Αποστολέας Θέμα: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...  (Αναγνώστηκε 20307 φορές)

STRIKER

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 153
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2016, 12:41:20 μμ »
ακόμη μια...

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2016, 12:45:09 μμ »
δεν το είδες εκείνη τη στιγμή, ώστε να μην προχωρήσεις;;
εντάξει το πρόχειρο σκάφος είναι... σίγουρα οι πιο έμπειροι θα σου πουν τι μπορείς να κάνεις

STRIKER

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 153
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 04, 2016, 12:59:06 μμ »
...ασε Μητσοο....στραβομαρα...είχε κόλα...είχε και τη χάραξη από το σχέδιο και δεν το είδα...μετά το έξυσα λίγο και τσαααααακ νατο.....και εν τω μεταξύ ...ενώ στην αρχή το πήρα στην πλάκα ,μιας και το είχα για δοκιμαστικό....τώρα μου αρέσει και λέω να το τελειώσω....
Σκέφτομαι να βάλω σκόνη που έχω από το τρίψιμο με το γυαλόχαρτο,μαζί με κόλα να πάρει και το ίδο χρώμα...να το χαράξω λίγο και να το γεμίσω...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2016, 01:08:44 μμ »
Ο καλύτερος τρόπος για να δεις σχισμές κτλ. είναι να βάλεις το σκάφος κόντρα σε φώς. Φαίνονται τα πάντα. Έτσι που είναι το καλούπι σου (με νομείς) μπορείς να δεις το μεγαλύτερο μέρος (εκτός των περιοχών των νομέων δηλαδή) και τώρα, πριν ξεκαλουπώσεις.
Είναι καλή ιδέα να το δεις τώρα, μπορεί να βρεις κι άλλα σημεία και τα αντιμετωπίζεις μαζί.

Αν ήσουν ακόμα κάπου κοντά στη βλάβη, θα σου έλεγα να ξεκολλήσεις την ντούγα και τις παρακάτω και να ξαναπλανίσεις κτλ. (με όποιο κόστος σε πλανίσματα ή / και αντικατάσταση ντουγών). Αλλά εδώ που έφτασες στα τελειώματα, δεν αξίζει τον κόπο (για το "πρόχειρο" σκάφος).
Αν κρίνεις ότι το σκάφος μπορεί να βγει και να ξαναμπεί στο καλούπι, βγάλτο, πίεσέ το με λάστιχα (δες εδώ #115 http://www.luthier.gr/index.php?topic=2282.msg40791#msg40791), ζέστανε την κόλλα να ρευστοποιηθεί και να ξανακολλήσει (κι αν χρειαστεί βάζεις κι άλλη εννοείται, αναλόγως του πως θα "κάτσει" το σκάφος με το σφίξιμο) - και ξαναβάλτο στο καλούπι να συνεχίσεις. Με την προϋπόθεση το ξαναλέω ότι κρίνεις ότι μπορεί να βγει και να ξαναμπεί, και να σφίξεις όσο χρειάζεται για να "φιλήσουν" τα χείλη της σχισμής και όχι παραπάνω (και παραμορφωθεί το σκάφος, μετά πιθανόν να μην μπαίνει στο καλούπι).
Αυτό μπορείς να το κάνεις βέβαια και στο τέλος. Για στατικούς λόγους, το άνοιγμα πρέπει να κλείσει οπωσδήποτε, αλλά αν δε σε πειράζει αισθητικά (απέξω πιθανόν να φαίνεται) από μέσα μπορείς να το κλείσεις ικανοποιητικά με διάφορους τρόπους / ενισχύσεις, αφού ξεκαλουπώσεις.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2016, 01:16:39 μμ »
Σκέφτομαι να βάλω σκόνη που έχω από το τρίψιμο με το γυαλόχαρτο,μαζί με κόλα να πάρει και το ίδο χρώμα...να το χαράξω λίγο και να το γεμίσω...
τώρα το διάβασα ...
αυτό που περιγράφεις είναι στοκάρισμα και δεν αρκεί (αν θες κάνε το απέξω αφού κολλήσει), οι ντούγες όμως πρέπει να κολλήσουν όσο πιο καλά γίνεται.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2016, 01:23:40 μμ »
εγω θα το εφτιαχνα με κυανοακριλικη-τριψιμο, ωστε η σκονη του ιδιου ξυλου να γεμισει το υπαρχον κενο και να δημιουργηθει ενα σωμα καινουριο ωστε να κολλησει και σφραγγισει τις επιφανειες.
θα χρειαστουν 2-3 χερια, και κανα 2 απο μεσα.
κοστος 2-3 ευρο. (2 η κολλα, 1 το γυαλοχαρτο)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2016, 02:44:28 μμ »
Το πιο σωστό είναι αυτό που λέει ο Μάνος: λύνεις , πλανίζεις,  αρμολογείς ξανά.
Από την άλλη αν το υπόλοιπο σκάφος είναι καλά ταιριαγμένο και μόνο εκεί  έχεις κενό, δεν νομίζω πως έχεις κανά μεγάλο πρόβλημα. Με λεπτή σπάτουλα, ζεσταμένη,  καθαρίζεις τις κόλλες και φυτεύεις φιλέτο (από το ίδιο το υλικό για να μην κάνει αντίθεση) με καινούργια κόλλα και σφίγγεις καλά. Αν το υπόλοιπο μέρος της ντούγας πατάει καλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.  Η παραπάνω λύση είναι κατ’ουσίαν για την περίπτωση που αρχικά η ντούγα δεν είχε πλανιστεί σωστά και για αυτό δεν πάταγε καλά. Αν το ταίριαγμα ήταν καλό αλλά με τα επόμενα κολλήματα μετακινήθηκε η πιο απλή λύση είναι αυτή που είπαν παραπάνω, απλά το σφίγγεις με καινούργια κόλλα και έρχεται στη θέση του.
Γενικά η λογική λέει να μην φορτώνεις με τάσεις ένα όργανο. Μια ντούγα που δεν ταίριαξε σωστά και την πιέσεις να έρθει με το ζόρι μελλοντικά είναι επιρρεπής στο να ανοίξει ξανά. Για αυτό και πρότεινα το φιλέτο. Γενικά η μέθοδος με την κυανοακρυλική κάνει για γεμίσματα αλλά η αντοχή της δεν είναι καλή εάν χτίσεις μεγάλο πάχος. Σίγουρα με το φιλετάκι θα είναι πιο ανθεκτικό.
 
ΥΓ.
Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη και όπως αναφέρουν οι κατασκευαστές στα TDS:
‘’The information in this document is given to the best of our knowledge, based on laboratory testing (sic) and practical experience.’’
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

STRIKER

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 153
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 07, 2016, 09:46:11 πμ »
Απο μέσα στο σκάφος...τι ταινία να βάλω ,ανάμεσα στις ντούγιες....

STRIKER

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 153
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 11, 2016, 01:22:32 μμ »
.....ήρθαν και τα υπόλοιπα υλικά ...και βουρ  στο ψητό...τα ξύλα που θα βάλω ,είναι καρυδια και bubinga....και έλατο στο καπάκι...όμως....θάθελα να ρωτήσω ...όπως έχω το μάνικο...στην φωτό...το έχω σωστά....???????? η κόντρα είναι έβενος φυσικά....
Και ένα δεύτερο......το μόρσο (το λέω σωστά????)...να το κάνω όπως είναι στη φωτό χελιδονοουρά ...η να το κάνω ίσιο..?????

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 11, 2016, 02:17:00 μμ »
απ' ότι βλέπω υπάρχει και αυτός ο τρόπος, αλλά και με χελιδονοουρά, απλά μου φαίνεται ότι στο template την έχεις σχεδιάσει πολύ μεγάλη.....
καλύτερα όμως περίμενε να σε συμβουλέψει κάποιος εμπειρότερος....

STRIKER

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 153
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 11, 2016, 09:29:30 πμ »
...καλημέρα σε όλους...παρακαλώ τη βοήθειά σας  σε δυο πραγματάκια .....πρώτο..έχω τελειώσει το σκάφος....υπάρχει κάποιος πρακτικός και σίγουρος τρόπος για να δω αν είναι αλφαδιασμένο....με το μάτι πατάει μια χαρά από όλες τις πλευρές ...και δεύτερο...αυτές οι ταινίες που κολλάμε μέσα στο σκάφος για να κρατάνε οι ντούγιες...που τις βρίσκω...είναι κάτι ειδικές η απλά αυτοκόλλητες ταινίες;;;;
Σας ευχαριστώ πολύ...!!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 11, 2016, 12:02:39 μμ »
...καλημέρα σε όλους...παρακαλώ τη βοήθειά σας  σε δυο πραγματάκια .....πρώτο..έχω τελειώσει το σκάφος....υπάρχει κάποιος πρακτικός και σίγουρος τρόπος για να δω αν είναι αλφαδιασμένο....με το μάτι πατάει μια χαρά από όλες τις πλευρές ...και δεύτερο...αυτές οι ταινίες που κολλάμε μέσα στο σκάφος για να κρατάνε οι ντούγιες...που τις βρίσκω...είναι κάτι ειδικές η απλά αυτοκόλλητες ταινίες;;;;
Σας ευχαριστώ πολύ...!!!


Καλημέρα STRIKER !

Είμαι πολύ πολύ πίσω για να έχω απάντηση στις ερωτήσεις σου από προσωπική βιωμένη τεχνική εμπειρία. Ελπίζοντας να μην παρεξηγηθώ από τους πολύ προχωρημένους φίλους ...

Για το πρώτο αν θέλεις κοίτα εδώ http://www.luthier.gr/index.php?topic=179.0

Για το δεύτερο (αφορά σε σκάφος μπουζουκιού) εδώ

 [ Invalid Attachment ]

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 11, 2016, 12:09:03 μμ »
για το δευτερο και εγω.

1. Οι γαζες της προηγουμενης φωτογραφίες
2. Χρυσοχαρτο (ή αλλο είδος - χρώμα χαρτιου). Το αγορασα απο Κωνσταντέλο πριν απο δυο χρόνια γιατί είχα παει για αλλες αγορές. Προφανως θα βρεις και αλλου. Το ειχα κολλησει με ξυλοκολλα.
3. Καπλαμάδες. Σε αυτο που προσπαθω να φτιαξω εβαλα καπλαμαδες με τη διάταξη της προηγουμενης φωτογραφίας
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

STRIKER

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 153
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 11, 2016, 01:12:30 μμ »
...ωραιοιιιιιι....στη φωτό ...αν βλέπω καλά ...καπλαμάδες έχει...βλέπω μερικούς κατασκευαστές ΟΥΤΙΩΝ...που βάζουν μια ταινία...μάλιστα μερικοί ,της βάζουν και ψαρόκολλα και την  κολλάνε...

ανεμελος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Προσπάθεια κατασκευής ΟΥΤΙ...
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 11, 2016, 03:01:02 μμ »
  καλησπερα φιλε μου και μπραβο για την ομορφη προσπαθεια...
με την μικρη μου εμπειρια ,στο πρωτο σου ερωτημα , το αλφαδιασμα με το ματι σε μια επιπεδη επιφανεια ,ενα μεγαλος χαρακας ωστε να δης την κλιση μανικου σκαφους ,πριν το καπακωσεις,καθως και ενα καρφακι (ελαφρα καρφωμενο στον τακο)στον με μια λεπτη  πετονια που θα "τεντωσεις" προς ολες τις κατευθυνσεις θα σε βοηθησουν να δεις τυχον λαθακια...εγω ετσι το παλευω!!!δυστυχως δεν το "εχω" με την τεχνολογια για να σε βοηθησω με φωτογραφιες...
   για το δευτερο που ρωτας εχω δει κολλημενους καπλαμαδες ,γαζες,και διαφορα χαρτια...πιστευω πως σκοπος μας ειναι κανοντας ολα αυτα  να ενισχυσουμε το εσωτερικο του σκαφους στα "μελοντικα του βασανα" με καποιο καλαισθητο τροπο.
    Στις

     

Tags: ουτι