Αποστολέας Θέμα: Resonator Guitar #2  (Αναγνώστηκε 10691 φορές)

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Resonator Guitar #2
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 13, 2017, 06:33:19 πμ »
Μπράβο κι από μένα Παναγιώτη!
Πρέπει να τη δω από κοντα  8)

KOSTAS7

• Hero Member
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 13, 2017, 09:24:40 πμ »
Παναγιωτη συχαρητηρια υπερλαμπρη κατασκευη

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 13, 2017, 10:11:34 πμ »
Μπράβο Παναγιώτη! κούκλα!
και βροντόφωνη, φαντάζομαι...
καλά μην παίζεις (ακόμα  ;) ), αλλά πες τίποτα σχόλια για τον ήχο... sustain, "βάθος" κτλ. ? πως σου φάνηκε ?

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 13, 2017, 10:18:06 πμ »
Μάνο να τη φέρω να παίξουμε μαζί!  {music007} {music008}

Θα γράψω το απογευματάκι για τον ήχο γιατί τώρα φεύγω για μια δουλειά.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 13, 2017, 02:45:38 μμ »
α ρε Πανουλη γιγαντα.........μεγαλουργησες παλι!!!!!!
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 13, 2017, 06:59:45 μμ »
Για τον ήχο:

Όταν πρωτοαρμάτωσα την συγκεκριμένη κιθάρα, με ένα καβαλλάρη που είχα φτιάξει με τις διαστάσεις που βρήκα στο ιντερνετ, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι τα καντίνια παίζανε σαν να είχα προσθέσει πολύ μεγάλο "βάθος" (reverb). Ο ήχος ήταν απόκοσμος. Κατάλαβα σχετικά γρήγορα ότι υπήρχε πρόβλημα με το μπισκότο του καβαλάρη. (Το στρογγυλό ξύλο που πράγματι μοιάζει με μπισκότο είναι αυτό που κάθεται στο πάνω μέρος του μεταλλικού κώνου, επάνω στο οποίο μπαίνει ο ξύλινος επίσης καβαλάρης. Και τα δύο είναι από κελεμπέκι).

Το πρώτο μπισκότο φαίνεται δεν καθότανε καλά πάνω στον κώνο. Έτσι λοιπόν έφτιαξα ένα λίγο μεγαλύτερο (με διάμετρο 6,4 cm αντί 6,0 cm). Μετά από αυτό ο ήχος καθάρισε πολύ. Όμως γενικά και ανάλογα πως θα κτυπήσει κανείς τις χορδές υπάρχει μεγάλη αντίχηση που γίνεται στο εσωτερικό του οργάνου, δεδομένου ότι ο κώνος είναι σαν τον κώνο ενός μεγαφώνου που κοιτάει προς το εσωτερικό της κιθάρας. Δεν δοκίμασα ακόμα να φτιάξω το πάνω μέρος του καβαλάρη από διαφορετικό υλικό. Λένε ότι ο έβενος δίνει πιό πρίμο ήχο. Θα το κάνω κάποια στιγμή.

Ο γενικότερος ήχος είναι βέβαια μεταλλικός αφού παράγεται από τον μεταλλικό κώνο. Ώρες-ώρες μου ακούγεται σαν τον ήχο του μπάντζο όταν παίζω με τα δάχτυλα και χωρίς slide.

Αυτό που προκαλεί αμέσως εντύπωση είναι η ένταση που βγάζει. Η γυναίκα μου από το άλλο δωμάτιο ήρθε και μου έκανε παρατήρηση να μην παίζω τόσο δυνατά γιατί μοιάζει να παίζω με ενισχυτή. Συμπεραίνω ότι ο ήχος εκτός της έντασης έχει και αυτό που λέμε pojection (δηλαδή οι μακρυνοί ακούνε και αυτοί δυνατά).

Το όργανο είναι ταυτισμένο κυρίως με την αμερικάνικη μουσική (blues, country κτλ) αλλά και τις λεγόμενες "χαβάγιες" (όρος που βγαίνει από τη μουσική της Χαβάης). Συνήθως κουρδίζεται είτε σε ανοιχτό Ρε ματζόρε ή Σολ Ματζόρες. Εγώ έχω φορέσει 13άρες χορδές (στις συνηθισμένες κιθάρες είναι 11άρες) και κουρδίζω σε Ρε+ (Ρε, Λα, Ρε, Φα#, Λα, Ρε) γιατί στην ουσία μόνο ξεκουρδίζεις από το συνηθισμένο κούρδισμα της κιθάρας (Μι. Λα, Ρε, Σολ, Σι, Μι). Τα κουρδίσματα αυτά δίνουν τη δυνατότητα να παίζεις ανοιχτά και να σολάρεις ταυτόχρονα με το slide.

! No longer available

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2017, 07:16:05 μμ από ΚαΠα »

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 13, 2017, 07:01:33 μμ »
Μπράβο κι από μένα Παναγιώτη!
Πρέπει να τη δω από κοντα  8)

Άντε ρε Νάσο έλα να παίξεις καμιά μπλουζιά για να ακούσουνε οι συμφορουμήτες.   {music015}

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 13, 2017, 08:31:40 μμ »
Για τον ήχο:

Όταν πρωτοαρμάτωσα την συγκεκριμένη κιθάρα, με ένα καβαλλάρη που είχα φτιάξει με τις διαστάσεις που βρήκα στο ιντερνετ, μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι τα καντίνια παίζανε σαν να είχα προσθέσει πολύ μεγάλο "βάθος" (reverb). Ο ήχος ήταν απόκοσμος. Κατάλαβα σχετικά γρήγορα ότι υπήρχε πρόβλημα με το μπισκότο του καβαλάρη. (Το στρογγυλό ξύλο που πράγματι μοιάζει με μπισκότο είναι αυτό που κάθεται στο πάνω μέρος του μεταλλικού κώνου, επάνω στο οποίο μπαίνει ο ξύλινος επίσης καβαλάρης. Και τα δύο είναι από κελεμπέκι).

Το πρώτο μπισκότο φαίνεται δεν καθότανε καλά πάνω στον κώνο. Έτσι λοιπόν έφτιαξα ένα λίγο μεγαλύτερο (με διάμετρο 6,4 cm αντί 6,0 cm). Μετά από αυτό ο ήχος καθάρισε πολύ. Όμως γενικά και ανάλογα πως θα κτυπήσει κανείς τις χορδές υπάρχει μεγάλη αντίχηση που γίνεται στο εσωτερικό του οργάνου, δεδομένου ότι ο κώνος είναι σαν τον κώνο ενός μεγαφώνου που κοιτάει προς το εσωτερικό της κιθάρας. Δεν δοκίμασα ακόμα να φτιάξω το πάνω μέρος του καβαλάρη από διαφορετικό υλικό. Λένε ότι ο έβενος δίνει πιό πρίμο ήχο. Θα το κάνω κάποια στιγμή.

Ο γενικότερος ήχος είναι βέβαια μεταλλικός αφού παράγεται από τον μεταλλικό κώνο. Ώρες-ώρες μου ακούγεται σαν τον ήχο του μπάντζο όταν παίζω με τα δάχτυλα και χωρίς slide.

Αυτό που προκαλεί αμέσως εντύπωση είναι η ένταση που βγάζει. Η γυναίκα μου από το άλλο δωμάτιο ήρθε και μου έκανε παρατήρηση να μην παίζω τόσο δυνατά γιατί μοιάζει να παίζω με ενισχυτή. Συμπεραίνω ότι ο ήχος εκτός της έντασης έχει και αυτό που λέμε pojection (δηλαδή οι μακρυνοί ακούνε και αυτοί δυνατά).

Το όργανο είναι ταυτισμένο κυρίως με την αμερικάνικη μουσική (blues, country κτλ) αλλά και τις λεγόμενες "χαβάγιες" (όρος που βγαίνει από τη μουσική της Χαβάης). Συνήθως κουρδίζεται είτε σε ανοιχτό Ρε ματζόρε ή Σολ Ματζόρες. Εγώ έχω φορέσει 13άρες χορδές (στις συνηθισμένες κιθάρες είναι 11άρες) και κουρδίζω σε Ρε+ (Ρε, Λα, Ρε, Φα#, Λα, Ρε) γιατί στην ουσία μόνο ξεκουρδίζεις από το συνηθισμένο κούρδισμα της κιθάρας (Μι. Λα, Ρε, Σολ, Σι, Μι). Τα κουρδίσματα αυτά δίνουν τη δυνατότητα να παίζεις ανοιχτά και να σολάρεις ταυτόχρονα με το slide.

! No longer available

Συγχαρητήρια Παναγιώτη ! Ωραία , πλήρης και τεκμηριωμένη η παραπάνω απάντηση .

Ενα μόνο μικρό σχόλιο για το μουσικό κομμάτι.
Είναι πάμπολλα τα blues που αναφέρονται στο πρωινό ξύπνημα ( I woke up this morning ... )
Κατά τη γνώμη μου , σχεδόν όλα ,  μεταδίδουν περίπου την ίδια διάθεση ,  με το αντίστοιχο δικό μας   " Γιατί με ξύπνησες πρωί " !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...