Αποστολέας Θέμα: 6η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας, 11 Ιουνίου 2017  (Αναγνώστηκε 9786 φορές)

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: 6η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας, 11 Ιουνίου 2017
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 10, 2017, 09:18:52 μμ »
Μικρά στιγμιότυπα από την μάζωξη στον ‘’Έλατο’’ https://youtu.be/qeuMq-a77VA , https://youtu.be/0wyQCBfsflI .

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 10, 2017, 10:33:05 μμ »
Ωραιες στιγμες.....μπραβο παιδια.
Την καλησπερα μου σε ολους και στον Γιωργο τον Ροκα τον παιχταρα !!!

letasos

• Full Member
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 10, 2017, 11:15:33 μμ »
Ζηλευουμε τα μαλα !!!!.....Ας οψομεθα απο τωρα για του χρονου .... Να περνατε καλα παιδια !

sakkalis

• Hero Member
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 11, 2017, 08:26:22 μμ »
Καλησπέρα,
Τέλειωσε και αυτή η έκθεση.
Αισθάνομαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από τα γεγονότα των δυο τελευταίων ημερών. Τρέξαμε αλλά πιστεύω πως όλα πήγανε καλά. Χαλάλι.
Καταρχάς, ένα μεγάλο ευχαριστώ και πάλι στον κ. (με το Κ κεφαλαίο) Νίκο Φρονιμόπουλο για την εξαιρετική παρουσία του και τον ενθουσιασμό μικρού παιδιού που έδειξε για να έρθει να μας μιλήσει. Ένα ακόμα ευχαριστώ στην όμορφη οικοδέσποινα του the box Μαρία Καραγιαννάκη για την θερμή φιλοξενία της.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο Νίκο που βοήθησε στην όλη προετοιμασία του χώρου, στους διοργανωτές αλλά πάνω από όλα φίλους Γιάννη και Στέλιο για το όλο τρέξιμο που κάναμε παρέα καθώς και τον Μάνο Τουρπάλη για την όμορφη αφίσα.
Τέλος να ευχαριστήσω όλα τα μέλη εκθέτες που κατέβηκαν στην έκθεση να τα πούμε και από κοντά, να μοιραστούμε το μεράκι μας και την ψυχή μας.
Το επίπεδο των κατασκευών και πάλι ήταν πραγματικά υψηλό αλλά νομίζω πως μεγαλύτερη σημασία έχουν τα χαμογέλα που πήραμε από όλα τα παιδιά. Η συμπεριφορά των εκθετών ήταν πραγματικά αξιέπαινη για μια ακόμα φορά.

Θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες και το βίντεο από την ομιλία σύντομα.
Προσωπικά το χάρηκα και το μόνο που έχω να πω για το κλείσιμο είναι καλή αντάμωση, με ψυχούλα και καλές κατασκευές. 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 11, 2017, 08:45:28 μμ »
Εδώ πέρα, ορισμένοι καλοί οργανοποιοί , ως  Ανθρωποι , είναι ακόμα καλύτεροι !

Σας ευχαριστώ όλους για τη χαρά που μου προσφέρατε !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
6η Έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας, 11 Ιουνίου 2017
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 11, 2017, 08:52:37 μμ »
Μπραβο σε ολους τους συντελεστες.

Πολυ ωραια περασα  :)

Να κανουμε πιο συχνα εκθεσεις ρε παιδια.... Φαγαμε, ηπιαμε παιξαμε...
Ωραια πραγματα... Ειδαμε και τον παυλο.

Για μια ακομη φορα ειδα πολυ ωραια οργανα, ανετα και με ηχο.

Ο κ. Φρονιμοπουλος με πολυ ορεξη !

Εγω και ο Ζοζέφ.

babis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 11, 2017, 09:23:25 μμ »
Καλησπέρα σας,

Συγχαρητήρια σε όλους σας.
Το πολύ σύντομο πέρασμά μου το πρωί στην έκθεση μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.

Πρώτον διότι συνάντησα φίλους, αλλά και αγνώστους  σε μένα δημιουργούς. Όλοι μερακλήδες. Σε ζέστη φιλική ατμόσφαιρα.

Μερικά όργανα ξεχώρισαν για το επίπεδό τους. Σίγουρα ο μέσος όρος πολύ καλός! 
Μπράβο σε όλους.

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 11, 2017, 09:29:38 μμ »
Γιάννη (yannis), Δημήτρη (sakkalis), Στέλιο (steliosguitar):       Ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθεια, το τρέξιμο και το αποτέλεσμα. ΑΨ0ΓΑ ΟΛΑ!!!!!

BRAVOOOOOOOOOO !!!!!!!!!!!  {celebrate007} {celebrate007} {celebrate007}

Ομοίως ευχαριστούμε την υπεύθυνη του χώρου ΤΗΕ ΒΟΧ Μαρία Καραγιαννάκη (φίλη πλέον).

Για τον Νίκο Φρονιμόπουλο τι να πει κανείς! Όπως πάντα περιεκτικός, ουσιαστικός, ενδιαφέρων και πάντα με κάτι καινούργιο να σου μάθει. Γειά σου φίλε Νίκο.

Για όλους εμάς του υπόλοιπους μια ακόμα όμορφη εκδήλωση που τα είχε όλα. Όργανα, τραγούδι, μπούρου-μπούρου και γενικά μια όμορφη αγαπησιάρικη ατμόσφαιρα.

Και του χρόνου συμφορουμήτες. Με καλύτερα όργανα και ακόμα καλύτερη διάθεση. Επάνω τους! όπως λέει και ο φίλος μας Μάνος Τουρπάλης (πήρε μια ακόμα απουσία - δικαιολογημένη). Σίγουρα λάμπουμε μέσα στη μαυρίλα της εποχής! Μπράβο μας γιαυτά που έχουμε καταφέρει έξη χρόνια τώρα!!! 

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 11, 2017, 09:49:40 μμ »
Μπράβο ρε παιδιά! Μακράν η καλύτερη έκθεση και από τις τρεις τελευταίες που πήρα μέρος! Και του χρόνου να είμαστε καλά!

ΥΓ. Γιάννη (Yannis), από την Κρήτη το έφερες αυτό; Θέλω 2-3 πεντόλιτρα, πλερώνω όσο όσο...
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 11, 2017, 10:13:10 μμ »
Άλλη μια χρονιά υπέροχη ατμόσφαιρα!
Αλλη μία χρονιά εξαιρετικά όργανα!
Αλλη μία χρονιά μοναδικοί άνθρωποι!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Δημήτρη και τον Στέλιο για το τρέξιμο!
Στον Νίκο Φρονιμόπουλου για την όμορφη και ουσιώδη ομιλία του και τον ενθουσιασμό του για αυτό που κάνει!
Στην Μαρία του The Box που πλέον συγκαταλέγεται στους φίλους για την άψογη φιλοξενία!
στους χορηγούς μας για την στήριξη τους και τον Κώστα Πλιακώνη για την κούκλα Καρυδιά που κλήρωσε!
Στον Νίκο που ήρθε και βοήθησε το Σαββάτο να στήσουμε τον χώρο!
Και τέλος σε όλους τους εκθέτες-φίλους-συνοδοιπόρους που στηρίζουν αυτή τη προσπάθεια 6 χρόνια τώρα!
Θα επανέλθω με πλούσιο φωτογραφικό υλικό!

Μπράβο ρε παιδιά! Μακράν η καλύτερη έκθεση και από τις τρεις τελευταίες που πήρα μέρος! Και του χρόνου να είμαστε καλά!

ΥΓ. Γιάννη (Yannis), από την Κρήτη το έφερες αυτό; Θέλω 2-3 πεντόλιτρα, πλερώνω όσο όσο...

Μήτσο, της Μαρίας ήταν ο αγιασμός...της το εξαφανίσαμε  :D Στείλε διεύθυνση να σου στείλω άλλο...κρητικό...εξίσου καλό

κλείνω εδώ γιατί ο Θρύλος είναι στο -20 :'( :'( :'(

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 11, 2017, 11:10:15 μμ »
Εμενα παλι δε μου εφτασε.....................παλιδεν τα ειδα ολα, παλι δεν τα ειπα με ολους.Περασα ωραια ομως .Γελασαμε με την ψυχη μας, τραγουδησαμε, φαγαμε και ηπιαμε κι ενα τσιπουρο παρ ολη τη διατροφη που εχουμε αρχισει.Να ειστε ολοι σας καλα ρε για το υπεροχο Σαββατοκυριακο που μου προσφερατε απλωχερα.

ΥΓ. Ενα μεγαλο ευχαριστω στο φιλο μου το Γιωργο Ροκκα που ηρθε στην ταβερνα και ενω ειναι πολυβολο στο παιξιμο, αφησε χωρο σε ολους να παιξουν και να το ευχαριστηθουν.Οπως κανουν δηλαδη οι ακομπλεξαριστοι ανθρωποι, οι πραγματικοι καλλιτεχνες, οπως κανουν δηλαδη οι φιλοι.
Κι ενα μεγαλο ευχαριστω τον Δ Αγγελακοπουλο απο την Πατρα για το δωρο του.Το καλυτερο δωρο ( εκτος απο το γιο μου)που εχω λαβει μεχρι τωρα
Και του χρονου να ειμαστε καλα.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Βασιλάκης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: παλίσανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγες και ανεβαίνουμε!
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 12, 2017, 12:05:41 πμ »
Ένα υπέροχο διήμερο. Μπράβο σε όλους τους συντελεστές που φρόντισαν γι αυτό στον Δημήτρη τον Στέλιο και το Γιάννη. Να ευχαριστήσουμε τον κ. Φρονιμόπουλο. Οι κατασκευές φέτος με εντυπωσίασαν. Πράγματι ήταν πολύ υψηλού επιπέδου. Νομίζω ότι και η έκθεση παίζει σε αυτό θετικό ρόλο αφού δημιουργείται μια ευγενής άμιλλα και όλοι μας θέλουμε να ακούσουμε τις καλές γνώμες των υπολοίπων. Γι αυτό και προσπαθούμε για το καλύτερο.  Επιπλέον γνωριζόμαστε σαν άνθρωποι ερχόμαστε πιο κοντά, κάνουμε φιλίες, ανταλλάσσουμε ζωντανά απόψεις και  σκέψεις και δεν μιλάμε "κρυμμένοι" πίσω από μια ψυχρή οθόνη και ένα πληκτρολόγιο. Γι αυτό θα μπορούσαμε ένα ταβερνάκι να το οργανώνουμε πιο τακτικά και όχι κατ ανάγκη συνδυαστικά μόνο με την έκθεση. Στον έλατο ήταν όμορφα ο Πλιακιώνης ακούραστος παίκτης ο δε Γιώργος ο Ρόκας, ο μεγάλος δεξιοτέχνης του μπουζουκιού και εσχάτως μανιώδης κατασκευαστής, μας εντυπωσίασε όχι μόνο με το υπέροχο παίξιμό του αλλά και με την απλότητά του σαν άνθρωπος που χωρίς κόμπλεξ και τουπέ, όπως έγραψε και ο Κώστας, έγινε ένα με την παρέα μας. Να είσαι καλά Γιώργο και καλές κατασκευές. Φίλε Κώστα  Ζαρκάδα (σήμερα βλέπω ότι μετά την παρατήρηση του Σακαλή δεν έγραψες με κεφαλαία...) περιμένουμε στην επόμενη έκθεση ένα υπέροχο όργανο με το καπάκι από κέδρο που έτυχες στην κλήρωση. Γεια σου ρε Κωστή ψυχάρα! Γεια και σε όλους τους φίλους του forum. Να είμαστε όλοι καλά. Ιωσήφ σύντομα χωρίς τις πατερίτσες!
Δέκα μέτρα μία κόβε και πρόσεχε μη σου κοπεί κοντό...

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 12, 2017, 07:42:42 πμ »
 {music007} Και απο εμενα ενα μεγαλο μπραβο σε ολους, the box-ομιλητης-εκθετες-συνδιοργανωτες-nikos εθελοντης.
και του χρονου ακομη καλυτερα!

να αναφερω τους κερδισμενους, οι απο σοφιανο-παντελακο μπορουν να επικοινωνησουν απο αυριο:

* 3 δωροεπιταγες απο Σοφιανο των 30 ευρο, οι: 1) Πολυταριδης Γιωργος 2) Ευφραιμιδης Κωνσταντινος και 3) Μακρης Γιωργος.
* 1 καρυδια αμερικανικη απο Πλιακωνη τσε κωσταρα, ο Ιωσηφ Τορρενς
* 1 μαονι κουβας απο Παντελακο, ο Σεϊντουλας Γιαννης
* 1 ιροκο απο φιλιο-στελιο, στον ηλεκτρικο Αγγελο, και ενα καπακι κεδρος στον ΖΑΡΚΑΔΑ.
{music007}

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Λευτερης Κυρ.

• Full Member
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 12, 2017, 08:58:04 πμ »
Καλημέρα!!! Ηταν η τρίτη έκθεση που είχα την τύχη να δω από κοντά και η πρώτη την οποία ειχα την τιμή και τη χαρά να συμμετεχω!
Συγχαρητηρια και ενα μεγάλο ευχαριστώ στους διοργανωτες για την αψογη οργανωση και διεξαγωγή της έκθεσης, αλλα και στους εκθέτες με τις πανεμορφες δουλειες που ειδαμε!!
Και του χρόνου, με υγεία και με ακόμα πιο ομορφες κατασκευές!!!

Υ.Γ. Του χρονου θα έχω μαθει να βαφω καλύτερα   :D  :D

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 12, 2017, 09:43:31 πμ »
Παρ' ὅλον πού ἦρθα τίς τελευταῖες δύο ὥρες στήν ἔκθεση μόνο σάν ἐπισκέπτης , ἐν τούτοις ἐνθουσιάστηκα καί εὐχαριστήθηκα καί ἀπό τήν ἄρτια ὀργάνωσή της , καί ἀπό τήν ἄριστη ποιότητα τῶν κατασκευῶν ( τί μεράκι , τί λεπτότητα , τί αἰσθητική , τί ὀμορφιά !!! ) , ἀλλά πιό πολύ ἀπό τήν ζεστή , φιλική ἀτμόσφαιρα πού ἔζησα μαζί σας !!! Αὐτή ἡ ἁπλότητά σας μέ γοητεύει !!!
Καί τί νά πῶ καί καί γιά τά τόσο ὄμορφα τραγούδια πού παίξατε Δημήτρη Σακκάλη , Γιῶργο Γεωργαλᾶ , Γῶργο Ρόκα , Κώστα Πλιακώνη καί τά παιδιά μέ τίς κιθάρες πού δέν τά ξέρω !!! Εἶστε ὅλοι , παρ' ὅτι ἐρασιτέχνες , ἐξαιρετικοί μουσικοί !!! Χίλια μπράβο !!! Μοῦ θυμίσατε τά νειᾶτα μου , ὅταν ἔπαιζα τρίχορδο , ρεμπέτικα !!!
Εὐχαριστῶ τούς φίλους Κώστα Ζαρκάδα καί John 2004 γιά τίς συμβουλές τους .
Συγχαρητήρια στούς διοργανωτές Δημήτρη , Στέλιο , Γιάννη , καθώς καί τήν γελαστή καί ἐγκάρδια Μαρία Καραγιαννάκη , τήν οἰκοδέσποινά μας !!!
Περαστικά στόν φίλο Ἰωσήφ , νά γίνη γρήγορα καλά !!!
Καί τοῦ χρόνου !!!!!!!!!!!!