Αποστολέας Θέμα: Κλειδιά για λύρα  (Αναγνώστηκε 1236 φορές)

cptX

• Jr. Member
  • **
Κλειδιά για λύρα
« στις: Ιούνιος 15, 2017, 11:30:13 πμ »
Καλημέρα στην παρέα, αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση στο φόρουμ.

Θέλω να φτιάξω μια λύρα (πιστεύω θα ειναι τέλειο συναίσθημα να παίζω μια λύρα που την έχω φτιάξει μόνος μου) και αυτές τις μέρες συγκεντρώνω όσο μπορώ περισσότερες πληροφορίες.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ κλειδιά σε ζεύγη (όχι τετράδα που θα χρειαστεί κόψιμο) με απόσταση από άξονα σε άξονα 23,5mm;
Επίσης ξέρει κανείς πόσο μήκος έχουν οι άξονες των χορδοδετών των κλειδιών και αν θα χρειαστούν κόψιμο για την προσαρμογή τους στην λύρα?
Θέλω να ξέρω αν όλοι οι κατασκευαστές λύρας κόβουν τους άξονες στο επιθυμητό μήκος ή απλά φτιάχνουν το φάρδος της κεφαλής της λύρας μεγαλύτερο για να γλιτώσουν το κόψιμο των αξόνων...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2017, 11:46:54 πμ από cptX »

tzekos

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
Απ: Κλειδιά για λύρα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2017, 03:16:00 μμ »
καλησπερα  φιλε μου.καλος ηρθες στην παρεα μας.κατα αρχη πες μα λιγα λογια για σενα.απο που εισαι και αν εχεις φτιαξει καποιο οργανω εως τωρα.τι ξυλα θα κατεργαστεις και αν εχεις καποιο σχεδιο, πατρον δηλαδη.πας πηγες στην ουρα πρωτα εσυ.ξεκινα με τα βασικα και οτι μπορουμε απο πληροφοριες και σχετικη βοηθεια,θα την εχεις απο τα παιδια εδω μεσα.καλη συνεχεια και καλα ροκανισματα.... {celebrate011}

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2017, 03:32:12 μμ »
καλοσωρίζω κι εγώ...

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ κλειδιά σε ζεύγη (όχι τετράδα που θα χρειαστεί κόψιμο) με απόσταση από άξονα σε άξονα 23,5mm;

"απλά" κλειδιά σε ζευγάρια (τύπου μαντολίνου ή μπαγλαμά, αν ψάχνεις τέτοιου τύπου), μάρκας grover έχει ο Μαυρομουστάκης στη Θεσσαλονίκη, για Αθήνα ή αλλού δεν γνωρίζω.

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:23:29 μμ »
Μυρωνα στο ειπα στην εκθεηση ποιο μαγαζι εχει κλειδια γκροβερ στην αθηνα. Κωσταντελος στο γαλατσι.  Δες τις σημιωσεις σου μην ξαναλεμε παααλι τα ιδια.  Αν παρεις  φτηνα, θα θελουν κοψιμο, εαν θες να κανεις ενα λεπτο ομορφο καραολο.  Ειναι προτιμοτερο να κοντινεις λιγο τα κλειδια, απο το να αλλαξεις τα σχεδια σου και να κανεις ενα χοντροκομμενο καραολο. Αν παρεις γκροβερ ισως και να μην θελουν. Εχουν 25μμ μηκος ενω οι αποστασεις των κεντρων ειναι 23 και σε κατι κινεζικα που βρηκα και μετρισα ειναι 28 το μηκος και η αποσταση 26.

cptX

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2017, 05:49:11 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όχι δεν έχω ξαναφτιάξει όργανο.

Τηλεφώνησα στον Σοφιανό στην θεσσαλονίκη και έχει κλειδιά μπαγλαμά με μηκος αξόνων 25mm αλλά τριπλά (θα χρειαστούν κόψιμο). Τα 25mm μαλλον δεν θα χρειαστούν κόψιμο διότι το φάρδος της κεφαλής της λυρας θα είναι 26mm και θα κάνω διαμπερείς τις τρύπες οπότε θα περισσέψει και 1mm.

John 2014 έχεις δίκιο μου χες πει για κλειδιά και το χα ξεχασει. Πρέπει να παω να τα δω.

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2017, 07:08:20 μμ »
http://www.sss.gr/index.php?l=1&product=2&c=278

Δες κι εδώ φίλε μου.Πάρε ένα τηλέφωνο δεν χάνεις τίποτα. Καλή συνέχεια σου εύχομαι.

cptX

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2017, 11:34:05 πμ »
Ευχαριστώ Γιάννη Καραβασίλη, εδώ μπορώ να τα δώ κιόλας, άσε που κατεβαίνοντας κρήτη το καλοκαίρι μπορεί να περάσω από κει να ψωνίσω.

Tags: