Αποστολέας Θέμα: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης  (Αναγνώστηκε 5323 φορές)

bougas mihalis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« στις: Ιούνιος 26, 2016, 09:50:20 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με τα βερνίκια πολυουρεθάνης. Έβαψα το σώμα μιας ηλεκτρικής, το άφησα περίπου 8-9 μέρες να στεγνώσει και μετά ξεκίνησα ντουκοχάρτισμα και γυάλισμα. Η επιφάνεια του βερνικιού ήταν αρκετά καλή, οπότε ξεκίνησα με 1500αρι ντουκόχαρτο και έφτασα μέχρι 3000. Ξεκίνησα μετά γυάλισμα με σφουγγάρι που προσαρμόζεται σε δράπανο, ρίχνοντας τελείως τις στροφές και με τις λεπτότερες αλοιφές συνέχισα με μάλλινη στρατιωτικη κάλτσα με το χέρι. Μόλις τελείωσα το βερνίκι είχε κάνει σε 2 σημεία κάτι σαν "εσωτερικές θολούρες". Στο ένα σημείο ξαναέτριψα με ντουκόχαρτο και γυάλισα, αλλά δυστυχώς έγινε χειρότερο, το θόλωμα μεγάλωσε κι άλλο. Γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί να έγινε αυτο?

insect

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Αριθμός κατασκευών: 2.617
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2016, 11:33:19 πμ »
καλημέρα!
 ποιο βερνίκι ήταν;
πως το έβαψες;
φωτογραφίες μπορείς να βγάλεις;
 αυτό που λες δεν μου έχει τύχει αλλά νομίζω έχει αναφερθεί  άμα ψάξεις στο φόρουμ
ίσως έχει πολύ νερό στο κομπρεσέρ σου και δεν χρησιμοποιείς φίλτρο (χωρίς καμία σιγουριά στο λέω)

bougas mihalis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:07:32 μμ »
Το βερνικι ήταν το Finish της Er lac, πολυουρεθάνης 2 συστατικών με 60% βαθμό γυαλάδας. Φίλτρο δεν έχω στο κομπρεσέρ αλλά φαντάζομαι ότι αν πέταγε νερό θα ''έκοβε'' το βερνίκι

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2016, 06:34:37 μμ »
Τι υπόστρωμα έβαλες?

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2016, 06:41:41 μμ »
δεν ειχε ομογενοποιηθεί το βερνικι, οταν το εριξες...
με αποτελεσμα να μην πολυμερισθει σωστα...
μου εχει συμβει σε σουπερ καλη κιθαρα (ραμιρεζ) οπου ο πολυμερισμος εγινε 2-3 μηνες αφου την αγορασα!
(ο παθων εμαθε...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

bougas mihalis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2016, 09:21:41 πμ »
Νάσο το υπόστρωμα ήταν το sealer dur της er-lac, το προτεινόμενο για το συγκεκριμένο βερνίκι. Στέλιο σαν λύση τι προτείνεις? Όπως το βλέπω δε νομίζω ότι πρόκειται να φύγει αυτή η θολούρα, αν αφήσω την κιθάρα να κάτσει καιρό και να την ντουκοχαρτίσω-γυαλίσω πάλι. Φαντάζομαι θα θέλει ένα ξυσιματάκι και ένα χεράκι βερνίκι ακόμα

bougas mihalis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2016, 09:25:34 πμ »
Αν όντως έγινε αυτό όμως τι έφταξε και δεν ομογενοποιήθηκε το βερνίκι?

άσχετος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Αγαπημένο ξύλο: γκορτσιά
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2016, 11:57:58 πμ »
Μπορείς να δοκιμάσεις να καθαρίσεις τα προβληματικά σημεία με διαλυτικό πολυουρεθάνης της ερλακ,
χρησιμοποιώντας ένα πινέλο ζωγραφικής (αν ακόμη διαλύεται το βερνίκι).

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2016, 01:20:23 μμ »
Θολό ειναι συνηθως το υποστρωμα, υπαρχει περιπτωση να εφτασες μεχρι εκει τριβοντας το τελικο?

νικος μπακης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2016, 01:44:30 μμ »
μαλλον επεμεινες πολυ με το σφουγγαρι σου σε καποια σημεια με αποτελεσμα να εκαψες το βερνικι

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 27, 2016, 01:50:43 μμ »
Μήπως το ''εκαψες'' κατά την διαδικασία γυαλίσματος....;;;;
Αν είχε παραπάνω στροφές το εργαλειο και επεμενες στο ίδιο σημείο,ανεβάζει θερμοκρασία και γίνετε η θολούρα.

bougas mihalis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 27, 2016, 02:18:53 μμ »
Στο υπόστρωμα δεν έφτασα γιατί πάνω απ'το υπόστρωμα έχω ρίξει και ένα χέρι βερνίκι χρωματισμένο με ανιλίνη, το οποίο είναι ανέπαφο. Όσον αφορα το κάψιμο το σκέφτηκα και γώ, αλλά επειδή γνωρίζω οτί εύκολα μπορεί να συμβεί έδωσα αρκετή προσοχή, ή τουλαχιστον προσπάθησα. Σε περίπτωση που έχει καεί τι γίνεται? με ένα καλό απόχαρτισμα και ρίξιμο πάλι σώζεται η κατάσταση?

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2016, 01:19:48 πμ »
Φίλε συμπάσχω!!!
Και γω ακριβώς τα ίδια, ερλακ τελικό 2 χέρια πάνω από 5-6 χέρια σίλερ της vernilac. Μου έκανε κάτι θολούρες, όχι τίποτα σπουδαίο, στο πίσω μέρος του σώματος που έχει ξύλο με ανοιχτούς πόρους, ενώ στο τοπ που είναι από κελεμπέκι δε μου το έκανε. Την αλοιφή την έκανα με πετσέτα μαλακή,όχι με δράπανο. Και λέω, μήπως παίζει τίποτα με το κλείσιμο των πόρων??? Δεν έβαλα κάποιο filler, μόνο σιλερ κ τρίψιμο. Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας διαφωτίσει!

Στην περίπτωση μου όμως έχω και το εξής μπόνους που εσυ δεν έχεις ;) : Χρειάστηκε να κάνω επέμβαση μπροστά με το ρούτερ για να κάνω τη γέφυρα λίγο χωνευτή. Κόλησα χαρτοταινίες μπλε γυρω γυρω απο το σκάψιμο, πάνω στις χαρτοταινίες έβαλα ταινία διπλής όψης για να βάλω το πατρόν (template). Όλα ωραία και καλά, μέχρι που όταν πήγα να ξεκολήσω ένα κομμάτι ταινίας (προσεκτικά) πήρε μαζί του και μια καλή φλούδα από βερνίκι!! btw τι μπορώ να κάνω, διορθώνεται τοπικά το θέμα ή αναγκαστικά πρέπει να τρίψω όλη τη φάτσα της κιθάρας μέχρι ίσως και το σίλερ?
(σόρρυ αν σου χαλάω το θέμα, απλά είναι ίδια φάση)
Με την ευκαιρία, άλλη μια ερώτηση, στο πίσω μέρος, έκανα ένα (αποτυχημένο) ντεγκραντέ για το οποίο μετάνοιωσα και σκέφτομαι να βάψω όλη την πίσω πλευρά μαύρη. Η ανιλίνη που χρησιμοποίησα δε θα πιάσει πάνω απ'τα βερνίκια, τι μπορώ να βάλω?ίσως ένα χέρι βερνίκι με μαύρο μέσα?
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Μαρία Γ.

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο
  • Αγαπημένο ξύλο: ΕΛΙΑΣ
  • Αριθμός κατασκευών: -0,12
Απ: Θόλωμα σε βερνίκι πολυουρεθάνης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 07:44:18 μμ »
ενα θολωμα που ξερω ειναι απο λαθος διαλυτικο. εχει διαλυτικο χειμωνα  και διαλυτικο  για κολοκαιρι μηπως ειναι αυτο !!!
αν ειναι απο αυτο και μας θολωσει λογω λαθος διαλυτικο περνωντας μετα το σωστο επανερχεται αμεσα..
ξύλο ελιάς το πιό όμορφο.
ξύλο αμυγδαλιάς πανέμορφο.!!

Tags: