Αποστολέας Θέμα: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας  (Αναγνώστηκε 8245 φορές)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« στις: Ιανουάριος 10, 2017, 08:56:31 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους!

Επειδή ποτέ δεν κατάφερα να ρυθμίσω σωστά τη δική μου Metabo BAS317 και επειδή το θέμα νομίζω παρουσιάζει γενικότερο ενδιαφέρον θα παρακαλούσα ιδιαίτερα τους έμπειρους επαγγελματίες (Κώστας Ζαρκάδας :-*, Κώστας Πλιακώνης :-* κτλ) αλλά και όλα τα υπόλοιπα μέλη που έχουν κάποια γνώση στο θέμα να μας ξεστραβώσουν.

Πως ρυθμίζουμε μια πριονοκορδέλα (Σαλαμάστρα, πάνω και κάτω οδηγοί, σφίξιμο κτλ);

Πως διαλέγουμε τις πριονοταινίες μας; Πόσο φάρδος, πόσα δόντια/ιντσα, τι τσαπράζι ανάλογα και με το υλικό που θέλουμε να κόψουμε κτλ κτλ.

Ζητάω πολλά ο αναιδής; Σίγουρα. Μάλλον θέλω σεμινάριο!!!!!  ;D
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 09:23:56 μμ »
Καλησπέρα.
Εγώ έχω την metabo 260 swift,την ρύθμιση την κάνω με τον εξής τρόπο: Αφού έχω τοποθετήσει την κορδέλα και την έχω σφίξει,τους οδηγούς τους ακουμπάω στην κορδέλα αλλά δεν τους έχω ασφαλίσει,και μετά κάνω έναν γύρο τις τροχαλίες. Μ αυτό τον τρόπο όπου η κορδέλα μπορεί να πηγαίνει λίγο αριστερά-δεξιά,σπρώχνει τους οδηγούς. Βέβαια εγώ κοιτάζω στο περίπου η απόσταση οδηγών-κορδέλας να είναι όσο το πάχος ενός χαρτιού. Όταν είμαι εκεί στην απόσταση του πάχους του χαρτιού,ασφαλίζω τους οδηγούς. Ξανατεστάρω χειροκίνητα με τις τροχαλίες (γυρίζω κάνα δυο - τρεις στροφές), κι αν δεν ακούσω κάποιον παράξενο θόρυβο,είμαι εντάξει.
Τώρα πως επιλέγουμε κορδέλα δεν ξέρω να σου πω, εγώ ρωτάω εκεί που μου τις φτιάχνουν και μου δίνουν ανάλογα με το τι θέλω να κόψω και πως,την ανάλογη πριονοταινία.
Ελπίζω να βοήθησα,αν και δεν είμαι ο καταλληλοτερος πιστεύω........απλά είπα πως το κάνω εγώ.
Καλή συνέχεια....!!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 10:25:38 μμ »
Κατ αρχην εγω εχω μεγαλη επαγγ
ελματικη κορδελα αν και παλιο μοντελο του 70.Και πρωτα πρωτα για να παραγγειλει κανεις σε μαγαζι καινουρια πριονια, το πρωτο που θα ερωτηθει ειναι......90αρα η 80αρα ειναι η κορδελα σου? Που σημαινει οτι 90 ποντοι ειναι απο το σημειο που κατεβαινει( κοβει δηλαδη) το πριονι μεχρι την αλλη του πλευρα οπου ανεβαινει. Στην ουσια δηλαδη σε ρωταει την διαμετρο του κυκλου που εχουν οι τροχαλιες.
Τωρα παμε στο ποσα δοντια , τσαπραζι κλπ. Για τα δοντια το πολυ πολυ να σου εχει δωσει ο προμηθευτης σου ενα προσπεκτους και να διαλεξεις. Το τσαπραζι απλα το ζητας. Θελω μικρο, μετριο η μεγαλο. Η ρυθμιση τωρα ομως ειναι συναθρηση πολλων παραγοντων, οπως πχ αν οι τροχαλιες εχουν επανω φελους η οχι. Αν εχουν τοτε ρυθμιζοντας με μια και μοναδικη βιδα την επανω τροχαλια φερνουμε το πριονι εξω ( προς τα εμας) ετσι ωστε να μην ακουμπαει επανω στους φελους , και να τους καταστρεφει. Ακομη ομως και χωρις φελους, ενα πριονι με τσαπραζι που ακουμπαει σε τροχαλια γυμνη σιγουρα φθειρεται και χαλαει πιο ευκολα. Η τελευταια μου επιλογη σε πριονι ειχε να κανει κατοπιν προτροπης αλλου μαστορα να δοκιμασω .....αυτα ρε που εχω βαλει κι εγω γαμανε σου λεω. Παραγγειλα λοιπον 2 απο 45 ευρω το ενα , και σοβαρα επαθα πλακα. Αν δεν κοψεις προκα ειπε ο ανθρωπος που τα εστειλε, θα τα εχεις πολλα χρονια.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 11:16:33 μμ »
Να συμπληρώσω τον συνάδελφο μου Κώστα ότι ,   οι σωστές κορδέλες πρέπει με "λάσκα" τους οδηγούς και σφιγμένη την πριονοταινία να είναι γωνιά με την πλάκα ....και όχι με τους οδηγούς να προσπαθούμε να γωνιάσουμε την πριονοταινία.(εάν δεν γωνιάζει θέλει ρύθμιση η πλάκα)
Όλη η δυσκολία στη ρύθμιση έχει να κάνει με το πλάτος της πριονοταινίας(το πάχος είναι εύκολο) πρέπει να ρυθμιστεί  έτσι ώστε κόβοντας  να μην συμβούν  όλα αυτά που προανέφερε ο Κώστας.(ζημιά στο τσαπράζι κ.τ.λ). Επίσης προσοχή στην ρύθμιση της πάνω τροχαλίας μην συμβεί το ανάποδο , δηλαδή πετάγεται η κορδέλα προς τον χρήστη.

Υπάρχουν πριονοταινίες απλές , υπάρχουν χρωμίου, κοβαλτίου  ,  με βίντι , γενικά ο νόμος είναι απαράβατος : ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.
Μια καλή εταιρία για να ρωτήσει κάποιος για πριονοταινίες είναι αυτήhttp://www.lenox.gr/COMPANY.htm  επίσης αυτή http://www.wintex.gr/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:17:32 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μάλλον για τους γνωρίζοντες μερικά πράγματα είναι αυτοννόητα. Για μένα τον άσχετο οι ερωτήσεις όμως παραμένουν.  ::)

Τωρα παμε στο ποσα δοντια , τσαπραζι κλπ. Για τα δοντια το πολυ πολυ να σου εχει δωσει ο προμηθευτης σου ενα προσπεκτους και να διαλεξεις. Το τσαπραζι απλα το ζητας. Θελω μικρο, μετριο η μεγαλο.

Πέρα από την ποιότητα του πριονιού το ερώτημα είναι πως διαλέγεις Κώστα μου; Με τι κριτήριο. Ποιά δόντια για ποιά κοπή και με πόσο τσαπράζι; π.χ. υπάρχει κάποιος κανόνας για μαλακά ξύλα και άλλος για τα σκληρά;  (Για να δώσω ένα παράδειγμα: προσπάθησα να κόψω ένα κούτσουρο εληάς (διάμετρος περιπου 10 cm) και ο κορδέλα μου σκάλωνε. Χρειαζότανε περισσότερα δόντια ή λιγότερα; Και μήπως η ταχύτητα παίζει ρόλο; Στα σκληρά υλικά μεγαλύτερη ή μικρότερη ταχύτητα;

Πόσο σφίγγουμε την πριονοταινία; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχουμε ή ότι καταλαβαίνουμε;

Παίζει κάποιο ρόλο η σαλαμάστρα και αν ναι ποιός είναι αυτός;

Ποιά είναι η σειρά που ρυθμίζουμε; Τους πάνω οδηγούς πρώτα ή τους κάτω;

Μάλλον το κάνω όλο και ποιό περίπλοκο (για μένα βέβαια είναι περίπλοκο). Γιαυτό τελικά λέω μήπως ξέρει κάποιος κανένα γραπτό οδηγό που να τα εξηγεί όλα αυτά;
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 10:13:39 πμ »
Παναγιώτη μου,  οι ίδιες απορίες που διατυπώνεις,  ισχύουν και για μένα.

Απόφευγε πάντως να κόβεις με την κορδέλα σου αυτή κορμουδάκια ελιάς .
Εκεί που πουλάνε καυσόξυλα, όταν έχουν και  κορδέλα , έχω προσέξει ότι
η πριονοταινία τους είναι χαρακτηριστικά "παχειά " για να μπορεί να κόβει σκληρά ξύλα σε "σοβαρές" διατομές.

Κάποιες από τις ερωτήσεις σου , ίσως μπορούν να απαντηθούν εδω παρακάτω από τη σελίδα 26 και μετά ... 

http://www.wfdt.teilar.gr/material/EDU_FILES/324_Didaktikes_simeivseis.pdf
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 11:05:02 πμ »
πολυ ενδιαφερον θεμα!!
παραδειγμα η LENOX εχει
ΠΡΙΟΝΟΚΟΡΔΕΛΕΣ ΑΝΘΡΑΚΟΥΧΟΥ ΧΑΛΥΒΑ
Πριονοκορδέλες με σώμα από ατσάλι ελατηρίου και θερμική κατεργασία στα δόντια για μεγαλύτερη αντοχή και διάρκεια ζωής. (Επανατροχίζονται)
   
1) ΠΡΙΟΝΟΚΟΡΔΕΛΕΣ ΑΝΘΡΑΚΟΥΧΟΥ ΧΑΛΥΒΑ

WOODMASTER C                                                                                             
 CHIPSWEEP
PALLETMASTER         
FLEX BACK
2)ΠΡΙΟΝΟΚΟΡΔΕΛΕΣ ΔΙΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ
Πριονοκορδέλες διμεταλλικές, με σώμα από ατσάλι ελατηρίου και δόντια από ταχυχάλυβα Μ42 με 8% περιεκτικότητα σε κοβάλτιο για αξεπέραστη απόδοση κοπής σε όλα τα υλικά. (Επανατροχίζονται)
   
ΔΙΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΠΡΙΟΝΟΚΟΡΔΕΛΕΣ

WOODMASTER  B                                                                                                 
 
FURN-MASTER  B
3)ΠΡΙΟΝΟΚΟΡΔΕΛΕΣ ΚΑΡΒΙΔΙΟΥ
Πριονοκορδέλες με σώμα από ατσάλι ελατηρίου και δόντια από καρβίδιο, για μεγαλύτερες ταχύτητες κοπής και κοπές ακριβείας. (Επανατροχίζονται)
WOODMASTER CΤ                                                                                             
 TRI-MASTER
ποιες απο αυτες χρησιμοποιει ενας εμπειρος ?!!!
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 01:05:18 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μάλλον για τους γνωρίζοντες μερικά πράγματα είναι αυτοννόητα. Για μένα τον άσχετο οι ερωτήσεις όμως παραμένουν.  ::)

Τωρα παμε στο ποσα δοντια , τσαπραζι κλπ. Για τα δοντια το πολυ πολυ να σου εχει δωσει ο προμηθευτης σου ενα προσπεκτους και να διαλεξεις. Το τσαπραζι απλα το ζητας. Θελω μικρο, μετριο η μεγαλο.

Πέρα από την ποιότητα του πριονιού το ερώτημα είναι πως διαλέγεις Κώστα μου; Με τι κριτήριο. Ποιά δόντια για ποιά κοπή και με πόσο τσαπράζι; π.χ. υπάρχει κάποιος κανόνας για μαλακά ξύλα και άλλος για τα σκληρά;  (Για να δώσω ένα παράδειγμα: προσπάθησα να κόψω ένα κούτσουρο εληάς (διάμετρος περιπου 10 cm) και ο κορδέλα μου σκάλωνε. Χρειαζότανε περισσότερα δόντια ή λιγότερα; Και μήπως η ταχύτητα παίζει ρόλο; Στα σκληρά υλικά μεγαλύτερη ή μικρότερη ταχύτητα;

Πόσο σφίγγουμε την πριονοταινία; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχουμε ή ότι καταλαβαίνουμε;

Παίζει κάποιο ρόλο η σαλαμάστρα και αν ναι ποιός είναι αυτός;

Ποιά είναι η σειρά που ρυθμίζουμε; Τους πάνω οδηγούς πρώτα ή τους κάτω;

Μάλλον το κάνω όλο και ποιό περίπλοκο (για μένα βέβαια είναι περίπλοκο). Γιαυτό τελικά λέω μήπως ξέρει κάποιος κανένα γραπτό οδηγό που να τα εξηγεί όλα αυτά;
οντως ρωτας δυσκολα πραγματα. Ελια παντως οσα χρονια δουλευω δεν εχουμε βαλει στα δικα μας πριονια. Μονο σε πρηστιριο εχω δει να κοβουν κατα μηκος.Κι εκει μιλαμε για μοτερ με τρομερες υποδυναμεις, μιλαμε για αργη ταχυτητα, και για κορδελα ( πριονι) 8 ποντους πλατος
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 01:18:55 μμ »
Κώστα δεν ήμουν τόσο θρασύς για να κόψω κατά μήκος. Μόνο στα δύο ήθελα να το τεμαχίσω και η διάμετρος ήταν μικρή, κάτω από 10 πόντους.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 02:35:16 μμ »
Αν τυχόν  είχε ξεφύγει Παναγιώτη και όσοι φίλοι ενδιαφέρονται, υπάρχει και το παρακάτω ( δεν το ήξερα - θα βρω χρόνο να το δω με ησυχία )

http://www.luthier.gr/index.php?topic=1665.0

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 03:03:35 μμ »
Αραιό δόντι και μεγάλο τσαπράζι χρησιμοποιούν στα πριστήρια για κοπή χλωρών ξύλων (για να μην μπουκώνουν και σπάνε). Με μεσαίο τσαπράζι (τρία δόντια στην ίντσα) καλύπτει τις περισσότερες εργασίες. Η λογική είναι όσο πιο χοντρό ξύλο ,χοντρό και πλατύ πριονι . Για λεπτοδουλειές μικρό τσαπράζι (πηχακια κ.τ.λ)
Για καμπύλες,στρογγυλά  , στενό πριόνι (ξεγυριστάρι).(το μέταλλο της πριονοταινίας μετράει περισσότερο)
Όλα όμως εξαρτώνται από την γεωμετρία και την ιπποδύναμη του κάθε μηχανήματος .
Οι μικρές ερασιτεχνικές κορδέλες δεν νομίζω ότι μπορούν να κόψουν χοντρά και σκληρά ξύλα.( ο κατασκευαστής τι δίνει?)
Πάρτε όμως τηλέφωνο (για να μην σας απογοητεύω) τις εταιρείες που έδωσα στο προηγούμενο μήνυμα και σύμφωνα με το μήκος του πριονιού και της ιπποδύναμης που έχει η κορδέλα σας , θα σας βοηθήσουν στην σωστή επιλογή.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 04:54:21 μμ »
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ιωσήφ το κείμενο από το ΤΕΙ Λάρισας νομίζω τα λέει όλα και απαιτεί αρκετή μελέτη επειδή έχει και αρκετά επιπλέον. Επίσης τα κείμενα που είχε αναρτήσει ο Χρήστος Τ στο παλαιότερο θέμα που μας ξαναθύμησες έχουν άμεσες και πρακτικές απαντήσεις στις απορίες μου. Τα αγγλικά τους δεν είναι πολύ δύσκολα και θα τα μελετήσω αρκετά. Σε ευχαριστώ ιιδιαιτέρως.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 08:34:39 μμ »
Ποσα μετρα το λεπτο πρεπει να εχει μια πριονοκορδελα.απο οτι βλεπω στο εμποριο η ταχυτητες κυμαινονται απο 400-εως900 μετρα το λεπτο .πολλες εχουν και δυο ταχυτητες κοπης

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 01:37:27 μμ »
υποτιθεται οτι ο κατασκευαστης που εδωσε την α ταχυτητα οτι το μελετησε το θεμα..
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

PETRAKAS

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: ΣΦΕΝΔΑΜΙ ΚΑΙ ΠΛΑΤΑΝΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 50+
Απ: Ρυθμίσεις πριονοκορδέλας
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 03:27:51 μμ »
Καλέ μου ΚαΠα,
Τελείως συμπτωματικά άνοιξα το θέμα σας και θα ήθελα να προσθέσω κάποιες ταπεινές απόψεις.Δηλώνω προκαταβολικά πώς η ρύθμιση της πριονοκορδέλας δεν είναι μία πολύ απλή υπόθεση. Θα ήταν πιο απλή αν μιλούσαμε για μεγάλα εργαλεία( μέγεθος και ιπποδύναμη) που όμως ο μικρός και ερασιτέχνης οργανοποιός συνήθως δεν διαθέτει!
Κάποιες κρίσιμες παράμετροι είναι οι ακόλουθοι:
-η κατάσταση τροχαλιών και κυρίως της ρυθμιζόμενης άνω, το υλικό της υπόβασης, η καμπύλη του,το αλφάδιασμα των τροχαλιών κ.λ.π.
-η ιπποδύναμη τριφασική ή μονοφασική
-η ταχύτητα κοπής (τα σκληρά, πυκνά και βαριά ξύλα απαιτούν μικρή ταχύτητα κοπής)
- το μέγιστο φάρδος της πριονοταινίας (όχι περισσότερο από 1,5 πόντο στις μικρές πριονοκορδέλλες)
- το κράμα του μετάλλου της πριονοκορδέλλας (συνιστάται να είναι βαμμένη ολόκληρη και όχι μόνο η οδόντωση)
- ρύθμιση του άνω και κάτω οδηγού
- η ρύθμιση της σαλαμάστας και το υλικό που χρησιμοποιούμε για σαλαμάστρα
- η οδόντωση και το τσαπράζι της πριονοταινίας (για σκληρά ή πολύ σκληρά ξύλα συστήνεται να έχουμε πολλά δόντια ανά ίντσα με μικρό ή το πολύ μεσαίο τσαπράζι)
-η απορρόφηση τησ σκόνης είναι σημαντικό θέμα
Αυτά για την ώρα. Τα λέμε πάλι.

Petrakas

Tags: