Αποστολέας Θέμα: cigar box κιθάρα βοήθεια για τα τάστα.  (Αναγνώστηκε 1528 φορές)

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
cigar box κιθάρα βοήθεια για τα τάστα.
« στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:19:07 μμ »
Καλησπέρα.
ΜΕ ενα φίλο πρίν λίγες μέρες ξεκινήσαμε με ότι ξύλα είχαμε να φτιαξουμε μια κιθαρούλα 3χορδη το project ειναι λίγο χύμα και μάλον θα βάλουμε μαγνήτη γιατί απο ηχο το κοντρα πλεκέ που βάλαμε δέν πιστευω να κάνει και πολλά.
Θα ηθελα βοήθεια σχετικά με το που να βάλουμε τα τάστα.Εχω βρει κάποια σιτε που βαζεις μηκος αλλα εγω δέν ξέρω πόσα ταστα θα βαλω.
η αποσταση μεταξυ γεφυρας και καβαλάρη είναι 75 ποντοι περίπου (μπορώ να την κοντίνω)
Τι θα μου πρωτείνατε?
πώς να βρω της διαστάσεις που πρέπει να μπουν τα τάστα?
Φωτο υπαρχουν και θα ανεβάσω οταν τελειώσουμε

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: cigar box κιθάρα βοήθεια για τα τάστα.
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:49:04 μμ »
...Εχω βρει κάποια σιτε που βαζεις μηκος αλλα εγω δέν ξέρω πόσα ταστα θα βαλω.

αν εννοείς κάτι τέτοιο
https://www.stewmac.com/FretCalculator.html

δεν έχει σημασία πόσα τάστα θα βάλεις, απλώς τα ζητάει το μηχανάκι τους. Βάλε ένα τυχαίο νούμερο, αρκετά μεγάλο (π.χ. 30 ή 40 τάστα) ώστε να σου μετρήσει μεγάλο μήκος ταστιέρας και να είσαι καλυμμένος.
Αυτό που έχει σημασία είναι το μήκος της κλίμακας, που παρεμπιπτόντως μου φαίνεται πολύ μεγάλο (75 εκ.)

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: cigar box κιθάρα βοήθεια για τα τάστα.
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:55:01 μμ »
τι μεγεθος θα προτεινες να την κοψουμε? 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: cigar box κιθάρα βοήθεια για τα τάστα.
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 02:17:29 μμ »
δεν έχω ιδέα από cigar boxes, μια πρόχειρη αναζήτηση έβγαλε αυτό
http://www.cigarboxnation.com/forum/topics/scale-length-3
όπου αναφέρονται ως συνηθισμένες κλίμακες 25"1/2 και 24" 3/4 (65 εκ. και 63 εκ.) και "καμμιά φορά" οι 20" (50 εκ.).

Πρέπει να το ψάξεις λίγο πριν αποφασίσεις κλίμακα. Εκτός από τον ήχο που θες (όσο μπορείς να τον ορίσεις) και το κούρδισμα που θα έχει (υπάρχουν πολλά, απ' ό,τι καταλαβαίνω) πρέπει να δεις και πρακτικά προβλήματα: π.χ. για κλίμακες 65, 63 ξέρουμε ότι υπάρχουν χορδές (αν παίρνει χορδές κιθάρας και όπως είπα ανάλογα με το κούρδισμα), για κλίμακα 50 εκ. πρέπει πρώτα να δεις τι χορδές υπάρχουν στην αγορά γιατί ενδεχομένως να έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.

mastoras007

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Ολα γίνονται..
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: cigar box κιθάρα βοήθεια για τα τάστα.
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 04:29:35 μμ »
ok Πάμε για 65 εκατοστά κλίμακα!
Δ΄ν ειναι τίποτα σπουδάιο για την πλάκα μας ποιο πολύ το κάνουμε.Τα εχουμε όλα τα ξυλα και τα εργαλεια κλειδια και χορδές θα πάρουμε μόνο,θα ποστάρω φώτο οταν είναι ετοιμο

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: cigar box κιθάρα βοήθεια για τα τάστα.
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 09:20:39 πμ »
Ειχα μπλεξει και εγω καποτε με μια τετοια κατασκευη και αυτο που καταλαβα ειναι οτι τα πραγματα ειναι πολυ ελευθερα οπως με τον τζουρα δεν υπαρχουν στανταρ. Οποτε ασε την  φαντασια σου ελευθερη και δημιουργησε. 75 εκ κατα την γνωμη μου ειναι πολλα και θα εχεις θεμα με το κουρδιασμα αλλα και με τις δυναμεις που ασκουνται στι μπρατσο, 60-64 ειναι καλα πιστευω και θα σου αφησει περισσοτερα περιθωρια για πειραματισμους σε χορδες και χορδισματα, μπορεις αν θελεις  να την αφησεις και αταστη. Για το χαραγμα της ταστιερας χρησοιμοποιω αυτη την σελιδα http://www.ekips.org/tools/guitar/fretfind2d/
Τι διαστασεις εχει το σωμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2016, 09:49:49 πμ από tsipis »
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Tags: