χιλ.) αλλά τελικά με τον σωλήνα γυρίσανε μια χαρά. Η πρώτη ιδιοκατασκευή που είχα για γύρισμα δεν με εξυπηρέτησε και έφτιαξα τελικά δυο διαφορετικές πατέντες που δουλέψανε όμορφα αλλά παίρνουν επιπλέον βελτίωση. Θα τα ανεβάσω και αυτά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''