Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )  (Αναγνώστηκε 7897 φορές)

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 09:15:08 πμ »
complex θα μας δημιουργήσεις κόμπλεξ  >:(

Μάνο.......εντάξει το καταλάβαμε!!!!!έχει κολλητό οργανοποιό και σπάνε πλάκα  {celebrate018} {celebrate018}
Φίλε πραγματικά ....ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  {music026}
και καλή δύναμη!!!!!!.........σε μας :(

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 09:15:20 πμ »
Φίλε complex , έξαιρετική δουλειά !!! Τακτική , καθαρή , μεθοδική .... πάω ἀργά γιατί βιάζομαι .... συγχαρητήρια !!!

complex

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Αγαπημένο ξύλο: Queensland Maple
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:45:33 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια όλων σας... αλλά να ξέρετε πως είστε όλοι συνυπεύθυνοι για ότι συμβαίνει οπότε ανταποδίδω !
Συνεχίζοντας λοιπόν με την κατασκευή ήρθε η ώρα να κολλήσω την πλάτη στο σκάφος με το γνωστό τρόπο (κομμένη σαμπρέλα λωρίδες... ο λαστιχάς που μου τις χάρισε με κοιτούσε σαν χαζό! Χώρια που τα χέρια μου μύριζαν για 2 μέρες σαμπρελίλα... {music024} )



Έγινε λοιπόν η κόλληση και ο σχετικός έλεγχος για το χάντρωμα των καμαριών στα πλαϊνά ήταν ικανοποιητικός.






Ήρθε λοιπόν η σειρά για το καπάκι το οποίο είναι ένα πολύ όμορφο κομμάτι από Αυστριακό έλατο ΑΑΑ όπως λένε και οι "ξυλάδες" το οποίο ξεκίνησα να το δουλεύω από τα 3mm πάχος και με όλη την επεξεργασία (τριψίματα μέσα έξω) ήρθε περίπου στα 2.7mm μετρημένο γύρω γύρω στην τρύπα, χώρις όμως να είμαι σίγουρος αν είναι απόλυτα ισόπαχο σε όλη την επιφάνεια. Για ροζέτα επέλεξα κάτι έτοιμο αγορασμένο από ebay από Taiwan. http://www.ebay.co.uk/itm/Acoustic-Guitar-T-style-Bridge-Rosette-Nut-Saddle-Bone-pins-Ebony-end-pin-/152123109482?hash=item236b3e706a

 [ Invalid Attachment ]
 [ Invalid Attachment ]


   



 
Το μόνο σίγουρο σ' αυτή τη ζωή είναι ο Θάνατος

complex

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Αγαπημένο ξύλο: Queensland Maple
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 11:05:12 μμ »
Αφού τέλειωσα με τη ροζέτα και την τρύπα είχε έρθει η μεγάλη στιγμή για το καμάρωμα του καπακιού δηλαδή για το "πόσα απίδια χωράει ο σάκος". Προσωπικά ήταν μια διασκεδαστική αλλά ταυτόχρονα αγχωτική εμπειρία -για κάποιον που το επιχειρεί πρώτη φορά και ειδικά για την τεχνική scalloped x-bracing όπου αφαιρείς υλικό από τα καμάρια, για να έχεις πιο πλούσιες δονήσεις αλλά από την άλλη πόσο υλικό πρέπει να αφαιρέσεις. Είναι και εκείνα τα 72 κιλά (158lbs)  τάσης στο καπάκι τα οποία τα φορτώνεις στο όργανο αφού έχεις τελειώσει. Και αν κάνει "μπαμ"  ::) όταν βάλω χορδές !



Το καμάρι αυτό κολλήθηκε χωρίς radius σε επίπεδη επιφάνεια για να έρθει αργότερα η ταστιέρα εφαπτόμενη 100%.



Τα υπόλοιπα καμάρια κολλήθηκαν ένα ένα στον τάκο διαμόρφωσης με radius 25ft.



Μετά από 8 περίπου ώρες έφτασα στο παρακάτω αποτέλεσμα.




 [ Invalid Attachment ]

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2016, 12:19:06 πμ από complex »
Το μόνο σίγουρο σ' αυτή τη ζωή είναι ο Θάνατος

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 07:23:55 πμ »
χώρις όμως να είμαι σίγουρος αν είναι απόλυτα ισόπαχο σε όλη την επιφάνεια.

ΜΠΡΑΒΟ!
πολυ γρηγορα-μεθοδικα το πας! και οταν τελειωσεις με το καλο, βουρ για μια κλασικη!

μια καλοπροαιρετη παρατηρηση μονον, την οποια ειχα "πατησει" και εγω στις πρωτες μου κιθαρες μεχρι να βρω τροπο να το κανω ενταξει: επειδη η πλατη ειναι καμπυλωμενη, πρεπει και τα κερφινκ να ειναι και αυτα, ωστε να κολλησει η πλατη χωρις να εχουν κενο τα κερφινκ απο κατω, γιατι αλλιως δεν θα χρειαζοντουσαν τα κερφινκ, θα κολλουσαμε κατευθειαν στα πλαϊνα. βεβαια, μπορει να ξεγελουν και οι φωτογραφιες.

για το ισοπαχο, τουλαχιστον στις κλασικες ΔΕΝ πρεπει να ειναι... :)

κατσε να δωσω και βραβειο... {celebrate007} {music007}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

complex

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Αγαπημένο ξύλο: Queensland Maple
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 09:06:45 πμ »
Ωπ με τσάκωσες... :'( Ναι η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν κάποια ελάχιστα κενά όχι σε όλη την περιφέρεια αλλά και ούτε και σε όλο το βάθος της πατούρας ελεγμένα με το πάχος σελίδας 60gr. Αυτά συνέβησαν γιατί η καμπυλότητα της περιμέτρου έγινε με τον τάκο διαμόρφωσης και λίγο λίγο με το χέρι και όχι επάνω σε radius dish ώστε να γίνει ομοιόμορφα. Τώρα στα σύντομα που "θα έρθει η ανάπτυξη" θα παραγγείλω από τα εξωτερικά τρεις δίσκους ένα με radius 15ft ένα με 25ft και ένα 30ft. 8). Στις κλασικές πώς διαμορφώνεις το πάχος του καπακιού ? Με κάποιο σχέδιο, με μπούσουλα, με το αυτί, με το μάτι?
 [ Invalid Attachment ]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2016, 09:25:42 πμ από complex »
Το μόνο σίγουρο σ' αυτή τη ζωή είναι ο Θάνατος

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 02:46:00 μμ »
υπάρχουν κάποια ελάχιστα κενά όχι σε όλη την περιφέρεια αλλά και ούτε και σε όλο το βάθος της πατούρας ελεγμένα με το πάχος σελίδας 60gr
αυτο λεω, οπου μπαινει η σελιδα μεσα, απλα ακουμπαει στα πλαϊνα και οχι στα κερφινκ.
δεν εχει σημασια το παχος, ειτε ειναι τσιγαροχαρτο ή δοκαρι.
αφου δεν ακουμπουν τα κερφινκ δεν εχουν και λογο υπαρξης, το μονο που ετσι κανουν ειναι προσθετουν βαρος.
μπορεις να βαλεις εκ των υστερων ξυλοκολλα που διογκωνεται, (π.χ. uhu woodtite) και να καλυψεις τα κενα, αν δεν την εχεις καπακοπλακωσει!
καλη συνεχεια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γκ. Κωστας

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 05:53:46 μμ »
εσυ μας δουλευεις ολους φιλε μου {celebrate018}
παγματικα μεγαλο μπραβο αν αυτο ειναι το πτρωτο οργανο. θα το ακουσουμε πολυ γρηγορα αποτι βλεπω.
εγω θελω να ρωτησω για αυτους τους τακους με την καμπυλη που τριβεται τα σκαφοι. η αυτον τον στρογγυλο η τους αλους που ειναι σαν μαδερια.πως σιγουρευεσται οτι η καμπυλη που κανεται ειναι σωστη;;
και αν δεν εχεις τετοιον πως δινεις καμπυλη σε ενα τοσο μεγαλο σκαφος;; ::)
εγω εχω φτιαξει μια πατεντα για να δινω την καμπυλη στα καμαρια και στα σκαφοι απο τζουραδες-μπαγλαμαδες αλλα μηλαμε για λιγο υλικο.
θα βγαλω μια φωτογραφια και θα σας δειξω.
θελω καποια στιγμη να δοκιμασω την τυχη μου στην κατασκευη κηθαρας και αυτο το θεμα με προβληματιζει αρκετα γιαυτο ρωταω

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 08:23:55 μμ »
"θα έρθει η ανάπτυξη"
πώς διαμορφώνεις το πάχος του καπακιού

στο δρομο ειναι...
 [ Invalid Attachment ]

αναλογα το καπακι (βαρος-ελαστικοτητα) σε συνδυασμο με το αυτι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 09:39:28 πμ »
...καί θέλουν καί ἕνα καθαρισματάκι τά δόντια του....ἐκεῖ στά μεσοδόντια διαστήματα...καί λίγο κάτω ἀπό τά οὖλα στή μέση....

gfourlias

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Αγαπημένο ξύλο: Το φυσικό ...
  • Αριθμός κατασκευών: 17
  • Περιοχή: Καισαριανή
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:16:02 πμ »
Μια ερώτηση από μέρους μου.
Εχω δει ότι πρώτα πρέπει να κολιέται το καπάκι και μετά η πλάτη.
Η αιτία είναι ότι το πρώτο που κολλάς μπορείς να το ελέγξεις καλύτερα. Για αυτό το λόγο κολάνε πρώτα το καπάκι και μετά την πλάτη.
Υπάρχει μήπως κάποιος άλλος λόγος που κολλάτε το καπάκι πρώτα;

complex

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Αγαπημένο ξύλο: Queensland Maple
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 09:57:11 μμ »
Καλησπέρα gfourlias προτίμησα να κολλήσω πρώτα την πλάτη η οποία έχει μεγαλύτερη καμπυλότητα (15ft) άρα θέλει περισσότερη προσοχή στην εφαρμογή με την περιμετρική πατούρα. Επιπλέον το καπάκι είναι από έλατο που είναι πιο ευαίσθητο στα χτυπήματα και στα βαθουλώματα άρα όσο πιο αργά το βάλουμε πάνω στο σκάφος τόσο λιγότερες πιθανότητες έχουμε να το πληγώσουμε. 
Το μόνο σίγουρο σ' αυτή τη ζωή είναι ο Θάνατος

complex

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Αγαπημένο ξύλο: Queensland Maple
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:07:17 μμ »
Συνεχίζοντας λοιπόν κολλήθηκε και το καπάκι, έγινε ο έλεγχος εφαρμογής με κάμερα και τρίμαρα και τα περισσεύματα με το ρούτερ



Άρχισε να μοιάζει με κιθάρα !

Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται και το χάντρωμα των καμαριών στα πλαϊνά.

 [ Invalid Attachment ]
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2016, 10:22:37 μμ από complex »
Το μόνο σίγουρο σ' αυτή τη ζωή είναι ο Θάνατος

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 06:55:04 πμ »
Πολύ ωραία η κατασκευή σου φίλτατε, μια μικρή παρατήρηση στο πίσω καπάκι φαίνεται στις πρώτες φωτο ότι και ο τάκος δεν πατάει καλά και εχει κενό
Επειδή μου έχει τύχει το ίδιο πάντα βάζω και έναν σφικτήρα στον τάκο εκτός από τα λάστιχα
Επίσης οταν θάρθει η ανάπτυξη  ;D δεν χρειάζεται να ξοδέψεις σε radius disks  το ίδιο αποτέλεσμα έχεις με μικρά κομμάτια ξύλου σαν κι αυτό που χρησιμοποίησες για την κλίση των καμαριών του καπακιού

Καλή συνέχεια και καλά παιξίματα με τη κούκλα που φτιάχνεις ;)

complex

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Αγαπημένο ξύλο: Queensland Maple
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Κατασκευή ακουστικής Κιθάρας OM (Orchestra Model )
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 07:12:07 μμ »
Καλησπέρα Νάσο δεν υπάρχει κάποιο κενό στα κολλήματα των τάκων... προφανώς είναι η σκιά στη φωτογραφία γιατί έτσι όπως το λες και το κεντρικό καμάρι στη ραφή της πλάτης φαίνεται ότι πάει κάτω από τον τάκο του μανικιού...  ;D
Το μόνο σίγουρο σ' αυτή τη ζωή είναι ο Θάνατος