Αποστολέας Θέμα: Πατίνες, τεχνικές παλαίωσης, stencil κτλ  (Αναγνώστηκε 2154 φορές)

ΚαΠα

• Hero Member
Πατίνες, τεχνικές παλαίωσης, stencil κτλ
« στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 02:08:00 μμ »
Ξεκινάω αυτό το θέμα που με απασχόλησε τελευταία προκειμένω να βάψω τη κιθάρα resonator που κατασκευάζω.

Στο αντίστοιχο θέμα είχα βάλει την παρακάτω φωτογραφία από μια από τις δοκιμές μου με τις τεχνικές αυτές.

ila_rendered

Θα πρέπει να τονίσω ότι άρχισα να ψάχνω τις τεχνικές παλαίωσης μόλις πριν από λίγες ημέρες και έτσι όποια πληροφορία μεταφέρω εδώ είναι από τις αναζητήσεις μου στο Internet και περισσότερο στο Youtube και ελάχιστη πραγματική δική μου εμπειρία.

Στο δοκίμιο αυτό έχουν χρησιμοποιηθεί οι εξής τεχνικές:

1) Shabby chic
2) Stencil με παστα gesso για ανάγλυφα γράμματα
3) Δημιουργία πατίνας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση με διάφορα χρώματα λαδιού (ζωγραφικής)

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

• Hero Member
Απ: Πατίνες, τεχνικές παλαίωσης, stencil κτλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 03:09:17 μμ »
Shabby chic

Σύμφωνα με τη Wikipedia είναι μια μορφή διακόσμησης όπου τα έπιπλα και τα αντικείμενα έχουν επιλεγεί γιατί έχουν εμφανή τα σημάδια φθοράς από το χρόνο, είτε έχουμε επέμβει με τέτοιο τρόπο ώστε να δείχνουν έτσι.

Για να πετύχουμε αυτό το αποτέλεσμα το βασικό είναι να βάψουμε το αντικείμενο με δύο διαφορετικά χρώματα. Το πρώτο είναι συνήθως σκούρο (πχ μαύρο ή καφέ). Αφού στεγνώσει το πρώτο χρώμα περνάμε κερί (είτε με πραγματικό κερί είτε με ειδικό κερί σε κρέμα) σε κάποια σημεία (πχ στις ακμές) ή και σε όλοκληρη την επφάνεια. Κατόπιν περνάμε το δεύτερο χρώμα που είναι ανοιχτό (π.χ. μπεζ, άσπρο, γαλάζιο κτλ). Αφού στεγνώσει και το δεύτερο χρώμα τρίβουμε με γυαλόχαρτο είτε στα επιλεγμένα σημεία που έχουμε περάσει το κερί ή ολόκληρη την επιφάνεια ώστε να ξεβάψει το πάνω χρώμα και να φανεί το αποκάτω. Να μοιάζει δηλαδή σαν να έχει ξεφτύσει το πάνω χρώμα και φαίνεται το "παλαιότερο"

Την τεχνική αυτή μπορούμε να την επεκτείνουμε με διάφορους τρόπους:
- να περάσουμε πάλι κερί, να βάψουμε με ένα τρίτο χρώμα και κατόπιν να τρίψουμε με γυαλόχαρτο ώστε κατά τόπους να φαίνονται τα δύο αποκάτω στρώματα.
- άλλη παραλλαγή είναι αντί το πρώτο στρώμα χρώματος να είναι μονόχρωμο, να βάψουμε την επιφάνεια κατά τόπους με με δύο ή και παραπάνω διαφορετικό χρώμα (π.χ καφέ και πορτοκαλί ή καφέ,πορτοκαλί και κίτρινο) ώστε τρίβοντας το αποπάνω στρώμα χρώματος να εμφανιστούν τα διάφορα χρώματα του πρώτου στρώματος ανάλογα που τρίβουμε.
- Μπορούμε να κάνουμε και ανάποδο shabby chic δηλαδή πρώτα το ανοιχτό χρώμα και από πάνω το σκούρο

Στο δικό μου δοκίμιο έχω κάνει συνδυασμό και από τις δύο παραλλαγές. Δηλαδή, πρώτο στρώμα έβαψα κατά τόπους με καφέ και πορτοκαλί, δεύτερο στρώμα μαύρο και τρίτο στρώμα ivory.

Στο τέλος για προστασία κερώνουμε όλη την επιφάνεια.

Τα χρώματα που συνήθως χρησιμοποιούνται σε αυτή την τεχνική είναι είτε ακρυλικά είτε τα λεγόμενα χρώματα κιμωλίας. Τα τελευταία είναι ακρυλικά χρώματα στα οποία έχει προστεθεί ανθρακικό ασβέστιο (κιμωλία δηλαδή) και έχουν αποκτήσει μια παχύρευστη υφή και μεγάλη επικαλυπτική ικανότητα.

Στο δικό μου δοκίμιο έχω χρησιμοποιήσει χρώματα κιμωλίας τα οποία σημειωτέον είναι ακριβούτσικα. Ένα βαζάκι 140 ml κοστίζει 6,90 € .

Στο παρακάτω βίντεο η κυρία χρησιμοποιεί την τεχνική με τρία χρώματα κιμωλίας.

]]8

Σημειώνω ότι τα περισσότερα βίντεο που κυκλοφορούν είναι με κυρίες που κάνουν κυρίως διακοσμητικά αντικείμενα.

Προσεχώς η συνέχεια ........

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 03:42:44 μμ »
Μπράβο (και) για το άνοιγμα αυτού του νέου θέματος !

Ευγε ! για τη μελέτη και τον πειραματισμό . Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι ανεξάντλητο και πιστεύω οτι ενδιαφέρει πολλούς φίλους.

Θα το παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και με την πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να συμβάλλω όπως μπορώ   :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
Πατίνες, τεχνικές παλαίωσης, stencil κτλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 03:44:52 μμ »
Μπραβο κ. Παναγιωτη και για τη κιθαρα και για την επιλογη της τεχνικης η οποια φαινεται πολυ ενδιαφερουσα.

Η απορια μου ειναι αν επιρρεαζει τον ηχο. Βλεπω πολυ υλικο πανω στο ξυλο.
Φανταζομαι οτι στη συγκεκριμενη κιθαρα που ο ηχος βγαινει απο το μεταλλικο μερος δε θα επιρρεαζει γι' αυτο και η επιλογη.
Περιμενουμε τη συνεχεια  :P

Εγω και ο Ζοζέφ.

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 10:04:08 πμ »
Πράγματι Γιώργο στην συγκεκριμένη κιθάρα δεν πιστεύω ότι θα έχει οποιαδήποτε επίπτωση. Το καπάκι είναι στο μεγαλύτερο μέρος του 10 mm δηλαδή τελείως άκαμπτο.

Σε άλλα ακουστικά όργανα σίγουρα στο καπάκι δεν θα το επιχειρούσα. Στην πλάτη και στα πλαϊνά ίσως. Αλλά εξαρτάται από το όργανο που κατασκευάζουμε και το τι θέλουμε να κάνουμε.

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 10:22:41 πμ »
Stencil

Στα καταστήματα που πουλάνε είδη ζωγραφικής υπάρχουν τα ειδικά πλαστικά στένσιλ με πολυποίκιλο περιεχόμενο (γράμματα, κείμενα, φιγούρες, σχέδια κτλ). Αφού τα στερεώσουμε πάνω στην επιφάνεια που δουλεύουμε κάνουμε είτε στάμπες (με σφουγγαράκι ή ειδικό σταμπαδόρο), είτε περνάμε με σπάτουλα κάποια παχύρευστη πάστα ώστε να γίνει ανάγλυφο. Υπάρχουν ειδικές πάστες διαμόρφωσης για τέτοια δουλειά (πάστα άμμου, διαφανής, χρωμαστιστή κτλ) αλλά και ο απλός ακρυλικός στόκος μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο.

Στο δικό μου δοκίμο χρησιμοποίησα κάποιο primer σε λευκό χρώμα που παίζει το ρόλο και της πάστας. Στη ζωγραφική το λένε gesso και το χρησιμοποιούν συνήθως ως υπόστρωμα (π.χ. σε γυαλιστερές ή λουστραρισμένες επιφάνειες) ώστε το χρώμα που θα ακολουθήσει να έχει καλύτερη πρόσφυση και να μην σκάσει με τον καιρό. Όμως επειδή είναι παχύρευστο και στεγνώνει εύκολα, κάνει και για να δημιουργήσεις ανάγλυφα.

Στο βίντεο που έβαλα στο προηγούμενο ποστ στο 11:00 φαίνεται η κυρία πως κάνει τις στάμπες με stencil και σταμπαδόρο.

Στο παρακάτω βίντεο στο 3:56 φαίνεται πως περνάμε πάστα με σπάτουλα.

! No longer available

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 10:49:33 πμ »
Πατίνα

"Πατίνα ονομάζεται το λεπτό στρώμα πρασινωπής ουσίας που καλύπτει τα χάλκινα και ορειχάλκινα αντικείμενα ως αποτέλεσμα της χημικής τους διάβρωσης, όταν αυτά μείνουν για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτεθειμένα στον αέρα ή θαμμένα κάτω από τη γη. Συχνά ο όρος χρησιμοποιείται και για άλλα οξείδια που σχηματίζονται στην επιφάνεια διαφόρων μετάλλων, με αποτέλεσμα ο όρος πατίνα να αναφέρεται γενικότερα στην όψη που παίρνει η επιφάνεια διαφόρων αντικειμένων (ασημικά, έπιπλα κλπ.) με το πέρασμα του χρόνου. Η πατίνα είναι δυνατό να δημιουργηθεί και με τεχνητό τρόπο για λόγους αισθητικής. χρησιμοποιώντας διάφορες χημικές ουσίες οι οποίες απομιμούνται τη φυσική οξείδωση και δημιουργούν τεχνητή παλαίωση."
Πηγή Βικιπαίδεια

Από το ψάξιμό μου κατάλαβα ότι υπάρχουν πάρα πολλές τεχνικές για την πατίνα. Για παράδειγμα υπάρχουν ειδικά χρώματα που περνιούνται με πινέλο ή με τα δάκτυλα (δακτυλοπατίνες) καθώς και ειδικά υλικά που τα ανακατεύεις με το χρώμα και μετά ρίχνεις από πάνω κάποιο οξειδωτικό υγρό. Η ολοκλήρωση της οξείδωσης γίνεται σε μερικές ώρες.

Αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο site

Στο δικό μου δοκίμιο χρησιμοποίησα μια τεχνική με χρώματα ζωγραφικής λαδιού που είδα στο παρακάτω βίντεο. Το μυστικό είναι να έχει στεγνώσει πρώτα η επιφάνεια από τις υπόλοιπες κατεργασίες και να έχει περαστεί κερί ή κάποιο ελαφρύ λούστρο. Αυτό γίνεται για να μην εισχωρεί βαθειά το λαδόχρωμα ώστε να μπορεί να σκουπιστεί. Αφού λοιπόν περάσουμε το κερί ή το ελαφρύ λούστρο, με τα δάχτυλα απλώνουμε σε κάποια σημεία (π.χ. στις ακμές ή στην περιφέρεια ελάχιστη ποσότητα χρώματος και αμέσως το σκουπίζουμε με βρεγμένο (και καλά στυμένο) καθαρό πανί ή υγρό μωρομάντηλο. Με αυτό τον τρόπο απομακρύνουμε το μεγαλύτερο μέρος του λαδοχρώματος και το ελάχιστο μέρος που μένει μπαίνει μέσα στους πόρους και δίνει αυτή την αίσθηση της παλαιότητας.

Για την τεχνική αυτή χρησιμοποιούμε όλη την γκάμα των χρωμάτων αλλά κυρίως το καφέ, μαύρο, πορτοκαλί, κίτρινο. Εναλλάσουμε τα χρώματα και σκουπίζουμε αμέσως μέχρι να φθάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται η τεχνική με χρώματα λαδιού από το 6:00 και μετά.

! No longer available

Άλλα ενδιαφέροντα βίντεο:

Πατίνα οξείδωσης με τρία απλά χρώματα

! No longer available

Πατίνα σε έπιπλο

! No longer available

Πατίνα με οξείδια ανακατεμένα με χρώμα

! No longer available

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2017, 11:09:31 πμ από ΚαΠα »

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 06:23:52 μμ »
Μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα και ο τρόπος που γίνεται η δουλειά στο 2ο βίντεο (πατίνα οξείδωσης με 3 απλά χρώματα).

Στο 3ο βίντεο (πατίνα σε έπιπλο) ο τύπος που το παρουσιάζει δείχνει ότι το
κατέχει το θέμα στις λεπτομέρειες και καταλήγει με ένα απαλό διακριτικό οπτικό αποτέλεσμα !

Είναι ατελείωτες οι επιλογές , ανάλογα το έπιπλο, το ξύλο, το επιθυμητό αποτέλεσμα, και βέβαια ... ανάλογα τον άνθρωπο - χειριστή.

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 07:47:44 μμ »
Μεταφορά εικόνας σε ξύλο

Εκτύπωση με εκτυπωτή laser
Αν η εικόνα (κείμενο, σχέδιο, φωτογραφία ασπρόμαυρη αλλά και έγχρωμη, κτλ) είναι τυπωμένη με εκτυπωτή λέϊζερ τότε τα πράγματα είναι σχετικά απλά. Κολλάμε την εικόνα με την εκτύπωση προς τα κάτω (δηλαδή προς την επιφάνεια που θέλουμε να μεταφέρουμε την εκτύπωση) με κόλλα που να κρυσταλώνεται διάφανη. Στα ειδικά μαγαζιά πουλάνε ειδική κόλλα (κόλλα μεταφοράς τη λένε) αλλά και με απλή άσπρη ξυλόκολλα γίνεται η δουλειά.

Αφού αφήσουμε την κόλλα να στεγνώσει πλήρως, βρέχουμε το χαρτί που κολλήσαμε και με σκληρό σφουγγάρι ή ακόμα και με τα δάχτυλά μας αρχίζουμε να τρίβουμε και να βγάζουμε το βρεγμένο χαρτί. Με υπομονή και προσοχή στο πόσο πιέζουμε στο τέλος φεύγει όλο το χαρτί και μένει μόνο η εκτύπωση που φαίνεται σαν να έχει γίνει πάνω στο ξύλο. Προσοχή: Αν στην εκτύπωσή μας υπάρχουν γράμματα θα πρέπει η εκτύπωση να γίνει στον εκτυπωτή με ρύθμιση "mirror" -καθρέπτης ώστε επειδή στο ξύλο θα εμφανιστεί η ανάποδη πλευρά, να διαβάζονται σωστά τα γράμματα.

! No longer available

Εκτύπωση με εκτυπωτή inkjet

Αν η εκτύπωσή μας γίνει σε εκτυπωτή inkjet τότε δεν χρειάζεται να κολλήσουμε τίποτα. Απλώς περνάμε με ζεστό σίδερο σιδερώματος με την επιφάνεια εκτύπωσης προς τα κάτω.

Σημείωση: δεν έχω πρόχειρο βίντεο, αλλά νομίζω όποιος ενδιαφέρεται θα βρεί εύκολα στο youtube

Τεχνική με εκτύπωση σε αντικολλητικό χαρτί, κηρόχαρτου ή κάτι τέτοιο

Βρήκα την τεχνική αυτή αρκετά ενδιαφέρουσα

Στο παρακάτω βίντεο χρησιμοποιείται ένα χαρτί πάνω στο οποίο υπήρχαν αυτοκόλλητες εττικέτες, Βγάζει τις ετικέτες και μένει σκέτο το αντικολλητικό. Πάνω σε αυτό το χαρτί κάνει την εκτύπωση και μετά με απλή πίεση μετέφερε την εικόνα σε ξύλο. Για προστασία περνάει από πάνω λούστρο σε σπρέϊ.

! No longer available

Με την ίδια περίπου τεχνική και στο παρακάτω βίντεο ένας οργανοποιός μεταφέρει το λογότυπό του. Λίγο πιό πολύπλοκα αλλά με καλύτερα αποτελέσματα.

! No longer available

Στο ξύλο κάνει μια προετοιμασία με κάποιο υλικό που δεν ξέρω τι είναι αλλά νομίζω ότι αν περάσουμε ξυλόκολλα πάνω στο ξύλο είναι το ίδιο.

.......

Η μπάλα σε σένα Ιωσήφ!!!  {celebrate004} {celebrate004}

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 07:56:55 μμ »
Εξαιρετικός ο τρόπος που συλλέγεις, εμπεδώνεις και μας χαρίζεις αυτές τις γνώσεις .

Σ ευχαριστώ γιατί θα με βάλεις να πειραματιστώ με την παρακάτω εικόνα που μου αρέσει πολύ !

ila_rendered

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 08:10:31 μμ »
Ωραία εικόνα Ιωσήφ!

Εξ αριστερών αν καταλαβαίνω καλά είναι ο Μπαρμπα-Γιάννης Παπαϊωάννου μετά ο Μπάτης με το "μάγκα" του και δεξιά ο Μάρκος (?).   

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 08:42:25 μμ »
Ωραία εικόνα Ιωσήφ!

Εξ αριστερών αν καταλαβαίνω καλά είναι ο Μπαρμπα-Γιάννης Παπαϊωάννου μετά ο Μπάτης με το "μάγκα" του και δεξιά ο Μάρκος (?).

Για Παπαϊωάννου και Μπάτη διακρίνω κι εγώ . Πιο δεξιά όμως, δεν μου μοιάζει για τον Μάρκο ...  πάντως :

1. Θα αντιγράψω αυτή την εικόνα επάνω σε μια ξύλινη επιφάνεια ( σύμφωνα με τις οδηγίες σου ) και θα την κάνω καδράκι .

2. Με ότι μάτια και χέρια μου απομένουν , θα πειραματίζομαι (στην υπόλοιπη ζωή  ... μπορεί και στην άλλη )
    να "κεντήσω" - " ζωγραφίσω" αυτή την εικόνα με διαφορετικούς καπλαμάδες , να γίνει πεναριά σε τρίχορδο ...

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 09:04:21 πμ »
Για το φίλο μας τον ΚαΠα στην περίπτωση που τυχόν ενδιαφέρεται.

Δανεικό από μια φίλη το παρακάτω εγχείρημα "διακριτικής" τεχνητής παλαίωσης , που έγινε επάνω σε ένα πλαστικό δισκάκι.

Υλικά : Στένσιλ , Χρώματα κιμωλίας, ακρυλικό, κερί διάφανο και σκούρο

ila_rendered

ila_rendered

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 17, 2017, 07:27:42 πμ »
Καλημέρα !

Ελεύθερο "κέρασμα" σε όλη τη παρέα , για όποια τυχόν παραπέρα βελτίωση , προσαρμογή, εφαρμογή ...

ila_rendered

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 27, 2018, 02:44:18 μμ »
Νομίζω πως αξίζει να ρίξουμε μια ματιά στο παρακάτω βιντεάκι που αφορά σε μεταφορά α/μ φωτογραφίας σε ξύλο .

Ιδιαίτερα ο 3ος και ο 4ος  τρόπος που παρουσιάζει έχει εντυπωσιακό αποτέλεσμα

https://www.youtube.com/watch?v=xHOWUR8vTvo