Αποστολέας Θέμα: Κιθάρες - για 7η έκθεση οργανοποιίας  (Αναγνώστηκε 314 φορές)

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #40
Τίποτα πιο ωραίο από μια κιθάρα…εκτός ίσως από δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρες - για 7η έκθεση οργανοποιίας
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 02:39:34 μμ »
ωχ με σκότωσες... άλλος κόσμος

https://www.youtube.com/watch?v=ezGHapF8-lY

letasos

• Jr. Member
  • **

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 03:04:43 μμ »
Αφού  πιάσαμε τις καταιγίδες ......από τα αγαπημένα μου. Το παίζαμε με στα 1974 (!!!!) ως ροκάδες φοιτητές στα Γιάννενα!!

http://youtu.be/lS-af9Q-zvQ
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 09:42:38 μμ »

πω πω καταιγίδα

Μανο σε ευχαριστω...... αλλα εσυ σαρωνεις, πολυ ωραίες οι κουκλαρες σου με φόντο την φθινοπωρινή φύση 

Sent from my iPhone using Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:07:28 μμ »
Παρακαλω ποια η γνώμη σας για το καμάρομα;

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:57:06 μμ »
Κώστα όσοι οργανοποιοί τόσες και οι γνώμες για τον τρόπο καμαρώματος. Δες όσες φωτογραφίες μπορείς περισσότερες (ψάξε ladder bracing), βρες και κανένα παλαιό κιθαρόνι και κάνε αυτό που θα σου αρέσει περισσότερο.

Εγώ στις δύο ρεμπετοκιθάρες που έχω φτιάξει (2011) βασισμένες σε κάποια σχέδια Απαρτιάν, έκανα το παρακάτω:

ila_rendered

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #40
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 07:53:10 πμ »
να πω και γω μια θεωρια:

1) αν θελεις καλυτερη αποκριση στα μπασα, με καλυτερη διαρκεια αυτο που εδειξες.
2)    -    //     -             -  //  -        πριμα, χαντακωνοντας τα μπασα, αναποδα ακριβως (να γινεται η συγκλιση στα μπασσα)
3) αν θελεις παραπανω στασιμα κυμματα σε μερικες νοτες που θα εχουν παραπανω ακουστοτητα, σε σχεση με αλλες που θα ειναι τζουφιες, κανετα ολα παραλληλα. (η αισθηση που θα αποκομιζει καποιος ειναι οτι η κιθαρα θα ακουγεται "στακαριστη", δηλ. με μεγαλη ατακα και λιγη διαρκεια

τωρα ο λογος που εχουν επικρατησει οι κιθαρες με το 3, να μας αρεσει αυτος ο ηχος και να τον επιθυμει καποιος-που ειτε ειναι σε ταβερνα και τα πινει, ειτε σε συναυλια, ειτε στο σπιτι, (και που θεωρητικα ειναι χειροτερος απο τον 1ο για παραδειγμα...) εχει να κανει με τις παλιες ηχογραφησεις και αυτα που εχουμε συνηθησει να ακουμε τοοοσα χρονια* (φταιει και το βινυλιο λιγουλακι... {music017}) - και φυσικα με το ειδος της μουσικης - δηλαδη οταν θελουμε να παιζουμε συγχορδιες και να αλλαζουμε συχνα ακορντα με κανενα μικροπερασματακι, και να συνοδευουμε το μπουζουκι, δεν επιζητουμε την διαρκεια παρα την ατακα...
και δεν θα ηταν ωραιο να παρεις μια κιθαρα χαουζερ να το κανεις αυτο, γιατι ναι μεν ειναι σουπερντουπερ οργανο, αλλα θα αποκομισεις μια αισθηση "πλαδαρου" "βαριου" "δυσκινητου" κλπ.

ουτε να παρεις μια τετοια κιθαρα που φτιαχνεις και να παιξεις μπαχ, γιατι θα αισθανθεις οτι το οργανο ειναι "τζουφιο" "κουφιο" "αδειο" κλπ. 

και ολα αυτα ερχονται με την συνεχη εκπαιδευση του αυτιου μας απο την μερα που γεννηθηκαμε, στα διαφορα ειδη μουσικης που ακουμε

* εχω συνηθισει να ακουω καποιες παλαιες ηχογραφησεις (π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=zg80UhQY-iw) που τα πραγματα ηταν και ολιγον...ξεκουρδιστα, παρα τις τοσες συγχρονες ηχογραφησεις με τα σουπερ οργανα και σουπερ κουρδισματα

Τίποτα πιο ωραίο από μια κιθάρα…εκτός ίσως από δυο!

Γιώργος Χ.

• Sr. Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 11:45:12 πμ »
Γεια σου  Στέλιο!! ...σαρωτικός όπως πάντα!! {celebrate006}

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 12:14:53 μμ »
εγώ παιδιά δεν έχω καταλήξει, παρά το γεγονός ότι (φυσικά) σέβομαι την γνώμη και την τεκμηρίωση του Στέλιου (και το αυτί του, ακούει απίστευτα πράγματα για μένα)... έχω κάνει δυο κιθάρες (επισκευές) με το καμάρι της φωνής να κλίνει προς τα μπάσα, και τα μπάσα όχι μόνο δεν χαντακώθηκαν αλλά "σαρώνουν" και στις δύο, όπως και η έντασή τους (η Έκορντα και η πρώτη Κινέζικη που άλλαξα το καπάκι).  Βέβαια και οι δύο έχουν μεγάλα σκάφη από κόντρα πλακέ, δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αυτό - αν παίζει κανέναν. Από την άλλη, τρεις από τις τέσσερεις δικές μου κιθάρες έχουν το καμάρι όπως λέει ο Στέλιος (να κλίνει προς τα πρίμα). Σ' αυτές αναγνωρίζω καλύτερη ποιότητα ήχου συνολικά (ίσως οφείλεται όμως στο μασίφ ξύλο π.χ. αντί για το κόντρα πλακέ) αλλά με τίποτα δεν είναι "χαντακωμένα" τα μπάσα στις άλλες - εκτός αν εννοούμε διαφορετικά πράγματα ξεκινώντας από διαφορετικές αφετηρίες (άλλο Μπαχ κι άλλο Σκαρβέλης).

Οι κατασκευαστές πάντως που εμείς τώρα θαυμάζουμε, χρησιμοποίησαν και τους δύο τρόπους (στις λαϊκές):

Κοπελιάδης

ila_rendered

Απαρτιάν (Κρεκόρ) - μη γελάτε -σαν ξυλαποθήκη είναι, ναι - αλλά δείτε το καμάρι, είναι στην original Θέση

ila_rendered

Απαρτιάν (Άρης)

ila_rendered

Γι αυτό και - εγώ τουλάχιστον - συνεχίζω τα πειράματα με τις δικές μου κατασκευές, και νομίζω (Κωνσταντίνε) ότι αφού κάνεις τόσες κιθάρες μπορείς να δοκιμάζεις και να βελτιώνεις στην επόμενη.
Δεν βλέπω κανέναν λόγο να γίνουν όλες ταυτόχρονα, χρόνο έχεις μέχρι την έκθεση, ξεκίνα με το σχέδιό σου που τυγχάνει γενικής αποδοχής (και δικής μου εννοείται, είπαμε τρεις από τις τέσσερεις). Κι αν γίνει και καμιά πατάτα, μέσα στο πρόγραμμα είναι.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 12:27:56 μμ »
τώρα, για το σχέδιο αυτό καθαυτό έχω δυο παρατηρήσεις - μάλλον "πως θα το έκανα εγώ", όχι "παρατηρήσεις":

1) θα έβαζα το πάνω καμάρι πιο κοντά στον τάκο (και γενικά μεγαλύτερο σε διαστάσεις από τ' άλλα)
2) θα έβαζα το καμάρι "της φωνής" (το λοξό) λίγο πιο κοντά στον καβαλάρη - ή κάπως θα μοίραζα διαφορετικά τις αποστάσεις μεταξύ των τριών κάτω καμαριών, δες τις φωτογραφίες όλες (και του Παναγιώτη)

αλλά όπως λέει κι ο Παναγιώτης, "όσους κατασκευαστές ρωτήσεις τόσες γνώμες θα πάρεις"  {music012}

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 06:28:06 μμ »
Κύριοι σας ευχαριστω για της συμβουλές σας Στέλιο όντως εισαι σαρωτικός, Μανο θα κανω και τους τρείς  τρόπους, οπωτε ειδωμεν