Αποστολέας Θέμα: τετραχορδο  (Αναγνώστηκε 4303 φορές)

τακης

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Αγαπημένο ξύλο: πλατανος
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: τετραχορδο
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 15, 2016, 08:17:28 μμ »
ευχαριστώ Νίκο. Το σκάφος το πήρα έτοιμο. Όλα τα άλλα μόνος. Σκάφος να δω πως θα κάνω. Δυο προσπάθειες έκανα αλλά δεν τα κατάφερα. Όταν φτάνει εκεί που παίρνει κλίση το σκάφος κατακατω σηκώνονται οι ντούγες :'(.αυτό το σκ λέω να ξαναπροσπαθεισω με κάτι ντουγες κερασιάς που έχω καμιά 20αρια αλλά βλέπω να κόβω κιαλες. ;D

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: τετραχορδο
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 16, 2016, 12:29:53 μμ »
Φίλε Τάκη συγχαρητηρια γαι την πολύ καλή δουλειά σου. Όμορφο και λιτό όργανο ακριβώς όπως μου αρέσουν. Οσον αφορά το νέο σκάφος που θέλεις να δοκιμάσεις , δεν ξέρω τι καλούπι χρησιμοποιείς και αν έχει ατέλειες, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να προσέξεις λίγο το σημείο σύγκλισης των δουγών στον πίσω τάκο. Το ίδιο πάθαινα και εγώ. Πρόσεξα όμως ότι έκοβα τις δουγιες μεγάλες (στην απόληξη τους στον πίσω τάκο) με αποτέλεσμα να ενώνονται αρκετά χαμηλά (κοντά στο χείλος του σκάφος - σημείο πίσω χορδίερας). Στο νέο σκάφος που παλεύω έβαλα το σημείο σύγκλισης γύρω στους 6 πόντους ( η κολάντζα θα βγει γύρω στους 10) οπότε καλυτέρεψαν τα πράγματα (έχω πάλι κάποια θεματακια αλλά πρέπει να ελέγξω και λίγο το καλούπι μου). Ελπίζω να βοήθησα και βέβαια κάποιες φωτογραφίες- πληροφορίες του καλουπιού σου θα βοηθήσουν πιθανόν πολύ πιο έμπειρους από μένα φίλους από εδώ μέσα να σου απαντήσουν

τακης

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Αγαπημένο ξύλο: πλατανος
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: τετραχορδο
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 16, 2016, 11:45:44 μμ »
Φιλε μου tseros καταρχιν ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και ευχαριστω ολους ολους που απανρησαν και γενικοτερα ολο το φορουμ γιατη χωρεις αυτο δεν θα μπωρουσα να κανω τιποτα οτε καν θα με περνουσε απο το μιαλο.εδω θα ηθελα να πω οτι επειδη δεν μπωρο να βοηθεισω καποιον με τις γνωσεις μου κατασκευαστηκα  σλλα θα μπωρουσα σεοποιον θελει και δεν εχει κορδελα να κοψη τιποτα ξυλα,κορμους η πλανη και οτι αλλο απο εργαλεια πολυ ευχαριστως.εχω κορδελα 70αρα και πλανη 40αρα.ειμαι στην ασσηρο θεσσαλονικης.φιλε tseros  καλη επιτυχεια με το σκαφος σου.το καλουπι που εχω ειναι μεταλικο και ευχαριστω και τον Γιωργο Ανδρεαδη απο τον σοφιανο που μου το δανισε.

τακης

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Αγαπημένο ξύλο: πλατανος
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: τετραχορδο
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 16, 2016, 11:48:33 μμ »
Τις ντουγες στο πισο μερος του καλουπιου μεχρη που περιπου πρεπει να ειναι;

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: τετραχορδο
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 17, 2016, 09:36:12 πμ »
Δες λίγο εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=1801.msg30647#msg30647   υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες και πληροφορίες στο φόρουμ. Απλώς πρέπει να προσέξεις πόσο περίπου θα βγει η κολάντζα σου για να την καλύπτει. Αφού ο Γιώργος σου δάνεισε το καλούπι μπορείς να ρωτήσεις και αυτόν μια σίγουρα θα σε βοηθήσει από το λίγο  που τον ξέρω. Έτσι που το βλέπω εγώ μεταξύ 6,5 και 7,5  περίπου εκατοστών. Βέβαια καλό είναι να περιμένεις απάντηση και από κάποιον πιο έμπειρο

Tags: