Αποστολέας Θέμα: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου  (Αναγνώστηκε 50 φορές)

Πέτρος Αλτινίδης

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« στις: Χθες στις 11:05:41 πμ »
Έχω μια ερώτηση περί συχοτήτων.
Έφτιαξα ένα τρίχορδο μπουζούκι. Η ρε νότα, που κυριαρχεί, έχει συχνότητα 293,333 Hz. Το σκάφος συντονίζεται στα 296 Hz. Αν κουρδίσω το όργανο με το tuner στα 444 Ηζ αντί για 440 τότε οι συχνότητες σκάφους και ρε χορδών συμπίπτουν. Επί πλέον η λα δεν είναι εκτός αφού είναι η πέμπτη της ρε. Το ερώτημα: είναι καλό να έχουμε αυτόν τον συντονισμό ή είναι χρήσιμη αυτή η διαφορά των 3 Hz ώστε να να μην ενισχύεται η ρε;
Πάντως στα 440 δεν ακούγεται κάτι κακό ούτε υπάρχει διακρότημα.
Και φυσικά το άλλο μεγάλο ερώτημα που προκύπτει εδώ και ενδιαφέρει μάλλον πολύ κόσμο είναι αν υπάρχει τρόπος να επέμβουμε στο όργανο για να αλλάξουμε την συχνότητα του ηχείου πρός το επιθυμητό.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Συχνότητα συντονισμού του ηχείου
« Απάντηση #1 στις: Σήμερα στις 12:30:39 μμ »
Καλημερα.
Πετρο δυστυχως δεν εχω κανει ποτε μετρησεις και σε κανενα οργανο που εχω φτιαξει. Ολα τα κανω με το αυτι. Καπακια, σκαφη κοκ τα χτυπαω και βλεπω ποσο καμπανιστος ειναι ο ηχος. Κατα καιρους σε διαφορα οργανα που εχω φτιαξει και δεν μου αρεσε ο ηχος επαιξα με τον καβαλαρη, ετριψα το καπακι μεγαλωσα την τρυπα. Σε εναν μπαγλαμα  σκαφτο μονοκοματο, αφου εκανα διαφορα και παλι προκοπη δεν ειδα, ο ηχος εφτιαξε, καθαρισε και δυναμωσε αφου λεπτυνα το μανικο. Δυστυχως με το θεωρητικο δεν εχω ασχοληθει καθολου και μαλλον στους εδω μπουζουκατασκευαστες πιστευω κι οι περισοοτεροι το ιδιο, σε αντιθεση με τις κιθαρες που τα παιδια το εχουν ψαξει πολυ περισσοτερο. Βοηθαει οτι για αυτα τα οργανα ειναι ολα πιο στανταρισμενα και υπαρχει τεραστια διεθνης βιβλιογραφια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: