Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017  (Αναγνώστηκε 11926 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 26, 2017, 12:25:05 μμ »
αν υπαρχουν ποντικοι, υπαρχουν και οι luthier gato  ;D

...και για μερακληδες, που εχουν αλλεργια στην σκονη του ξυλου...  {celebrate018}
http://digitprop.com/wp-content/uploads/2015/10/guitar.pdf
http://zepapermodel.blogspot.gr/search/label/Viola


και από Σεπτέβρη με μπουζούκι

σα να λεμε κιθαρομετεξεταστέος...  {celebrate015} {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 26, 2017, 02:36:00 μμ »
Εγω τα εχω για κατοικιδια στο αποθηκακι που φτιαχνω να μου κανουν παρεα!!
Φιλε στελιο καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι γινεται σε μαγαζι που φτιαχνει χρωματα να σου φτιαζουν σπρει με βερνικι νιτρου.μηπως ξερετε κατι γιαυτο??εχει δοκιμασει κανεις??

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 27, 2017, 04:14:13 μμ »
Εγω τα εχω για κατοικιδια στο αποθηκακι που φτιαχνω να μου κανουν παρεα!!
Φιλε στελιο καπου διαβασα στο ιντερνετ οτι γινεται σε μαγαζι που φτιαχνει χρωματα να σου φτιαζουν σπρει με βερνικι νιτρου.μηπως ξερετε κατι γιαυτο??εχει δοκιμασει κανεις??

μεχρι βερνικια και χρωματα αυτοκινητου σου φτιαχνουν ορισμενα μαγαζια.Αλλα πρεπει να το ριξεις γρηγορα μην στεγνωσει αφου εχει μεσα του σκληριντες
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 27, 2017, 05:08:25 μμ »
Σε ευχαριστω κωστα να σαι καλα!!θα ρωτησω πρωτα εδω στα μαγαζια αν το φτιαχνει κανεις αλλιως θα το προσπαθησω με μπαλα.αλλα με την ζεστη που εχει δε μου κανει ορεξη για τιποτα με βλεπω να παθαινω θερμοπληξια στο αποθηκακι!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 27, 2017, 06:41:10 μμ »
Εγω τα εχω για κατοικιδια στο αποθηκακι που φτιαχνω να μου κανουν παρεα!!


βαλε ντε καμια φωτο στο αντιστοιχο θεμα!!

φτιαχνουν οπως σωστα ειπε ο κωστας-εγω δεν τα εχω δοκιμασει ποτε, μιας και εχω επαγγελματικο κομπρεσερ-πιστολι και ριχνω με αυτο.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 27, 2017, 08:02:17 μμ »
Παιδια το ξερω σας εχω ζαλισει με τις αποριες μου αλλα δειξτε λιγο κατανοηση ειμαι νεοπας!!πριν κολησω ταστιερα ειχα δωσει λιγο αρνητικη κληση στο μπρατσο απο το 4 ταστο προς το καραολο περιπου μισο χιλιοστο.εβαλα τα ταστα και παρατηρησα οτι πηγε λιγο πισω οπως ειναι λογικο με αποτελεσμα βαζοντας το χαρακα να παταει σε ολη την επιφανεια να τραμπαλιζει δηλαδη να παταει στη μεση και στο πρωτο ταστο η στο τελεφτεο πρως την τρυπα αναλογα πρως τα που το βαζω να παταει να εχει ενα κενο περιπου 1 χιλιοστο.η απορια μου λοιπον ειναι αφτο πρεπει να το φερο στα ισια του με το τριψημο των ταστων η πρεπει να περαστουν χορδες οπως ειναι να το φερουν οι τασεις και μετα να διαμορφοσω τα ταστα????στελιο αμα τον πετυχο σε καμια καλη ποζα θα στον ποσταρω😁

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 643
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 27, 2017, 10:33:10 μμ »
Αυτή η καμπύλη που έχει πάρει προς τα πίσω με το κάρφωμα των τάστων είναι φυσιολογοκή και χρειάζεται. Μόλις μπουν χορδές θα έρθει στα ίσια του το μανίκι. (Πάντως σε δικά μου όργανα με το κάρφωμα των τάστων η καμπύλη που παίρνει το μανίκι προς τα πίσω είναι πάνω από ένα χιλιοστό που λες εσύ, και μετά με τις χορδές έρχεται).
Τα τάστα τσεκάρισέ τα ανά τριάδες με ένα μικρό χάρακα, και λιμάρισε όποιο χρειάζεται.

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 27, 2017, 11:15:56 μμ »
Ευχαριστω πολυ φιλε ρεμπετη!!!το κενο δεν το μετρησα ακριβως μπορει να ειναι και παραπανω απο χιλιοστο παντως μου φαινετε φυσιολογικο δεν εχει τεραστιο κενο!εγω νομιζα πως τα τριβουν ολα τα ταστα να ερθουν σε μια ευθεια και μετα τα ελενχουν ανα τριαδες.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 28, 2017, 07:39:41 πμ »
Καλημέρα κι από μένα .

Για τα επόμενα βήματα, με όλη σου την ηρεμία , όσο μπορείς χωρίς άγχος ,
διάβασε αν θέλεις τα παρακάτω από τον Μάνο ( απάντηση Νο 172 )

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2951.165 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 28, 2017, 09:07:30 πμ »
Καλημερα φιλε ιωσηφ και σε ευχαριστω για το πρωινο δωρο!!το ειχα διαβασει παλιοτερα αυτο το αναλυτικοτατο ποστ απο τον φιλο μανο και πραγματικα εχει προσφερει φοβερη βοηθεια με τα ποστ του και τον ευχαριστω πολυ!αλλα χθες που το εψαχνα δεν το εβρισκα εφαγα τον κοσμο στην αναζητηση αλλα τιποτα.πιστευω πως η πρωτη κατασκευη ειναι πολυ ανχοτικη γιατι αμα δε ξερεις λες παει το χαλασα κριμα το κοπο που εκανα τοσο καιρο αλλα μετα που ηρεμεις σιγα σιγα βρισκεις την ακρη και το καταφερνεις!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 28, 2017, 09:13:09 πμ »
Καλημέρα κι από μένα .

Για τα επόμενα βήματα, με όλη σου την ηρεμία , όσο μπορείς χωρίς άγχος ,
διάβασε αν θέλεις τα παρακάτω από τον Μάνο ( απάντηση Νο 172 )

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2951.165


να προσθέσω μια παρατήρηση του Γιώργου Χ. : στο αρχικό leveling ακολουθείς το (ήδη καμωμένο από την τοποθέτηση των τάστων) "τόξο" της ταστιέρας.
Δεν έχει νόημα δηλαδή να είναι όοοολα τα τάστα (27 ? ) επιπεδοποιημένα στην ίδια ευθεία, στην ουσία λιμάρεις περίπου το 1/3 κάθε φορά (~ 8-9 τάστα) και αφού περάσεις όλη την ταστιέρα πας στο επόμενο βήμα, ανά τρία.


Αυτή η καμπύλη που έχει πάρει προς τα πίσω με το κάρφωμα των τάστων είναι φυσιολογοκή και χρειάζεται. Μόλις μπουν χορδές θα έρθει στα ίσια του το μανίκι. (Πάντως σε δικά μου όργανα με το κάρφωμα των τάστων η καμπύλη που παίρνει το μανίκι προς τα πίσω είναι πάνω από ένα χιλιοστό που λες εσύ, και μετά με τις χορδές έρχεται).
Τα τάστα τσεκάρισέ τα ανά τριάδες με ένα μικρό χάρακα, και λιμάρισε όποιο χρειάζεται.


παιδιά αυτές τις μέρες τελειώνω το μπουζούκι (τρίχορδο, 68 κλ.) στο οποίο φύτεψα ράβδο άνθρακα (carbon rod 9.5*3.2 mm από τον dimizparts.gr) γιατί είχε πάρει μπροστά το μανίκι (που γκρίνιαζα για το φλαμούρι).  Δεν έδωσα καμμιά κλίση προς τα πίσω, μη ξέροντας τι θα αντιμετωπίσω (πρώτη φορά το δοκίμασα) και όντας αποφασισμένος να ξεκολλήσω την ταστιέρα ή να βγάλω όλα τα τάστα και να ξανατρίψω ή ακόμα και να αλλάξω όλο το μπράτσο σε περίπτωση αστοχίας - αν δηλαδή έβλεπα τελικά ότι όντως χρειάζεται η κλίση και στο ανθρακόνημα.

Έγινε εκνευριστικά ίσιο. Έχει χορδές 4-5 μέρες (λίγο νωρίς για να είμαι σίγουρος). Δεν έχει κουνήσει καθόλου, η κλίση στα πάνω τάστα δεν φαίνεται να χρειάζεται (14 χιλ. καθαρό ύψος μπράτσου στο μαξιλάρι) και μου επέτρεψε να δώσω (με την πρώτη) action 0,5 στο 1ο και 1,10 (!!!) στο 12ο. Δεν έχω κάνει ποτέ τόσο χαμηλό action - και η αλήθεια είναι ότι δεν μου ταιριάζει στο παίξιμο τόσο χαμηλό και θέλω να το ανεβάσω λίγο.
Είναι νωρίς ακόμα όπως είπα, πρέπει να περιμένω κι άλλο, αλλά μέχρι στιγμής - εντυπωσιάστηκα.

EDIT: ξέχασα να αναφέρω ότι το μανίκι ΔΕΝ έκανε τόξο (δεν ήρθε "πίσω") με τα τάστα (πριόνι 0.4 μμ, τάστα 0.5 μμ, ταστιέρα βένγκε) και το fret leveling έγινε σε ίσιο μανίκι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2017, 10:02:16 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 28, 2017, 05:17:22 μμ »
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες μανο!!καλη συνεχεια φιλε και να ναι ακουνητο το νεο μανικο!!

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 28, 2017, 10:15:52 μμ »
Μπράβο Μάνο! Πολλή σημαντική η πληροφορία με τη ράβδο άνθρακα , που μας έδωσες!  :)
....μου κάνει εντύπωση ότι το χαμηλό action , δεν σου ταιριάζει στο παίξιμο. Οι περισσότεροι αυτό "κυνηγάμε"!!  ;D

Φίλε ksiros είσαι  στο πιο ψυχοφθόρο σημείο, (για μένα τουλάχιστον)λίγη προσοχή να μην κατεβάσεις πολύ τα τάστα με το λιμάρισμα κι όλα θα πάνε καλά. Αν τα τάστα πατάνε σωστά στην ταστιέρα και δεν έχουν σημάδια ή βαθουλώματα απ´ τα χτύπηματα θα θέλουν ελάχιςτο λιμάριςμα . Καλή συνέχεια!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 28, 2017, 10:18:42 μμ »
Καλημέρα κι από μένα .

Για τα επόμενα βήματα, με όλη σου την ηρεμία , όσο μπορείς χωρίς άγχος ,
διάβασε αν θέλεις τα παρακάτω από τον Μάνο ( απάντηση Νο 172 )

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2951.165


να προσθέσω μια παρατήρηση του Γιώργου Χ. : στο αρχικό leveling ακολουθείς το (ήδη καμωμένο από την τοποθέτηση των τάστων) "τόξο" της ταστιέρας.
Δεν έχει νόημα δηλαδή να είναι όοοολα τα τάστα (27 ? ) επιπεδοποιημένα στην ίδια ευθεία, στην ουσία λιμάρεις περίπου το 1/3 κάθε φορά (~ 8-9 τάστα) και αφού περάσεις όλη την ταστιέρα πας στο επόμενο βήμα, ανά τρία.


Αυτή η καμπύλη που έχει πάρει προς τα πίσω με το κάρφωμα των τάστων είναι φυσιολογοκή και χρειάζεται. Μόλις μπουν χορδές θα έρθει στα ίσια του το μανίκι. (Πάντως σε δικά μου όργανα με το κάρφωμα των τάστων η καμπύλη που παίρνει το μανίκι προς τα πίσω είναι πάνω από ένα χιλιοστό που λες εσύ, και μετά με τις χορδές έρχεται).
Τα τάστα τσεκάρισέ τα ανά τριάδες με ένα μικρό χάρακα, και λιμάρισε όποιο χρειάζεται.


παιδιά αυτές τις μέρες τελειώνω το μπουζούκι (τρίχορδο, 68 κλ.) στο οποίο φύτεψα ράβδο άνθρακα (carbon rod 9.5*3.2 mm από τον dimizparts.gr) γιατί είχε πάρει μπροστά το μανίκι (που γκρίνιαζα για το φλαμούρι).  Δεν έδωσα καμμιά κλίση προς τα πίσω, μη ξέροντας τι θα αντιμετωπίσω (πρώτη φορά το δοκίμασα) και όντας αποφασισμένος να ξεκολλήσω την ταστιέρα ή να βγάλω όλα τα τάστα και να ξανατρίψω ή ακόμα και να αλλάξω όλο το μπράτσο σε περίπτωση αστοχίας - αν δηλαδή έβλεπα τελικά ότι όντως χρειάζεται η κλίση και στο ανθρακόνημα.

Έγινε εκνευριστικά ίσιο. Έχει χορδές 4-5 μέρες (λίγο νωρίς για να είμαι σίγουρος). Δεν έχει κουνήσει καθόλου, η κλίση στα πάνω τάστα δεν φαίνεται να χρειάζεται (14 χιλ. καθαρό ύψος μπράτσου στο μαξιλάρι) και μου επέτρεψε να δώσω (με την πρώτη) action 0,5 στο 1ο και 1,10 (!!!) στο 12ο. Δεν έχω κάνει ποτέ τόσο χαμηλό action - και η αλήθεια είναι ότι δεν μου ταιριάζει στο παίξιμο τόσο χαμηλό και θέλω να το ανεβάσω λίγο.
Είναι νωρίς ακόμα όπως είπα, πρέπει να περιμένω κι άλλο, αλλά μέχρι στιγμής - εντυπωσιάστηκα.

EDIT: ξέχασα να αναφέρω ότι το μανίκι ΔΕΝ έκανε τόξο (δεν ήρθε "πίσω") με τα τάστα (πριόνι 0.4 μμ, τάστα 0.5 μμ, ταστιέρα βένγκε) και το fret leveling έγινε σε ίσιο μανίκι


Φίλε Μάνο αν μπορείς δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για τη ράβδο που έβαλες...πως την έβαλες, πως την κόλλησες, με τι.... κλπ....Αν υπάρχει και καμιά φωτό ακόμα καλύτερα. Ακούνητο να είναι πάντα και σταθερό...!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιούνιος 2017
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 28, 2017, 10:36:47 μμ »
Ακούνητο να είναι πάντα και σταθερό...!!!!
αμαν ρε γιαννη τρελαθηκα θυμηθηκα τις ευχες στα βαφτισια...
καλοτυχο να ναι μανο και γερο... ;D
εγω θελω να μαθω πρωτα εκανες επιπεδο το φλαμουρι, και μετα το εσκαψες να χωσεις την βεργα, ή το αναποδο.
και με τι κολλα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: