Αποστολέας Θέμα: Κυανοκρυλικη κολλα για σκαφος.  (Αναγνώστηκε 1149 φορές)

janko

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Αγαπημένο ξύλο: ελατο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Κυανοκρυλικη κολλα για σκαφος.
« στις: Αύγουστος 07, 2017, 10:13:14 μμ »
Θελω να ανοίξω ένα θέμα όσο αφορά την χρήση της κυανοακρυλικης κόλλας. Σε ένα λαούτο , κόλλησα δύο μέρει του με αυτή. Τα καμάρια και τα δύο μέρει του καπακιού μεταξύ τους. Θεωρώντας ότι είναι τα σημεία που το συντομότερο θα είχα εικόνα για την συμπεριφορά της. Το έδωσα του γιου μου ... και παίζει με αυτό. Οι τάσεις των χορδών ασκούν πιέσεις και σύντομα θα είχα εικόνα. Η κατασκευή είναι ενός χρόνου περίπου. Η διαδικασία κολλήσεις έγινε με τον τρόπο που κολλάνε και την εκάστοτε ξυλόκολλα ( υπό πίεση ). Αν στα σημεία αυτά έδειχνε αντοχή και ελαστικότητα τότε θα ήταν κατάλληλη για κολλήσεις με τέτοιες απαιτήσεις. Θεωρώ ότι και η κόλληση των ντουγων αυτό απαιτεί. Σίγουρα το σκάφος δεν θα δεχτεί της βίαιες πιέσεις του καπακιού. ... αλλά πιστεύω ότι αν τα καταφέρει εκεί, τώρα, αλλά και σε βάθος χρόνου τότε θα τα καταφέρει και αλλού με λιγότερες απαιτήσεις.
Αυτο που συμβαίνει στο συγκεκριμένο  σημείο είναι να ανασηκώνετε το καπάκι η να βυθίζεται , ανάλογα με τον τύπο του χορδοδετη που θα χρησιμοποιηθεί. Επίσης  κοντά στην κάτω  μεριά της τρύπας  ασκούνται  πιέσεις . δεν ξέρω αν είναι σωστό δήγμα για την αξιολόγηση της Κυανοακρυλικης  κόλλας και θέλω την γνώμη σας. Να πω ότι σε όλες τις άλλες  τις κατασκευές  έχω βάλει  titebond και δεν έχω  κάποιο πρόβλημα.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κυανοκρυλικη κολλα για σκαφος.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2017, 01:33:31 μμ »
Δεν νομίζω ότι η κόλλα που έβαλες ενδύκνειται για εκεί που τη χρησιμοποίησες
Δεν εχει ελαστικότητα και ειναι θέμα χρόνου αν ζοριστεί να ανοίξει

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κυανοκρυλικη κολλα για σκαφος.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2017, 05:32:36 μμ »
μμμμμμ.....................τωρα καταλαβα ποιος εισαι.Σε διαβασα προχθες σε ποστ του Ρομπογιαννακη.Μια απο τα ιδια κι εγω για το θεμα της κολλας...........αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης.
Γιατι πειραματιζεστε σε λαθος μονοπατια? Να πειραματιστεις σε θεματα οπλισμου, θεματα στατικοτητας, η θεματα βαψιματος μπορω να το καταλαβω. Να φτιαχνεις ενα τοσο δυσκολο κι απαιτητικο οργανο οπως το λαουτο, και να ριχνεις κορονα γραμματα για το αν θα αντεξει η κολλα αυτο με ξεπερναει. Εις τους αιωνας των αιωνων ολοι εβαζαν ζωικης προελευσης.Μετα ηρθαν οι Αμερικανοι..... οπου αφου μελετησαν τα πραγματα, μας εδωσαν την γνωστοτατη Titebont  σε 4-5 τυπους. Τι διαολος σε εβαλε να βαλεις loggo?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: