Αποστολέας Θέμα: Wine box guitar - The Winecaster  (Αναγνώστηκε 1773 φορές)

Stergios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: Quilted maple
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Wine box guitar - The Winecaster
« στις: Ιούλιος 30, 2016, 01:52:51 μμ »
Καλησπέρα στους λούδιερζ!
Άρτι αφιχθείς στην παρέα σας, αν και παρακολουθώ  8) από καιρό το φόρουμ και τις κατασκευές σας. Καλώς σας βρίσκω!
Παρθενική εμφάνιση λοιπόν με μια κατασκευή. Δεν είναι η πρώτη μου, αλλά αυτή τη φορά θέλησα να κάνω κάτι απλούστερο και οικονομικότερο.
Χαζεύοντας βιντεάκια για cigar box guitars αποφάσισα να φτιάξω κι εγώ κάτι παρόμοιο με κουτί δώρου για κρασιά. Παρότι ο σκοπός ήταν να βγει οικονομική η κατασκευή, δεν είναι καθόλου "η βασική έκδοση" ;). Ήθελα οπωσδήποτε να έχει 6 χορδές και κανονική ταστιέρα. Επίσης έβαλα φουλ ηλεκτρικά (μαγνήτες, ποτενσιόμετρα κλπ).
Ιδού μερικές πόζες της "Winecaster" τελειωμένης. Θα ανεβάσω στο dropbox κι ένα αρχείο με την πορεία κατασκευής για όποιον θέλει να εμβαθύνει. Enjoy!
https://www.dropbox.com/s/u9nsg8jmjwk8wp8/Winecaster-makin%27%20of.pdf?dl=0


Stergios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: Quilted maple
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Wine box guitar - The Winecaster
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2016, 02:02:16 μμ »
Αυτή τη στιγμή δεν έχω βάλει string trees γιατί δε βλέπω να χρειάζεται, δε μου βγάζει ηχητικά θέματα.
Αυτό που μάλλον δεν έκανα σωστά ήταν το "center block", το οποίο είναι ολίγον λεπτό... Το έλατο είναι μαλακό ξύλο και λυγίζει εύκολα. Ευτυχώς το κιθαράκι δεν έγινε τόξο (προς το παρόν...), αλλά μπορώ πολύ εύκολα να κάνω upbend  τον λαιμό. Θα δείξει!
Επίσης, ένα ακόμα θεματάκι είναι με την ισορροπία του οργάνου, μου γέρνει προς το μπράτσο (neck dive). Ίσως βάλω μέσα στο σώμα κανένα αντίβαρο.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Wine box guitar - The Winecaster
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2016, 11:38:54 μμ »
Φτιάξε το σώμα του οργάνου από άλλο ξύλο αντί για πεύκο πχ μαόνι ή δεσποτάκι και ενίσχυσε το στην πίσω μεριά για να ισορροπήσει καλύτερα, καλώς ήλθες Στέργιε

Stergios

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Αγαπημένο ξύλο: Quilted maple
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Wine box guitar - The Winecaster
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:08:41 μμ »
Σ'ευχαριστώ Νάσο, το έλατο όντως δεν ήταν η καλύτερη επιλογή για ραχοκοκκαλιά,αυτό ηταν διαθέσιμο...Θα δω,αν αρχίσει να σκευρώνει ή θα προσθέσω κάτι σκληρότερο στο υπάρχων,αλλιώς απ'την αρχή καινούριο block.
Καλώς σας βρήκα και πάλι!