Αποστολέας Θέμα: τρίχορδο '' δελφίνι''  (Αναγνώστηκε 3049 φορές)

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: τρίχορδο '' δελφίνι''
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 11:38:44 μμ »
Λιτό και πανέμορφο. {music009}

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 05:41:57 μμ »

Νικόλα συγχαρητήρια και από εμένα για το πανέμορφο τρίχορδο Εκτός από την άψογη κατασκευή του και όντας θαλασσινός με εντυπωσιάζει το πολύ ζωντανό δελφίνι ,καθώς και οι γλάροι που αν φτιάξω άλλο μπουζούκι θα αντιγράψω με την άδεια σου φυσικά !

Nikolas Fereos

• Hero Member
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 02:51:46 μμ »
Ευχαριστώ filios , εννοείται οτι μπορείς να αντιγράψεις οτι θέλεις ,ειδικά οι γλάροι του συγκεκριμένου σχήματος είναι πολύ συνηθισμένη φιγούρα στα ''clip art''  και σίγουρα δεν χρειάζεται καμιά άδεια.
Θαλασσινός , απο πού αν επιτρέπεται;

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 07:39:56 πμ »

Φίλε Νικόλαε
Θαλασσινό θέμα ,μία γοργόνα , στο δεύτερο μου μπουζούκι που έμεινε ακέφαλη μετά από καμιά δεκαριά χρόνια Ο λόγος ότι δεν εύρισκα ξανθό κοχύλι για τα μαλλιά της και με σκιάσεις για το πρόσωπο της , και δεν είχα χρόνο μια και η αδυναμία μου ήταν οι κιθάρες Στο γύρο το μπουζούκι έχει μπλε new Zealand Paua abalone με το οποίο ταιριάζει θαλασσινό θέμα Πάνω από το κεφάλι της θα είχα φτιάξει 2 γλάρους και γύρο της λεπτές γραμμές από κύματα Δεν θυμάμαι που βρήκα το θέμα και δεν μπορώ να το ξαναβρώ Τσαμπουκάδες θα έβαζα διάφορα ψάρια και μαλάκια Δυστυχώς με πρόλαβε ο εγγονός μου και το έσπασε ( καπάκι από παλιό πιάνο σε τρία κομμάτια τουλάχιστο 120 χρόνων ) Για το inlaying του πολύ λεπτού abalone δεν χρησιμοποίησα Router ή Dremmel αλλά είναι όλο κομμένο στο χέρι (hand cut )με δικής μου κατασκευής εβένινου purfling cutter
Σε κάποιο παρόμοιο σχέδιο θα προσθέσω σε μικρογραφία ένα μικρό δελφίνι και γλάρους όπως τα δικά σου.
Τα συγχαρητήρια μου για την κατασκευή του ξύλινου powerful band saw που άρχισες Εγώ άλλαξα τα λάστιχα των 2 band saws που έχω με φελλό Εσύ τι θα βάλεις στους ξύλινους τροχούς?
Για το θαλασσινός θα γράψω αργότερα μην με εκπαραθυρώσουν από το Forum !

Tags: