Αποστολέας Θέμα: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ  (Αναγνώστηκε 2426 φορές)

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« στις: Απρίλιος 30, 2017, 11:02:28 πμ »
Καλημέρα..θέλω να παρουσιάσω την πρώτη μου κλασική κιθάρα και να μοιραστώ μαζί σας τα λάθη ώστε να μην τα επαναλάβω στην επόμενη κατασκευή..λοιπόν για σκάφος χρισημοποίησα καπλαμά τριων στρώσεων με εξωτερική σαπέλι και πλαινά με έτοιμες καμπυλώσεις (τα προμηθεύτικα από τον Κ.Σοφιανό) Δεν ξέρω αν αυτό ήταν αρνητικό για τον ήχο της.. Πάντως ενώ τα μπάσα της είναι δυνατά και λαμπερά μάλλον τα πρίμα υστερούν....Ισως ήθελε περαιτέρω λέπτυνση στο καπάκι... έτριβα έτριβα αλλά δεν πρέπει να έφτασα στα 2,5χλ. Μήπως τώρα μπορώ να την τρίψω εξωτερικά;Επίσης στο παίξιμο της είναι αρκετά δύσκολη απαιτώντας αρκετή πίεση στην ταστιέρα.. Πιθανόν να χρειάζονται περισσότερο λείανση τα τάστα και κατέβασμα οι χορδές..Ευχαριστώ εκ των προτέρων Στέλνω κάποιες φωτο τιςοποίες έβγαλα μετην κάμερα του υπολογιστή  πουέίναι κάτω από 800 κb ( οι φωτο της μηχανής είναι 2Mb ) Κ.Στέλιο οι κατασκευές σου είναι εξαιρετικές ..και ο τρόπος παρουσίασης μοναδικός...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2017, 11:54:08 πμ »
καλημερα
καταρχην ενα πολυ μεγαλο μπραβο για την πρωτη σου κατασκευη, η οποια ειναι υπερανω πασης κριτικης!  {celebrate007}

για το παιξιμο που λες ειναι οτι ειναι δυσκολη, μπορεις να διαβασεις λιγα εδω:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=794.msg15080#msg15080
οπως αν πεις και καμια λεπτομερεια, τι ειναι αυτο που νιωθεις οτι την κανει δυσκολη στο παιξιμο, π.χ. η αποσταση των χορδων; μπορει να "φταινε" πολλα πραγματα, που παντως σχεδον στην πλειονοτητα τους λυνονται πανευκολα.
επισης βλεποντας το κοκκαλακι, ειναι αρκετα κατω στην 1η, βεβαια οι φωτο δεν βοηθαν

τωρα στο αλλο, και το οποιο ειναι πολυ πιο δυσκολο...  {music017}
αυτο που περιγραφεις ειναι μια αχιλλειος πτερνα στην κλασικη, που μπορει να οφειλεται σε δεκαδες παραγοντες και ο καθε κατασκευαστης προσπαθει με τον δικο του τροπο να διορθωσει τα πραγματα...

μπορει να οφειλεται π.χ. στον τροπο διαταξης των καμαριων, στο βαρος τους, στην διαταξη τους, στο βαρος του καπακιου, στο βαρος του καβαλαρη, στη διαταξη των ακτινων, στα στασιμα κυμματα, στην ενισχυση επιμερους συχνοτητων στα μπασα (που κανει τα καντινια να φαινονται πιο ελατωμενα-ενω δεν ειναι), στην ομοιογενεια του καπακιου, στο αν ΔΕΝ εχει καμπυλη το καπακι, στα πλευρα της κιθαρας, στα κερφινκ, στο λουστρο, μεχρι και στα καμαρια της πλατης! και φυσικα, σε συνδυασμους αυτων!  ;D
ειναι μονο στην ενταση ή ειναι και στην διαρκεια το προβλημα;
ειναι σε ολες τις νοτες (οσο ανεβαινουν στο πενταγραμμο) ή υπαρχουν αναμεσα τους και "τζουφιες" νοτες;
οπως βλεπεις ειναι πολλοι οι παράγοντες που ο καθε ενας ειναι και ενα κεφαλαιο στην οργανοποιια!
αυτα που μπορεις να κανεις, ειναι πολλα.
το πρωτο ομως ειναι να παρεις μια αποφαση για το τι αλλαγες-διορθωσεις θα ηθελες να κανεις.

στην θεση σου θα ξεκιναγα φτιαχνοντας το θεμα "λειτουργικοτητα του οργανου" που ειναι το Α και το Ω.
ρυθμιζοντας π.χ. το άξιον των χορδων αν ηταν εκει το προβλημα, και μετα θα προχωρουσα στο ηχητικο.
οσο για την λεπτυνση μπορεις να κατεβασεις πολυ, περιμετρικα του καπακιου (π.χ. στο 1.9-2.0 χιλ), και αναλογα την στηριξη που εχεις μεσα να πραξεις αναλογα.
ελπιζω να βοηθησα και οχι να μπερδεψα, και οτι βοηθεια θελεις εδω ειμαστε, ειτε σε θεωρητικο επιπεδο ειτε σε πρακτικο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 01, 2017, 12:48:34 μμ »
Συγχαρητήρια φίλε ,
συμφωνώ απολύτως με τον Στέλιο σ' αυτά που σου γράφει πιο πάνω , όπως και στο  οτι για πρώτη κατασκευή, είναι υπεράνω πάσης κριτικής.
Το σκάφος τύπου ''laminate''  δεν είναι καθόλου κακό, αντίθετα μερικές πανάκριβες κιθάρες φτιάχνονται έτσι. Σίγουρα δεν είναι αυτή η αιτία που δεν σε ικανοποιεί απόλυτα ο ήχος της. Εχεις κάνει όμως ένα μεγάλο και σίγουρο  βήμα  μ' αυτή την κατασκευή.
  Ισως να με ξεγελάνε οι φωτογραφίες αλλά βλέπω το δεξιό μέρος της πλάτης πιό στενό απο το αριστερό, δηλ έχει ( μου φαίνεται) σ' αυτο το σημείο μιά ασυμμετρία, αλήθεια πώς έδεσες το σκάφος; πως κόλλησες τα πλαινά με την πλάτη και το καπάκι ; έφτιαξες solera ή καλούπι;
 Για τη σκληρότητα στο παίξιμο ίσως έχεις τη γωνία της ταστιέρας ως προς το σκάφος αρκετά ψηλά , χαμήλωσε όσο παίρνει το πίσω κόκκαλο (της γέφυρας)
 Εχεις φωτο απο τον οπλισμό του καπακιού; ή απο τη διαδικασία της κατασκευής;
Αν κράτησες, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τις δούμε , όπως και νά' χει και πάλι συγχαρητήρια

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2017, 02:28:36 μμ »
Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα για την κατασκευή σου...!!!! Την πρώτη σου που θα είναι πάντα το ''καμάρι '' σου. Προφανώς κι έχεις διαβάσει αρκετά εδώ μέσα για να βγάλεις αυτό το αποτέλεσμα με την πρώτη σου προσπάθεια. Από δω και πέρα ...τώρα που κόλλησες το μικρόβιο....θα ακούς τους ειδικούς που με πολλή όρεξη θα σου πουν τα πάντα για να καταφέρεις το καλύτερο αποτέλεσμα για σένα. Ένα μεγάλο μπράβο και πάλι. {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011}

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 01, 2017, 03:56:58 μμ »
Συγχαρητήρια.....για πρώτη κατασκευή είναι εξαιρετική!!!!

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 01, 2017, 09:33:32 μμ »
ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια ...Στέλιο σε ευχαριστώ για την ανάλυση σου( η αλήθεια είναι πως τον καβαλάρη δεν τον ζύγισα και φαίνεται ότι από τα πλάγια έπρεπε να τον κατεβάσω και άλλο.... η κιθάρα που την ζύγισα ήταν γύρω στα 1700gr και είναι λίγο χοντρό το μανίκι πράγμα που δίνει περαιτέρω βάρος). Επίσης δεν έκανα καθόλου καμπυλώσεις στο καπάκι και στην πλάτη... Αυτό το λούστρο με έβγαλε το λάδι....σε κάποια σημεία αφηνε το ύφασμα με τη μπάλα και χνουδάκια... και άντε πάλι από την αρχή. Όσον αφορά την συναρμολόγηση των μερών δεν χρησιμοποίησα κάποιο καλούπι παρα μόνο κόλησα τα πλευρά στο καπάκι πάνω ακριβώς στις γραμμές του μολυβιου μου..Για το στόλισμα της κιθάρας περιφεριακά χρησιμοποίησα ένα αυτοσχέδιο ξύλινο εργαλείο με σφηνομένο λεπίδι από χαρτοκόπτη όμως επειδή στράβωνε καθώς χάραζε το ξύλο σε κάποια σημεία το χάραγμα έγινε βαθύτερα....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 01, 2017, 09:55:49 μμ »
και είναι λίγο χοντρό το μανίκι
αυτος μπορει να ειναι και ο λογος της δυσκολοπαιχτης κιθαρας!
φροντισε να ειναι στα 21.5-22.5 χιλ στο 1ο ταστο το παχος του μανικου μαζι με την ταστιερα.

κανε και το ξυσιμο γυρω-γυρω στο καπακι, χαμηλωσε (...βγαλε υλικο) πολυ προσεκτικα τον καβαλαρη (προσοχη μη φυγει κανενα σκαρπελο στο καπακι  ;D ) ξαναλουστραρισε με λιγο παραπανω υπομονη, και εισαι ο πρωτος αρχοντας!

οι χορδες τελικα ειναι ψηλα, ή ειναι οκ;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 01, 2017, 10:07:51 μμ »
Στέλιο θα ακολουθήσω την συμβουλή σου... πριν ξεκινήσω το δεύτερο όργανο..Οι χορδές είναι ψηλά συγκρινόμενες με ένα άλλο χειροποίητο όργανο που έχω από την παιδική μου ηλικία (κατασκευή Καραογλάνης) Καλό βράδυ...

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 01, 2017, 11:07:14 μμ »
Μπράβο κι απο εμένα !!!!!!!! Φαίνεται όμορφη, καθαρή δουλειά. Για τα υπόλοιπα μην απογοητεύεσαι. Κανείς δεν γνωρίζει απο την κοιλιά της μάνας του. Μαθαίνεις απο τα λάθη. Και να ξέρεις ότι όλα τα "προβλήματα" έχουν λύση δύσκολη ή εύκολη. Αρκεί να έχεις υπομονή και να βάλεις τον εαυτό σου στην διαδικασία να ψάξει. Και εκεί είναι η μαγεία. Εκτός αυτού εδώ μέσα υπάρχουν εξαιρετικοί κατασκευαστές που μπορούν να σε κατευθύνουν. Ήδη ο Στέλιος τα είπε όλα. Καλή συνέχεια.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 02, 2017, 08:55:20 μμ »
Καλημέρα..θέλω να παρουσιάσω την πρώτη μου κλασική κιθάρα και να μοιραστώ μαζί σας τα λάθη ώστε να μην τα επαναλάβω στην επόμενη κατασκευή..λοιπόν για σκάφος χρισημοποίησα καπλαμά τριων στρώσεων με εξωτερική σαπέλι και πλαινά με έτοιμες καμπυλώσεις (τα προμηθεύτικα από τον Κ.Σοφιανό) Δεν ξέρω αν αυτό ήταν αρνητικό για τον ήχο της.. Πάντως ενώ τα μπάσα της είναι δυνατά και λαμπερά μάλλον τα πρίμα υστερούν....Ισως ήθελε περαιτέρω λέπτυνση στο καπάκι... έτριβα έτριβα αλλά δεν πρέπει να έφτασα στα 2,5χλ. Μήπως τώρα μπορώ να την τρίψω εξωτερικά;Επίσης στο παίξιμο της είναι αρκετά δύσκολη απαιτώντας αρκετή πίεση στην ταστιέρα.. Πιθανόν να χρειάζονται περισσότερο λείανση τα τάστα και κατέβασμα οι χορδές..Ευχαριστώ εκ των προτέρων Στέλνω κάποιες φωτο τιςοποίες έβγαλα μετην κάμερα του υπολογιστή  πουέίναι κάτω από 800 κb ( οι φωτο της μηχανής είναι 2Mb ) Κ.Στέλιο οι κατασκευές σου είναι εξαιρετικές ..και ο τρόπος παρουσίασης μοναδικός...
και λίγες ακόμη φωτο με κακή όμως ανάλυση....... {music007}
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 08:52:42 πμ από yiannis »