Αποστολέας Θέμα: radius σε ταστιέρα ηλεκτρικής  (Αναγνώστηκε 1984 φορές)

MakriManikos

• Jr. Member
  • **
radius σε ταστιέρα ηλεκτρικής
« στις: Νοέμβριος 08, 2011, 06:52:16 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ. Βλέποντας τους κιθαροποιούς του φόρουμ, ζήλεψα και λέω να κάνω και εγώ μια ηλεκτρική. Σκέφτομαι για μια neckthru stratocaster με floyd rose.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: τι ρόλο παίζει το radius στην ταστιέρα; Διάβασα σε ξένα φόρουμ ότι είναι για ευκολία στο παίξιμο... ::)

Έχω μια κλασσική κιθάρα με τελείως επίπεδη ταστιέρα και μια epiphone sg με radius. Στο παίξιμο μου φαίνονται το ίδιο εύκολες (εντάξει, δεν είμαι και kirk hammett). Αλλά επειδή στα 60 μου ίσως να γίνω, θέλω να κάνω την κιθάρα "σωστή" για κάποιον που ξέρει να παίζει.

Ευχαριστώ!

immortalx

• Hero Member
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: radius σε ταστιέρα ηλεκτρικής
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:01:24 μμ »
Το radius της ταστιερας επηρεαζει το παιξιμο ως εξης :
Μικρο radius = μεγαλη καμπυλοτητα = ευκολια στην τοποθετηση του χεριου για συγχορδιες, αλλα γρηγορο "σβησιμο" της νοτας στα bending
Μεγαλο radius = μικρη καμπυλοτητα = μεγαλυτερη ακριβεια κατα το παιξιμο μεμονωμενων τονων και μεγαλυτερη διαρκεια της νοτας στα bending

Αυτα βεβαια ισχυουν οταν το radius της ταστιερας ειναι σταθερο σε ολο το μηκος. Στην πραξη βλεπουμε ταστιερες οπου to radius αλλαζει σταδιακα απο μικρο σε μεγαλο οσο κατεβαινουμε στην ταστιερα, ή σε αλλη περιπτωση να μενει σταθερο εως καποιο συγκεκριμενο ταστο (πχ 7ο ή 12ο) και να αλλαζει σχετικα αποτομα σε μεγαλυτερο.

Elias

• Sr. Member
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:05:00 μμ »
η fender χρησιμοποιουσε 7,25, και τωρα 9,5. για να καταλαβεις οσο ποιο μεγαλη καμπυλη εχεις (μικρο radius), τοσο ποιο ευκολο ειναι να παιξεις κοντα στο nut, να πιασεις συγχορδιες κτλ. ενω για σολο, θελεις ποιο επιπεδη ταστιερα, στα ταστα απο 12 και μετα. γιαυτο και η καλυτερη λυση ειναι το compound radius που ξεκινας με μικρο radius στο nut και οσο προχωρας μεγαλωνει. εγω χρησιμοποιω στις δικες μου 12 ιντσες σταθερο. μην μπλεξεις με compound απο την πρωτη κατασκευη.

MakriManikos

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 03:50:58 μμ »
Ευχαριστώ για τα φώτα σας! Ηλία απ' ότι είδα έχεις κάνει και καλή πατέντα για το radius

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:25:58 μμ »
φιλε μακρυμανικε,καταρχας συμφωνω απολυτα με οτι λενε τα παιδια...κατα δευτερον,απο οτι εγραψες εχεις μια epiphone sg ,το λεγομενο ταυρακι..για μενα η epiphone απο θεμα ταστιερας ,ταστων,και radius ειναι μια απο τις πιο καλες κιθαρες.και ειδικα το ταυρακι που εχει αλλη θεση οταν παιζεις καθιστος,ειδικα απο το 12ο ταστο και κατω...
εν ολιγης δεν ειναι μονο το radius σε μια κιθαρα,αλλα και τα ταστα,και το παχος του μπρατσου,και τη θεση που εχει η κιθαρα οταν παιζεις καθιστος...
οποτε σε συμβουλευω να το σκεφτεις καλυτερα αν ειναι να αφησεις το ταυρακι και να ασχοληθεις με αλλου τυπου κιθαρα  ;D ;D

Tags: