Θεώρια,Έρευνα,Ιστορία > Έρευνα

Ποια η σημασία της κόντρας στο μάνικο

(1/3) > >>

Πλιακώνης Κωνσταντίνος:
Κύριοι απο καιρο ηθελα να θίξω αυτο το θεμα και να ανταλαξουμε απόψεις, ποιος ο λόγος να βάλουμε κόντρα-ες και γιατί; πόσες χρειαζοντε; και γενικα να αναπτύξουμε το θέμα

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ:
θες κουβεντα δηλαδη ετσι? Αφου το θες...................ας αρχισω εγω.
Για φαντασου τι ακριβως κανουμε μονο και μονο που κοβουμε ενα καλο μονοκοματο σφενταμι στη μεση.Κι ας μη του βαλουμε κοντρες λεω εγω .Απλα να κοπει στη μεση.Τοχω δει σε τριχορδα ενος παλιου κατασκευαστη.Απλα κομμενο και κολλημενο χωρις καμια κοντρα..............

Πλιακώνης Κωνσταντίνος:
Κωστή ακούω πολλα που κατα την γνωμη μου δεν ευσταθούν και γενικα υπαρχη μια παραπληροφόρηση περί του θέματος γι αυτο θελω να γίνει η συζήτηση το να βγω να πω την γνωμη μου και να την αιτιολογήσω δεν εχει νόημα.

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης:

--- Παράθεση από: ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ στις Οκτώβριος 24, 2017, 10:18:05 μμ ---θες κουβεντα δηλαδη ετσι? Αφου το θες...................ας αρχισω εγω.
Για φαντασου τι ακριβως κανουμε μονο και μονο που κοβουμε ενα καλο μονοκοματο σφενταμι στη μεση.Κι ας μη του βαλουμε κοντρες λεω εγω .Απλα να κοπει στη μεση.Τοχω δει σε τριχορδα ενος παλιου κατασκευαστη.Απλα κομμενο και κολλημενο χωρις καμια κοντρα..............

--- Τέλος παράθεσης ---
Γεια στους Κωστάρες, ότι είναι χωρισμένο κοντράρει στην πραγματικότητα. Το ενιαίο (μασίφ)  χωρίς κόντρα 99% θα σκεβρώσει γιατί επηρεάζεται ομοιόμορφα από διαφορές θερμοκρασίας και τάσεις. Η άποψή μου για τις κόντρες γενικά είναι ότι μπαίνουν για να γλυτώσουμε βάρος στα ελαφριά μανίκια (σφεντάμι, σαπέλι κτλ) αλλά να έχουμε και αντοχή. Παίζει και το αισθητικό κομμάτι. Πολλοί βάζουν ένα μασίφ ξύλο με ανθρακονήματα ή βέργα για να είναι σίγουροι ότι δεν θα πάρει ή αν πάρει να το φέρουν. Το πάχος και η πυκνότητα που πρέπει να έχουν οι κόντρες, το μπράτσο όπως και κάθε μέρος του οργάνου, είναι αυτό που προβληματίζει γενικότερα. Ο ήχος αλλάζει δραματικά με την παραμικρή αλλαγή, οπότε για μένα είναι κάτι προσωπικό που το βρίσκει ο καθένας στην πορεία του με τις κατασκευές. Ελπίζω να μην σας ζάλισα και κανονίστε να βρεθούμε ρεεεεεεεεεεεεε. Μόνο στην έκθεση θα βρισκόμαστε?

Πλιακώνης Κωνσταντίνος:

--- Παράθεση από: ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ στις Οκτώβριος 24, 2017, 10:18:05 μμ ---Τοχω δει σε τριχορδα ενος παλιου κατασκευαστη.Απλα κομμενο και κολλημενο χωρις καμια κοντρα..............

--- Τέλος παράθεσης ---
Αν ακόμα ειναι ένταξη τοτε ειναι τυχερός ο ιδιοκτητης του

--- Παράθεση από: Παπαβλαχόπουλος Γιάννης στις Οκτώβριος 24, 2017, 11:51:36 μμ ---.......ότι είναι χωρισμένο κοντράρει στην πραγματικότητα........
--- Τέλος παράθεσης ---
Άμμ εδω ειναι το ερώτημα προς ποια κατεύθυνση

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση