Αποστολέας Θέμα: Εβενος  (Αναγνώστηκε 5105 φορές)

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Εβενος
« στις: Οκτώβριος 17, 2017, 08:29:38 πμ »
Παιδες καλημερα.
Ψαχνω εβενο για ταστιερα,και δεν βρησκω στις διαστασεις που θελω ( 85.5cm * 8.5cm * 7-8mm)
Περαν του dimizparts και του σοφιανου,ποιος αλλος εχει εβενο,να δω μηπως και βρω;
Αλλιως σκεφτομαι να παρω 2 κομματια και εκει που τελειωνει το ενα,να ξεκηναει το αλλο.
Ενδικνετε κατι τετοιο η οχι;
Ευχαριστω

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Εβενος
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 08:52:38 πμ »
καλημέρα.

Δοκίμασε εδώ αν θες, στην Θεσσαλονίκη είναι κι αυτός.
Αβραμίδης, Μοναστηρίου 19, τηλ. 2310 705110
https://www.facebook.com/EmporioXyleiasAvramidis/

Δυο φορές μόνο πήγα, την πρώτη είχα δει κάτι κομμάτια έβενο που θα σου έκαναν στο μήκος αλλά ήταν μεγάλα και στις άλλες διαστάσεις, δεν γνωρίζω αν μπορεί να κόψει, τιμές κτλ.

Εγώ θα έβαζα δυο κομμάτια, υποθέτω ότι θα έχεις βέργα, κόντρες κτλ.

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Εβενος
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 08:58:31 πμ »
Εχω αγορασει απο τον συγκεκρημενο σφενδαμι και μελιο,για το μπασο που εφτιαχνα περισι τετοιο καιρο (εχω τοπικ εδω με την κατασκευη γιαυτο αναφερω πιο οργσνο ειναι)
Οντως εχει τα παντα αυτος,απλα δεν στελνει εκτως.
Πρεπει να παω να τα παρω απο εκει και δεν βολευει γιατι ναι μεν ειμαι μιαμιση ωρα μακρια,αλλα δεν υπαρχει χρονος.θα δω μην ξεκλεψω ομως στην εσχατη αναγκη.
Ναι θα βαλω κοντρες.Και βεργα,και καρμπον

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Εβενος
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 09:54:06 πμ »
Παιδες καλημερα.
Ψαχνω εβενο για ταστιερα,και δεν βρησκω στις διαστασεις που θελω ( 85.5cm * 8.5cm * 7-8mm)
Περαν του dimizparts και του σοφιανου,ποιος αλλος εχει εβενο,να δω μηπως και βρω;
Αλλιως σκεφτομαι να παρω 2 κομματια και εκει που τελειωνει το ενα,να ξεκηναει το αλλο.
Ενδικνετε κατι τετοιο η οχι;
Ευχαριστω

Φίλε saved καλημέρα ,
Ἐπειδή δέν μπορῶ νά κάνω στό θέμα σου παράθεση ἀπό μιά ἴδια περίπτωση πού συνέβη σέ μένα , σέ ὁδηγῶ νά διαβάσης ( καί νά δῆς φωτογραφίες ) στήν ἑνότητα : " κατασκευές ἐγχόρδων " , θέμα : κατασκευή ταμπουρᾶ μέ δοξάρι ( yaylı tanbur ) " , σελίδα 7 περίπου στή μέση . Εὶναι ἀκριβῶς αὐτό πού σ' ἐνδιαφέρει , πολύ καλός τρόπος ἑνώσεως δύο ξύλων " ἐν σειρᾶ " , ἰδέα τοῦ φίλου Ἰωσήφ . Ἀφοῦ θά βάλης καί βέργα καί carbon , εἶναι ὅτι πρέπει . Καί μ' ἕνα καλό μπάλωμα μέ "ἀγκίδες " ἐβένου καί στοκάρισμα μέ μαῦρο στόκο ( κόλλα καί σκόνη ἐβένου ) δέν θά φαίνεται καμμία ἀτέλεια . 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Εβενος
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 10:10:19 πμ »
Ὁ Dimizparts ἔχει τό πλάτος καί τό πάχος τοῦ ἐβένου πού θέλεις . Τό μῆκος του εἶναι περίπου 70 ἑκ. + , ἀπ' ὅτι θυμᾶμαι πού ἀγόρασα πρόσφατα ( 70+ ἐπί 10 ἐπί 1 ἑκ. , 38 - 40 εύρώ ) , ( μάλιστα μοῦ τό ἔβγαλε μέ πάχος 10 χιλ. καί ἀναγκάστηκα νά τό λεπτύνω γιατί ἦταν πολύ βαρύ ) . Ἀφοῦ θέλεις συμπλήρωμα τό πολύ 15 ἑκ. , αὐτό θά τό βάλης πρός τήν μεριά τοῦ ἄνω καβαλλάρη ὥστε τό " ἀδύνατο " σημεῖο τῆς ἐνώσεως νά μήν εἶναι πρός τό μέσον τού μανικιοῦ ὅπου ἀσκεῖται μεγαλύτερη πίεση ( αὐτό τό λέω μόνο ἀπό διαίσθηση , δέν ξέρω νά τό ἐξηγήσω ) .
Ἄν , πιστεύω , ἡ ἔνωση γίνει ἔτσι , καί δεδομένων τῶν ἄλλων παραμέτρων ( κόντρες , βέργα , carbon ) , ἡ ταστιέρα σου θά εἶναι πραγματικά σάν ἕνα ξύλο .
Καλή ἐπιτυχία !!!

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Εβενος
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 02:02:29 μμ »
Ευχαριστω για την βοηθεια.πο την μια σκεφτομαι η ενοση να ειναι ακριβως σε καποιο ταστο,ωστε να μην φαινετε.Με τι εκοψες τον εβενο ετσι?
το μανικι θα το κανω καπως ετσι

δηλαδη σφενδαμι,καρμπον,σφενδαμι,καρμπον,σφενδαμι,και το καρμπον θα φτανει απο την ταστιερα μεχρι πισο μερια

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Εβενος
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 03:22:31 μμ »
Φίλε saved , τόν ἔβενο , ἐπειδή εἶχε πάχος 10 χιλ. , τόν ἔκοψα πολύ προσεκτικά στό δισκοπρίονο τοῦ συνθέτου πού ἔχω . Ἀλλά κόβεται καί σ' ὁποιοδήποτε δισκοπρίονο μέ ὁδηγό . Τό ἔκοψα σ' αὐτό τό μηχάνημα , ἐπειδή ἡ τομή γίνεται καθαρή , δέν χρειάζεται τρίψιμο ἤ λιμάρισμα ἤ καί ρασπάρισμα , μέ ἀποτέλεσμα νά ἐφαρμόζουν σωστά οἱ πρός κόλληση ἐπιφάνειες . Ἄν κόψης ἔτσι τά δύο κομμάτια τοῦ ἐβένου , νά προσέξης οἱ τομές νά μήν γίνουν μέχρι τό σημάδι πού θά βάλης , άλλά λίγο πιό πίσω ἐπειδή ὁ δίσκος ἔχει στρογγυλάδα καί κόβει καί μετά τό σημάδι , καί αὐτό τό τμῆμα πού θά μείνη ἄκοπο , θά τό κόψης σιγά σιγά μέ τό πριόνι .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Εβενος
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 03:25:34 μμ »
Καλό εἶναι ἡ ἔνωση νά γίνη σέ κάποιο τάστο ( πού θέλει ἀκρβῆ μέτρηση ) , ἀλλά ὁ ἔβενος " μπαλώνεται " τόσο εὔκολα καί σωστά , πού ἡ ἔνωση θά εἶναι ἀδιάκριτη .

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Εβενος
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 04:43:07 μμ »
Δεν εχω δισκοπριονο.ισως κολισω 2 κοματια χωρις τετοια τομη η μπορει να δοκιμασω με το ρουτερ να κανω καμια πατεντα.Κολαει ευκολα;γιατι εχω διαβασει πως ειναι μπελαλιδικο ξυλο

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Εβενος
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 08:47:13 πμ »
Πέρα από τον Αβραμίδη που όντως έχεις διάφορα κομμάτια έβενο (τουλάχιστον πριν από κανένα χρόνο που είχα πάει εγώ) έιχα δει και και στον Γκίκα στην Βέροια πριν κανά δυο χρόνια ένα μεγάλο μαδέρι γύρω στα δυο μέτρα μήκος  και διαστάσεις γύρω στα 10 εκ χ 10 εκ. Για να κόψει ένα κομάτι από αυτό 1 μετρο χ 10 εκ χ 10 εκ μου έβγαινε τότε γύρω στα 170- 180 ευρώ.

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Εβενος
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 08:51:19 πμ »
http://www.gikasxyleia.4ty.gr/          και η ιστοσελιδα

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Εβενος
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 09:01:51 πμ »
Φίλε saved καλημέρα ,
Ναί , κολλάει πολύ εὔκολα ὁ ἔβενος .
Ἀφοῦ δέν ἔχεις δισκοπρίονο , μπορεῖς , ἄν θέλεις νά κάνης αὐτοῦ τοῦ εἴδους τήν ( μισοχαραχτή ) κόλληση , νά πᾶς σέ κάποιον μαραγκό καί νά σοῦ τήν κάνη στό δισκοπρίονό του , ἤ , ἄν καί αὐτός δέν ἔχει τέτοιο , μπορεῖ νά στά κόψη στήν πριονοκορδέλα του . Σ' αὐτή τήν περίπτωση , οἱ πρός κόλληση ἐπιφάνειες δέν θά εἶναι τελείως λεῖες , θά ὑπάρχουν κορδελιές , ἀλλ' αὐτές ἐξαλείφονται εὔκολα μέ μιά ράσπα προσεκτικά μή λεπτύνουν πολύ τά τμήματα πού θά κολληθοῦν . Ἀλλ' ἀκόμη καί νά γίνη αὐτό , μπορεῖς νά παρεμβάλης ἕνα κομμάτι μαῦρο καπλαμᾶ , ὥστε τό πάχος καί τῶν δύο τμημάτων πού θά κολληθοῦν , νά εῖναι ἴσο μέ τό πάχος τῆς ὁλόκληρης ( ἄκοπης ) ταστιέρας .
Τό θετικό μέ τήν πριονοκορδέλα εἶναι ὅτι , ἐπειδή κόβει κάθετα καί ὄχι μέ στρογγυλάδα ὅπως τό δισκοπρίονο , κόβει ἀκριβῶς μέχρι τό σημάδι πού βάζεις , καί ὄχι περισσότερο ὅπως τό δισκοπρίονο . Ἄν τελικά τά κόψης μέ πριονοκορδέλα καί ὅταν ἀνταμώσης τά πρός κόλληση τμήματα δῆς ὅτι τό πάχος τους εῖναι ἴσο μέ τῆς ὑπόλοιπης ( ἄκοπης ) ταστιέρας , μήν τά ρασπάρης γιά νά φύγουν οἱ κορδελιές , κόλλησέ τα ὅπως εῖναι , καί ἡ κόλλα θά καλύψη τά μικροκενά , τά ὁποῖα εἶναι πολύ μικρά , διότι ὁ ἔβενος , σάν πολύ σκληρό ξύλο πού εἶναι , δέν δημιουργεῖ βαθειές κορδελιές .

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Εβενος
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 12:56:13 μμ »
Ευχαριστω παιδια για τις πολυτημε πληροφοριες  {celebrate001}

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Εβενος
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 12:56:48 μμ »
 Μηλησα στο τηλεφωνο.με τον κ.Γκικα.θα πετασω απο εκει μαλον δευτερα και θα σας πω εντιπωσεις

saved

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 472
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Εβενος
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 05:02:16 μμ »
Παιδια σημερα ημουν στον κ.Γκικα και πηρα ενα μαδερι σφενταμι και ενα κοματι εβενο.
Επαθα πλακα απο τις εγκαταστασεις.δεν ξερω ποσα στρεματα πανελ και ποσα ειδη ξυλου εχει μεσα,αλλα τετοιες εγξαταστασεις δεν εχω ξαναδει.
Απο τημες το σφενταμι μου φανηκε λιγο ακριβο 64€ μαδερι 240*15*5 και εβενο πρωτη φορα αγορασα 150*11*1 παλι 60€ (οι διαστασεις ειναι σε εκατωσρα)

Tags: