Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ρούτερ  (Αναγνώστηκε 6761 φορές)

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Επιλογή ρούτερ
« στις: Ιούνιος 15, 2017, 01:26:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους ! είμαι καινουριος στο forum και αρκετά μπερδεμένος . Θέλω να ξεκινησω την 1η μου κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας και ψαχνω καποιο ρουτερ . Εχω μπερδευτεί με τα νούμερα των κοπτικών . Το ρουτερ που εχω σκοπό να πάρω είανι το Bosch POF 1200 AE το οποίο στο σαιτ της Bosch αναφέρει ότι δέχεται 6mm . Ρίχνοντας μια ματια για κοπτικά , βλεπω τα περισσότερα να έχουν διάμετρο 6,35 . Αν κατάλαβα σωστα , το 6,35mm   είναι αμερικανικης κατασκευης   και το 6mm   ευρωπαικής . Δηλαδή το Bosch POF 1200 AE που σκοπευω να πάρω δε μπορεί να δεχτεί 6,35 ? Μου φαίνεται κάπως περίργο όλο αυτό....   

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2017, 02:48:23 μμ »
Κοιταξε εδω  εχει το ιδιο θεμα θα σου λυσει καποιες απορριες.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3224.msg56063#msg56063
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2017, 03:36:14 μμ »
. Δηλαδή το Bosch POF 1200 AE που σκοπευω να πάρω δε μπορεί να δεχτεί 6,35 ? Μου φαίνεται κάπως περίργο όλο αυτό....   

Καλώς ήρθες.
 Το συγκεκριμένο ρούτερ  που θέλεις να αγοράσεις  έχει 6χιλ και 8χιλ τσοκ.
Όταν π.χ βρεις κοπτικό με διάμετρο στελέχους 6,35 χιλ(1/4 ίντσας) , χρησιμοποιείς το τσοκ των 8 χιλ , βάζοντας έναν αντάπτορα μέσα (δαχτυλίδι ), ο οποίος έχει εξωτερική διάμετρο 8 χιλ για να χωράει στο τσοκ και 6,35χιλ εσωτερική διάμετρο για να βάλεις το κοπτικό. Το ίδιο συμβαίνει αν είχες τσοκ 6,35χιλ και ήθελες να βάλεις 6χιλ. κοπτικό . ( υπάρχει αντίστοιχος αντάπτορας για όλες τις περιπτώσεις).

.......το συγκεκριμένο ρούτερ πάντως που θέλεις να αγοράσεις και οι δυο αξιολογήσεις αυτών που το πήραν , (στο σκρούτζ)ήταν εντελώς αρνητικές!!!!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:02:58 μμ »
σωστος στο πρωτο μερος, 6,35 σε 6 δεν νομιζω οτι υπαρχει δαχτυλιδι.  λογικο ειναι....  Μονο καμια προεκταση με κολετ αλλα εκει πας αλλου, θα εχεις προβλημα με το ύψος.

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:13:49 μμ »
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια ! 
Γιώργο   ,   το έχω δει ότι δεν εχει καλή βαθμολογια στο skroutz , αλλά στο amazon διαβασα καλες κριτικές . Σκέφτηκα να το προτιμήσω μιας και το budget  μου ειναι περιορισμένο . To συγκεκριμένο ρουτερ το βρήκα σε καποιο μαγαζι 70 ευρω , και σκέφτηκα μηπως αξίζει να το προτιμήσω λογο επωνυμιας  , παρά  να αγοράσω καποιο  αλλο όχι   τοσο επώνυμης μαρκας   ( π.χ. Einhell  - Verto )   με 60-70 ευρω . Τι πιστευεις ?

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:25:19 μμ »
σωστος στο πρωτο μερος, 6,35 σε 6 δεν νομιζω οτι υπαρχει δαχτυλιδι.  λογικο ειναι....  Μονο καμια προεκταση με κολετ αλλα εκει πας αλλου, θα εχεις προβλημα με το ύψος.
Τα ρούτερ συνήθως έχουν δυο τσοκ, ή θα ειναι και τα δυο σε χιλιοστά , ή και τα δυο σε ίντσες.
.....εννοούσα " αντίστοιχος αντάπτορας" από το μεγαλύτερο τσοκ  στο μικρότερο, όχι από 6,35 χιλ σε 6 χιλ ;D

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:37:19 μμ »
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια ! 
Γιώργο   ,   το έχω δει ότι δεν εχει καλή βαθμολογια στο skroutz , αλλά στο amazon διαβασα καλες κριτικές . Σκέφτηκα να το προτιμήσω μιας και το budget  μου ειναι περιορισμένο . To συγκεκριμένο ρουτερ το βρήκα σε καποιο μαγαζι 70 ευρω , και σκέφτηκα μηπως αξίζει να το προτιμήσω λογο επωνυμιας  , παρά  να αγοράσω καποιο  αλλο όχι   τοσο επώνυμης μαρκας   ( π.χ. Einhell  - Verto )   με 60-70 ευρω . Τι πιστευεις ?

 Φίλε μου " δυστυχώς "πρέπει να  δώςεις περισσότερα χρήματα! ......ειδικά για ρουτερ!!

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2017, 04:57:31 μμ »
  Το ίδιο συμβαίνει αν είχες τσοκ 6,35χιλ και ήθελες να βάλεις 6χιλ. κοπτικό . ( υπάρχει αντίστοιχος αντάπτορας για όλες τις περιπτώσεις).


Οχι οτι εχει ιδιαιτερη σημασια, αλλα........ αυτο διαβασα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2017, 05:11:28 μμ »
μα τι στο καλο, παλι τα κινεζικα ξεκινησατε...  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2017, 05:46:23 μμ »
Σε οτι αφορά τα τσοκ , νομίζω καλύφθηκα !    Ευχαριστώ !
Με την επιλογή του ρουτερ  δε ξερω τι να κάνω..   το κατάλαβα οτι το καλό ρουτερ κοστίζει ...    Δεδομένου ότι το budget είναι μικρό  και  το ότι θα είναι η 1η μου απόπειρα  στρέφομαι σε πιο φθηνες λύσεις .

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2017, 09:10:30 μμ »
TA Αρνητικα σχολια των δυο
http://www.skroutz.gr/s/3027098/Bosch-POF-1200-AE.html#reviews
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2017, 10:05:37 μμ »
Τα εχω διαβασει , επίσης διάβασα και μεσα από το amazon
https://www.amazon.co.uk/Bosch-POF-1200-AE-Router/product-reviews/B001E4EJ5S/ref=cm_cr_arp_d_hist_1?filterByStar=one_star&pageNumber=1
όπου οι κρητικές ηταν καλές ( οι πιο πολλές ) .     Γνωρίζετε αν στο ίδιο budget των 70 ευρώ υπάρχει κάτι καλύτερο ?   

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2017, 12:01:46 πμ »
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=9388

Δες κι αυτό.....δέχεται όλα τα κοπτικά νομίζω και δεν είναι τελευταίας ποιότητας....Είναι κοντά στα λεφτά σου πιστεύω.

Aggelos83

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 16, 2017, 02:35:43 μμ »
Καλή εναλλακτική φαίνεται ,  έχει καλύτερη κριτική στο  σκρουτζ  , αλλά  λιγοτερο καλή στο amazon .

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Επιλογή ρούτερ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 16, 2017, 04:45:24 μμ »
Δηλαδή το Bosch POF 1200 AE που σκοπευω να πάρω δε μπορεί να δεχτεί 6,35 ? Μου φαίνεται κάπως περίργο όλο αυτό....   


Εγω φιλε μου εχω και το προτεινω ανεπιφυλακτα,το Bosch POF 1400 ACE.
Εχει 3 τσοκ,6-6,35-και 8 mm.
Κυρίως εχει την μικρορυθμιση που σου επιτρεπει να εισαι πολυ ακριβής στην ρυθμιση,και για αυτο τον λογο δεν πηρα το μοντελο που αναφερεις.
Σε εμενα εχει βγει το εργαλειο σκυλί......

Tags: