Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ρούτερ  (Αναγνώστηκε 468 φορές)

Aggelos83

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Επιλογή ρούτερ
« στις: Ιούνιος 15, 2017, 01:26:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους ! είμαι καινουριος στο forum και αρκετά μπερδεμένος . Θέλω να ξεκινησω την 1η μου κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας και ψαχνω καποιο ρουτερ . Εχω μπερδευτεί με τα νούμερα των κοπτικών . Το ρουτερ που εχω σκοπό να πάρω είανι το Bosch POF 1200 AE το οποίο στο σαιτ της Bosch αναφέρει ότι δέχεται 6mm . Ρίχνοντας μια ματια για κοπτικά , βλεπω τα περισσότερα να έχουν διάμετρο 6,35 . Αν κατάλαβα σωστα , το 6,35mm   είναι αμερικανικης κατασκευης   και το 6mm   ευρωπαικής . Δηλαδή το Bosch POF 1200 AE που σκοπευω να πάρω δε μπορεί να δεχτεί 6,35 ? Μου φαίνεται κάπως περίργο όλο αυτό....   

Μαρία Γ.

• Sr. Member
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2017, 02:48:23 μμ »
Κοιταξε εδω  εχει το ιδιο θεμα θα σου λυσει καποιες απορριες.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3224.msg56063#msg56063
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Γιώργος Χ.

• Sr. Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2017, 03:36:14 μμ »
. Δηλαδή το Bosch POF 1200 AE που σκοπευω να πάρω δε μπορεί να δεχτεί 6,35 ? Μου φαίνεται κάπως περίργο όλο αυτό....   

Καλώς ήρθες.
 Το συγκεκριμένο ρούτερ  που θέλεις να αγοράσεις  έχει 6χιλ και 8χιλ τσοκ.
Όταν π.χ βρεις κοπτικό με διάμετρο στελέχους 6,35 χιλ(1/4 ίντσας) , χρησιμοποιείς το τσοκ των 8 χιλ , βάζοντας έναν αντάπτορα μέσα (δαχτυλίδι ), ο οποίος έχει εξωτερική διάμετρο 8 χιλ για να χωράει στο τσοκ και 6,35χιλ εσωτερική διάμετρο για να βάλεις το κοπτικό. Το ίδιο συμβαίνει αν είχες τσοκ 6,35χιλ και ήθελες να βάλεις 6χιλ. κοπτικό . ( υπάρχει αντίστοιχος αντάπτορας για όλες τις περιπτώσεις).

.......το συγκεκριμένο ρούτερ πάντως που θέλεις να αγοράσεις και οι δυο αξιολογήσεις αυτών που το πήραν , (στο σκρούτζ)ήταν εντελώς αρνητικές!!!!

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:02:58 μμ »
σωστος στο πρωτο μερος, 6,35 σε 6 δεν νομιζω οτι υπαρχει δαχτυλιδι.  λογικο ειναι....  Μονο καμια προεκταση με κολετ αλλα εκει πας αλλου, θα εχεις προβλημα με το ύψος.

Aggelos83

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:13:49 μμ »
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια ! 
Γιώργο   ,   το έχω δει ότι δεν εχει καλή βαθμολογια στο skroutz , αλλά στο amazon διαβασα καλες κριτικές . Σκέφτηκα να το προτιμήσω μιας και το budget  μου ειναι περιορισμένο . To συγκεκριμένο ρουτερ το βρήκα σε καποιο μαγαζι 70 ευρω , και σκέφτηκα μηπως αξίζει να το προτιμήσω λογο επωνυμιας  , παρά  να αγοράσω καποιο  αλλο όχι   τοσο επώνυμης μαρκας   ( π.χ. Einhell  - Verto )   με 60-70 ευρω . Τι πιστευεις ?

Γιώργος Χ.

• Sr. Member
  • Ανεκπαίδευτος
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:25:19 μμ »
σωστος στο πρωτο μερος, 6,35 σε 6 δεν νομιζω οτι υπαρχει δαχτυλιδι.  λογικο ειναι....  Μονο καμια προεκταση με κολετ αλλα εκει πας αλλου, θα εχεις προβλημα με το ύψος.
Τα ρούτερ συνήθως έχουν δυο τσοκ, ή θα ειναι και τα δυο σε χιλιοστά , ή και τα δυο σε ίντσες.
.....εννοούσα " αντίστοιχος αντάπτορας" από το μεγαλύτερο τσοκ  στο μικρότερο, όχι από 6,35 χιλ σε 6 χιλ ;D

Γιώργος Χ.

• Sr. Member
  • Ανεκπαίδευτος
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:37:19 μμ »
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια ! 
Γιώργο   ,   το έχω δει ότι δεν εχει καλή βαθμολογια στο skroutz , αλλά στο amazon διαβασα καλες κριτικές . Σκέφτηκα να το προτιμήσω μιας και το budget  μου ειναι περιορισμένο . To συγκεκριμένο ρουτερ το βρήκα σε καποιο μαγαζι 70 ευρω , και σκέφτηκα μηπως αξίζει να το προτιμήσω λογο επωνυμιας  , παρά  να αγοράσω καποιο  αλλο όχι   τοσο επώνυμης μαρκας   ( π.χ. Einhell  - Verto )   με 60-70 ευρω . Τι πιστευεις ?

Φίλε μου " δυστυχώς "πρέπει να  δώςεις περισσότερα χρήματα! ......ειδικά για ρουτερ!!

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:57:31 μμ »
  Το ίδιο συμβαίνει αν είχες τσοκ 6,35χιλ και ήθελες να βάλεις 6χιλ. κοπτικό . ( υπάρχει αντίστοιχος αντάπτορας για όλες τις περιπτώσεις).

Οχι οτι εχει ιδιαιτερη σημασια, αλλα........ αυτο διαβασα.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #40
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2017, 05:11:28 μμ »
μα τι στο καλο, παλι τα κινεζικα ξεκινησατε...  ;D
Τίποτα πιο ωραίο από μια κιθάρα…εκτός ίσως από δυο!

Aggelos83

• Newbie
  • *
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2017, 05:46:23 μμ »
Σε οτι αφορά τα τσοκ , νομίζω καλύφθηκα !    Ευχαριστώ !
Με την επιλογή του ρουτερ  δε ξερω τι να κάνω..   το κατάλαβα οτι το καλό ρουτερ κοστίζει ...    Δεδομένου ότι το budget είναι μικρό  και  το ότι θα είναι η 1η μου απόπειρα  στρέφομαι σε πιο φθηνες λύσεις .

Μαρία Γ.

• Sr. Member
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2017, 09:10:30 μμ »
TA Αρνητικα σχολια των δυο
http://www.skroutz.gr/s/3027098/Bosch-POF-1200-AE.html#reviews
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Aggelos83

• Newbie
  • *
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2017, 10:05:37 μμ »
Τα εχω διαβασει , επίσης διάβασα και μεσα από το amazon
https://www.amazon.co.uk/Bosch-POF-1200-AE-Router/product-reviews/B001E4EJ5S/ref=cm_cr_arp_d_hist_1?filterByStar=one_star&pageNumber=1
όπου οι κρητικές ηταν καλές ( οι πιο πολλές ) .     Γνωρίζετε αν στο ίδιο budget των 70 ευρώ υπάρχει κάτι καλύτερο ?   

Γιάννης Καραβασίλης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 2
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2017, 12:01:46 πμ »
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=9388

Δες κι αυτό.....δέχεται όλα τα κοπτικά νομίζω και δεν είναι τελευταίας ποιότητας....Είναι κοντά στα λεφτά σου πιστεύω.

Aggelos83

• Newbie
  • *
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2017, 02:35:43 μμ »
Καλή εναλλακτική φαίνεται ,  έχει καλύτερη κριτική στο  σκρουτζ  , αλλά  λιγοτερο καλή στο amazon .

georgesk

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 16, 2017, 04:45:24 μμ »
Δηλαδή το Bosch POF 1200 AE που σκοπευω να πάρω δε μπορεί να δεχτεί 6,35 ? Μου φαίνεται κάπως περίργο όλο αυτό....   

Εγω φιλε μου εχω και το προτεινω ανεπιφυλακτα,το Bosch POF 1400 ACE.
Εχει 3 τσοκ,6-6,35-και 8 mm.
Κυρίως εχει την μικρορυθμιση που σου επιτρεπει να εισαι πολυ ακριβής στην ρυθμιση,και για αυτο τον λογο δεν πηρα το μοντελο που αναφερεις.
Σε εμενα εχει βγει το εργαλειο σκυλί......