Αποστολέας Θέμα: Λαϊκό Κιθαρόνι  (Αναγνώστηκε 6706 φορές)

Apostolis Per

• Jr. Member
  • **
Απ: Λαϊκό Κιθαρόνι
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 02, 2016, 04:37:50 μμ »
φιλε μου Γεωργαλα, η κατασκευη της κιθαρας μου δεν ειναι τιποτα μπροστα στην κατασκευη ενος μπουζουκιου, οργανου με δουγες δηλαδη (που βλεπω οτι ασχολεισαι εσυ) οποτε οχι, να μην αλλαξεις χομπι  :)

Στελιο, η αληθεια ειναι οτι δεν θα εβαζα ροζετα, την φοβομουν πολυ. τελικα ομως εδειξε καλα. σας ευχαριστω για την παρατηρηση.

εχω κολησει με τα ταστα. με ταλαιπωρησαν πολυ σε μια επισκευη που ειχα κανει και τα εχω παρει με κακο ματι. ψαχνω να βρω τον καλυτερο τροπο. μαλλον θα μου παρει καποιο καιρο.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 02, 2016, 11:24:41 μμ »
πλακα μας κανεις ετσι? Τι ειδους κολλημα εφαγες με τα ταστα?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Apostolis Per

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 03, 2016, 01:50:03 μμ »
εχω φαει κολλημα γιατι καθε φορα που παω να βαλω ταστο τα κανω σκατα. θελει πολυ κοπανημα για να μπει και απο τις σφηριες κανω βαθουλωματα στα ταστα. αν ανοιξω περισοτερο την κουνετα του ταστου, το ταστο κολυμπαει και επειδη ειναι κουρμπαρισμενο δεν ερχετε στην flat ταστιερα μου (δεν εχω δωσει radius cauge στη ταστιερα, αν το λεω σωστα)

στα αληθεια, την τοποθετηση ταστων την εχω παρει απο πολυ κακο ματι

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 03, 2016, 01:58:45 μμ »
... θελει πολυ κοπανημα για να μπει και απο τις σφηριες κανω βαθουλωματα στα ταστα.

με τι σφυρί βαράς? αν δεν έχεις, πάρε ματσόλα - ή τύλιξε το μεταλλικό σφυρί με σαμπρέλα, δεν αφήνει σημάδια έτσι (τουλάχιστον σε "σκληρά" τάστα που χρησιμοποιώ εγώ, στα "μαλακά" δεν ξέρω τι γίνεται)
Επίσης αν είναι σκληρό το ξύλο της ταστιέρας βοηθάει πολύ (μειώνει το κοπάνημα) λίγο σαπουνάκι υγρό (εγώ το χρησιμοποιώ και στο χάραγμα, στεγνό, για να λιπαίνω το πριόνι)

αν ανοιξω περισοτερο την κουνετα του ταστου, το ταστο κολυμπαει και επειδη ειναι κουρμπαρισμενο δεν ερχετε στην flat ταστιερα μου (δεν εχω δωσει radius cauge στη ταστιερα, αν το λεω σωστα)

την λέξη "κουνέτα" δεν την ήξερα..
και τα "ίσια" τάστα, αν αγοράζεις από κουλούρα, κουρμπαρισμένα είναι (λόγω κουλούρας), εγώ αρχίζω από τη μιά και πηγαίνω προς την άλλη πλευρά και με το κοπάνημα "έρχονται" σιγά σιγά και στην ίσια ταστιέρα ... σαπουνάκι...

κι εγώ, αλλά γι άλλους λόγους... ένας είναι ο εξής: το relief πως θα το κάνεις (αν το κάνεις) στην κιθάρα?

Apostolis Per

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 03, 2016, 03:15:53 μμ »
μανο σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.

βαραω με στρογγυλο μεταλικο, νομιζω ειχα δοκιμασει και με σκληρη πλαστικη ματσολα χωρις επιτυχια αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

η ταστιερα ειναι βεγγε, θα δοκιμασω και το σαπουνι που λες. τη λεξη κουνετττα (ναι με 3 τ) την λεμε εδω στη ροδο, δεν ξερω αν την λενε και αλλου) σημαινει χαντακι η νεροφαγομα)

τωρα για το relief που λες δεν εχω ιδεα τι σημαινει (εψαξα λιγο στο ιντερνετ και δεν εβγαλα ακρη)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 03, 2016, 04:08:50 μμ »
το βέγγε είναι ενδοτικό σε σχέση με έβενο καλής ποιότητας, λογικά δεν θα παιδευτείς
το relief είναι το "κοίλωμα" που πρέπει να κάνει το μπράτσο περίπου μεταξύ 4ου - 10ου τάστου γιατί οι χορδές της κιθάρας πάλλονται (περισσότυερο σε σχέση με του μπουζουκιού) και ακουμπάνε στα τάστα αν κάνεις εντελώς ίσια την ταστιέρα. Οι Αμερικάνοι γι αυτό βάζουνε τη βέργα, όχι για να είναι ίσιο το μανίκι αλλά να το καμπυλώνουν όπως θέλουν.
Δεν συμβαίνει σε όλες τις κατασκευές, εξαρτάται από πολλά πράγματα απ' ό,τι έχω διαβάσει, πάντως σε μία επισκευή που έκανα ήθελε - και τώρα σκέφτομαι πως να το κάνω χωρίς βέργα.

https://www.haloguitars.com/store/blog/what-causes-fret-buzz-and-how-to-fix-it/

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 03, 2016, 04:49:56 μμ »
εχω φαει κολλημα γιατι καθε φορα που παω να βαλω ταστο τα κανω σκατα. θελει πολυ κοπανημα για να μπει και απο τις σφηριες κανω βαθουλωματα στα ταστα. αν ανοιξω περισοτερο την κουνετα του ταστου, το ταστο κολυμπαει και επειδη ειναι κουρμπαρισμενο δεν ερχετε στην flat ταστιερα μου (δεν εχω δωσει radius cauge στη ταστιερα, αν το λεω σωστα)

Γεια σου φιλεμου και μπραβο για την δουλεια σου μεχρι εδω....καλη συνεχεια ευχομαι !!!

Λοιπον,τα ταστα ειναι βασανιστικα για ολους μας αλλα πρεπει πρωτα να εχουμε καποια στανταρ,δλδ το πριονι που θα ειναι το καταλληλο νουμερο για τα συγκεκριμενα ταστα,πολυ καλη ισοπεδωση της ταστιερας ετσι ωστε να μην εχουμε προβλημα μετα στο παιξιμο αλλα και στο σεταρισμα.
Νομιζω οτι  δεν ταιριαζει το πριονι σου με τα ταστα.......!!!

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:07:18 μμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΜΕ ΠΑΛΑΒΩΣΕΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΩΡΑ. ΑΚΟΥ ΚΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΚΑ ΤΑ ΤΑΣΤΑ. ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ......................
ΠΡΙΟΝΙ ΜΕ ΦΑΡΔΟΣ ΚΟΠΗΣ 4,5. ΚΟΒΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ 4,5 ΚΙ ΟΧΙ 4,8.
ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΣΤΟ 0,5 ΧΩΡΙΣ ΔΟΝΤΙ. ΠΑΝΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑ ΚΑΙ ΙΔΙΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΜΙΚΡΟΜΕΤΡΗΣΕΙΣ.
ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΦΙΧΤΟ ΤΟ......ΓΛΥΦΟΥΜΕ. ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.................ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΑΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Η ΣΑΠΟΥΝΑΔΕΣ Η ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ.
ΚΑΝΤΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ........................

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:27:45 μμ »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΜΕ ΠΑΛΑΒΩΣΕΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΩΡΑ. ΑΚΟΥ ΚΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΚΑ ΤΑ ΤΑΣΤΑ. ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ......................
ΠΡΙΟΝΙ ΜΕ ΦΑΡΔΟΣ ΚΟΠΗΣ 4,5. ΚΟΒΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ 4,5 ΚΙ ΟΧΙ 4,8.
ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΣΤΟ 0,5 ΧΩΡΙΣ ΔΟΝΤΙ. ΠΑΝΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΛΟΥΡΑ ΚΑΙ ΙΔΙΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΜΙΚΡΟΜΕΤΡΗΣΕΙΣ.
ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΦΙΧΤΟ ΤΟ......ΓΛΥΦΟΥΜΕ. ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.................ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΑΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Η ΣΑΠΟΥΝΑΔΕΣ Η ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ.
ΚΑΝΤΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ........................

Εγώ το έχω ξαναπεί: Σπάω το κεφάλι μου να βρω ένα τρόπο ώστε να μαζέψω κάπου όλες τις σχετικές αναρτήσεις σου και να τις έχω για οδηγό.
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:30:01 μμ »
ΕΣΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΜΟ ΟΤΑΝ ΕΚΔΟΘΕΙ. ΚΙ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΒΟΛΤΑ ΤΟ BIG.....................

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

• Sr. Member
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:33:38 μμ »
ΕΣΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΜΟ ΟΤΑΝ ΕΚΔΟΘΕΙ. ΚΙ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΒΟΛΤΑ ΤΟ BIG.....................

Υπογεγραμμένο έτσι? Δεν τα ξεχνάω κάτι τέτοια...
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:46:03 μμ »
............ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΑΛΙΟ..................

μα τι μας λες ρε κωστα...
εγω το βαζω και χωρις σαλιο στην καταλληλη εσοχη...

(το ταστο στην χαρακια, μη μας παρεξηγησουν δα!)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Apostolis Per

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:50:20 μμ »
απο οτι εχω καταλαβει, μαλλον εχω επιλεξει λαθος ταστα γιατι τα δικα μου ειναι αυτα http://www.sofianos.net/index.php/organopoiia/instrument/kithara/tasta-kithara/tasta-0,63mm-medium-detail (με δοντι δηλαδη) ειναι λεει 0.63 αλλα απο οτι βλεπω στο σχεδιο ειναι 0.63+δοντι.

την χαραξη την εκανα με το πριονι που προτεινει για αυτα τα ταστα δηλαδη το 0.55.

λετε να μην ταιριαζει ταστο με πριονι?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 04, 2016, 12:37:17 πμ »
ΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΔΟΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ..........ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΤΑΣΤΙΕΡΑΣ

tsipis

• Sr. Member
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 04, 2016, 09:58:50 πμ »
ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΦΙΧΤΟ ΤΟ......ΓΛΥΦΟΥΜΕ. ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.................ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΑΛΙΟ
Σωστός! Αφού το λέει και ή παροιμία "με σάλιο και υπομονή..........." ;D
Εγώ πάντως με σκληρή ματσολα χτυπάω και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα βεβαια στην πρώτη κατασκευή που είχα τάστα χωρίς δόντια ήταν καλύτερα τα πράγματα. Όσο για τις σκληθρες καπου είδα φίλο εδώ να περνάει τις χαρακιές με τριγωνική λίμα για να αποφύγει αυτό το φαινόμενο σε μελλοντική επισκευή.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ