Αποστολέας Θέμα: Οδηγός για κόλλες  (Αναγνώστηκε 74975 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 15, 2013, 10:15:03 πμ »
Παράθεση
καλησπέρα
να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: θα επιχειρήσω να φτιάξω το περιμετρικό φιλέτο σε μπουζουκοειδές με κομμάτια έβενου - κόκκαλου εναλλάξ.
Τι είδους κόλλα/ες να χρησιμοποιήσω ? (κυρίως για το κόκκαλο ρωτάω)
ευχαριστώ

τελικά δοκίμασα ξυλόκολλα, βενζινόκολλα και κυανακρυλική gel... όλες κολλάνε καλά και ανθίστανται επιτυχώς στην ταλαιπωρία της λίμας που θα ακολουθήσει.
Βέβαια για λόγους οικονομίας χρόνου τελείωσα την κατασκευή με κυανακρυλική.

 [ Invalid Attachment ]

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 30, 2013, 08:18:52 μμ »
Ζητω συγγνωμη  αν εχει ξανασυζητηθει. Γραφω απο κινητο και δε μπορω ευκολα να το ψαξω. Βρηκα στο ιντερνετ υγρη ψαροκολλα ή ετσι νομιζω τουλαχιστον. Καταλαβα καλα;
Την χρησιμοποιουμε αντι της στερεας ή ειναι κατι διαφορετικο;

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 08, 2014, 02:04:15 μμ »
Παιδιά η ψαρόκολλα κάνει για κόληση σε οποιοδήποτε σημείο ενός οργάνου;
Είναι αρκετά ισχυρή και για την κόληση σκάφους-μάνικου;
Ρωτάω για τι βλέπω πως χρησιμοποιείτε διαφορες κολες σε ένα όργανο. Εγώ πάντος στον πρώτο μου μπαγαμα παντού ψαρόκολα έβαλα.

xaris

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 08, 2014, 09:14:04 μμ »
Εγω φιλε για την κοληση μανικου ,ειχα παρει εποξικη σε μορφη στοκου,μονο για αυτην την δουλεια
Φτιαχνεις ενα μειγμα απο δυο κολες,μια ασπρη και μια  σε χρωμα σαν τσιμεντο,τα ανακατεβεις και εχεις κολα.
Γινεται ενα παχυρευστο πραμα και το απλωνω στην τρυπα και στο μανικο και το περναω.
Γεμιζουν ολα τα κενα   και δενει γερα, σαν μπετο γινεται.

Τα υπολοιπα με ψαροκολλα .
Λενε οτι αμα εχεις φτιαξει σωστα το μορσο,κανει και η ψαροκολα αλλα επειδη εγω δεν το διακινδυνευω ,βαζω  εποξικη.

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 08, 2014, 10:20:17 μμ »
ευχαριστώ φίλε
Μιλάμε για την κόλλα 2 συστατικών ε;
Απότι έχω δει μια φορά γίνεται κάπως σαν λάστιχο όταν στεγνώσει, και όπως λες γεμίζει τα κενά, αρα λειτούργει και σαν στοκος;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 15, 2016, 12:09:20 μμ »
μια ερώτηση για την ψαρόκολα, αν γνωρίζει κάποιος: πως μπορούμε να παρατείνουμε τον "ανοιχτό" χρόνο (εργασιμότητα) ώστε να μην πήζει γρήγορα σε εφαρμογές που παίρνει κάποιον παραπάνω χρόνο η τοποθέτηση των κομματιών ?
εδώ http://www.cretanlyra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=120:%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82&catid=92:%CF%84%CE%B1-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC&Itemid=497
διάβασα για ζέσταμα κατά την διάρκεια του "ανοιχτού' χρόνου, αλλά θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει για κάποια πρόσμικτα.
ξέρει κανείς κάτι?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 15, 2016, 02:05:10 μμ »
ΜΕ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ...ΟΥΡΙΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩς ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΑΝΑΛΩΓΙΕΣ ΚΛΠ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ψάραξ

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Αγαπημένο ξύλο: της αρκούδας
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 09:37:07 μμ »
Σε σχέση με την έτοιμη υγρή ψαρόκολλα, και σε σχέση με το ότι, χάριν επισκευασιμότητας, ίσως θα 'πρεπε να μην κάνουμε πολύ ισχυρή τη συγκόλληση της ταστιέρας που αναφέρθηκαν παραπάνω, έχω διαβάσει στο σάιτ δε-θυμάμαι-ποιανού ξένου οργανοποιού ότι η έτοιμη ψαρόκολλα παραείναι αδύναμη για συγκολλήσεις που πρέπει ν' αντέξουν σοβαρές πιέσεις, και για αυτό ο συγκεκριμένος δεν τη χρησιμοποιεί παρά μόνον στην ταστιέρα, για αυτόν ακριβώς το λόγο. Να εκφράσω όμως και τον σκεπτικισμό μου για την ιδέα του απεσταγμένου νερού. Φαντάζομαι ότι η λογική της ιδέας θα έχει να κάνει με τα άλατα; Δεδομένης όμως της πρώτης ύλης και της επεξεργασίας της (φαντάζομαι θα 'χει και κάμποσο βράσιμο σε μη απεσταγμένο νερό), γλιτώνουμε κάτι ουσιαστικό με το απεσταγμένο; και πόσο κακή είναι στ' αλήθεια η λίγη έξτρα αρμύρα, όταν ακόμα και το να ρίξουμε αλάτι δεν είναι καταστροφικό; Σκέφτομαι ότι μπορεί τον παλιό καιρό, που λέγεται ότι δεν υπήρχε η δέουσα προσοχή στη θερμοκρασία της ψαρόκολλας και πολλές φορές την παραζέσταιναν, ίσως με το απεσταγμένο να υπήρχε ευκολότερη διάλυση σε χαμηλότερη θερμοκρασία, και από εκεί να παρατηρήθηκε ότι η ψαρόκολλα που 'γινε με απεσταγμένο είναι καλύτερη.
How come they call that "easy listening", when it's really hard to listen to?

δημητρης μαυρος

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Αγαπημένο ξύλο: μονο τα καλα(ΑΚΡΙΒΑ)
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 15, 2018, 03:01:32 μμ »
Isinglass Glue, Granulate ΨΑΡΟΚΟΛΛΑ 100γρ. 60 ευρω+21 σταλτικα.Για καπακι,καμαρια, DICTUM-GERMANY.Για ολα τα υπολοιπα TITEBOND ORIGINAL.  Dictum GmbH
Gottlieb-Daimler-Str. 3
94447 Plattling
Germany E-Mail:   workshops@dictum.com,  Στη ζωη χρειαζομαστε καλα πραγματα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 17, 2018, 02:20:30 μμ »
(απο  δημητρης μαυρος  )...

γεια σας
Για να εχω σωστη θερμοκρασια στη κολλα 145-150 φαρεναιτ, εχω τ﨨
hold-heet  electric  glue  POT, international  230V,50-60 HZ.
130 ευρω+σταλτικα,οτι καλυτερο υπαρχει  στην αγορα,αθανατο.
MADINTER  cod: 0668-fe.
Αν η θερμοκρασια ξεφυγει ΄¨ΤΗΝ  ΠΕΤΑΣ.

MADINTER@MADINTER.COM
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

iliasvp7

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 02:53:00 μμ »
Βασικα ... ο καλυτερος οδηγος!!! ευχαριστουμε!!

μια ερωτηση για να κολλησω δερμα με ξυλο για μπεντιρ, τι κολλα να χρησιμοποιησω?

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 05, 2018, 06:00:43 μμ »
Καλησπέρα φίλε καλώς ήρθες,μπορείς να κολλήσεις το δέρμα στο στεφάνι το ξύλινο με κοινή κρυσταλιζέ ατλακόλ,ή με titebond.,την κρυσταλιζέ θα την βάλεις έτσι παχιά καλύτερα ή θα την αραιώσεις πολύ λίγο με νερό.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 29, 2022, 08:07:23 μμ »
Χρησιμοποίησα τη ψαρόκολλα για κόλληση ταστιέρας σε λύρα,
πήγαν όλα καλά και έκλεισα το βαζάκι που την είχα.

Αυτή ήρθε και έπηξε και έγινε σαν ζελέ περίπου και πιο πηχτή.
Μετά από κάποιες μέρες παρατήρησα ότι έγινε πάλι σε υγρή μορφή χωρίς να την κάνω κάτι είναι λογικό;;;
Γιατί αν την χρησιμοποιούμε σε υγρή μορφή στους 60 βαθμούς γιατί στους 15 είναι πάλι σε υγρή μορφή,
μήπως δεν πρέπει να την χρησιμοποιήσω;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Οδηγός για κόλλες
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 01:00:47 μμ »
Χρησιμοποίησα τη ψαρόκολλα για κόλληση ταστιέρας σε λύρα,
πήγαν όλα καλά και έκλεισα το βαζάκι που την είχα.

Αυτή ήρθε και έπηξε και έγινε σαν ζελέ περίπου και πιο πηχτή.
Μετά από κάποιες μέρες παρατήρησα ότι έγινε πάλι σε υγρή μορφή χωρίς να την κάνω κάτι είναι λογικό;;;
Γιατί αν την χρησιμοποιούμε σε υγρή μορφή στους 60 βαθμούς γιατί στους 15 είναι πάλι σε υγρή μορφή,
μήπως δεν πρέπει να την χρησιμοποιήσω;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Αρκετά μπαγιάτικη απάντηση, αλλά τώρα είδα την ερώτηση.

Το πιθανότερο σενάριο είναι η ανάπτυξη μύκητα.
Στα πρώτα στάδια ανάπτυξης μύκητα, η κόλλα αρχίζει να ρευστοποιείται, και μετά από αρκετές ώρες ή μέρες ο μύκητας γίνεται εμφανής με γυμνό μάτι με την μορφή μούχλας.
Όταν έχουμε υγρή ψαρόκολλα που μας περίσσεψε, θα πρέπει είτε να την φυλάξουμε στο ψυγείο, είτε να την θερμαίνουμε κάθε μέρα (ακόμα και αν δεν την χρειαζόμαστε), για να αποφύγουμε την ανάπτυξη μύκητα.
Σε κάθε περίπτωση δεν συστήνω την φύλαξη σε κλειστό δοχείο, διότι η υγρασία της κόλλας παραμένει εγκλωβισμένη και είναι σχεδόν βέβαιη η ανάπτυξη μύκητα.
Σε περιόδους με μεγάλη ατμοσφαιρική υγρασία και αν έχουμε την κόλλα εκτός ψυγείου, η καθημερινή θέρμανσή της επιβάλετε.

Tags: